Parim suitsiku küttematerjal.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Olen proovinud mitmeid  kütuseid pehkinud puud ,pehmet plaati ,lõpuks.Täna unustasin lõuna paiku suitsiku mesilasse jakustutumata,õhtul peale 8 avastasin suitseva suitsiku,kütteks pressitud turvas.Alustuseks süütebrikett siis tükike turbapätsist,aitab ka pehkinud puit,nende vigapõleb ruttu ära.Pressitud turba asemel kõlbab ka männikoor ideaalselt.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Olen ka kõike proovinud.

Aga ikka kiirem ja lihtsam viis ( põleb ka kaua ) on küttegraanul http://www.puumarket.ee/?op=body&id=2&prod=552&sid=4379 ja süütamiseks gaasipõleti https://www.stokker.ee/toode/-469387375/gaasipoleti-kmpl-rofire-piezo-1950800c  Lingid on toodud näitena, ei pea just neidsamu kohti külastama ! Mõni peotäis graanuleid , paarkümmend sekundit süütamiseks, kümmekond peret saab tehtud vabalt. Kui üldse ei taha raha välja käia, siis jah on näiteks männikoor + ajaleht + tikud. Kui tahta kiiresti suitsik töökorda saada, siis peab valima esimese variandi. Saab ka männikoort kiiremini süüdata, aga seda peab eelnevalt tükeldama. Graanuli hind on ütleme 10 senti pere kohta aastas ( jämedalt, ilmselt odavam ).

Jagan kogemust, ei väida, et see on ainuõige ! Smile

Pronksmedal (100p.)

Olen ka igasugu materjali

Olen ka igasugu materjali põletanud, aga hetkel annaka max punktid "sinisele tuuletõkkele".

Süütan gaasipõletiga, ca 5sek ja väikese suitsikuga 10 peret vabalt.

Jututoa moderaator

.

Annan ka oma hääle tuuletõkkele. Süütan tikuga (tulemasin läks lihtsalt katki). 
Kuivade ilmadega ja metsas võtan vahest lihtsalt maast mingit pehkinud puitu, seda ikka leiab. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Suitsiku küttematerjal

Tuuletõkke plaati ajalehtolen terve aasta kasutnud mina hindaks seda rahuldavaks, miinus põleb ruttu ,pigitab suitsikut ja kas seal mingit keemiat ei ole,ajaleht on jama mul süütetabletid lõigatud neljaks olenka gaasipõletit proovinud aga jäin tikkude juurde siis paned maski pähe või midagi muud ja suitsik töövalmis,pelletit tahtsin proovida aga igal pool okaspuu.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mina kasutan

mina kasutan veneaekset vilt pappi. toimib ästi , süütan tikuga, kui suitsiku küliti jätad pikemaks ajaks kustub ära  ka kui rohkem vaja pole. autoga transpordimisel on se hea, muidu suitsedad end söidu ajal ära. (kuival suvel  suitsikut metsas kustudada ei saa, siis ongi hea kui  vötad pöleva suitsiku kaasa , ja kui küliti on siis kustub ära).

puuduseks on tahmamine, kuid vooruseks ei pea kuivtama ega metsas  vöi rabas tuulama ja kütte materjali otsima.   plaate on mul lademetes, et ma vöin surma tunini neid suitsikus pöletada.

pellet

Pellet on senini kasutavatest kõige lollikindlasm, põleb kaua, ei kustu ja annab head suitsu . Puuduseks on see, et enne suitsiku kasutamist tuleb sõel terasharjaga üle käia ja pigi maha pühkida. Süütamine kõige parem nii, et alla mõned põlevad söed ja peale pellet-päev otsa hooletu. Paari tunni tagant lisad kopsiku pelletit ja edasi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Toss

Suitsiku tossu saamisest võiks kirjutada sama mahuka raamatu, kui meie rahva triibulistest seelikutest... Kus kandis mida kasutatakse ning isa ja vanaisa tegid nii ning järeltulijad samuti - see lausa külade kaupa põnev jälgida....

Moo meelest võiks suits olla ikka maheda- magusa lõhnaga ning sisaldada vähem värvi-ja sünt. materj. mürke.

Mõnes kandis kasutatakse turvast, teised külad kase taela, massiliselt jalal kuivanud lehtpuud - kes uuemal ajal rahhha ei loe ostavad pressitud nulukäbisid ja pelletit... Mõned süütavad ainult ehituspapiga ning pärast kasutavad looduslikku oksapuru...Mõnes kandis -paar küla keerab puuvillase kotiroguski rulli ja tossutab sellega, nagu Taaniriigis tehti.

Kuid on ka seni piirkondi, kui kohale lähed öeldakse, et miks Sa hiljaks jäid - mul tuli pliidialt kustunud. Kui ikka kõik eelnevad põlvkonnad on pliidiukse ees suitsiku põlema pannud - n, ö. söed sisse saanud - ega siss muud moodu saa...

Paljud kasutavad vanu kärgi, pidavat mesilasi kõige kiiremini "korrale kutsuma jne.

Läksin kord võõrasse kohta ning seni, kuni perenaine kaitseriietust selga pani - süütasin ma kaldu vaikselt suitsikut - seal kandis kasutati turvast...Kuulsin, kuidas vanaema rääkis lastelastele, et vaadake kuidas tõeline mesinik suitsikut süütab - ei jookse ringi, ega pumpa lõõtsaga - nii, et selleks et mesinik olla polegi rohkem vaja, kui suitsikut süüdata oskad.

Ajaleht ei sobi suitsikusse kindlasti - täiesti mõtetu tänapäeval - kustutab ahjualtki tule ää..

Hääd söötmise rallit - vaadake, et omi peresid surnuks ei sööda...Igal aastal 10 kümnest hukkunud perest on 3 kindlasti surnuks söödetud...Tänu hilinenud suvele jõudsid pered vähemalt võimsaks kasvada..

Metsamumm

Palun täpsustage,mis tähendab surnuks söötma,kas seda,et talvituma minevaid mesilasi ei tohi tööga koormata või siis ,midagi muud...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mesilaste surnuks söötmine

tähendab,võtad mee ära ja üldse ei sööda, usun tulemus 100 prossa kevadet ei näe või siis kui mõni pere ei võta sööta vastu need ka kahtlased ,neid on mul iga aasta üks pere

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mesilaste surnuks söötmine

tähendab,võtad mee ära ja üldse ei sööda, usun tulemus 100 prossa kevadet ei näe või siis kui mõni pere ei võta sööta vastu need ka kahtlased ,neid on mul iga aasta üks pere

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Surnuks söötmine

Just - just Ratspumm...Ei tohi neid tööga liialt koormata - Neile on vaja jätta ka kobardumise ruumi. Sahharoosi ümbertöötamine lihtsuhkruteks on raske ja väsitav töö - mis toimub nende kulumise arvel...Kui kobara KOHAL on juba piisav kogus/meevöö - tuleb söötmine lõpetada. Ülesöödetud perest on kevadeks pisike kobara-tuts järgi, toitu täis raamide servas. Suhkruid aitab lõhustada näit. ka õunaäädikas (äädikas) mis tekitab ebapüsivaid ioone (lahtub ruttu)- mesilastel veidi lihtsam hakkama saada...muidu peavad talvesööda tasakaalustamiseks haput otsima loodusest.

Too võimalus, et võtame mee ära ning talvesööta ei annagi - säilitab neid tõesti paremini - kui haudme kohale jääb ~15 cm mett....tulevad rõõmsamini kevadesse, kui ülenuumatud/kulutatud/kurnatud pered. Mõnede tarutüüpide juures on võimalik - tõsta kobarakohale lapikuti, paks toiduraam - või paar aukudega (inimese valm. kärjepõhja nad hästi läbi ei näri) toiduraami, mis annab kobara kohale 3-4-5 cm mett/suira juurde.

Inimesedki ju ka söövad end enamasti surnuks, muidu elaksid poole kauem..

Turvas on minu lemmik, aga

Turvas on minu lemmik, aga üldiselt läheb suitsikusse kõik, mis kätte satub, peale ehitusmaterjalide. Pehkinud puit peab olema kuiv ja tihedam, mitte selline pudisev saepuru.

Söötmisega on nii, et mõttetult palju on kurnav, aga kuni mesilastel on kvaliteetset sööta, elavad nad talvel igasugused ekstreemsused üle. Samuti on oluline, et kevadeks poleks pere päris "kuival", et algaks kiire kevadine haudmekasvatus ja areng. Seega päris söötmata jätta on karuteene, aga kui selline tavaline la kranz tüüpi mesilaste talvekobar lamavtarus on selline pigem väike, siis on mõttetu seal 10+ kärge umbselt täis sööta ja siis avastada kevadel, et üle poolte kärgede on veel kaanetatud sööda all, sest reaalne talvekobar oli paremal juhul 4-5 raamine. Samas kui pere on sügisel nii tugev, et lähebki talvituma objektiivsetel põhjustel 10 kärje peale või lausa kahele korpusele, siis tuleb ka vastavalt sööta. Söötke aga pigem varem ja pikema perioodi jooksul väiksemate kogustena, mitte viimasel minutil. Tehke ka "täitõrjet" pigem vara kui hilja. Nii läheb talvituma lõpuks rohkem ja tervemad mesilased, kes pole end ära kurnanud mee tassimisega.

Pronksmedal (100p.)

Millal oleks õige söötmisega alustada ja lõpetada?

Alustasin ise kaks nädalat tagasi ja andsin 4,5kg siirupit (3kg suhkrut) korraga (nädala peale). Kaks peret on mul 12-l raamil ja üks 7-l. Kui palju tuleks neile lisa sööta, kui arvestada, et enamusel raamidest jäi kuni veerand mett sisse?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Alustada söötmisega

ikka siis kui mesi võetud, lõpetada mida varem seda parem ehk 10-15 september,mul siin tuli üllatavalt palju kanarbikku seega söötmine hilines aug. viimaste päevade peale,olen rehkendanud keskmiselt peab mesi+suhkur olema 20 kg,sul oli mett kuskil7 kg peaks juurde andma 15-20 L siirupit 3/2 ,kevadel peale p.lendu kontr. söödavaru ,mina olen võtnud raame sealt kus palju sööta järel,ka jätan sügisel meeraame kevadeks ja suveks uute perede tegemiseks

Jututoa moderaator

Munakarbid.

Kasutan munakarpe ja ka väga rahul, kaks peret saab poole karbiga ilusti läbi vaadata.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mida varem, mida hiljem...

Olen Rauli jt.-ga päri, et söötmine - kui vaja on parem aegsasti (vähemalt septembri esimese poole sees), enne öökülmi, võimalusel lõpetada. Kui aga mingil põhjusel alles alustatakse söötmisega - võtavad ka vastu. Olen üht mesilat ka nov.- dets. n. ö. jõulude ajal, päästnud. Nad, mesilaspere teab/tunneb oma olukorda.

Näiteks N Liidu alguses, kui Kaukaasiast mesilasi siia lennutati - nov. ilma talvevaruta...eraldati iga pere jaoks 1 kg suhkrut kuus - kevadesse välja...Ning kui sel ajal mõni mesilaspere otsa oleks lõppenud - oleks mesinik kohe rahvavaenlane olnud...Pered olid tühjas rehielamus ning kord kuus pandi punase tule valgel neile sööt peale.

Kuid "täitõrjega" on teine olukord...Sipelghape TULEB teha ning kuumutamisega oblikhappe varjandid VÕIB teha haudme ajal. Kuid külmad oblika meetodid peavad jääma haudmevabasse aega- kuna need ei mõju haudmekaanetise alla - NII LIHTNE SEE ONGI.

Pipiiniga on terveid mesilaid magama pandud, kui veidigi kogused "valed....võtab hästi lammastelt raudkärbse maha...TEIE VALIK!

Lisan ka "kanarbiku kohta...Kanarbik lõhnab kärjes - purgis mõnusalt - kui kanarbik annab mett lõhnavad tarud juba paari meetri kauguselt...(((ega ma ometi vanaks pole jäänud, et lõhna ei tunne)))) kuid tänavune "KANARBIK" ei lõhna ning on kanarbiku kohta liiga hele. Kõik otsivad kobesteid ning meepresse - et, neil kanarbik...Kuid nüüd, tänavu läks täide too ütlus - "Kui ilma antakse - tuleb ka aiapostist mesi!

Hääd

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Peaasi,et annad ja oblika tõrje teed

Kui olukord SOS siis mesinik peab tegema ,mis vaja.Kui varroalesta märgatavat kahjustust pole ,võid tõrjet või lesta hävitamist teha novembris,nagu oblika tilgutajate klubi.Kahjustuse avastamise korral tilgad kohe kaela,mõjuaine on mresilatel,kärjel,taru põhjal ja teeb oma hävitustööd.

   Ühe grupi mesilased veel kanarbikul,mis kohati õitseb,Arvan viletsa nektarieriruse puhul on kättesaadav õieke parem,kui mesiniku keedetud lurr. Täna  toon ühe grupi,kes on juba haakel,koju.Külma lahu,allikaveel,pakun kui jõuan.Lähen kuulama,kuidas pisisulide vastane võitlus Tallinnas käima lükatakse.

              Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tilgutamise klubi.

Ootaks ka teiste selle klubi liikmete kogemuste jagamist, mitu aastat nii on tehtud? Või on see lihtsalt paariaastane õnn, et mesilased alles ?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Tõrje oblikaga

Seekord "mikromardiga" täitsa nõus, oblikatõrje toimib ja hästi. Siiski võiks lestatapu aja veidi varasemaks tuua. Kuigi erandeid on, pole reeglina ka oktoobri teises pooles peredes enam hauet ja novembris võib ootamatult juba talv olla...

 

Ja peale kommentaari kirjutamist vaatasin, et suitsiku teema on sujuvalt muutunud varroatõrje teemaks ... Smile

Suitsikus kasutan männikoort. Paar aastat jalal kuivanud männilt tuleb koor kergesti maha, korja ainult kokku. Süütamine tahab natuke pikemaajalisemat "tuulutamist", et ikka korralikult põlema jääks. Kui juba põleb ja rohket tossutamist ei tehta, siis tihedalt täistopitud lõõts töötab vähemalt pool päeva.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Küte

 Suitsik lõõdsata.Alustuseks veidi grillsüt põhja,süütamiseks maapirni kuivanud varred,veidi vahasulatus jäätmeid ja peale poolkuiv kuusekäbi.

        Mikro...e Mart

Pronksmedal (100p.)

Looduslik tossumaterjal

Olen kasutanud tossutamiseks  pehkinud leppa ja haaba, kase käsna, pressturvast, männikoort, spets suitsiku granuleid, vana viltplaati ja kärgede sulatusjäätmeid  Viimasel ajal olen jäänud männikoore +süütamiseks pehkinud haava juurde. Männikoorega jagub tossu kogu grupi läbivaatamiseks ja kauemaksgi. Haab võta tule väga kergelt külge.  Turba ja viltplaadil toss ei meeldi eriti Pehkinud lehtpuu põleb liig kiiresti tühjaks. Suitsuku süütan pika tuulekindla tulemasinaga,  Töö löppemisel sulen suitsiku ava puupunniga. Suitsik kustub nii üpris kiiresti ja on lihtne seda hiljem süüdata.