Head mõtted ja konstruktiivsed ettepanekud.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

   Kui küsitakse,siis tasub oma nägemusi välja pakkuda,kuigi olen oma liikelisuse EML-s peatanud.Arenemise ja edenemise keskus asub ministeeriumis ja tuhnides andmetes leidsin ,et mesindus oma pikaajalises arengukavas oma arenemise ära peitnud.Kiidetakse juba mitmendat perjoodi toimivat Mesindus Programmi.

    Programmist leida seda, mis arendaks  väikeettevõtjast mesiniku ja eesti mesindussektorit on raske .Kogu asjaajamine on mittetulundusühingute keskne.Oma eesmärkidesse kirjutatakse igasuguseid reaalseid ja ulmelisi plaane,kuid realiseerimiseks aetakse ainult nõuande toetusest kinnimakstud loenguid.Pühaks on tehtud mesilasperede arv,kuid minuarust peaks au sisse tõstma ka mesinduses müügi tulu.Aasta mesiniku saavutuste tutvustamise  seas peaks see olema üks tähtsamaid.

   Lubatud tarutoetust püüavad välja võidelda mesinikud,kes toetusi pole taodelnud ei endale ega oma mittetulundus ühingule.Leader meetmest on mesinikke võimalik toetada palju rohkem,kuid seda on tehtud minimaalselt.Mingi alustamistoetus on olemas töötule,mesindamise alustamiseks võiks midagi olla.

   Toetused tegutsejatele on olemas,kuid meie mittetulundusühingute eestvedajad sellest ei räägi ja ennem solvavad neid,kes seda teevad.Minu andmetel 15000€ väikeettevõtte toetuse taotlejaid oli 76,kuid sellest mesindussektoris ei räägita.Milles asi,kas teised on kadetad ja taotleja tunneb mingisugust  valehäbi,nagu meie tubli tõuaretaja.Tõuaretus paljudel juhtudel on toetatav tegevus,kuid selleks tuleb saada hinnang ja tegutseda aasta VTA nõuete kohaselt.Kaugele on jõutud ja kas selles suunas on tegutsetud,ei räägita üldse.Paistab see seltskond küsib rahastamist programmist,kuid ise ei ole veel jõudnud tutvuda tõuloomade pidamise seadusega.Paarla käivitamiseks peaks olema võimalik kasutada rahastamist Leader meetmest või keegi võiks  15000€ midagi selleks ohverdada

     Mahemesinikud tegutsevad ja saavad nõuete täitmise kontrollijatega hakkama ja saavad oma tarutoetuse kätte.Huvitav oleks teada palju see  mesinike toetuse kogusumma on.Jutukas mahedate pingutusi ei hinnata tõsiselt ja peetakse mingisuguseks pettuse värgiks.Igaüks võib üritada saada mahemesinikuks kas või ühe gpupiga kui on tahtmist.

  Põnev toetus on noortaluniku toetus ja selle saajaid on üsna palju ja põllumajanduslikud õppeasutused toodavad uusi tublisid taotlejaid juurde.40000€ on märkimisväärne summa ja investeeringute nimekiri annab venitada üsna pikaks.Kuidas noortel läheb ,kas investeering sai tehtud õigesti,kas on saavutatud eesmärk mida nõutakse või tuleb osa eurosid tagastada.Toetuse saajad ise vaikivad,veebi plogides,jutukas,Mesinikus ja mujal tegeliku elu ei kajastata.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Mõtted on head,

....... kuid enne ei liigu meie riigis mesinduses oluliselt miski, kui riik tunnistab mesinduse täieõiguslikuks põllumajanduse haruks kõigi sellest kaasnevate meedetega. Teiseks, ka  ühe kahe pere pidajad peavad  oma mesilased registreerima lemmikputukatena (varratoosi epideemia tõttu, et saaks ravi kontrollida) ja tegelema ravi ja profülaktikaga. Varratoosi epideemiaga  riik ei tegele. Kui jahimehed kütiksid ka mesilasi, siis võib olla keerataks varroatoosi profülaktika  nende kaela, nagu sigadega on tehtud.

Vabandust terminoloogia ebatäpsus. Epideemia rohkem inimeste haiguse levik, mesilastel episootia.

Episootia e.loomataud   on põhjustatud bioloogiliste haigusetekitajate poolt, mis võivad kas otseselt või keskkonna vahendusel kanduda ühelt loomalt teisele. Episootia on loomataudi ulatuslik levik, mis põhjustab loomade ulatuslikku haigestumist ja suurt suremust ning millega kaasneb suur majanduslik kahju.