Müüa mesilasperesid

Buckfast'i mesilaspered Lõuna-Itaaliast. Jõuavad Eestisse mai algul. Ettetellimine kuni 31.märts. Hind 90€ KM-ta. Huvi korral kirjuta: tarmre@hot.ee

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Lõuna Itaalia mesilased

Kas need meie talve üle ka elava d,ameerikas ja venemaal ostetakse iga kevad uued pered sügisel kõik mesi ära ja nii iga aasta,kas niisuguseid peresid kes probleemideta meie talve üle elavad pole pakkuda?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Usun,

et küll nad üle talve elavad. Samas ei saa ma aru, miks toote peresid sisse Itaaliast? Seal ju tarumardikas mõllab! Kas mujalt ei saa tuua? Näiteks, Sloveenia, Poola, Rumeenia, Austria jne? See nüüd küll "veidi" mõtlematu käitumine. On asjast veterinaar ametit teavitatud, et selline plaan on? Kes pärast selle supi ära sööb?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Huvi võib tekkida

 Kes sa oled,kas usaldada võib.Momendi olukord  tekitab huvi.Suhtleme kui oled õige mees.

         Mikro...e Mart

 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Asi on seal väga tõsine.

See tarumardika teema on väga tõsine, ilma naljata.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

mesilaspered

100 prossa nõus, asi on tõsine ,ikkagi minu huvi oleks põhja poolt pakutavate vastu

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Eesti mesilaste n.n. tõuaretuses on koordineerimatus- m.o.t.t.

Vaatamiseks klõpsa siin: m.o.t.t.
ma selle kohta väidangi, et Eestis toimuv koordineerimatu ja enamasti ebapädev mesilaste n.n. tõuaretus/tõuparandus on soovimatu anarhia, mis pole mesilaste ega mesinike huvides,
vt: Eestlane,nagu kohalik tumemesilane,elab vaatamata tõuparandusele 
http://mesindus.ee/node/4462#comment-14608

Lisaselgituseks: koordineerimatus on see, kui igaüks n.ö. "ise-enese tarkusest" ükskõik kust välismaalt ja mistahes rassi mesilasemasid sisse toob- risustades Eestis mesilaste genofondi (s.h. tekitades tigedaid ristandeid) ning seades ohtu mesilasperede tervise.

Süüdi on nii sellisel süsteemitul viisil mesilasemade müüjad (, kui ka nende ostjad sellistelt isehakanud n.n. tõuparandajatelt.
Püüan mõista mesilasemade/mesilasperede tootjaid-müüjaid, kes loodetavasti töötavad sihiga eeskätt laiemas "vajalik"-vaates ; kuid kelle kitsamas "kasu(m)lik"-vaatest lähtuvates huvides oleks ka ostjate teatav saamatus mesilasperede säilitamiseks, mistõttu on nood sunnitud üha uusi mesilasemasid/mesilasperesid hankima.

Kui nüüd mõni ennast selles kirjelduses ära tundis, ja see teda kõnetas (sundis ka postitust hindama)- siis oli antud läkitus abiks- läks pihta.  Smile

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Tänan ei

Lugupeetud mesilasperede sissetooja(d)!

Ma tõesti ei taha kellegi äri torpedeerida aga... Peale eriti soodsa hinna otsimise tasuks veidi tutvuda ka asukohamaa mesinduse, eriti seal levivate haiguste ja kahjuritega. Väike tarumardikas on üsna sitke elukas, kellest lahtisaamiseks veel kindlaid vahendeid ei ole. No peale tule muidugi. Ainult et suure tõenäosusega tuleb lõkkesse suunata kogu mesilagrupi kärjed-pered. Ja siis varsti naabermesilate omad 5km raadiuses. Jne...

Jääb ainult loota, et nendes toodavates peredes tarumardikat ei ole, tegelikkus paistab siiski alles hiljem...

Austatud mesinikud.

Olen teadlik tarumardika problemeist ja keelatud piirkondadest Itaalias. Samuti olen nõu pidanud VTA ametnikega. Tegemist ei ole salakaubaveoga Smile Kui mingi ametkond siin või sealpool seda keelab, siis jääb asi katki. Ma olen ikkagi ise ka mesinik ja ei tee seda lihtsalt ühekordse ärikasu saamise eesmärgil. Kuna väikest hulka ehk ainult enda tarbeks ei tasu tuua, otsustasingi uurida laiemat huvi.

Pronksmedal (100p.)

Tarumardikas.

Mida rohkem tuuakse sisse peresid, seda suurem ka oht mardika sisse toomise osas! Ja seda enam, et Lõuna-Itaaliast, kust mardikat esimesena leiti! See, et konkreetsest piirkonnast pole mardikat avastatud, ei tähenda, et teda seal pole! Soojas kliimas on mardikal võimalik oma asuala laiendada pea aasta ringi ja ka sealset pehmet talve üle elada(väidetavalt nii kimalase pesades kui ka lausa puuviljaaedades ilma mesilaspereta) suuremad võimalused!

Varem või hiljem jõuab see mardikas Eestisse nii-või-naa loomuliku levikuga, kuid milleks võtta sellist tobedat riski praegu, ma keeldun mõistmast!!!

Lisan siia pisut lugemist mõtteaineks: articles.extension.org/pages/60425/managin-small-hive-beetles

Pronksmedal (100p.)

Ma olen eelmisel kevadel

Ma olen eelmisel kevadel alustanud hobimesinik ning tahaks ilma igasuguse halvakspanuta ja täiesti siiralt küsida, et mis eelis on itaaliast toodud mesilasperel võrreldes Eestis müüdavatega. Kuna mesindus mulle hobiks (st. ma ei teeni sellega raha vaid kulutan raha selle peale), siis alustades soovisin ka mina, et tahan vaid puhtatõulisi ja kõige paremaid mesilasi, kõige paremaid tarusid jne ning lappasin uhkeid müügikuulutusi, kus lubati eriti ägedate tõutunnustega isendeid ning mida kaugemal asus müüja seda parem pakkumine tundus. Isiklikult arvan, et see mul lapsepõlvest kaasatulnud kompleks, et kõik hea ja korralik saab tulla ainult välismaalt.

Mesilasperesid ma siiski välismaalt ei ostnud, kuid mõned F1 mesilasemad ma siiski Saksamaalt ostsin, õnneks ostsin ka mõne F1 ema eesti aretajalt. Minu kogemus oli selline, et viiest Saksamaalt ostetud emast 1 oli ilmselge praak (2 nädala jooksul ei hakanud munema), 1 ei võetud vastu, 3 käitusid küll ootuspäraselt ja vara on nende kohta täpselt hinnangut anda. Veebruari algul, kui tegin väikse kontrolli, paistsid kõige tugevamatena need pered, kus olid eesti aretajalt ostetud F1 emad. Lisaks muidugi eesti müüja, kes ei pidanud paljuks ka mulle ise helistada ning toetada mind oma teadmiste ja kogemustega.

Seega ei leidnud ma praktikas kuidagi kinnitust, et välismaalt tulnu oleks kuidagi parem. Siin sooviksingi ma anda teemaalgatajale võimaluse oma kaupa natuke roohkem kiita. Mida siis selle 90 euro eest saab, kas see on nn pakettpere ilma raamideta, aga palju mesilasi selle eest saab, millise emaga on tegemist (kunstseemendatud, puhaspaarlas paarunud, F1, Fn)? Kui kõrgeks hindad esimese aasta toodangu potentsiaali võrreldes 150.- euroga ostetud 10-raamilise perega?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mesilasperede müük

Olen ostnud igasuguseid emasid ,nende seas on olnud kes toovad 0-100 kg,olgu buck , itaalia või kraini.Kindlam valik on Soomest ja ka eestis saab väga häid.Julgen soovitada Pärnumaalt Jõumees Aaret tal on kraini järglased korralikest tõuemadest, tema tel. 5160157 ja tal on ka koduleht Meemeister oü  .Mul siin Viljandi tuttaval Jaagul on Malta ema ,kõik ilus aga talvitub kehvalt ,pasandab ja teeb hauet .Minu kogemus Krani talvitub teistest paremini,itaalia ka enamvähem ja kõige nõrgemini buck, see on minu kogemus ,kui on veel küsimusi võib mulle helistada

Pronksmedal (100p.)

Miks on Soome kindel valik?

Laanemesinik kirjutas:
 Kindlam valik on Soomest 

Vabandan, et lähen nüüd algsest teemast välja. Mille põhjal sa Laanemesinik seda väidad?

Ma ei teha ka midagi halba öelda Aare Jõumehe kohta, aga mingil põhjusel ei ole ta http://www.estbee.eu/ liige ning ka tema veebilehelt ei selgunud, et ta müüks kohalikes oludes aretatud mesilaste järglasi. Laanemesinik, sinu viidatud Soomega ei paista tal üldse mingit seost olema. Seega saan mina aru, et ta müüb kaugelt sissetoodud emade järglasi, ehk mitte midagi paremat kui pakub teemaalgataja. Või sain ma millegist valesti aru?

Jututoa moderaator
Kasutaja Jänku pilt

Mis see emts on mingi

Mis see emts on mingi kohustusliks sekt või? Kas ilma selle sekti liikmelisuseta on tõumesila pidamine kuidagimoodi keelatud või milles probleem?

Pronksmedal (100p.)

Kas mu kommentaarist

[quote=Jänku] Mis see emts on mingi kohustusliks sekt või? Kas ilma selle sekti liikmelisuseta on tõumesila pidamine kuidagimoodi keelatud või milles probleem?[/quote]

Kas mu kommentaarist võis midagi sellist välja lugeda? Püüan sõnastada selgemalt. Laanemesinik soovitas ühte eesti mesinikku, kes produtseerib mesilasemasid kui paremat valikut teemaalgataja poolt pakutavatele sissetoodavatele mesilastele. Minule kättesaadava info põhjal ei näe ma, et tegemist oleks mesilaste aretajaga (ka tema veebilehel pole sellele mingit viidet). Miks viitasin ma emts-le on see, et see seltskond vähemasti deklareerib, et nende eesmärgiks on "varustada Eesti mesilad meie kliimale vastavaks aretatud kvaliteetsete tõuemadega".

Aga tulen nüüd tagasi teemasse.  Teemaalgataja, sain su postitusest aru, et soovid ka enda tarbeks tuua, siis kas sa selgitaksid oma motivatsiooni sellise valiku korral. Küsin seda siirast uudishimust ilma igasuguse irooniata. Kas poleks soodsam osta ca 150 euroga pere raamidel Eestist, kes annaks samal aastal ka meesaagi või paljundada oma olemasolevat peret sissetoodud emaga (meie kliimas  vist mai alguseks paarunud ema tekitada pole võimalik)

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Natuke vale arusaam.

See kui ühel  suvel proovida paari ema erinevatest rassidest/kohtadest see kindlasti ei anna mingit adekvaatset vastust. Et mingitki paremat pilti saada läheb ikka natuke rohkem aega. See praegu esimene emotsioon ja sellest paikapanevaid järeldusi teha on ikka vara. Mesilasemade puhul juhtub praaki kõigi tarbeemade puhul, vahet pole kas ostad siit või mujalt. Tarbeema nimi ütleb ju ise kõik ära. Minul on kogemusi  paljude erinevate riikide ja kohalike emadega. Ma alguses tegin ka liiga ennatlikke järeldusi. Kaugelt sissetoodud emad ei ole üldse mitte halvemad, sõltub paljudest asjadest , aga pahatihti kui pere on lesta pärast tühjaks jäänud arvatakse, et emas asi. Ikka mesinikus. Smile

Pronksmedal (100p.)

Püüan selgitada uuesti

Kaits kirjutas:
 Kaugelt sissetoodud emad ei ole üldse mitte halvemad

Paisatab, et täna ei suuda ma oma mõtteid kohe kuidagi arusaadavaks teha. Püüan nüüd kasutada loogika terminoloogiat, et mõte üheselt mõistetavam oleks. Nimelt, eelmisel kevadel mesindusega alustades püstitasin ma hüpoteesi: "välismaal viljeletavas mesinduses on kõik parem kui Eestis, s.h. paremad mesilasemad". Minu praktikas ei leidnud see hüpotees kinnitust. Kui me ei suuda kinnitada hüpoteesi, siis ei tohi sellest järeldada, et hüpoteesi eitus oleks tõene. Seega, Kaits, ma pole öelnud ega ka kuidagi mõista andnud, et sissetoodud emad oleksid kehvemad. Mina oma lühikeses praktikas ei saanud ka kinnitust, et nad oleks paremad. 

Kaits, sinu sissetoodud emadel on ilmne eelis (paremus) kuni juuni keskpaigani, peale seda saab ka eesti aretajatelt emasid. (NB! ma ei öelnud, et sissetoodud on halvemad).

Ja nüüd austusest teemaalgataja vastu, mis eelis (paremus) on osta Itaaliast pakettpere? Kui ma sellest aru saaks ja see eelis ületaks tarumardika hirmu, oleksin kindel klient.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Üldse ei mõelnud nii.

Et sa oleksid välismaalt todud emasid halvemaks pidanud. Ma jagasin oma kogemust, ehk siis järeldusi saab teha alles mitme aasta pärast, peale erinevate emade katsetamist. Ei olnud mõeldud otseselt Sinu tegemiste kohta. Ma olen näinud järelduste tegijaid ( üldse mitte enda toodavate emadega pole tegu) kui on ostetud kohapealt 2 ema, millest ühte ei võetud vastu jne. See, et emasid vastu ei võeta on ainult mesinikus kinni, erinevaid emasid erinevatele peredele andes. Eestist saab väga häid emasid, ainult natuke hiljem. Rohkem kui 10 peret, siis  ikka ilmselgelt ei tegeleta sellega hobikorras, vaid tahetakse mett saada/müüa. Sealt edasi juba on kõik kalkuleerimise küsimus, kas osta või kasvatada ise , millal osta ja kõik sellega seonduv. Smile

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Miks Te peate vajalikuks mesilasemasid Itaaliast Eestisse tuua?

Palun kirjeldage, kuidas (mis viisil) Te mesinik olete, mis kaalutlustel ja miks Te peate vajalikuks mesilasemasid (saatemesilastega) Itaaliast Eestisse tuua?
Miks see sissevedu Teil end ära peab tasuma? Maksate nagunii mesindusele peale, kui seda hobi korras (väikeses mahus) teete.
Missugust kogust Teie hinnangul juba tasub tuua?
Vastamine siin www.mesindus.ee keskkonnas ei saa olla Teile kohustuslik, kuid mõistlik on see ometi.

Miks peaks sõber, kui inimene on mesilastega sõber, olema n.ö. puhast tõugu? Smile
Ma üldse ei mõista soovi saada n.n. rekordtoodanguga tõumesilasi, eriti juhul, kui tegemist on hobimesinikuga. Ega ka tõukasse/ tõukoeri/ tõutuvisid/ tõuhobuseid jne. koduloomi, kui neid just lihatõugudena lihaloomadeks ei tarvitata nagu näiteks Hiinas või Mongoolias.

Kutselise mesiniku puhul saan ma efektiivsuse taotlusena "rohkem mett ühest mesilasperest" loogikast aru; kuigi ma ise nii ei käituks. 
Püüan mõista ka mesilasemade/mesilasperede tootjaid-müüjaid, kes loodetavasti töötavad sihiga eeskätt laiemas "vajalik"-vaates; kuid kelle kitsamas "kasu(m)lik"-vaatest lähtuvastes huvides oleks ka ostjate teatav saamatus mesilasperede säilitamiseks, mistõttu on nood sunnitud üha uusi mesilasemasid/mesilasperesid hankima.

Juhul, kui peaksin mesindusest elatuma, siis:

  1. müüksin valikmeena võimalikult kohaliku tumemesilase põhjamaist mett, valitud heledatest lõppvalminud kärgedest. Eriti hea, kui selline mesindus on ökomesinduse ehk mahemesinduse produkt. Selline puhta maitsega ning tervislik gurmee-mesi on nii Eestis, kui Euroopas väga oodatud  ja oleks hea ühtne väljund tervele Eesti mesindusele. Valikmee müük peab toimuma pigem aktiivse, kuid kindlasti intellektuaalse (mitte mehhaanilise) konsultatiivmüügi teel, mitte letimüügis nagu seda täna müüa üritatakse.
  2. teine teenimise allikas võiks olla putuktolmeldamise mõistlikul viisil korraldamine mesilastega, mis Eestis veel käima pole läinud.
    Isevoolu teed: ameerikalikul ebaeetilisel (halvimat rumal-ahne-aktiivne inimtüüpi) n.n. "ühe hooaja mesilasperede meetodil", kes sügiseti hukkuda lastakse või hukatakse- ei tohikski see Eestis käivituda.
    Tegelikult peaks juba ammu mesinikele maksma olulist riiklikult korraldatud dotatsiooni, sest et ilma mesilasteta hävib kogu looduslik tasakaal.

Äärmisel juhul, kui tõesti tahetakse n.ö. aretustööga tegeleda, s.h. paljundusperede valimine, mesilasemade kunstlik seemendamine ning vere värskenduseks kaugemalt mesilasemade hankimine, peaks piirkonnas, kus on järel AINULT ristandid, ühiselt valima ühe mesilasrassi, kellega piirkonna mesinikud võiks KOORDINEERITUD viisil tegeleda. Küsimus on aga, kus on piirkonna piir ning mis saab mesindusest piiri alal või naaberpiirkonnas?

Mõistvale suhtumisele lootes.

Lugupidamisega

Papa Lauri- (hobi-)mesinik Vooremaal.

tarmoreineberg kirjutas:
Olen teadlik tarumardika problemeist ja keelatud piirkondadest Itaalias. Samuti olen nõu pidanud VTA ametnikega. Tegemist ei ole salakaubaveoga Smile Kui mingi ametkond siin või sealpool seda keelab, siis jääb asi katki. Ma olen ikkagi ise ka mesinik ja ei tee seda lihtsalt ühekordse ärikasu saamise eesmärgil. Kuna väikest hulka ehk ainult enda tarbeks ei tasu tuua, otsustasingi uurida laiemat huvi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

:D

Laurile :

1. Jääd nälga Laughing out loud

2. Loe punkt 1  vastust Laughing out loud

tarumardikas

Väike tarumardikas toitub haudmest.Väidetavalt üle 5 päeva ta vastu ei pea,ei tohiks koos saatemesilastega eestisse jõuda.Ohtu tuleb tunnda hoopis sadamalinnade lähedal,võib koos pinnasega vaglad sisse tuua.(turvas ,kompost ,puuviljad).Täiskasvanud putukas lendab kümmekond kilomeetrit esimesse mesilasse lõhna peale. Pakettpered- kus haue sees on oht ja ei tohi tuua,teorias on võimalik vedada suvalise autoga Itaaliast kohale.

Selgituseks

Kuna antud teema puudutab ka minu tegevust, siis tahaksin Heikile ja ka teistele huvilistele öelda, et meie müüme ikkagi oma ettevõttes ja Eestis kasvatatud mesilasperesid. Reklaamis on kirjas ka, et algmaterjal st. parimate omadustega emad eri liinidest on sisse toodud erinevatest tunnustatud tõumesilatest. Nendest mesilasemadest on kasvatatud meie emad. Meie pakume 2016. aastal noorte emadega kraini tõugu mesilasperesid. Emad on koorunud 2015. aasta augustis.

Tõuaretusseltsi mittekuulumine ei takista meil paljundada heade omadustega mesilasperesid. Tõuaretus on siiski aastakümnete pikkune töö.

Segadus on ka meie firma nime ja kodulehega. Meie ettevõtte nimi on Jõumees OÜ ja kodulehekülg on www.meemeister.ee. Meemeister OÜ on hoopis teine ettevõte ja tema koduleht peaks olema www.täispuidust.ee.

Itaaliast toodavate perede kohta tahaks öelda, et nende talvitumine võib meil Eestis olla problemaatiline, eriti kui talvepessa peaks jääma natukenegi kanarbiku mett. Oluliselt hullem on veel muidugi tarumardikas, mis on ju Itaalias olemas. Korras paberid ei tee teda olematuks.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Mitu purki mett oled müünud 10 €/kg või enam?

Mitu purki mett oled müünud 10 €/kg või enam (või Euroopasse ~20 €/kg), et vaidlema tuled? Wink
See on küsimus, mitte etteheide.

N.ö. "nälga ei jää" ehk mesi kätte ei jää, vaid ikka puudu tuleb, kui on väärt valikmesi ja juba veendunud ostjad ning kui konsultatiivmüügi mõistest õigesti aru saada ja ostjat kunagi ei peta.
Ütlen ikka meestele (sest naistele pole sünnis seda nalja teha), et "kas´ naine on naine?" või leebem: "kas´ auto on auto", kes väidavad, et "mesi on mesi". Neile, kes oma mesilast, aastaid haudme all olnud valimata tumedatest kärgedest, valmimata nektari ehk n.n. "värske mee", alla turuhinda: ~4 €/kg, ära annavad- selle (vaid ehk massaažiks sobiva) n.ö. saunameega Eesti mee mainet rikkudes. Niimoodi paraku hakkavadki Eestis inimesed ütlema, et "mesi on mesi", kui nad kunagi elus pole paremat maitsta saanud.
Piim peab olema värske, aga mesi peab olema täisvalminud/lõppvalminud, kui just kõhu kinnisuse probleemi ei lahendata. Smile

Kaits kirjutas:
Laurile : 1. Jääd nälga  Laughing out loud   2. Loe punkt 1  vastust Laughing out loud

Pronksmedal (100p.)

tarumardikas

Ma pole varem kuulnud, et täiskasvanud mardikas toituks mesilase vakladest. Ei väida, et see nüüd 100%-i vale on, kuid valku vajavad üldjuhul ikka kõik noorjärgud! Küll olen aga näinud juba kahte videot, kus mardikas petab ära mesilase, kes teda toitma hakkab! Ja sellest järeldan, et täiskasvanud mardika elutegevuseks on vaja süsivesikuid!

Ühe neist videotest riputan siia: https://www.youtube.com/watch?v=LKih6WaYnHA

Lisan veel kirjandust: msucares.com/pubs/publications/p2825.pdf   (nii toitumisest kui põhiline: ennetavatest meetmetest)

Ja britid hoiatavad koguni Itaaliast sissetoodavate puuviljade (ja muu taimmateriali) eest, kuna NII MARDIKAD KUI ISEGI NENDE VASTSED TOITUVAD ROISKUVATEST PUUVILJADEST! Sellest uurimusest selgub küll, et vastseperioodil puuviljadest toitunuil on ellujäämisvõimalused väiksemad, kui tarus kasvanud vastsetel: www.nationalbeeunit.com/downloadDocument.cfm?id

Pronksmedal (100p.)

No siin...

mainiti mind seoses Maltalt pärit emaga. Sai ostetud 2-tk;üks löödi maha või tegin andmisel vea. Teine töötas möödunud suve keskmise segaverelise krantsi tasemel. Sügisel haudmetegevust ei lõpetanud aga ega ma temaga ka midagi muud kui teistega ei teinud. Sooja sügise tõttu tegi igal võimalusel puhastuslende .Seda talv läbi kuni siiani. Jaanuari keskel mõõtsin raamide peal temperatuuriks 25 kraadi.  Seda kõige külmemal ajal. Asi hakkas sportlikku huvi pakkuma, et kas vean pere kevadesse.

Panin igaks juhuks meeraami lapiti peale ja vene pealtsöötjaga vett.  0,5 l läks 2 ööpäevaga. Liiter vähem kui nädalaga.Nüüd teen hõbedavett. Hoian hõbelusikat umbes 10 minutit vees. Kusagilt on meeles venelaste retsept aga üksikasju ei mäleta. Hõbe desinfitseerib vett, aga liiga suures kontsentratsioonis on mesilastele mürgiks.Hbedavee idee tuli, et mitte ennast jootja pesemisega vaevata.Soojas läheb ju vesi ruttu ligaseks. Kogemused sellest ajast kui kihlveo peale 2 raamilise pere ületalve hoidsin.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

"Hõbedavesi mesinduses", juuni 2012. ajakirjas "Mesinik".

Juhul, kui talvel mesilasperesse haue tekib, ja see meeleolu ei vaibu nagu praegu, mil õues pikalt plusskraadid on, siis vajab see pere (eeskätt haudme jaoks) kohe ka vett juua, sest et kondenseeritud niiskusest enam ei piisa ning ka temperatuur ei kõigu nii madalale, et mesitarru talvekobara ümber piisavat vee-kondensaati tekiks.

Lihtne võimalus mesilaste jootmiseks on teha igal hommikul lumepall ning lennulauale vastu lennuava asetada, mille sulaveest mesilased joomas käivad- siis, kui õues on plusskraadid ja mesilased on juba talvekobarast lahkunud; eriti juhul, kui ka kevadine puhastuslend on juba tehtud,

Huvi korral saab lugeda:
"Hõbedavesi mesinduses", juuni 2012. ajakirjas "Mesinik".
http://www.mesinikeliit.ee/failid/mesinik/2012-3.pdf 

Vt. ka, kui huvi on
"Mesilasperede talvitumine lume all" oktoober 2013. ajakirjas "Mesinik"
http://www.mesinikeliit.ee/failid/mesinik/5_2013.pdf

Ärgem laskem mesilastel janu tunda, lennuava-vaakumjootjatest Smile
http://mesindus.ee/node/3192#comment-14155

Väljavõte: / Antud (2011.a.) aastal tegin sügiseseks haudmeergutuseks esmakordselt vene mesinduskirjanduses toodud meetodil ka hõbedavee-suhkrulahust ehk Ag+ ioonidega suhkrulahust, mis on nosematoosi- jt. haiguste profülaktikaks- see tundub summidele eriti meeldivat. /- http://mesindus.ee/node/2528

13-st mesilasperest on nüüd (täna on K.10.02.2016) juba paaris-kolmes mesilasperes temperatuuriandur vahemikus + 15 o C kuni + 20 o C ja ühes ~+ 30 o C, nagu mainisin http://mesindus.ee/node/4462#comment-14604
Kui temperatuuriandur pole talvekobara sees, siis on hea, kui tarus temperatuur üle + 4 o C pole; aga see temperatuur tarus väljaspool talvekobarat võib pakasega langeda ka mõni miinus-kraad alla nulli. Või enamgi, kui pesa suur ning see puhastab pesa kärjekoi munadest ja ka mõnedest haigustekitajatest ega tee tugevale mesilasperele halba, kui meevarud piisavad on.
Kärjekoi munadest kindlaks lahti saamiseks tuleb kärgi hoida külmas, vähemalt - 10 o C külma, aga soovitavalt alla - 20 o C sügavkülmas n.ö. garantiinis. Mina kasutan selleks kärgede lattu panemiseks ette valmistamiseks aastaid kvaliteetset ökonoomset ning vaikset Liebherr (Liebherr GTS 30120 A+, 262 kWh) sügavkülmkirstu, millesse korraga 4 (!) eesti kärjeraamidega standardset mesinduspoes müüdavat kärjekandekasti (ehk sülemikasti) sisse mahub. Mahuvad need üksteise peale 2+2 üsna täpselt- seega soovitan enne sügavkülmkirstu ostmist mõõta, ning seejärel teha ostuvalik konkreetsetest vajadustest lähtuvalt, sest et see ost on ka üksjagu kulukas.

Külmaperiood saabus L.26.12.2015 ja külm lahkus E.25.01.2016 ning pole naasnud- aina sula ja vihm,
vt: http://www.ilmateenistus.ee/ilm/ilmavaatlused/vaatlusandmed/

Rahulikku talvitumist.

Papa Lauri- mesinik Vooremaal.

Pronksmedal (100p.)

Veel hõbedaveest

Kahjuks levitab koleeg Lauri vanu40-50 aasta taguaseid teadmisi.Olen  vene mesindusajakirja tellija aastast1974(vaheaeg1993-1999)Kui lugesin Lauri viiteid siis tekisid kahtlused sest oli asju mida mäletasin teisiti.Aastakäikude viimastest numbritest hõbedaga seotut otsides sain sellele kinnitust.Viimane kokkuvõttev jutt hõbedaveest on ajakirja 2003 aasta teises numbris lk46-47. Ilmselt jäid mõned artiklid pealkirjas hõbedavee mittemainimise tõttu vahele seston veel asju mida mäletan teisiti. 

Edaspidi läksid venelased minu andmetel üle anoliidi ja katoliidi peale.Need on veed mida saadakse vastavalt anoodi ja katoodi ümbrusest eri võtteid kasutades.Tootlikus suurem ja pole vaja kallist hõbedat. Minu arvamus sest ei viitsinud süüvida teemasse ja õhtuid arvutis istuda.

Nüüd proovin lühidalt tuua välja mis on tähtis hõbedavee tegemisel:

1.Vesi peab olema puhas millest hakatakse hõbedavett tegema.Kui seal on on sooli mis tekitavad elektroodidele tiheda kihi siis see vesi ei kõlba.

2.Kui korralikku vett pole ikka kusagilt saada siis vahetada iga 10-12 minuti järel elektroodide polaarsust. (-plussile ja + miinusele)

3.Kasutada ainult alalisvoolu. (akut, patareid , kasvõi telefonilaadijat)

4.Soovitav kasutada võimalikult puhast hõbedat 999,9;999. Kui pole ikka päris puhast saada siis äärmisel juhul kullapoest Cp M925 või analoogne

5.Elektroodide vahe soovitavalt umbes 10 mm. Plaate kasutades plaadi paksus 1-2 mm

5.ÕIETI VALMISTATUD  HÕBEDAVESI PEAB OLIMA TÄIESTI PUHAS KERGELT SINAKA VARJUNDIGA

6.Piimjate või sinakate tükkide või mullide  tekkimine viitab liiga suurele voolutugevusele,pingele,või valele elektroodide vahele.

7.Mesilaste jootmiseks piisab kui lasta 1L veest läbi 5 minuti jooksul voolu 1ma.Saame lahuse kus on hõbedat 0,28mg/L

8.Siirupi tegemiseks mitte kuumutada hõbedavett üle 60-70 kraadi C.

Tarude ja inventari  desinfitseerimiseks võib kasutada lahust kui lasta 15ma voolu läbi vee 20-60 minutit.Esimesel juhul saadatse kontsentratsiooniks 18,8mg/L; teisel juhul 56,4 mg/L

Artiklis on ka suht lihtsa hõbedavee valmistamise aparaadi el. skeem. Nagu loetletud punktidest näha on pea kõige tähtsamaks asja juures milliampermeeter.

Kuna ei tea kui palju on asjast huvitatuid siis seadme skeemi ja juppide jutuga ruumi ei risusta. Kellel huvi otsige ajakiri(internetist või tuttavatelt) Võib ka mulle helistada. Erinevalt paljudest ma oma andmeid mesinike eest ei salasta. Aga et päris lambist igaüks ei tülitaks siis mõelge kus need on.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Ag+ ioonidega hõbedavesi; mesilaste nosematoosi profülaktikaks.

Tänan ja tore, et hõbedavee valmistamisest veel kuskil juttu on.
Aga millest see arusaamatu rünnak jaak0001 poolt? Wink
Selgituseks.
Ma Ei OLE jaak0001 poolt toodud loendis olevatest punktide osas põhimõttelisi erisusi väitnudki. Samas tundub, et jaak0001 pole mu artiklit ajakirjas "Mesinik" (tähelepanelikult) lugenudki.

Lähtugem füüsikast, keemiast ning loogikast, mis ka mu oponendi: jaak0001 eluea jooksul muutunud ei ole, ja ärgem takerdugem konkreetsesse n.ö. retsepti. Pealegi pole hõbedavee tegemine täppisteadus, vaid pigem maitse küsimus- täpselt nagu toidule soola lisamine. Või nagu "kõlblik kuni" kuupäev toiduainetel, mille järgi mõni inimene hapukoore või suitsuvorsti selle kuupäeva saabudes kohe ennatlikult minema viskab, teadmata, kuidas selline säilivusaja pikkus määratakse. Wink

Omal ajal otsisin seda infot hõbedavee tegemiseks ja oli hea, et alltoodud raamatu leidsin.
Olen sunnitud käesoleva selgituse lisama. Jääb mulje, et jaak0001 ilmselt poleks oma punkte siia reastanud, kui ta ise oleks alalisvooluga hõbedavett valmistanud.
Seega on võimalik, et jaak0001 on hoopis häiritud mõnest mu seisukohast siin http://mesindus.ee/ foorumis, näiteks mu kaitsvast seisukohast kohaliku tumemesilase säilitamiseks;
kelle tigedavõitu või lausa n.ö. kurjade mesilasrasside ristanditega jaak0001´l vist pole hästi läinud, vt:
http://www.mesindus.ee/node/632#comment-746

Hõbedavee konkreetsest värvist selles raamatus juttu polnud, mida tsiteerisin; mina kirjutasin enda tähelepanekutest ja erinevus tavaveega on fotodel näha.
Väljavõte: / Eesti keeles on hõbedavee kasutamisest mesinduses kirjutatud A. Kollamaa ja E. Kallase raamatus “Kui peate mesilasi” (kirjastus Valgus, Tallinn, 1975), mille aluseks on vene autorite teosed, näiteks V.V. Rodionovi ja I.A. Šabaršovi “Kui teil on mesilased” (Moskva, 1969), G.P. Grigorjevi “Lõbus mesindus”
(Donetsk, 1968) jt./.
Vt. vt: "Hõbedavesi mesinduses", juuni 2012. ajakirjas "Mesinik":
http://www.mesinikeliit.ee/failid/mesinik/2012-3.pdf

Kinnitan, et hõbedavesi on pigem ikka hallika, kui sinaka varjundiga (kuigi seda saab vast ka sinakaks nimetada?- sõltub ju ka valgusest) ja päikese käes on hõbedavesi kindlasti pigem hallika moega ning ei lase sel määral valgust läbi, kui puhas ioniseerimata vesi.

Lauri ei levita "vanu" teadmisi, nagu jaak0001 väidab, sest et Ag+ (hõbedaioonidega) hõbedavett võib saada mitmel eri moel. Näiteks ka hõbedast lusikat vees hoides. Erinevate meetoditega tekib vaid erineva ioonide kontsentratsiooniga hõbedavesi, mis sõltub: elektroodide kaugusest, vee soolsusest, elektripingest (sobib vaid alalisvool), elektroodide pindalast, vee kogusest, elektroodide puhtusest, hõbeda puhtusest, vee temperatuurist jms..
Mõõdukas sade elektroodidele tekib (ja neid peab puhastama ja s.h. elektroodide ühtlase kulumise huvides polaarsust vahetama), sest et ioniseerimiseks peab vesi siiski ka mingil määral soolasid sisaldama, et elektrivool (loomulikult alalisvool) seda läbiks. Positiivset laengut omavad Ag+ ioonid jäävad vette- moodustub hõbedavesi; vee karedusest, läbi reaktsiooni ioonide ja vees olevate ühendite vahel, tekkivad s.h. hõbedasoolad ladestuvad elektroodide pinnale (paksem kiht miinus märgiga katoodile ja vähem pluss märgiga anoodile; seda erinevust näeb, kui teha hõbedavett krokodillide otsas olevate elektroodide sama polaarsusega kordi suuremas koguses, kui 1L) ning samuti tumeda sademena anuma põhja ja ka seintele.

Täiesti kindlasti sobib Ag+ ioonidega hõbedavee tegemiseks ka minu poolt tsiteeritud viis. Olen sel viisil aastaid ise heade tulemustega mesilaste nosematoosi vastu, selle loodussõbralikuks profülaktikaks hõbedavett teinud; kombineerides vastavalt vee kogusele aega, mis ioniseerimiseks elektrivooluvoolu alaldiga kulub.
Näiteks kevadiseks lennuava jootjatesse hõbedavee valmistamiseks ma 1L kaupa (eelnevalt pehmendamiseks keedetud kaevuveest) ei valmista, vaid teen lahjema hõbedavee ning kasutan 10L plastämbrit soojaveekraanist tuleva sooja puhta kaevuveega ning sel juhul on ka ioniseerimiseks kuluv aeg vee suurema koguse võrra pikem. See ajasuhe pole lineaarne vaid on progresseeruv, sõltub elektroodide pindalast, elektripinge suurusest jne., sellepärast ei hakka konkreetset ajakulu siia pakkuma.

Sõjavägi omal ajal õpetas. Smile
Kõrgkooli vahepeal teenisin (1984-1986.) 2.a. nõukogude armees kõrbes (Mongoolia ja Hiina piiri ääres) salajases õhutõrje väeosas, seal ajasime mõnikord vett keema n.ö. "kipitilnik´uga", mis on enamusele nõukogude armees (sõjaväes) teeninutest on hästi tuttav. See "kipitilnik" valmistatakse kahest žiletiterast, mille vahele on niidiga kinnitatud väävlita tuletikud ja see eluohtlik (elektrilöögi saamist võimaldav) seadeldis oli lülitatud ~220 V vahelduvvoolu, nii et faas ja null erinevate žiletiterade külge oli kinnitatud. Need kes on "kipitilnik´u" kasutamist proovinud, teavad, et vihmavee (sarnaselt destilleeritud vee) sees see seade vett keema ei aja- tuleb soola sisse puistada, sest et vaid sel juhul hakkab (endine vihma-)vesi elektrit juhtima.

Ärgem siis materdagem oponentide seisukohti, sest et vaja on toetada argumenteeritud arutelu siin http://mesindus.ee/ foorumis, kuhu vastasel korral enam keegi ei usaldaks kirjutada/ mõtteid avaldada ega taha lõpuks ka sisse kiigata.

Papa Lauri- mesinik Vooremaal.

jaak0001 kirjutas:
/ Kahjuks levitab koleeg Lauri vanu40-50 aasta taguaseid teadmisi.Olen  vene mesindusajakirja tellija aastast1974(vaheaeg1993-1999)Kui lugesin Lauri viiteid siis tekisid kahtlused sest oli asju mida mäletasin teisiti.Aastakäikude viimastest numbritest hõbedaga seotut otsides sain sellele kinnitust.Viimane kokkuvõttev jutt hõbedaveest on ajakirja 2003 aasta teises numbris lk46-47. Ilmselt jäid mõned artiklid pealkirjas hõbedavee mittemainimise tõttu vahele seston veel asju mida mäletan teisiti. / .....

Pronksmedal (100p.)

Kuidas see algteemaga "mesilaste müümine" nüüd seotud on?

Kuidas see algteema  mesilaste müümisega nüüd seotud on?

Kui soovite hõbedaveest kirjutada, siis võiks seda teha eraldi teemas ja siit linkida, mitte risustada kellegi teise postitust.

Lihtsalt minu arvamus.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Mesilasperede sissevedu eeldab haiguste/parasiitide profül.-t.

Jääb mulje, et erki on huvitatud teema algataja käest,
enda hukkunud mesilasperede asemele Itaalist tarumardika tõenäosusega mesilasperesid ostma. :(
Selline tulemus, mil mesilastele Eestisse uus parasiit tekiks, tõepoolest risustaks Eesti mesindusmaastiku. Või kuidas?

Ostkem mesilasperesid/mesilasemasid, kui tõesti vaja on, Eestis asuvate mesilasperede paljundajate/müüjate käest, keda on piisavalt, aga mitte välismaalt.
Vähem vedu- vähem riske.

Mesilasperede müümise ehk käesoleva Eestisse sisseveo juures on tähtis aspekt mesilashaiguste ning -parasiitide profülaktika- sealt see siinne vestlus Itaalias möllava tarumardika ja hõbedavee peale läks. Wink

Tarumardika ja hõbedavee teemad on veel nii haruldased, et tuleb hinnata, kui keegi sellest kirjutab ning mitte materdada. 
Samuti pole mõtet selles kitsas kommertslikus algteemas ka nii hammastega kinni olla; ega siis iga postituse jaoks pole mõtet uut teemat teha.

Kui tundub n.ö. "risustav", siis ei pea lugema- veel vähem destruktiivse postitusega ise juurde "risustama".

erki kirjutas:
/ Kuidas see algteema  mesilaste müümisega nüüd seotud on? / ...

Pronksmedal (100p.)

oeh...

Lauri kirjutas:
Jääb mulje, et erki on huvitatud teema algataja käest, enda hukkunud mesilasperede asemele Itaalist tarumardika tõenäosusega mesilasperesid ostma. :(

Ma ei saa kahjuks jätta vastamata.
Lauri, kui sa tahad jahuda teemal mesilased ja itaalia, siis tee seda. Algata uus postitus ja kirjuta end või siniseks.
Kahju, et mesindus.ee's ei ole moderaatoreid, kes saaks siinsele läbustamisele lõpu teha.
Ja see, et ma küsisin kuidas on seotud hõbedavee kommentaarid mesilaste müügiga oli mõledud just sellest, et kaaperdatakse kellegi teema ja hakatakse oma jahu ajama. Kui oli vaja öelda, et pole neid mesilasi Itaaliast vaja tuua, siis seda saab teha ka tsiviliseeritult, mitte nii nagu praegu on kujunenud.

Kui tahad midagi täpsustada või midagi ei meeldinud, siis mine vaata peeglisse.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Jah, pole vaja Itaaliast mesilasperesid tuua koos tarumardikaga.

 

 

P.S. Kes meil siin nüüd ohver on? Wink
Mina pole kunagi kellegi mõtteid "risuks" kuulutanud ja teen vahet mõttel ja isikul, kes selle esitab, andes hinnangu ikka konkreetse mõtte sisu järgi, mitte isiku järgi.
Enda arvates vastasin üsna "tsiviliseeritult" (erki kirjutatud väljend), vastuseks üldse mitte tsiviliseeritud rünnakule erki enda poolt, kellega mul varasemalt mingit pistmist pole olnud. Ju on siis erki väärtused ja tõekspidamised karjuvalt erinevad, et erki ei suutnud ründamata jätta.

Veelkord, kui tegelikust "risustamisest" (erki väljend) rääkida, siis Eesti mesilad risustaks kiiresti tarumardikas, kui keegi: rumal-ahne-aktiivne, selle tarumardika Itaaliast vm. Euroopast koos mesilasperedega sisse juhtub tooma.
Riske ei saagi mõista need, kel mesinduse valdkonnast teadmised vähesed või kitsad või keda kasu taotlus pimestab.
Inimene ju ei tea, mida ta ei tea. Wink

Mesilaste n.n. tõumaterjali veoga on nii, et vähem vedu on vähem riske.

Ostkem Eestist mesilasperesid, kel tõesti vaja. Las kaugelt toovad n.ö. verevärskendust need, kel selleks oskused, kogemused, vajalik luba; ning mis kõige tähtsam, süsteemne plaan on, mis arvestab ühe mesinduspiirkonna terviklikkust, aga mitte iga mesilat eraldi.
Pole vaja ristandeid toota, meetodil "olen igasugu rassist mesilasemasid proovinud"- ja siis halada, et mesilased on n.ö. kurjad, -talvituvad halvasti, -käituvad arusaamatult/ebaloogiliselt jne..


Teema autor tarmoreineberg pole samuti paraku siiani vastanud, kuidas ja miks ta kavatseb mesilasperesid Itaaliast Eestisse tuua.

Loodetavasti ei jää ümberseisjad ükskõikseks ja nende kaine mõistus tõrjub rumala ahnuse, ning aktiivsed uued mesilaste n.n. "tõuaretajad" suunavad oma ammendamatu energia mujale.


erki kirjutas:
..... / mitte risustada kellegi teise postitust. / ..... / Lihtsalt minu arvamus. /

Pronksmedal (100p.)

tubli Lauri

Lauri ole tubli ka edaspidi, usun, et paljud ühinevad minu sooviga! Ja mõnusat kevadet ka sinu mummudele!

Serk Tartumaalt

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Aitäh, Serk Tartumaalt.

Tänan Serk Tartumaalt. Smile

Jah, austatud mesinikud ja mesilaste sõbrad. Tehkem enam koostööd ja olgem üksteise suhtes mõistvamad ning toetavamad, sest et meil on üks põhiline ühine vaenlane: (eeskätt selline) mürgiprits põllul, mida aktiivselt roolib ebapõllumehelik rumal-ahnus.
See mure suureneb, sest et Eestis on põldude mürgitajatele rakendatav kontroll ja nende vastutus loodusele (s.h. putuktolmeldajatele) ja mesilasperedele tekitatud kahjusid kanda mitmetes kordades väiksem, kui n.ö. vanas Euroopas. Eestis (kuuldavasti) sel teemal real põhjustel ei ole paraku veel arvestatavaid kohtulahendeid/kaasuseid, mis potentsiaalseid põldude mürgitajaid ennetavalt heidutaksid.

Mesilasperede müüki
reguleerib hetkel, niivõrd, kui info liigub, vähem või rohkem olulisel määral, de´fakto pigem mesinike kollektiivne kontroll. Samuti de´jure, üsna väheolulisel määral, ka VTA ( Veterinaar- ja Toiduamet ) ametnike väga piiratud inim-, raha- ja vahendite ressurss ning jääb mulje, et ka mõnede (tipp-)ametnike teatav kõhklus  vastutusrikkaid, ebapopulaarseid ning tulevikku vaatavaid otsuseid teha.
Või mida Te, teised siin arvate (miks)?
Kes mesilasperede/mesilasemade Eestisse sissevedu ja müüki/ostu sisuliselt tegelikult kontrollib, mis selles protsessis osalejaid (kauplejaid ja kontrollijaid) motiveerib käituma nii, nagu nad käituvad (miks)?
Kas üldse midagi saab või mis tegelikult saab, kui keegi eelnimetatud teemas oma tegevuse või tegevusetusega kahjusid põhjustab?

Lugupidamisega

Lauri- mesinik Vooremaal.

Pronksmedal (100p.)

Siin...

süüdistatakse mind mitmes ;surmapatus;

1. Ei roninud teemasse päris vabatahtlikult sast alul täiendasin vaid üht minu kohta tehtud märkust.

2.Teema algataja nurinale vastaks, et müügiga seonduv pole selles foorumis kunagi teema olnud. Selle jaoks on mesi.ee

3.Ma ei võta sõna just tihti sest ei viitsi enda jaoks juba aastakümnete taga läbimõeldu või katsetatu  üle targutada. Siis 1-2 pere 1-2aastat mesilasi pidanute käest ämbritäite kaupa solki kaela saada.Kui tuleb midagi väga minu teadmistega (põhimõtetega) vastuollu minevat siis proovin lühidalt selgitada.

(No näiteks Pokumees aasta paari peret pidanuna soovib mesindust õpetada või Mikro Mart propageerib  kord aastas tehtavat lestatõrjet.)

Ei nõustu Lauri süüdistustega, et pooldan kontrollimatut emade ja perede sissevedu

.Selle pikema jutu panin üles peale seda kui olin 4-5 õhtut teemaga tegelnud ning uusi valitsevaid arvamusi lugenud. Ja need ei sobinud Lauri kirjutatuga.Arvan, et tõsisema teemasse süvenemise korral oleks Lauri kirjutis teistsugune olnud,sest 2012 aastaks olid teadmised maailmas teisel tasemel kui see mida Lauri pakkus.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

-

Palun moderaatoril see kogemata topeltpostitus kustutada- palun vabandust.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Lauri vastas jaak0001´le VAID hõbedavee küsimuses.

Jaaku mainiti eespool seoses "Malta emaga"- vt. Ctrl F ja "malta".

Mesilasperede sisseveo küsimuses Lauri ei ole jaak0001´te kuskil maininud, vaid Lauri vastas jaak0001´le VAID hõbedavee küsimuses, vastuseks jaak0001 üllatavale väitele nagu oleks Lauri poolt aastaid edukalt kasutatud ja -kirjeldatud Ag+ hõbedavee alalisvooluga tegemise metoodika vananenud (need põhiteadmised ei vanane).
Keegi ei ole siin jaak0001´te ka surmapatus süüdistanud. Wink

jaak0001 kirjutas:
...../Ei nõustu Lauri süüdistustega, et pooldan kontrollimatut emade ja perede sissevedu /.....