rbr999 hobimesila teema.

Tere tere kõik see mesipere.

 Otsustasin teha siia oma hobimesila teema. Siis on lihtsam asjade arengul-muredel jms läbi aegade silma peal hoida, nõuanded-soovitused ei lähe ka kaduma.

 Olen siis hetkel hobimesindusega alustamise lävepakul. 3-4 päeva pärast toon esimesed lamavtarud, osa 16 raamised, osa 22sed. Osa neist on heas korras, osa vajab remonti. Sisud head aga väljast vajaks lauad vahetamist-värvimist, võimalik ka toppevahetus, tööd vb liigagi palju aga mis sa kingitud hobuse suhu ikka vaatad. Esimene meevurrgi sai õuele veetud, küll kaheraamiline ja kõpitsemist vajav aga hobimesila 5e taru toodanguks kindlasti piisav. Sellega tuli kaasa ka eesti taru raame, kaks poolmagasini. Tossu tegemiseks paar lõõtsa on olemas. Puuduliku varustusega aitab pisut ka oma tuttav(laenab). Kuskilt peab ju alustama ja eks ma ei ole esimene ega viimane, kel osa asju olemas aga enamus puudu on.

 Kuna tegu on ikkagi hobimesilaga, siis asustan nad kolme km kaugusel asuvast tuttava mesilast pärit sülemi mesilastega, tal neid mais juunis ikka tekib. Tegemist siis nö krantsidega aga kuna eesmark ei ole toota tonne vaid liitreid endale ja paarile lähemale sugulasele-sõbrale, siis neist alustamiseks piisab.

 Esialgne plaan on ära asustada 3-5 taru, paar kolm taru hoiaks nö tagavaraks ja vahetamiseks. Ma vähemalt loodan nii, et suurusehullustus pähe  ei löö ja kohe esimesel aastal seatud plaane-eesmärke jms peapeale ei keera Smile

Nüüd aga ootaksin endast kogenumate mesinike nõuandeid. Mida tuleks tarude ja üldiselt inventari puhul esimese asjana varuda, jälgida, ära teha ja ettevalmistada, et mummide pidamine osutuks edukaks ja probleemivabaks.

 

Tervitustega rbr999

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Julge pealehakkamine...

 ...on juba ise pool võitu.Kui tegemist külapealt kokku kogutud inventariga siis tihtipeale tekitab probleeme see,et igal mehel on olnud "oma standard" raami-ja tarumõõtudega. Juba mõned millimeetrid tekitavad vahel probleeme:kas jääb nn mesilasekäik suureks(ehitavad kärge täis) või vastupidi-raamid põhjapeal kinni ja pole summidel ruumi liikuda. Jälgima peab paljusid asju ja õppida ka vaja palju...Kõige tähtsam on aga alustamine. Selleks edu!  :-)

hobist saab reeglina sõltuvus

Olen samuti hobimesiniku mõõtu ja seega natuke tean, mis tunded sind hetkel vaevavad Smile Ka mina plaanisin alguses minna seda teed, et soetada olemasolevad tarud (lamavtarud), aga mida rohkem ma lugesin ja teiste soovitustele pilku peale heitsin, seda rohkem sain aru, et kõik vana ei pruugi alati olla hea.

Seega paar mõtet - piilu, mis ja kes on taru seina vahel. Võimalik, et ostad hoopis soome pappi või õhukest vineeri, natuke liistukesi, jupike soojustust (nt niiskuskindel EPS) ja klopsid ise kokku mummidele uue ja oma, ilusa, aga eelkõige puhta ja haigusvaba kodu.

Kui aga seda enam ei jõua teha, siis püüa leeklambiga üle käia kõik, kuhu ligi pääseb. Uus ja oma kehtib ka raamide kohta. Kui tahad järgmistel aastatel ka natuke suuremat saaki saada, siis on ehk parem valida kohe korpustaru. Loomulikult loe, mõtle ja küsi. Mõelda tuleb alati enne taru avamist

Eks peamurdmist jagub

Saunamees kirjutas:

Olen samuti hobimesiniku mõõtu ja seega natuke tean, mis tunded sind hetkel vaevavad Smile Ka mina plaanisin alguses minna seda teed, et soetada olemasolevad tarud (lamavtarud), aga mida rohkem ma lugesin ja teiste soovitustele pilku peale heitsin, seda rohkem sain aru, et kõik vana ei pruugi alati olla hea.

Seega paar mõtet - piilu, mis ja kes on taru seina vahel. Võimalik, et ostad hoopis soome pappi või õhukest vineeri, natuke liistukesi, jupike soojustust (nt niiskuskindel EPS) ja klopsid ise kokku mummidele uue ja oma, ilusa, aga eelkõige puhta ja haigusvaba kodu.

Kui aga seda enam ei jõua teha, siis püüa leeklambiga üle käia kõik, kuhu ligi pääseb. Uus ja oma kehtib ka raamide kohta. Kui tahad järgmistel aastatel ka natuke suuremat saaki saada, siis on ehk parem valida kohe korpustaru. Loomulikult loe, mõtle ja küsi. Mõelda tuleb alati enne taru avamist

 

Samas alustada kuskilt tuleb ja kasutatud lamavtarud tulevad hetkel muidu kätte. Kas nad ka head on, eks aeg anna arutust. Plaan soetada nn gaasiga leeklamp ja kõik ennem asustamist üle käija, kaasaarvatud raamid, liistud, vahelauad jms. Kõikvõimalikku kättesaadavat materjali lugedes ja internetis leiduvat videomaterjali vaadates, olen hakanud isegi korpustarudele järjest rohkem mõtlema. Siinsetest kasutajatest osa on õnneks ka jooniseid üles riputanud ja järgmiseks hooajaks tuleks paar tükki valmis nokitseda ja ära proovida. Seninähtu põhjal tundub nendega majandamine nagu lihtsam-kiirem olema, eks aeg näitab Smile

Üks asi vaevab mind veel pisut, teatavasti kehtib nõue oma mesila registreerida prias, on sellel esimene aasta kohe mõtet? No mitte mingit reaalset kasu ei paista see andvat.... Eksin?

Väljavõte PRIA infokirjast...

...Iga aasta 15. maiks tuleb mesinikel teatada  põllumajandusloomade registrile mesilate mesilasperede arv 1. mai seisuga .

Täpne mesila asukoht ning mesiniku sidevahendite andmed registris võimaldavad mesilasperede paremat kaitset taimekaitsevahendite võimalike kahjustuste eest, kuna teave mesilate asukohtadest on põllupidajatele kättesaadav PRIA avaliku veebikaardi kaudu.

Et teema

 niisama ei kopitaks siis lisan ka mõned pildid tegemisest toimetamisest http://nagi.ee/photos/rbr999/sets/401993/

Nagu eelnevalt kirjutatud sain vanad ja kasutatud tarud, lammutasin nad pmst pulkadeks ehk eemaldasin mittekõlbliku lauamaterjali, kuivatasin ja ladusin uuesti kokku. Ära kasutasin olemasoleva materjali, osalt uut osalt kasutatud kuid tervet ja korras puitu. Nüüd olen probleemi ees nimega värv. Kuna voodrilaud on eelnevalt kasutatud ja värvitud tõenäoliselt õlivärviga siis tekib küsimus kas tänapäevased vesipõhised fassaadivärvid hakkavad sinna peale ja kas nad ka sinna jäävad? Kogemusi kellelgi? Või hoopis konkreetne värvisoovitus välja pakkuda? Kuna ma ei ole kunagi tähele pannud lennulaudade värvimist siis sooviksin teada kas neid üldse värvitakse või peletab see mesilased sootuks eemale? Samas erinevaid toone kasutades oleks ju mesilastel lihtsam ka kodutaru leida ütleb loogika...

Pesakastid on vanadest jääkidest puhtaks kraabitud ja ootavad leeklambiga ülekäimist, liistud ka kraabitud, kas need ka lambiga üle lasta?

Kunstkärg on tellitud, raamide ettevalmistus pooleli, suitsik kõpitsetud, taruharjad jms inventar minu poole teel. Hmm, midagi olen kindlasti ka unustanud Smile

Lestaravi vahenditsest ei tea ma midagi ja millal seda peale sülemlenud pere tarru toomist üldse teha? Ühesõnaga kõikvõimalikud soovitused millest abi võiks olla on teretulnud.

 

Pronksmedal (100p.)

Õlivärv on hea küll.

Siinsamas ühes värviteemas lahati seda pikalt ja laialt, et tänapäeva veebaasilised pidid palju hullem mürk olema.

Lennulaudu enamasti ei värvita, aga näiteks Talts kirjutab, et mesilane tunneb ära ja eristab valget, sinist ja kollast.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

Mina olen viimane aeg

Mina olen viimane aeg kasutanud Rilaci välistööde värvi , kuivab kiirelt, ei haise ja pole mingit muret olnud. Mürgise ja mittemürgise värvi teema on paras saunajutt. Paistab, et tubli ettevõtmine olevat. Edu edaspidiseks !

Kasutaja AndoMesi pilt

Mis on hobi-mesiniku mõõt?

Mis on hobi-mesiniku mõõt? Kui kaua võib öelda, olen hobi-mesinik? 

Kohe alguses pean ütlema, kuigi sulle peab ainult jõudu soovima, siis teistele ütlen, kõigil kellel plaan mesilasi soetada. Ja mõtisklevad, milline taru? Uus või vana? 

Ärge alustage vana inventaariga, kõik see vaev ja raha mille raiskad vana üles putitamise peale, selle raha ja vaevaga saad juba uued korpused ehitada. sest tegelikult korpus ei ole midagi muud, kui neli lauda, põhi ja katus, kõik see meeletu soojustus mida lamavate puhul tehakse, on mõtetu. 

Kõik alustajad, lugege, vaadake, küsige, vaadake maailma mesindust.

Jah sauna õues võib ju ilupärast neid lamavaid imetleda, aga ega need (enam) õiged asjad ole. 

Kes algajale neid vanu kaela määrib? 

Ikka see kes ise aru saanud et japs! 

Kui lamavad on head? Siis on küsimus, miks profid sellega ei tegele? Või ülejäänud mesindus maailm? Mesilasele on loomulik vajadus ehitada ülevalt alla, mitte aga külgpidi. Samuti korpuse toaline lamav mall (neli seina, või õigemini, kaks seina, kaks otsa põhi katus, ja liistud ilma kärjepõhjadetta) on lihtne ise ehitada, sellise taru ainuke eelis ja põhjus miks neid tehakse on see et seal saavad mesilased teha mida tahavad, sellist malli võib kutsuda hobi malliksi, kuna mingit muud inventaari sa ei vaja kui liistud. kuhu mesilased ise kärjed teevad, kui arvavad et on vaja. 

Korpus on tervislikum! 

Jah on. Sest soojus tõuseb üles, sinna kus looduslikult on haudme tegevus, töölishaue on keskel lesehaue serval, lestad arenevad jahedamas, ja sellepärast armastab muneda samuti sinna jahedamasse, ja mesinikul lihtne kogu suve lesta kärgi välja lõigata ja sedasi lestasi hävitada, ühesõnaga üks põhjus miks lestad munevad lese haudmealale, on aeg ja teine põhjus soojus. Sedasi on korpusel lihtsam lestad vaos hoida.

See on muidugi minu nägemus ja arusaam, ja see mida olen õppinud ja näinud. Nii palju kui on mesinikke, on nad siis hobi või profid, on ka eri arvamusi. Iga üks valib endale kõige sobivama süsteemi, profidel on enamasti sama standardid, sest sedasi on parem mesinduses tööd teha, äri ajada, osta ja müüa, äri-mesinduses on aeg raha, ja lippide lappidega aega mängida ei ole. 

On sinu mesilased krantsid või kassid, kõik saad muuta ühe lihtsa asjaga, ja sellega tasub alustada nüüd kevadel kohe! Otsi üles ema, pane märk peale, kevadel on tarus mesilasi vähem, haudmeala väiksem, ja leiad ema lihtsamalt kui suvel, kui mesilasi juba must miljon. 

Otsi ema, märgi ära, ja suvel kui on võimalik osta uus tõu-ema, vaheta ema välja, nüüd kui oled kevadel ema märgistatud. on sul see lihtsam leida. Ise vahetan ema juba kevadel, ostan selle lõuna euroopast. Ja suvel kui vaja siis ostan kahalikult kasvatajalt. On kasulikum osta valmis ema, kui oodata, kas hakkab munema? Või ei? Vahepeal on möödunud mitu nädalat, ja sügis läheneb. Saad kahju nii talve mesilaste näol, kui ka mee saagis. ja kui pere jääb sügiseks nõrgaks, võib kevadel taru tühi olla. Ja kõik töö ja vaev kaevu visatud. Seega kokkuhoid ei ole alati kokkuhoid. 

Tossu andmine? Kui on õiged mesilased, tossu pole vaja. Kui mesilased vihased, ja ilma tossuta hakkama ei saa.! Jälle ema vahetus! 

Mee vurr? Kui said selle kingituseks. Ok. Aga juba 5 tarupuhul hakkad igatsema mootorit ja vähemalt 4 raami mahutavat vurri. (minu kogemus, minul on nelja raamiline poolautomaatne) eriti kui tegutsed oma hobiga üksi, ilma mootorita läheb igavik. 

Mee vurr ongi kõige kallim investeering, sest selle ostmise juures pead mõtlema, kui suureks oma mesindust kavatsed tulevikus paisutada.

Noh ehk esialgu piisab, vaatame millised kommentaarid tulevad? 

Hobimesinikuks

pean ise inimest kes omab kuni viis taru, enda, lähedaste ja mõne sõbra tuttava meevajadus saab rahuldatud. Viimased toovad ka kuluartikli (kunstkärg, inventar jne) osa raha tagasi nii, et peale maksma ei peaks.

Mina tegin oma taruvaliku sellepärast sellise, et ära proovida see eesti taru ja hiljem kindlasti ka korpustaru. Seljuhul on see lamavtaru etapp läbitud ja asjad sellega selged. Tarusid ei määrinud mulle õnneks keegi pähe, kojuvedamisvaev ei muud, lisaks hetkel erinevate asjaolude tõttu pole majanduslike vahenditega ka väga laiutada. Sellest ka otsus ära kasutada olemas olev materjal. Taruehituseks läheb vast suve teiselpoolel, siis peaks nn pärandvarana saadud saeveski hääles olema ja ilmatuhinnaga jooksva meetriga materjali ostma ei pea. Minul on sellega vaid üks dilemma, kas jääda olemasoleva eesti raami peale või kasutada miskit muud, nt farrar. Kindlasti on korpustaru parem, lihtsam mjandada jne, eks saan kunagi proovida.

seda on hea teada tõesti kus see lest pesitseb ja kuidas sellest vabaneda, eks saab jälle olema asi mis kunagi proovitud saab.

Mesilased tulevad pesueht krantsid ja loodan et mitte väga kurjad Smile Katsun nendega mingi aja ära majandada, eks aeg annab arutust kui hästi see asi mul üldse välja tuleb. Emahindu arvestades ei ole kevadel just eriline rõõm tühjade tarude ees seista, kindlasti mõni küsib ,miks kohe nii aga see on ju siiski reaalsus. Ma küll ei tea kedagi kel oleks mesilastepidamine kohe paugust õnnestunud aga katsun teha oma parima mida suudan.

Luristan oma esimese mee selle kahe raamilisega ära, eks ma siis kirun või kiidan näitab aeg. Uhkema saab alati hankida. Esialgu ongi plaan 4-5 taruga hakkama saada, kuigi see kõlab endalegi pisut lolli lubadusena Laughing out loud

Mina tänan ausa ja otsekohese vastuse eest, eks on millest mõelda jälle.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tubli rbr999

Räägid tarka juttu - ka soovitajatel/kommenteeriatel on oma mätta otsast õigus.

Parin (varsti Jüripäev) läks küll juba lahti ja kommentaarideks vähe aega - kuid just tarude järgi vaadates tundud väga asjalik ja tubli inimene. Küll need mesilinnud Sinu käeall kah toredasti kosuma hakkavad!

Kõigepealt, ega taru mett ei korja: Lamav- või korpus, vahet ei ole - organism ikka sama. Kuid Sinu põnevad taruhinged - segavad 3-4 magasini peale panekut.... eriti veel, kui Sul on kahe pere lamavad. Kahe lendla vahel võiks olla väike vaheseinake - mis, kasvõi tugeva tuule korral on abiks korjelt tulijate eksimise vältimiseks. Korpustaru eelis - võrreldes lamavaga on ainult kevadine kergem põhjade puhastus. Ja korjele vedu on lihtsam. Kui aga Sul on alalised mesilagrupi asukohad pole meesaagi saamisel taru tüübil mingit erinevust. Jah, mesilaspere paneb varud enda kohale ja looduses elab õõnsas/püstises mesipuus - selletõttu ongi vaja, et peakorje ajal kerkib tarukatus kõrgemale, kui hingedel katus võimaldab. Ka lamavtarus tuleb laiendada ikka ülespoole - küll suve jooksul jõuab ka vajadusel alla laiendada. Eestlaste lamavtarud, on nagu meie võimsad rehielamud - kus on päris mõnus talvituda - eriti kahel perel koos - kus on hea mikrokliima - võrreldes penoplast jm. liim-materjalidest pesadega. Et pesaruumil kõrgust oleks - saab magasini vajadusel ka talvitumisel peale jätta.

Muidugi, mida rohkem mesilaspere looduse kodu järele teed, seda parem. Kuid see võimalus on kõigi taru-tüüpidega...

Kas viie lehma pidaja on hobi karjakasvataja ning peab poegimisest 20x vähem teadma, kui 100 lehma pidaja? Sama on mesinduses - nagu igal alal - 10 aastaga saad spetsiks - kui sedagi - loodus on lihtsalt niivõrd põnev ja aastad kordumatud..100 mesilasperega mesindades on lihtsalt võimalusi ja nüanse rohkem - ning tülitad/jahutad/häirid neid lühemalt/ajaliselt vähem - mis neile sobibki..

Kavatsed tarud sülemitega asustada - see väga- väga tänuväärne...Sülemile võid kohe magasini peale panna - siis saab mesi õige koha peale - sülemil pole algul hauet ning kui esimene haue ka magasini tekib - surub mesi selle kiiresti alla..

Tere tulemast päris-loodusele lähemale!

Tänud metsamumm hea sõna eest :)

Tarusi kõpitsedes arvasin, et üle ühe täisraamilise või kahe poolraamilise magasini polegi vaja peale panna, need mahuvad kenasti ära ka. Samas ei ole raske ka need hinged eemaldada ja vahelepanekuks lauast ringid meisterdada, et lisakõrgust saavutada. Et raamid kõik ühes suuruses ja mugavad olenemata olukorrast vahetada oleks on plaan jääda ainult eesti täisraami peale, on see ka nüüd õige?

Tarudest veel niipalju, et arvasin nad kõik ühe pere tarud olevat Smile Jah suurtesse küll mahuks aga kas on mõtet? Kuidas mesilane käitub kui tal korraga 22 raami kasutada on, mesi ja haue segamini nagu pudru ja kapsad?

Keegi targem võiks mainida paar sõna ka lestatõrjest, millal ja millega seda sülemina saadud peredele teha tuleks? Ei tahaks langeda selle ohvriks, et lestad esimesel aastal kohe pered ära hävitavad... Oblikhappe auritit on lihtne meisterdada aga siin räägitakse tilgutamisest palju, mingit videomaterjalilist viidet on kellelgi selle kohta? Kuigi see tundub nii suhteline, mul elavad 8ndat aastat majakõrval pärna tüves mesilased, keegi neid ei ravi ega torgi ja ikka ja jälle ma kevadel vaatan kuidas nad rõõmsalt sumisevad.

Pronksmedal (100p.)

Lestatõrjest.

Möödunud sügisel jäin mesilastega tegeledes ajahädasse ja tegin tõrjet vaid üks kord septembri lõpus. Sellest hoolimata läks kõik hästi ja kõik kolm peret käivad praegu hoolega tolmukorjel. Kasutasin tõrjeks oblikhappe suhkrulahu ja pritsisin kärjetänavatesse Dimelast tellitud reguleeritava automaatsüstlaga. Maksis teine mingid 24EUR-i + saatmine.

Kui saad sülemi, pidavat töötlemiseks sobima nii pritsimine kui aurutamine, kuid juba haudmega pere töötlemiseks sobivat paremini aurutamine (üledoseerimise oht väiksem)! Seepärast tellisin endalegi talvel E-BAY-st oblikhappe auruti: (oxalic asid vaporizer) 12V või 220V   maksab 54.99USD-d +12.99USD-d saatmiskulu. Kohale jõudis (Ukrainast) umbes kahe nädalaga. Auruti (12 või 220) valid siis vastavalt sellele, kas hakkad kasutama vooluvõrku või tassid tarude juurde autoaku!

Vastavaid videoid on tõrje kohta youtube-s leida hulgim. Alustuseks riputan ühe siia üles: https://www.youtube.com/watch?v=sQp9pdAOjdo

NB! Tingimata loe läbi (lisaks mesindusõpikutele) kogu mesindus.ee teemad ja kommentaarium (alustasin ise täieliku võhiku ja mesinduskauge inimesena sellest aasta enne mesilaste soetamist)! Ja kui hakkad mesilasi sisse ostma, siis püüa vältida bucfastiga kokkupuudet! Need on kirjanduse andmetel kehvad puhtuse hoidjad ja halvad orienteerujad! Eksivad sageli võõrasse peresse ja sellega kannavad laiali nii parasiite kui haigustekitajaid! Probleeme on nendega isegi kogenud mesinikel! Selle jutu tõestuseks vaata "Mesilaste kadumise tabelit", rida 56!

Jututoa moderaator

Viletsad buckfastid

Oman buckfastidega põgusat kokkupuudet. Tõepoolest on nad kehvad puhtusehoidjad, kevadel on taruesine langetist ja soga täis. Selle asemel, et langetis viia Väike-Maarjasse väikeloomade utiliseerimiskeskusesse, loobivad nemad selle hoopis lennuavast lihtsalt välja. Ja seda päriselus, mitte kirjanduse andmetel. Parasiitidest ja haigusetekitajatest küll täpselt aru ei saanud, kas buckfastil on oma parasiitide ja haiguste liinid, mida nad kahjuks korralike tumemesilaste, krainide ja kollaste soomlaste peredesse suure eksimuse saatel laiali kannavad?

PS. kõike, mida kirjasõnana on kunagi paberile määritud, ei tasuks puhta kullana võtta.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

Vastus Drone

drone kirjutas:

NB! Tingimata loe läbi (lisaks mesindusõpikutele) kogu mesindus.ee teemad ja kommentaarium (alustasin ise täieliku võhiku ja mesinduskauge inimesena sellest aasta enne mesilaste soetamist)! Ja kui hakkad mesilasi sisse ostma, siis püüa vältida bucfastiga kokkupuudet! Need on kirjanduse andmetel kehvad puhtuse hoidjad ja halvad orienteerujad! Eksivad sageli võõrasse peresse ja sellega kannavad laiali nii parasiite kui haigustekitajaid! Probleeme on nendega isegi kogenud mesinikel! Selle jutu tõestuseks vaata "Mesilaste kadumise tabelit", rida 56!

Ei jaga sinu arvamust.

Ma ise olen küll Itaallase usku, kuid nii rahulikke mesilasi kui Bukck pole minu silmad näinud. Endal mõned pered ja jumala rahul, mida ma ei saa öelda nt kraini kohta. Võibolla pole ma lihtsalt õiget näinud.

Tervitades
Renno rida nr2

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kui see nüüd nali ei ole . . .

Millestki oled küll väga valesti aru saanud või mingeid ülimalt valesid järeldusi teinud lugedes viimaseid ridu. Äkki oli see naljana mõeldud ? Laughing out loud

See kui mesilas on lesta palju ei ole enam seotud mesilastõuga.  Kui see tekst oli tõsiselt kirjutatud, siis  . . . mina ei oskagi kommenteerida  :D

Lest, lest, lest ja veelkord lest on see mis tapab mesilasi valdavas enamuses. Loomulikult on mürgitamisi ka palju, kuid enamjaolt on tulemus kohe näha. 

Pronksmedal (100p.)

Jurakamm`ile!

Ilme Nõmmisto-PR-6-4.1-2aruanne-mesindus.ee

Küllap see kirjeldus (nagu ka mitmed teised, mida hetkel ei suutnud taasleida) on "laest maha kirjutatud"! Aga siiski mõni rida sealt:

2.Mesilasrassidest.                                                                                                                                                                                                                        ...Tarud tuleb paigutada suhteliselt kaugele üksteisest, kuna neil mesilastel on halb orjenteerumisvõime ja nad eksivad kergesti võõrasse tarru! Kalduvad varastama!   

Kujutage nüüd ette, et üks Teie oma peredest on mõnest naabruses asuvast mesilast RÖÖVIMISE KÄIGUS lisaks meele (Breznevi pakikesena) kaasa saanud näiteks nosematoosi! Kuna aga "bucki" orjenteerumisega "on-nagu-on", siis satuvad sinna tarru aeg-ajalt ka Teie teiste perede mesilased!!!   Või veel hullem, kui mõne naabri mesilas on EHM või AHM, millest pered loomulikult nõrgaks jäävad ...ja neid Teie "buckid" röövima asuvad!!!  

Sama seis on ka lestaga! Teete korraliku tõrje ära, aga nemad (buckid) otsustavad korje lõppedes minna röövretkele mõnede "täitanud" naabrite juurde ...ja tulevad sealt tagasi lestakoormaga!!! Samas Te teate, et tegite tõrje ära ja saadate nad sellistena talvituma!!!

Pronksmedal (100p.)

Renno!

Kas Sinu "buckid" on ka nii rahulikud nagu mesilased järgnevates videotes, et pole vaja ei kostüümi, maski, kindaid ega kohati isegi T-särki selga tõmmata?

https://www.youtube.com/watch?v=kL0Xrsyq9js&nohtml5=False

https://www.youtube.com/watch?v=1s_wkg_LvHc&nohtml5=False

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kõige austusega...

... Ilme Nõmmisto suhtes, aga see aruanne paistab olevat 20. sajandi lõpu Vene mesinduskirjanduse referaat. Tarusid ei tasu üksteise vastu panna ühegi mesilasrassi või -tõu puhul, sest siis kalduvad nad kõik eksima. Varastama hakkavad ka kõik, kui korjet pole. Minugi kogemus buckiga on peamiselt positiivne, nagu ka itaallasega. Krainit pole eriti näppinud. 

Tagasi teema juurde: rbr999-le soovitan proovida nii itaallast, bucki kui ka krainit ja kogemuse põhjal otsustada, kes tema hooldusvõtete ja korjebaasiga kõige paremini sobib. Kindlasti ära käia mõnel mesinduskursusel - nagu näha siinsestki diskussioonist, pole mesindus.ee ressursside peale mõtet loota. Siin on kõike seinast seina ja igale lollusele leiab põhjenduse Sad

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

Buck

drone kirjutas:

Kas Sinu "buckid" on ka nii rahulikud nagu mesilased järgnevates videotes, et pole vaja ei kostüümi, maski, kindaid ega kohati isegi T-särki selga tõmmata?

https://www.youtube.com/watch?v=kL0Xrsyq9js&nohtml5=False

https://www.youtube.com/watch?v=1s_wkg_LvHc&nohtml5=False

Võid vabalt ka ilma riieteta olla.
Mesilased raami peal püsivad rahulikult paigal ega sibli ringi.
Ema leidmine lihtne.

Tervitades
Renno

Tänud viitamast lestatõrje

Tänud viitamast lestatõrje videole, sain sealt hea idee kuidas meisterdada auruti. Aga mitte nagu videos nähtu, törts keerulisem aga ei pea mingit kuuma jurakat tarru toppima ja mumme kõrvetama. Pmst ikkagi tükk metalli, küttekehaks eelsüüteküünal või kaks, toiteks rollu aku mida hea kerge kaasas tarida. Metallitükk saab lisaks küttekehale ühe ava kuhu kinnitada tarru minev toru(lapikuks pressitud vasest veevärgitoru, et mahuks lennuavast kenasti sisse), teine ava sinna lähedale kust panna sisse oblikhappe ja punn peale. Üks eelis tundub nende lapikute eest veel olema, lapikutel on näha happe laiali pritsimist, torust pääseks ainult aur välja. Kes mõttelennuga kaasa ei suutnud tulla, siis katsun selle valmistamisprotsessist teha mõned klõpsud ja tiba juttugi. Kuna eelsüüteküünlaid vedeleb kuuris tükki 4, siis prognoositav eelarve 5-7 euri Smile

Tõugudest esialgu niipalju, et kavatsen esimese aasta ära majandada krantsidega. Loodan kenasti hakkama saada ja järgmise aasta kevadel on plaan küll mõned emad kelleltki hankida. Ses suhtes võib keegi müügihuviline vaikselt ka märku anda. Pesitsen pärnumaal Koonga vallas ja mida lähemalt võtta seda parem vast oleks, riigi teise otsa ei viitsi vist ronida Laughing out loud

Ja ärge nüüd üksteisel nende tõugudepärast teineteisel kõri läbi närige Smile , reegel lihtne, kellele ema-kellele tütar.

Värvima hakkasin ka, eskaro õlivärv sai soetatud ja sai hea. Pärnu bauhofi värvimees rääkis, et päevas pidi ikka 2-3 inimest tarudele värvi otsima, minupooltki nendele jõudu. Lisasin albumisse kaks klõpsu ka sellest värvitrallist, õhtul saab lõpptulemusest ka http://nagi.ee/photos/rbr999/sets/401993/

 

Jõudu-jaksu kõigile!

Pronksmedal (100p.)

Auruti isetegemine!

Auruti isetegemisel on oluline arvestada võimsust. Originaalid on 30 - 45W. Youtubest on näha jah ka 150-ne vatiseid, kus hape keeb ja pritsib, mitte enam ei aurustu sujuvalt.

Mis puutub aga tõe selgumisse (ka tõugude osas), siis vanasti räägiti, et see selgub vaidlustes! Seda muidugi juhul, kui vaidlus on argumenteeritud ega muutu isiklikuks  ehk "kõrinärimiseks"! Eks siin võib olla natuke küsimus ka selles (nagu vanarahvas ütles), "et iga l... kiidab oma v....!" , sest selguv tõde võib rikkuda kellegi äritegevust! Ise olen tõugude suhtes küll seda meelt, et Eesti oludes peaks sisemaal end õigustama itaalane ja mere mõjuga alal krain. Kõigi muude tõugude/rasside sissevedu/levitamine väikese riigi oludes on lihtsalt mõtetu veresegamine! Endale tõu valikul proovi uurida, milliste tõugudega mesindavad suurmesinikud Sinu lähikonnas, et ei peaks ise jalgratast leiutama! Jõudu ja edu alustamisel!

Pronksmedal (100p.)

Krantsid vs tõuemad

Krantsid ei võta tõuemasid omaks, vahet pole millist tõugu nad on.
 Uusi emasid Krantisidele andes on jamad käes, pere lihtsalt likvideerib nad, heal juhul laseb enne ka natuke muneda.
Muidugi on ka erandeid nagu alati mesinduses.

Ehk asja mõte- kui hetkel alustad on hea natuke ette mõelda, kus soovid olla järgmisel aastal oma mesinduses- nii endal palju lihtsam.

Jõudu!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Alustuseks ...

 On kõik esmane vajalik olemas.Kui mõni euro vedeleb siis mesinduspoest osta pakike oblika pulbrit koos õpetusega ja eesti raami kunstkärge paar kilo.Olemasolevast piisab,et saada käsi valgeks oma meega.

       Mikro Mart

Jututoa moderaator
Kasutaja Jänku pilt

ei usu et see küünal toru ära

ei usu et see küünal toru ära kütab, kui tahad nii väga ise teha siis tee klassikaline http://www.digitaldodo.com/oxalic-acid-vaporiser-plans/

Palju aega

mööda vahepeal läinud. Aurutist loobusin, uurisin oblikaga tilgutamise kohta täpsemalt ja sellega jändamist vähem. Vahepeal sai teha ka nn säästukorpustaru ehitusmaterjali jääkidest eesti raamile ja üks väike peregi sinna elama pandud. Pere ise on tibatilluke, katab ainult 3 kärjetänavat aga see eest aktiivne ja tubli, korjel käijakse ilusti. Kolm päeva peale tarru panekut tegin ka oblika tilgutamisega lestatõrje neile ära, 2,5ml kärjetänavasse. Lähipäevil on plaanis 3km kauguselt mesilast tuua neile toeks üks haudmeraam, et elu ja areng kiiremini käima saada, või peaks kahega toetama? Loodan, et selle 10-15 minutiga ei juhtu haudmega midagi hullu, läheb kinnisesse kasti ja sooja autosse. Lamavtarud on hetkeseisuga veel tühjad kuna sülemlemine pole meie kandis imelikul kombel veel väga aktiivne, 30 taru krantside kohta on näha olnud 4 peret kellest 3 näitasid rõõmsalt tagatulesid ja metsapoole lendasid Smile Võimalik, et neid veel olnud aga rohkem pole õnnestud peale sattuda.

Jututoa moderaator

ühe raami transport

transpordil vaata, et haue muljuda ei saa kui äkiliselt masin kurvi võtab. pane raam näiteks raame täis korpusesse/kärjekande kasti ja ka viimane ei tohi külili lennata.

sellise sooja ilmaga ma külmetamist ei pelga

Haudme lisamine.

8 päeva tagasi sai lisada 2 raami hauet ja tehtud väike ülevaatus tarus toimivast. Muret valmistas puuduv haue, samas elu ometigi kihas, toodi õietolmu ja ka värsket mett oli näha. See nagu andis kinnitust, et ema on olemas. Lisasime 2 raami hauet ja kiiresti taru kokku tagasi. Vanem mesinik arvas, et pere on väike ja nad ei jõua piisavalt sooja toota ja hoida, sellest ka puuduv haue. Kuna lennuava oli eelnevalt juba kolmandikule piiratud, siis panin vineeritüki ette põhjaventilatsiooni avale, 100% kinni ei saanud aga enamuses sai.

Eile võtsin end kokku ja tegin kiire vaatluse üksi, ilma vanema mesinikuta, varem või hiljem tuleb seda nii ehk naa üksi teha. Kontrollvaatlus osutus aga edukaks, 2 raami hauet on oluliselt tõstnud mesilaste arvukust, üles ehitamata on veel kaks kunstkärge. Näha oli kaanetamata hauet kahel lisatud raamil ja ka kolmandale raamile on tekkinud esimene kaanetamata haue, seega ema hakkas toimetama ja elu läks käima.

Nüüd on aga soojahoidmise kohta küsimusi. Tegu on isevalmistatud korpustaruga ja kärjeraamidel on üksteisest eraldamiseks 9-10 mm pikkused plastpunnid küljes, seega vaheliiste pole. Et soe nn korstnasse ei läheks, on raamid kaetud vineeriga mis, on tehtud korpuse välismõõdu järgi ja sellele toetuvad äärtes katuse osa liistud(liisturing katuse sees). Vineer asetseb raamidest 5-6 mm kõrgemal, ehk siis mesilased saavad vabalt üle kärgede liikuda. Kas oleks õigem teha see vineeritükk nii, et see asetseks otse raamidel nii, et sinna ei jääks mingit õhuvahet. Õhuvahega on ses mõttes palju väiksem oht neid laiaks litsuda ja omale tundub õigem.

 Kätte sain ka oma esimese suraka oma mummi käest, ei meeldinud neile mu pesas sorkimine Smile Samas haudme lisamisel oli tunne, et need pole mesilased vaid kärbsed, mitte ühtegi ärritunud mesilast polnud. Aga eks läksin natsa mütsiga lööma kahh. Nimelt ajasin selga ülikonna, pähe maski, kätte kindad aga jalga panin plätud... No ja nii ma läbi soki surakat saingi. Täna aga otsustas jalg uuesti paistetama hakata ja kiirel vaatlusel tuvastas mu kaasa väikse nöelajupi torke kohas... Job well done bee Smile Sai see nõelajupp eemaldatud ja ehk saab homseks paistetuse kahh maha. Eks see paistetus normaalne ole, viimasest nõelast on möödas 7-8 aastat ja eks sellega tuleb organismil harjuma hakata.

Täna oli lootust ühele perele lisaks aga miski imelugu on sõbra mesilas lahti, seegi sülem pani otsejoones metsapoole minekut... Ei mingi oksal istumist ei midagi, edu neile igatahes Smile

Kel mõni nõuanne või hea soovitus varuks kommenteerige julgelt, seniks edu mummidega.

Kasutaja allikamesindus pilt

Mul jälle vastupidine

Mul jälle vastupidine kogemus. 2015a ostsin kolm peret bucke 2 neist olid ikka sellised herilased et jube! Aga no mis siin ikka viriseda eks mõni sutsakas tee ikka ergemaks     =)))

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

surakast mumide kääst

kui saad  jala laba  piirkonda nöelata, siis ära imesta kui see  paistetus vöib isegi 3 pääva  esineda, kuna jalgadel käiakse siis jala lihased pinges,  ja siis vöib paistetus pikalt esineda, Sellest reeglina pole midagi hullu , natuke ebamugav.

Nöelamisest veel natuke.    Tegelikult on "hea alustada  hagresiivsete mesilastega, siis kaob hirm nöelamise vastu, nääd kas oled alergik, ja löpuks  oskad hinnata leebeid mesilasi. Muido on nii et tegelikult on sul leebed mesilased, kuid sina said nöelata siis arvad et on agresiivsed.

 Minu alustamis perede hulgas oli tösine metslane,   kui seda peret külastasin oli riietus järgmine, (kummisaapad, täis üligond  (jak ja püksid ühes tükis)  kübar, näo vati , ja kitse nahast kindad)  sellises skahvandris alla 10 nöela ei pääsenud, sellist korda ei olnud kui skahvandris olles poleks nöelanud.      näo vari oli umpselt mumme täis. iga kord kui seda pere läbi vaatasin   mötlesin et kas eluga pääsen.    selle perega nägin kurja vaeva et rahulikumaks saada    3 aastaga sai juba enam vähem normaalseks.   köik minu poolt antud emad löödi maha, nende poolt tehtud emad löin mina maha, ja löpuks ansin neile  rahulikust perest ema tegemis materjali ja siis tegid endale ema, mis mulle ka sobima hakas. Nönda 3 aastat, siis hakas enam vähem normaalseks muutuma.

korpus tarus liiste kasutada ei saa, ja kärje tänavat sa koku nihutama ei pea ja ei saa, sellest pole midagi, kül mumid enda läbi mahtumis vahed jätavad.

 

tarust paar söna,   Mina ei soovita raamide pealt seda 6mm ära kaodada.

 See ei ana taru soojusele midagi juurde, kuna liikumata öhk on ka  sooja hoidja.

 Pigem soovitaks vineeri peale mingi soojustus ka panna, vähemalt nii kaua kui 3 kasti lisamiseni,   3 kastis reeglina mesi ja siis on se  sooja akumulaator.    1 ja 2 kasti peal tavaliselt enamus haue, ja see tahab sooja ja ka kesk suvel hoiab üle kuumenemise eest.     kui lagi soojustatud  peavad mumid vähem sooja  tootma ja saavad rohkem teistele töödele keskenduda.         kui on veel nörk pere siis vöib sooja hoidmiseks ka  külje pealt  möne raami eemaldada ja vahe lauaga ruum kitsamaks teha, kui väga nörk vöib vahelaua taha ka soojustuse panna. seda kasutatakse enamasti kevadel, kuid pole keelatud ka suvel kasutada nörkade peredega.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Lisamine ,äravõtmine,sülemid ,nõuandja jne.

 Kui lisamiseks pole hauet,siis külapealt toomine pole ka kõige õigem,sest saad kaasa ei tea mida.Sülemite soetamine katsu peast välja rookida.Võid saada kiirelt ämbrikese mett ja tulevikuks õelad maailmarändurid.Kui ilma saad siis katseta ja uuri mis tegelased naad on.

   Kuludega tasub soetada mesilased sealt,kus naad annavad tonne mett ja käituvad inimestega vastuvõetavalt.

  Edu plaanide muutmisel ja vastuvõetava teeotsa leidmisel.Katsu end juhtida mööda pisisulindusest.

Edu soovides Mikro...e Mart

Pronksmedal (100p.)

Tarulagi.

Sellest vineeritükist, millega oma korpustaru katad, tee tarulagi. Seda on kõige lihtsam teha, kui kasutad korpuse seinte paksusega võrdse laiusega liiste, mille siseserva keskele lased ketassaega vineeri paksuse järgi sooned. Soonte sisse pisut liimi (B3) ja surud kokku. Endale tegin laed arvestusega: 6+6+6mm (6-ene vineer + 6mm ruumi alla +6mm ruumi vineeri peale). Pealmine 6mm ruumi on selle mõttega, et sama 6millimeetrise vineeritükiga katta kinni tarulaes asuv ava, mis on mõeldud mesilaste pääsuks kastsöödanõusse! Tarulae peale käib mul söötmise ajal üks tühi poolkorpus (milles on kastsöödanõu), mida omakorda katab tihedalt 50-ne millimeetrise peno täitega katus. Söötmise lõppedes läheb katus tihedalt lae peale.

Mesilase mürgiga kohanemine (kui pole just allergik) võtab vähe aega. Möödunud aastal kadus mul paistetus umbes 10-ne päevaga - sel aastal möödub juba 3 - 4-ja päevaga, aga eks see ole igaühel erinev!

Üleeile...

... sai siis teine sülem ära kodustatud. Panin kaks ülesehitatud kärge, kus ülaservas ca 5cm mett ja alumises osas olnud haue, lisaks 10 kärjepõhja. Nüüd kui ilmad vihmale keerasid vasardab peas nende toiduvaru probleem. Seda peaks sülemil kolmeks päevaks kaasas olema aga need kaks 5cm meeriba neid ka kuigi kaua ei toida, siit ka küsimus, kas peaks juurde söötma? Suhkrusiirup või oleks mõistlikum üks hangunud meega kärg soojas veevannis ära sulatada ja saadud paar kilo mett neile sööginõuga söögiks panna? sööda paneks kolmandal päeval ja kui juba taru kallale minek on siis võiks ju ka kohe oblika tilgutamise ära teha? Või ei ole koos söötmisega seda mõistlik teha?

Igaljuhul on väiksed näpunäited teretulnud.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Selle "hangunud meega kärje"

Selle "hangunud meega kärje" võid panna kohe ja suht pesaruumi keskele. Sülem teeb selle kärje ilma sulatamatagi haudmevälja laiendamise eesmärgil puhtaks. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

sööt

vöid nii ja naa, vöid anda  sele kärje nagu metsamesinik öpetas, kuid kui seda pole vöib anda ka 1: 1 tehtud siirupit umbes liiter, kui vaja vöid korata, kui aga palju koraga annad kipub se mee kvaliteedi alla viia. anad nii palju kui just vaja on, kolmas varjant on kandi, seda vöib ka anda. seda nad kärgedesse ei pane, ainult söövad kui nälg on.    prohvilaktika ravilt ära koku oia, aga pöhi ravi ika sügisel peale mee vöttu, siis ravi osakesi vähem satub mee sisse.