Päikese vahasulataja

Tere foorumlased. Olen huvitatud päikese vahasulatajast.Kas keegi siinsetest  on ise ehitanud sellise asjanduse ja kui hästi see toimib. Olen kyll selle kohta lugenud ,aga kuidagi on jäänud mulje ,et seda kasutatakse rohkem kärjetykkide sulatamiseks. Mesinduskauplustes myygil olevad tunduvad väikesevoitu,kuhu saab panna ainult 2 kärge. Ehk on ka suuremaid.Igatahes olen mingit pilti kusagil näinud. Kui kellelgi on ise tehtud ja oigustab ennast hästi ,palun andke nou,kuidas teha.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Tere.

Uudishimu ja sügelevad näpud sundisid eelmine aasta ise ehitama. Eesmärk oli puhtalt katsetus ja kindlaks tegemine, et kas asi üldse toimib. Seetõttu lähtusin kahest asjast- odav ja lihtne. Korpuseks võtsin penost kalakasti või midagi sedatüüpi, foolium sisse. Põhjaks roostevaba vann, selle peale paari kruviga kokku  natuke kaldes puitraam koos peene polyamid võrguga. Kaaneks mingid sektsoonkapi klaasuksed mäkaiveri teibiga.

Endalegi üllatuseks toimis asi lihtsalt suurepäraselt. Kella 11st kuna ca 15ni oli efekt suurim ja kärg sulas ca 12...15 min.

Ma juures ei passinud ja tegin samal ajal muid tegevusi, seepärast ka aeg ligikaudne.

See aasta teen katseks juba veidi suurema ja paari kuu pärast võin uuesti kommenteerida.

Nõu annaks seda, et kindlasti peab olema pööratav, vastavalt päikese liikumisele. Ka vaha väljavool võib olla otse mingi tila kaudu ämbrisse, niikuinii peab teist korda läbi sulatama.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Vaha sulatamine

Rannamees kirjeldab hästi...

Kasutan päikese vahasulatajat üle 30-ne aasta. Mul on kaheraamiline - ühe (juba linnuteele läinud) mesiniku tehtud. Üks varasem tolle mesiniku mulle valmistatud looming - väsinud sulataja jõudis otsaga M.U. mesindus-muuseumi eksponaadiks Lõuna -Eestisse...Ähijärve kanti.

Mul on kahe raamiline - kuhu neli eesti raami (8 magasini oma) sisse laon ning päikese järgi pööran. Kõige hinnalisem detail kogu kupatuse juures ongi too tilaga kandiline pann, kust meil vaha plastkarpidesse voolab. Mõned on kasutanud ka mahlapressi panni - kuid ikka parem vist, kui vaha voolab keskele ja mahlapressi panni väljavool hangub jahtudes kergesti kinni. Võrgu saab järsu raputusega jääkidest puhtaks - puhastamiseks panen ta vahest ka lõkke peale. Muidu kasutan pahtlilabidat kärjejääkide eemaldamiseks raami küljest. Kui on kuum päike, voolab vaha 10 minutiga kärjest välja ning siis piisab löögist kuhugi serva pihta, et nukukojad jm. eemaldada.

Mu üks (eriti kärmas) poeg - pani oma mesilas suure aknaploki lõunapoole kaldu - tagumiseks küljeks sileda plaadi ning ladus sinna vist 30 raami - vaha voolas tal jäätisevanni(5kg) ja töötas ka...

Tegelikkuses on ikka hea, must kast ning ühekordne klaas - topelt klaas murrab kiiri ning pole nii kuum. Kasti kallaku saab päikese järgi parajaks timmida - Mõned, kel elekter "odavamalt" käes on kaldu panni alla isegi lambi kuumuse tõstmiseks sättinud.

Mul on nagu rohkem probleem selles, et kui on väärt ilm...siis pole ju mesinikku kodus (kui mesilas pole - siis on mere ääres). Ja pilves ilmaga on tööjõudlus vahasulatajal väike. Kui aga raamipuudus käes ja päike tasemel - saab kuumad raamid kohe puhtaks tõmmata/nühkida/kraapida ja uuesti käiku panna. Vahasulata kõige suurem väärtus ongi selles, et kärjetraate ei lõhu ning tumedad, või kahjustatud raamid saab jooksvalt sulatada - ei teki mingit vanade raamide kogu.

Hääd

Väidetavalt saab

Väidetavalt saab päikesesulatajas vanadest raamidest rohkem vaha kätte ei imbuvat järgijäänud soga sisse.

Omal on auruga sulatamine ja olen tähele pannud ,et jääb mingi osa vaha selle jäägi sisse mis võrgu peale jääb.Viimati valasin jäägile keeva vee peale ja sain küllaltki palju vaha veel.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

päikesevahasulataja

Aasta tagasi olin täpselt sama tark nagu Sina, tegin valmis, samuti väikese, et vahaprügi sulatada.

Toimib ja hästi!