Kes 6petaks praktiliselt jagama peresid?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Agne7 pilt

Teoreetiliselt oskan, aga pole julgust, sest kust ma tean kas kupp ikka 6iges vanuses?  Ja kas kuppu ise tohib m6ne raamiga koos eraldi t6sta? V6i peab tingimatta vastupidi, ema, koos noorte mesilastega eraldi t6stma, ennem!!??

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Perede jagamine-poolitamine

Mesilasperede poolitamisest on juttu igas mesindusõpikus ja ka siin- foorumites. Kasuta otsingut (avalehe ülal vasakus servas) sisestades sinna näiteks- perede poolitamine. Ka Google otsingus saab väga palju vasteid selle teema kohta. Trüki otsingu kasti näiteks "lendpere moodustamine" 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

agnele

Köige pealt tee endale selgeks tahad sa suurt saaki vöi vöib ka väiksem saak olla, (1 suur pere toob rohkem saaki kui kaks keskmist peret peale poolitamist)

sellest küsimuse vastusest söltub kas teed täpselt pooleks vöi  vötad möned haudme ramid perst.

ja vastavalt käitud raamide vötmisel

 kasulikum on ema uude perese panna, kuna sealt  lendavas lenu mesilased vanase taru tagasi, kui peresid   3 km kaugusele ei vii,

 kui kodus teed ja transportima ei hakka  pane 5 raami hauet koos mesilastega, ema ja 2-3 raami mesilasi raputa juurde ,Kuna osad lendavad vanase taru tagasi.

kup jäta vanase taru . kui hauet vötad, siis vöta nii et oleks kaanetatud hauet ja ka lahtist hauet. seda kiiiremini uus pere areneb ja on ka erinevas vanuses mesilasi kes toidavad vaklu jne

 aga võid ka täpselt pooleks teha, köik muu sama.

Kui aga peale perede tegu uue pere transpordid, siis audme raamid ja mesilased sama kogus aga siis lisa 1 raamitäis raputa juurde, kuna 3 km kauguselt lenumesilased vanase koiu ei lenda. 

sööki vaata et mölemale jääks

Pronksmedal (100p.)

Mesilaste transport.

Et poleks vaja mesilasi transportida 3kilomeetri (räägitakse isegi vähemalt 3-st miilist) kaugusele, siis võid uue asukohaga mesilastel lennuava katta tarule toetuvate lehtsete puuokstega! Mesilased on siis peale okste vahelt läbi pugemist sunnitud samuti tegema uue orjenteerumislennu ja oskavad peale seda uude kohta tagasi lennata! Lugesin sellist soovitust varem ja tegin möödunud aastal proovi. Toimis! Puuoksad võid paari päeva pärast minema visata!

Uue pere tegin küll valesti - mitte nii nagu Teemas juhendas. Nimelt võtsin vanast perest ühe kaanetatud emakupuga haudmeraami + veel 2 raami töölishaudmega (kõik kolm kenasti kaetud mesilastega) ja servadesse kummaltki poolt panin kärjepõhjadega raamid (ülesehitatud kärgi mul polnud veel kuskilt võtta)! Tarulaele hakkasin neile vineerkast söödanõusse (nagu Kaits müügiks pakub) uuele perele siirupit andma. Enne kolme nädalat ei julgenud ma peret lahti võtta, kuna olin lugenud, et paarumata ema võivat kergelt kohkuda ja minema lennata! Seega siis kolme nädala pärast vaatasin pere üle - ema oli pirakas ja munenud juba kaks kärje külge tihedalt täis! Lisasin neile siis vanast perest ühe raami ka hauet juurde ja jätkasin aeg-ajalt ka siirupi andmist. Mett mul neilt sügisel saada loomulikult (peaaegu) polnud kuid mõned kärjepõhjad jõudsid nad üles ehitada ja talvituma läksid 6-el raamil. Praegu on see väike pere küll väiksem kui teised kaks (kes talvitusid kumbki kahes kaheksases korpuses) kuid siiski toimekas ja tassib õietolmu tarru! Nii et ka nii saama!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

pöhjus

Pöhjus miks  uuele perele ema soovitan panna on  2

 

1 phjus on selles et  see noor perel ei tuleks munemis pausi vahele, ema muneb edasi ja pere saab kiireminu tugevamaks.

2 pöhjus on selles et se tugev pere kellest pere tegema hakad ei sülemle sel aastal enam  ( muidugi kui ruumi puudus ei teki). Sest sinu kää läbi on seal nagu sülemlemine toimunud. tekib munemis paus, ja kui uus ema munele hakab on munemis ruumi (juhul kui pea korjet pole tulnud)

Noorel perel vöib ema ära vahetada enne vöi söötmise ajal, kui se ema on liiga vana, aga vana ema on munenud täiega. siirupi andmine teeb head noorele perele, paneb pere intensiivsemalt tööle( ema munema jne.

Kuid sellel on ka puudus, millega tuleb arvestada.

 Puudus järgmine tugevad pered ka tunnevad siirupi löhna ja hakkavad seda nörka peret ründama. Ja selle tagajärjel vöivad röövlid selle nörga pere ära tappa

 

Sellepärast soovitaks siirupit panna sellises krupis kus köik pered on  enam vähem ühesugused tugevuse vöi nörkuse astmega pered, ja lennu avad  kitsendada maximaalselt kitsaks2 cm -1 cm.   kui looduses on korje siis eriti muret pole kui aga korje paus siis mure väga suur.

 

Mina teen nii-tõstan uude

Mina teen nii-tõstan uude tarru kolm haudmeraami heleda ja tumeda kaanetisega koos vana emaga ja mesilastega kummalegi poole kaks söödakärge ülejäänud paar ülesehitatud kärge ja paar kärjepõhja.Vanas tarus tõstan järgijäänud pesa lennulauast kaugemasse taru otsa kokku ja ülejäänud täidan tühjade kärgedega või kärjepõhjadega alt täis ja katan soojalt kinni.Olen teinud seda 15 mai paiku oleneb aastast ja kuidas pere arenenud on.10 päeval peale vana ema ära võtmist murran vanas pesas kõik kupud peale ühe ära.Jätad kõige ilusama priskema ja sirgema.

Teen seda sülemlemise vältimiseks aga saab ka peresid juurde teha.

Ühendan uuesti pered vähemalt 1 juuliks enne peakorjet .Selleks ajaks on näha kuidas uus ema muneb,kui temaga on midagi juhtunud ühendan vana ema perega tagasi.Kui ta muneb ilusti võtan vana ema ära ja ühendan ikkagi pered saan tugeva pere kes tööd teeb ja sel aastal enam ei sülemle.

See kehtib krantside kohta ,sebimist on aga see käib asja juurde.

Pronksmedal (100p.)

Teemasele!

Nagu ka kirjutasin - tegin valesti, ...kuid kõik läks õnneks (algaja õnn)! Noorel perel jätsin lennuava 8mm kõrge ja umbes 3cm laia. Röövimist ei üritatud ehk ka seetõttu, et siirupikast lae peal on kaetud kahe klaasiga (siirupilõhn ei tungi tarust välja)! Väiksem klaas katab seda osa, kust mesilased siirupit noolimas käivad (tore vaadata kuidas mesilased tunglevad seal) ...ja suurem klaas katab siirupivanni.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Agne7 pilt

Pagana pihta!!

Ma ei n@e,  leia, endal ema, teistel n@en,koguaeg vaja rips raps ,kiiresti teha, aga eks ma pyya, panen prillid ette!!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Agne7 pilt

Teen vist pooleks

Kas 15 mai t@htaeg? Kupu j@tan vanasse!! Kas15mai kupp juba sees??

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastus

Agne7 kirjutas:

Kas 15 mai t@htaeg? Kupu j@tan vanasse!! Kas15mai kupp juba sees??

kui pere on 10-12 raami hauet ja enam ei laienda siis kindlasti hakavad kuppu tegema, kui  aga annad kärgi juurde lükad seda edasi.

 Kui soovid sülemlemis tungi  siis jäta laiendamatta.    aga kui pered politad vöi idu pere teed siis vanase perese jäta ainult 1 kupp    kui rohkem jätad vöib  veel ka sülemeid tulla.  kuppu valik aga jääb sinu otsustada millise jätad.      Üld juhul sülemi kuppe ma ei poolda kuna need kannavad edasi eba sobivaid keene mida mina kui mesinik ei poolda.

Aga sülemi kuppudega on lihtne peresid teha

 

Teine vöimalus on sülemi kupuga teed pere ja suvel vahetad emad  ostetud vöi ise valitud perest tehtud emade vastu. siis on vöimalik ka keene suunata endale meele päraselt.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Agne7 pilt

natuke laiendan

P@ris nii ei j@ta, teoreetiliselt yks sylem  igast perest tuleb, ei  taha neid  pyyda!!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kui

Kui sa iga nädal seda kontrollid, siis ei lähe sülem kuhugi.   kui sina näiteks taru juurest lahkud ja pere samal pääval kupud teevad, läheb ema koorumiseni  14 pääva,

kui sina 7 pääva taka käid , siis saab veel ojas oida, kui  14 pääva viivitad, jöuad  heal juhul veel lehvitada sülemile