rapsimesi

viimasel ajal kasvatatakase üha rohkem rapsi. sealt saadav meesaak on rikkalik, kuid mulle isiklikult meenutab see valkjaskollakat magusat pekki. kaunis maitsetu kraam, halb mesi. ei kõdita mõnusalt kurku nagu tavaline meie kandist korjatu. mul siin see rapsihäda esineb massiliselt esimest aastat, kuid arvan, et mujal ehk juba pikemalt. kas on ka mujal rapsi tõttu mee kvaliteedi suhtes kannatajaid? ehk peetakse koguni kusagil rapsimeest lugu? kuidas rapsimeest hoiduda (aiman vastuseid)?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

rapsimesi

ehk natuke haakub teemaga eile tütrelt Londonist tulnud meil, ta nimelt õpib seal ja töötab ühes peenes kohvipoes:

....kuna mul oli kenasti üle veidi mett, siis andsin ühe purgi eelmise hooaja mett tööjuures Tsy'le. Tsy on meil see, kellel on kõige paremad maitsmismeeled - korjab kohvi seest välja selliseid peeneid asju, mida veinidestki leiad - virsikud, mustikad, vaarikad....
Kuna nad mõlemad partneriga on väga huvitatud toidust (ta partner töötab sellena, kes ehitab ja avab restorane - nii et teab väga palju maailma toitudest) ja eri maitsetest, siis ma pidasin loengu, et see ei ole väga FÄÄNSI ja eripähklite või mis iganes saastaga mesi, vaid see on aus ja PUHAS mesi.
Lõpptulemus - parim mesi mis nad saanud on. Tsy rääkis et ta ei ole sellist asja enne teinud, aga võttis kohe lusika ja hakkas pugima!!! Pärast tuli kööki ja vaatas et ta korteriomanik pugis tema mett!!! Samuti Andrew. Ühesõnaga, kõik panid kõrvale oma kombed, et mett kasutatakse toidus või joogis või maitstakse ning võtsid lusikad ja pistsid purgist!!!!
Nad olid imestunud, et seal on õietolmu ka sees!!!
Ütlesin, et kui sel hooajal mett on, siis toon veel ühe pisikese purgi, ning nad saavad võrrelda. Pidasin suure loengu ka sellest kui kaugel teed on ja kuidas meil ei ole ühekultuurset põldu lähedal....
Hinnang - aus ja puhas Eesti mesi on totaalne eksootika!!!
Ahjaa...Andrew ütles, et UK'sse on keelatud mett sisse tuua ....a noh, kes ikka hoolib sellest Smile

Selle õietolmu all tuleb mõelda väikse suirasisaldusega mett.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

rapsimesi

Sellest on juba hulk aastaid tagasi, kui see rapsikasvatus usinamalt laienema hakkas, sai siis ise ka korra proovitud ja 6 taru põllu serva viidud. Ei saa salata, korjasid väga hästi, turustamine paraku nii roosiline polnud, sai küll kristalliseerumise ajal segatud ja tuli päris mõistlik võidemesi, kahjuks ei pane mesilased mett sugugi eraldi raamidesse ja nii jätkus seda rapsi tervesse suvisesse korjesse, kaasa arvatud kanarbikku. Tee või tina, kogu selleaastane meesaak kippus peale purkidessepanekut suht ruttu kõvaks minema, heledam jäi ka natuke minu meelest. Müük oli üsna jama, vaatamata rapsimee madalamale hinnale olid ostjad targemad kui mina, olgugi et võidemesi, aga kui kuulsid, et rapsist tehtud, jäi sageli kaup katki.
Viimane rapsimeekorje oli paar aastat tagasi, viisin ühe plaanivälise sülemi (1 juulil tuli veel) sõbra juurde, kel oli ca 300ha põldu ümber maja. Suht väiksevõitu sülem korjas kuu ajaga umbes 50kg puhast rapsi. Selge on see, et kui veidi rapsimett teisele hulga segada, siis mee liigirikkus paraneb, kuidas aga segada lihtsalt ja efektiivselt? Vurritasin siis nii, et üle ühe vurritäie panin 3 raami korraliku meega ja ühe rapsiraami, ma usun et segunes päris edukalt.
Aga meeostjad on ilmselt vahel saanud petta nii, et vaheldusrikka õiemee pähe on neile müüdud üksluiset rapsimett, väga sageli uuritakse hoolikalt, et kus ikka mesila on ja kas rapsipõlde lähedal ei ole. Õnneks elavad minu mesilased sellises kohas, kus põldu lähemale kui 7km teha ei ole võimalik, loodetavasti ei tule kellelgi niipeagi mõtet metsa maha võtma hakata ja rapsi asemele külvama.
Samas on võimalik ka rapsimeest teha täiesti aktsepteeritav müügiartikkel, lisades sinna taruvaiku, õietolmu, rosinaid, marju, nimekiri on ilmselt lõputu.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

minul jälle selline huvitav

minul jälle selline huvitav kogemus. esimene aasta nüüd mul siis mesindamist ja rapsipõldu väääga lähedal polnud(nii 3km), aga haaredeulatuses oli see mu linnukestele ikka vist.vahepeal oli suund ikka ühele poole(kollase põllu poole). no ja sai siis vurritatud ja müüdudki veidi. ikka ütlesin, et rapsi on ka hulgas, aga see kedagi ei häirinud üldiselt. isegi öeldi, et meel oli selline huvitav maitse juures- mitte ebameeldiv huvitav, aga hea huvitav! ja tõesti kiideti mu mett. kas siis tõepoolest andis raps mingi nüansi või?
mingis raamatus kirjutas isegi,et rapsimeel pidi olema raviomadused. võta siis kinni!

rapsimesi

Otse loomulikult on ka rapsimeel nagu igal teiselgi looduslikku päritolu meel raviomadused, küsimus on pigem selles, kas on tegu enam-vähem puhta rapsimeega või on teise mee hulgas lihtsalt veidi rapsi.

pestitsiidid rapsimees

rapsimee erilised raviomadused seaksin küll kahtluse alla. pigem vastupidi. rapsi kasvatamisel kasutatakse teatavasti väga ohtralt pestitsiide. kindalsti leidub taimekaitsemürkide jääke ohtrasti ka rapsimees. ei usu, et suured rapsikasvatajad mesilaste toimetamisi oma mürgitamistel eriti arvestavad.

Pigem on tegemist eelarvamusega

Kui kevadel mesila vahetusse lähedusse ca 50 ha rapsi külvati, oli esimeseks mõtteks, et kuhu siis selleks suveks mesilinnud korjele kolida. On ju seda va rapsi mett sedavõrd palju kirutud ja omamata ise varasemat kogemust rapsimeega, ei osanud nagu midagi muud asjast arvata, kui varemkuulduga kurvalt nõustuda ja sügist suht "realiseerimatu" saagiga oodata. Kuna rapsi korje kestab ca 2-3 nädalat, sai vurritamisel käitutud sarnaselt "Metsamesiniku" poolt öelduga ja vurritamisel vaheldumisi rapsimee kärgedega lisatud muu mee kärgesid vahekorras ehk 1:1 ja tulem oli igasuguseid ootusi ületav.
Mesi sai sedavõrd hea hinnangu oma huvitavate maitseomaduste ja nõudluse poolest, et pidin kardinaalselt oma arvamust rapsi meest, kui paljude mesinike poolt "solkmeeks" tituleeritust muutma. Nõustun siinkohal täielikult "Meehaldja" poolt kirjutatu ja kogetuga, kuna enda kogemus oli täpselt samane. Mis puutub "õige" mee mõnusat kurgukõditamist, siis õnnestus minul sel aastal tänu oma rapsimeele tuua meetarbijate ringi juurde hulk inimesi, kes ei olnud mett varem tarbinud just nimelt "kurku kõditavale" tavapärase mee eripärale, mis aga rapsi meel teatavasti tõesti puudub.
Tuleval kevadel hakkab kogetust johtuvalt tõenäoliselt mõte likkuma vastupidises suunas-kuhu küll viia oma mesilinnud rapsikorjele, sest teatavasti rapsi kaks aastat järjest ühes pinnases ei kasvatata.
Mis aga puutub kasvatatava rapsi töötlemisse mürkide ja bestitsiididega, siis õigel rapsikasvatusel toimub kõnealuste ainetega kasvava rapsikultuuri töötlemine viimast korda ca 1-2 nädalat enne õitsemise algust ning juba õitsvalt rapsilt korjataval meel on võimalike mürkide ja bestitsiidide sisaldus nullilähedane. Omades mesilat rapsipõllu lähedal, soovitaksin siiski teha põllupidajaga koostööd, et olla kursis kõikidest põldudel tehtavatest mürgitamistest ja väetamistest, samuti jälgib "mõistev" põllumees juba ka ise siis sellistel toimingutel nii ilma, kui tuule suunda, et mitte te mesilat mürgipilve uputada.
Tõenäoliselt on suhtumine rapsimeesse kinni rohkem mesinike endi vanades sissejuurdunud dogmades, paraku aga muutub koos ajaga ka inimeste maitsemeel ja nagu veel paarikümne aasta eest peeti kanarbikumett selleks kõige õigemaks ja nõutumaks, siis tänapäeva nooremale generatsioonile ei ole see kohe kindlasti enam kõige atraktiivsem meeartikkel.

rapsimesi on pestitsiidide jääke täis

teed halva mängu juures head nägu ja ega sul midagi muud üle ei jäägi. kogu põhjamaade mesi on rapsiga tuksi keeratud eks nüüd tuleb "vähivastased raviomadused" ning "omapärane maitse" (tegelikult üksluine maitsetus) välja koukida. jutt, et õigel ajal tehtud pritsimine ei jäta pestitsiididest jääkaineid ei vasta tõele. jätab küll, kuid normidele vastavates ja tervist mittekahjustavas koguses - nii nagu neoonroosa lutsukomm e-aineid.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ain pilt

seda et - kui juba jutuks tuli , siis

päris mitu rapsipõldu ja sai ka mitmete aastate lõikes jälgitud lausa seda asja ja ikka istudes lausa mitmetel päevadel põllus ...
no esimesel aastal , kui põld külvati täis rapsi oli väike külastatavus mesilaste poolt (???)
kevadel hakkas jääk , mis oli pudenenud põllule varakult õitsema ja sinna oli küll massiline lend (!!!)

ja siis järgnevate aastate tähelepanek on selline - rapsi külastab mesilane vaid siis , kui kusagilt mujalt midagi võtta pole , nagu näitas seda tänavune aasta ja taimede õitsemine ...
kui aga on midagi muud peale rapsi õitsemas ja saadaval , sis keerab mesilind joonelt oma nina mujale , kui rapsipõldu ...
ega siis need pikknokad oma tundliku maitse ja lõhnatajuga rumalad pole - ja seda oli näha ka kärgedest , kus esimese paari aasta tähelepanuku kohaselt suhkrustas see nn rapsimesi juba pesas aegsasti ära , kuid vimmasel kolmel neljal aastal on üksikutes peredes ka rapsimett hulgas , no nii mõnel raamil , kuid üldine tähelepanek on , et mesilased justkui on hakanud vältima rapsi ja ei lenda sinna massiliselt nagu aastaid tagasi ja veel üka huvitav tähelepanek -
kui aastaid tagasi hakkas rapsipõld õitsema - muutusid pered nagu võluvitsa vibutuse mõjul lausa tigedaks (???) - nüüd aga on nad nagu vana rahu ise ja pole märkigi tigedusest (??? !!!)

ja veel üks tähelepanek - gruppides on korjemaa jaotus perede kaupa - sest meed on erinevate maitsetega samas grupis ...

aga need on vaid siinpoolsed kiiksuga tähelepanekud ja kindlasti leidub ka teisi tähelepanekuid ja ka vaidlustajaidki ...

edu kõigile

Keerispea ja raps

Külvan igal aastal keerispead ja minu mesilased ei lähe üldsegi lähedal asuvale rapsipõllule. Keerispea on mesilastele kõige attraktiivsem ja teised õistaimed neid eriti ei huvita. Isegi mesikat külastavad tagasihoidlikult fatseelia õitsemise ajal..

kangelane keerispea

Üks hektar keerispead annab kümnele perele kuuks ajaks elatuskorje ja sedagi ideaal tingimuste juures.
Mingigisugusest keerispea korjest ja meest võiks rääkida kui põllu suurus oleks üle 20-30 ha.
Aga keerispead külvata võib kindlasti, paarinädalaste külvi vahedega võib õitsemise aja venitada
paari kuuni ja pole päris nälga karta korjevabal ajal.
Ja silmal ilus vaadata.
Hr. Antu Rohtla tegi kunagi mingi uuringu külvatavate meetaimede tulususest, ja kokkuvõte kõlas umbes vist nii, kui raha palju laske käia ,aga tulu te sellest ei saa. Las keegi teine harib põllu. Aga silmal ilus vaadata.

Tervitab Otu

mida arvata heledast meest?

http://kommid.ee/modules/content/index.php?id=3
"Nähes müügil kristalliseerunud lumivalget mett, võite olla kindlad, et see on rapsimesi. "

Lumivalge mesi

Anonüümne kasutaja kirjutas:
http://kommid.ee/modules/content/index.php?id=3
"Nähes müügil kristalliseerunud lumivalget mett, võite olla kindlad, et see on rapsimesi. "

Lumivalge mesi on näiteks valgel ristikul, mesikal ja minu arvates suuremal osal põldudel kasvavatel umbrohtudel. Miks te seda rapsi nii koledasti kardate. Tegelikult on ju suvine mesi ikkagi segamesi, kui jüst mesila lausa rapsipõllul ei ole.
Tänavu on minu mesi ka lumivalge, aga ümbruskonnas pole lähema 5 km raadiuses ühtki rapsipõldu.
Tahate vedelat mett, siis laske mesi keema ja ongi teil vedel " mesi" käes.

Kõigepealt vaban, et

Kõigepealt vaban, et eelmise kommenti link ei tööta, õige on see http://kommid.ee/modules/content/index.php?id=3
Minu küsimus oligi pigem ajendatud sellest temaatikast, et "miks te kardate?".
-Tarbija kardabki, ja õigustatult, kui teatud kontingent sihikindlalt teiste mesinike toodangut
maha teeb. Seda vististi ikka selleks, et oma mett kergemini müüa. Natuke narr on päevast-päeva tõestada inimestele, et minulgi pole rapsipõlde ligilähedal ning teha titaanlikku selgitustööd, et hele mesi ei pruugigi olla tingimata mitte rapsilt pärinev, veel hullem, võltsmesi. Antud juhul tekib õigustatud kahtlus, kas selline stereotüüpide kujundamine pole mitte tingitud teadmatusesest, vaid on pigem tobe omakasupüüdlus.
Mesinike sügispäevad on tulekul, loodan et antud küsimus kahh kajastamist väärt on. Olen tagasihoidlik nagu enamik mesinikke ega võta kuigi tihti sõna, kuid praeguseks on minu valulävi ületatud ja trambin jalgu. Head mee turustamist kõigile!

Lumivalge mesi

Tänavu oli metsikult hea valge ristiku õitsemise aasta.Õitses kõikvõimalikes teeäärtes,ädalatel,haljasaladel ja üle mitme aasta tuli seda imehead heinamaa lõhnalist lumivalget mett.Mitmed kunded on seda"valget"küsinud,kas tänavu ka saab.Kuna ka minu mesila ümbruses on aeg-ajalt rapsipõlde,siis püüan juba aastaid aru saada,missugune see rapsimesi välja näeb.Kirjandust uurides ja kogemustele tuginedes rapsimesi näeb välja ikkagi kollakas,mitte lumivalge.Püüdes rapsi mõju vähendada,külvan igal aastal keerispead.Tänu sellele lüheneb korjeteekond,rapsi külastatakse vähem,mesi muutub tumedamaks ja on toatemperatuuril lusikaga saiale pealemääritav.

Jututoa moderaator

Lumivalge mesi

Mul jääb ainult kinnitada eelkirjutajate ütlusi. Sel aastal ltõesti lumivalge mesi ja 4 aasta jooksul esimest korda, rapsimesi on kollakam ja alati on segumeed. Meie kandis oli ka palju mesikat ja valget ristikut , pluss naabrimehe keerispea sutsakas..ah et siis keerispea tumedam, paneme kõrva taha.