Mesilased ei taha sööki vastu võtta

Nädal tagasi alustasin mesilaste söötmist, aga söögi vastu huvi on olematu. Kuuest tarust ainult üks sööb normaalselt,teistel ainult üksikud uudistajad. Siirup pandud otsalaua taha 5l nõuga, nii olen teinud iga aasta. Täna tõstsin ühe siirupinõu tarust välja (umbes 15m kaugusele tarudest),kui läksin tunni pärast vaatama ,siis see lausa mustas mesilastest. Miks nad siis tarus sees seda siirupit ei võta. Äkki olen söötmisega hiljaks jäänud või olen tõesti nii palju mett see aasta sisse jätnud, et nad ei tahagi lisasöötmist.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

söötmine

Kas pered äkki liiga väiksed ei ole? Võimalik et tarus raame palju ja mesilasi suht vähe, vahepeal on nad jõudnud äärmised raamid tühjemaks vedada keskemale neile kärgedele, kuhu talvekobar moodustub, jahedamates tingimustes pere juba nö. pooleldi talveunes. Raamsöödanõust hakatakse paremini siirupit võtma, kui paned nõu tarru sisse, vahelaua ja äärmise raami vahele. Ja sinnapoole külge kus söödanõu, pane soojustuseks otsamatt, siirup püsib soojem ja mesilased on aktiivsemalt toidu kallal.
Võimalik muidugi, et tarus on hulga mett, kuid haudme alt vabanev pind on nagunii tühi ja sinna peaks mahtuma küll. Eks tõsta keskelt mõni raam välja ja vaata mis seal näha on.
Ja teg on minu soovitus selline, et kui pered talveks söödetud saad, võta kõik need raamsöödanõud ja viska hästi suure kaarega hästi kaugele Smile ning ehita ise või lase teha omale sama mahuga pealtsöödanõud http://www.hot.ee/metsamesi/soodakast.jpg. Viimaste eelised on: kuna söödanõu avaneb otse tarusse, ei ole mesilastel vaja kulutada tohutus koguses energiat sööda tarrutassimiseks. Mõõda ise kui pikk on vahemaa vahelaua alt läbi, mööda söödanõu seina üles, siis siseseina pidi alla siirupi järgi, viimane teekond pikeneb aina vastavalt söödataseme langusele.
Teiseks eeliseks on see, et siirup püsib pidevalt soe kuna söödanõu paikneb raamide peal. Kui söötmisega hilineda või tuleb sügis ootamatult jahe, ei ole võta mesilased vahelaua tagant enam midagi, olgu taru pealegi pooltühi, pealt aga võtavad, olgu väljas kasvõi kerge miinus.

Üks võimalus?

Ehk on vastu vahelauda asuvad kärjed üleni kaanetatud?Aitaks see kui pesa ümber korraldada nii,et vahelaua äärde jääksid tühjemad kärjed:Kaanetatud kärgede alt ei taha mesilane läbi tulla ja üle kaanetatud kärje ei lähe ka hea meelega magasini.

võtab küll

olin unustanud tünni 15 liitrit siirupit, valasin selle kahte söödanõusse ja panin 28.09 tarru. kuu vanune siirup pisteti nahka kolme päevaga. Tänavu lihtsalt soe, ärge sellest järeldust tehke söötmise aja kohta, septembri keskpaigaks peaks söödanõud tühjad olema.