Nõrgad pered

Tegin 20. juuli paiku kaks kolmeraamilist idupere koos paarunud kraini emdadega. Emad võeti ilusti vastu. Nüüd on pered nõrgaks jäänud, hauet praktiliselt pole. Samas kuppe pole tehtud ja emad jalutavad rahulikult ringi. Häid korjeilmu pole olnud, tugevad pered käisid kiusamas ning nüüd herilaste invasioon ka. Mida teha selliste peredega? Kas tugevatest peredest raputama lahtise haudmega raamidelt mesilasi? Või panema kinnist hauet ja kas kinnist kauet võib panna ka koos mesilastega?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Idupered.

Kas need kolmeraamised pered on paraja suurusega tarudes või mingites 8 - 10-ne raamistes korpustes? Kui väikesel perel on liialt palju ruumi, siis ta ei suuda seda ruumi üles kütta! Seda enam, et viimasel ajal on ilmad ka jahedamaks läinud.

Ise ma kasutasin iduperedele 8-raamiseid korpusi, milles ülearuse ruumi täitsin penoga täidetud ja 3-me millimeetriste pappidega kaetud "raamidega"! Kahe nädala tagant vahetasin ühe kaupa paar täiteraami tugevast perest võetud kaanetatud haudme vastu! Ja pere arenedes ja kasvades lisasin hiljem sinna kärjepõhjadega raame täiteraamide asemele! Kuna aeg on juba hiline, ilmad vihmasemad ja korjet samuti napib, võib juhtuda, et nende nõrkade perede ülesturgutamiseks on lisaks kõigele vaja veel ka pisut siirupiga toita!

NB! Ja lennuava võiks väga väikesel perel olla lahti vaid 2 - 3 sentimeetrit, et nad suudaksid end kaitsta!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

kas ema on paarunud ?

Mina kitsendaks lennuava  ühe mesilasepeale, u 1sm, annaks sisse täis suiraraami ja paneks isegi sööda peale ja vist isegi lisaks ühe täis meeraami ka selle taha, siis oleks mesilastel süüa ja haudmele kah. Kui ema hakkab munema, siis lisaks sinna ühe haudmeraami kooruvate mesilastega ja sellise, mis ei oleks plankhaue, aga poole raami haue, kui on sellist anda. Nõrgale perele plankhaue võib võrduda poole kuni kogu haudme hukkumisega. Iga nädal lisaks hiljem plankhaudme raami kooruvate mesilastega, kui tarus on juba piisavalt mesilasi. Vaba ruum tuleks tõesti kitsendada ja ventilatsioon tagada.

kui need emad ikka tõesti

kui need emad ikka tõesti paarunud olid, siis tähendab see ainult seda, et pered on kas liiga nõrgad ja/või sööta on vähe haudmetegevuseks. ega mummid peret tootma hakka kui tuge ja varusid pole. ilmastik sageli ei soosi nii hilja tehtud väikseid alla kolme raamilisi iduperesid, see ongi loterii teema. kui veab, siis jõuad turgutada talvitumiskõlblikuks aga see eeldab sobivat ilmastikku, röövimiste puudumist ja piisavat söödabaasi. ainult mujalt kinnise haudme lisamine ei aita. iduperesid teen ise kõige hiljemalt juuli esimestel päevadel. hiljem ei hakka jändama. sõltub muidugi asukohast, halval aastal ei pruugi isegi siis õnnestuda.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

minu soovitus

minu soovitus oleks veel, teiste jutule lisamiseks.

Kui anad idu perele siirupit, ja teistele tugevatele peredele ei anna, siis korje vaesel ajal see idu pere tugeva pere röövleid tagasi lüüa ei suuda, söltumata sellest kas lennu ava on 7 mm   vöi suurem. minu soovitus tee idu peredest oma ette krupp 1-1,5 km kaugusele vanast asu paigast, siis on röövimine olematu töenäosusega. selles krupis mite ühtegi tugevat peret.

 

siis on nii et kui haudmega mesilased lisad idu peresse, ei lenda sealt osad vanase taruse siirupiga. ja jäävad paigale. söötmise löpus vöid tagasi tuua.

 

idu peresid vöib teha mitmeti ja ka talvitus viise on mitu . 3 raamised pered  1-si üle talve ei ela.  siis on neid vaja 1 korpusesse panna 3 tk  ( eesti raamiga önestub talvituda .   lankstroti raamiga vöiks öelda et pole vöimalik. ( kaotus protsent väga suur). olen 15 aastat proovinud igat moodi.

madalama raamiga pole mötet isegi proovida.

palju parem on kui paned talvituma 2 peret  5 raamilist 1korpusesse. see sobib nii lanksile kui eesti raamile.

3 varjant on et turgutad , nii suureks et  üksinda tarus talvituks.

 

kui on paarunud ema, ja siirupit ka annad ( mitte palju koraga) peaks ema munema uuesti hakkama. ja see on praegu oluline et seda naad teeksid, kuna juuli löpust alates kooruvad  mummid on esimesed talvituma minevad mesilased.

ja kui munema ei haka ja uusi paarunud ema ei saa , siis tuleb  pered kokku tösta.

kui saa  palju siirupit koraga annad idu perele. siis mummid löövad köik raamid siirupit täis ja emal pole ruumi kuhu muneda. idu pere talve söötmisega vöiks juba alustada kuna nendel vötab tunduvalt kauem sööda töötlemine aega kui suurtel peredel, ja neile tuleks 1l kaupa sööta

suurtel vöib ka 10 l kaupa sööta