niru pere, suir, peaaegu algaja õhinapõhine mesimajandamine

Tere mesinikepere!

Eelmise suvehakul tõin koju oma esimesed kolm mesilaste peret. Majandasin, kuidas oskasin koos selle toreda foorumi ja hulga kirjanduse abiga nad kenasti üle talve. Sülemlemistungi maha surumisega ma käesoleval aastal hakkama ei saanud, üks pere jäi õite niruks. Praegu on see 7-l raamil (eesti tarudega majandan), täna andsin siirupit, et turgutada. Ehk saab ikkagai üle talve poputatud - ma nii loodan!!!

Aga küsimus mul hoopis selline, et ühes tarus on mummid lausa kolm raami järjestikku suira pilgeni täis toppinud. Ühel raamil on õige pisut hauet ka, aga no see on marginaalne. Kuna ma nende suiraraamidega suurt midagi veel peale ei hakka, siis kas ma võin ühe nendest anda sellele nõrgukesele perele? Kas nad tarvitaks seda? Ja üldse, mulle tundub seda va suira olema ikka kilode kaupa seal, aga mett nagu vähe. Täisraami mett ei olegi, on erinevates kohtades koos haudmega. Kas neile peaks ka andma juba praegu sööta, et neil talveks ikkagi mingi meevaru ka olemas oleks?

 

Tänan juba ette asjalikku mesinikepere heade nõuannete eest! Loodan, et koos teie heatahtliku suunamisega õnnestub mul kõik KOLM peret ületalve poputada ja järgmisel kevadel juba jälle targemana edasi toimetada.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

võib küll

suiraraami nõrgemasse peresse tõsta

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

tänavu aastane

tänavu aastane mee saak on väga kehv, ja praeguse prognoosi juures , vist juurde ka ei tule (pidevalt sajab) siis et emad ika muneks peaks siirupit andma, ja kui met ei kavatse vötta vöid söötmisega ka pihta akata.   aega rohkem söötmisele. ma ootan veel  natuke, ja hakan ka varsti .vöipolla nädala pärast. 2 nädala pärast kindlasti.

 nörgale perele vöid suira tösta, aga vöid ka tugevamast perest haudme raami tösta. see turgutab teda kindlasti tugevamaks. aga soovitaks sellist hauet kus on vaklu kui ka kinnist hauet, siis tuleb sealt kiiresti noori mesilasi kes mune toitma hakkaksid.

Mummid talveks uude tarusse

Selline seis nüüd, et ühe pere elamu laseb kuskilt vihma sisse, ja päris hoolikalt, sest taru põrandal on pärast vihma loik. Praeguseks on talvesöötmine tehtud ja ma neid eriti lahti ei kisu, aga... ? Kas sellisel juhul PRAEGU veel on okei nad uude tarru ümber tõsta? Uus elamu on olemas, mõtlesin muidu, et teen selle vahetuse neile kevadel.Mida silmas pidada, kui nüüd septembri keskelveel sellise tegevusega pihta hakata?

 

Tänan ikka jälle juba ette teid!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

pere ringi töstmie

pere ringi töstmine, täitsa  ok.     pöhiline asi et mite ema ära kaotada, selleks köigepealt otsi vanas tarus ema ülese. Siis selle raami paned köige pealt uude tarru, ja siisköik teised raamid kaa. kui töö löpetad peaks kärgede järjestus sama pidi ja samas järjestuses, siis pole probleeme.      Kui ilma ema ülese otsimiseta pere tösta kavatsed ,vöid kogemata ema maha pillata, ja see tötu ema kaotada, kui aga ema ülese otsidja siis uude taru paned oled kindel 100% et ema uues tarus on.    Mina teen igal sügisel seda , kuni 15 septembrini, kuna siia maani olid pered suviste korpuste peal( ilma soojustuseta)  Kuna ma pole viitsinud soojustatud kaste piisavalt teha siis tuleb mul igal sügisel selline töö teha ( korpus tarus).

muidugi teen ma teised asjad ka körvalt ära, näiteks hoblik happega pritsimise.

 

Minul käib nii

otsin ema ülese ja panen kärje kasti, koos raamiga.

Siis töstan ramidega korpuse  katuse peale, ja pöhjale asetan  tühja soojustatud korpuse, siis pritsin mesilased üle kes pöhjal on . Siis hakan äärest raame vötma ja pritsima , samas järjestuses nagu nad vanas korpuses olid, kui jöuan selle kohani kus emaga raam oli, vötan kärje kastist raami . Otsin ema ülese, (vahest kastis enamasti raamil)  ,kui ema leian siis, töstan ema pritsitud raamidele uues korpuses, ja siis pritsin selle raami kus ema oli, ja ka köik teised raamid, kus mesilased on peal. siis taru kini  ja ongi köik selle perega. järgmise perega sama töö

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Teise tarru

Õige aeg praegu tõsta.. Võimalusel tee nii...Uus taru püüa panna enam vähem vana kohale. Kui abilist ei ole, siis vana taru ette. Kuid võimalusel tõsta vana paigast ära...Mesilaspere raamid (vähemalt pesa keskel 2-3 paari) lükka kahekaupa üksteisest eemale ning laiematesse vahekohtadesse anna veidi suitsu. Ema läheb kahe raami vahele varju...Edasi tõsta samas järjekorras uude tarru - keskmised siis ettevaatlikult kaks korraga, et kedagi ei mulju. Äärmised, kus ema niikuinii ei ole, võid tõsta ka ühe kaupa, et "vanasse pessa ruumi saada.

Kui algaja hakkab ema otsima - võib ema hoopis vanas tarus, kuhugi lendla auku varju pageda jne..Kui kaua taru lahti hoida, võib korjevaesel ajal teiste perede poolt ka vargus tekkida jne.

Kuna meil/mul palju peresid ühes kohas pean ise toimetama kiiresti...pere saab ümber tõstetud 5 minutiga...See kas ema sai uude tarru on kohe varsti näha. Kui mesilased taruseinale välja jooksevad ema otsima, või kusagil pasa triibud tekivad jne..

Neile tuttav taru tuleb kähku eemale toimetada...

Mummid uues tarus

Igavesti suur tänu teile abi ja toetuse ja kannatliku meele eest! Mummid on nüüd juba 5 päeva uues tarus olnud ja näib, et on rahul. Algul mõtlesin tõesti ema üles otsida, aga kuna tegemist suht suure perega, siis loobusin. Ilm oli jaheda võitu, ei julgenud taru väga kaua lahti hoida. Tegin lesta tõrjet ka. Ja seda va lesta ikka jagub - nii kahju! Seekord tegelesin piserdamisega. Tulevikus katsun hankida ka aurutaja, siit foorumist lugedes tundub üks tõhus variant olema.

Tönud veel kord ja jaksu teile siin algajatele nõu jagamisel!