Väiksel perel talvesööt varastatud

Minul juhtus selline asi, et keskmise suurusega pere eesti tarus, mis suvel ka sülemles (väga väike sülem tuli), oli peale meevõttu koondatud 7 raamile, mõttega, et pärast võtan veel keskelt ühe haudmeraami välja (seal tavaliselt sööta väga vähe). Olen teinud raamidesse ka sügisel peale söötmist läbi raamide ülevalt kolmandiku peale läbivad avad. Üleeile siis tegin need avad peale söötmise lõppu (6.9 andsin viimane kord), kokku sellele tarule andsin 15!!kg suhkrut 1,5/1 lahusena. Olin eelnevalt üllatunud, et kuhu nad seda küll nii palju tassivad? Kokkuvõttes oli keskmistel 4 raamil kolmandik kaanetatud sööta ja ülejäänud haue ning munad, äärmised raamid olid vaid 1/2 täis sööta. Pere polnud eriti võimas enne söötmist, siis sai antud neile ühest tugevast perest sisse kooruva haudme ja mesilastega raam, et turgutada neid pisut. Lahust omastasid sama kiiresti kui teised tarud. Korra oli alguses päeval esiseinal selline kogum mesilasi, aga mõtlesin, et see sellest, et panin teise raami lisaks koos mesilastega teisest tarust. 

Kontollides suvel ka lesehauet kärjekahvliga, siis seal polnud lestasid praktiliselt ülde, kuid nüüd sügisel olen näinud katkiste tiibadega mesilasi.

Ainuke loogiline selgitus on, et naabrid varastasid kogu lahusesiirupi ära. Siinkohal küsimus, kuidas siis nüüd seda pere turgutada. Minu mõte, et tõsta mõne nädala pärast katteraamid keskemale ja kevadel anda kohe peale kandi. Või variant muidugi tõsta nad tugeva pere kõrvale lisapereks.

15 aastase mesilastepidamise (2-3 pere) kogemuse juures sellist seika pole enne kunagi olnud.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Lisa sööta

Kui tuli sülem siis järelikult on peres noor ema (vana lendab ära), kellel munemistung suur. Sülemiga kaasneb allesjäänud peres 3-4 nädalat haudme vaheaega ja see kadu tuleb tagasi teha. Ühe mesilase üleskasvatamiseks kulub kann mett. 15kg suhkrust saab 15kg talvesööta miinus talvesöödaga ülessekasvatatud mesilased. Ja kui hauet palju siis sinna see suhkur kuluski. Anna talvesööta juurde ja võta sellega emal munemisruum.

Sülemlemine meetootmise kohalt vaadates väga negatiivne värk. Sülemi energia on on eelneva molutamise hale kompenseerimine.

Sülemlemine pere tervise kohalt vaadates igati positiivne  tänu haudme vaheajale, enamus haigusi ja lestad haudmes.

Talvitumisel lamavtarus võiks uuesti kasutusele võtta laelauad (korpustarudes tekitatakse ka raamiülaliistu ja katte vahele 5-8mm vahe). Eemaldad raamivaheliistud ja sinna ranti  kuhu käib magasin pannakse lauad. Sellega jääb ära kärgede augustamise vajadus ja mesilased saavad vajalikus suunas liikuda üle raami pealmise liistu.

Eelnev siis üks võimalikust, infot liiga vähe.

Edu!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Ilmselt pole varastatud

Väike arvutus näitab, et ilmselt ei ole varastatud.

Andsid tarru 15 + 10 = 25 kilo 60% söödalahust. Mesilased aurutasid sellest liigse vee välja viies kärge pandava siirupi kontsentratsiooni umbes 20% peale, ümardatult jäi seega järgi mitte rohkem kui 19 kilo siirupit. 6 kilo vee väljaaurutamiseks teevad mesilased tööd kulutades selleks märkimisväärse hulga energiat, tarbides selleks isegi kuni 20% antava suhkru kogusest. Niisiis veel ca 3 kilo maha arvata. Septembri kohta on Sul tarus päris hulga hauet, samuti tahavad mesilased süüa - veel nädala kohta kilojagu, kui kuu alguses laiemalt hauet, siis rohkemgi maha. Septembri algusest alates võib pakkuda vähemalt 3 kilo jagu söödatarvet. Lisasid tarru haudmeraami mesilastega, enamik mesilasi lendas ilmselt vanasse tarru tagasi ja vaevalt nad seda tühjade meepõitega tegid, niisiis veel paarsada grammi miinus. 

Kui need "kulud" kõik kokku liita tuleb välja, et hetkeseisuga peaks talvesöödana kärge olema pandud umbes 12 - 13 kilo korralikku talvesööta. 

4 raami kolmandiku jagu kaanetatud ja selle all ilmselt ka veidi lahtist sööta teeb kokku umbes 6 - 7 kilo, pooleldi kaanetatud 3 servaraami sisaldavad vähemalt 2,5 kilo sööta - veel ümardatult 8 kilo. Kogu arvutuskäigu tulemusena saan mina paari-kolme kilo jagu miinust. Samas kindlasti jäi pere koondamisel tarru teatud hulgal mett ka...

Lisades eelnevale mõningase eksimise protsendi võib oletada, et tõenäoliselt suuremat sorti vargust toimunud ei ole. Pealegi - kui juba varastamiseks läheb, siis nii palju kui Sina kirjeldasid, seal tarus küll sööta ei saaks olla. olen näinud varguse tulemusi, taru tehakse ikka täitsa tühjaks, isegi kärjed kistakse ribadeks, nii et vahapuru lennulaual. 

Tänud analüüside ja soovituse

Tänud analüüside ja soovituse eest.

Praegu näib siis ikka mõtekas anda sisse nii palju lahust (teen 1/1) kui veel tassivad sisse siin mõne kolme päevaga (muidu nad ei jõua ju ära aurutada).

Läbivate aukudega on olnud vahel ka probleemiks, et mesilased kaanetavad need kinni ja selles pole mingit kasu. Selle pere puhul isegi katsetaks täitsa seda laudade varianti liikumisruumi tekitamiseks. Kas raamivahed jätad 8 või 12 mm peale, enne kui lauad peale paned?

Muidugi nüüd veel mõtlesin, et äkki on ka süüdi sipelgad. Sellised väiksed mustad. Suvel neid polnud, kuid nõõd söötmise lõpufaasis oli neid rohkem tarus näha. Eks õlitan taru jalad uuesti üle.

Sorry, aga 1/1 lahust? 1 osa

Sorry, aga 1/1 lahust? 1 osa vett ja 1 osa suhkurt? Kui sa oled 15 aastat mesindusega tegelenud, siis peaksid teadama, et 1/1 jaoks on aeg nagu ikka väga hiline juba. Tuleks ikka tummisemat anda 3/2 näiteks. 

Mõtlesin 2/1. Mõte ja tekst

Mõtlesin 2/1. Mõte ja tekst läksid lahku. Ikka kangemat kui muidu:) Tavaliselt 3/2. Vabandused segaduse pärast.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Huvi tekitas

selles kirjatükis mitte sööda "kadumine", vaid hoopis hilisem haudmeraami välja võtmine.

    Ma ei ole seda oma peredes kunagi teinud ega soovita ka kellelgil. Miks? Sellepärast, et mesilased kobarduvad sinna kust koorus viimane haue. Jah need 1-2 raami ei ole "maast laeni" sööta täis aga on talvitumisel olulised just oma tühjade kannude tõttu. Nimelt saavad mesilased niimoodi oma talvekobarat tihedamalt kokku tõmmata ja talvekobara läbimõõtu muuta kui on külm ja tõmmata laiali kui läheb "soojemaks". Sellega hoitakse ära liigne sööda ja mesilaste kulu. Kui kõrvalraamid on ilusti täis, siis see tagab et sööta ei saa otsa. Talvel keskmine mesilaspere tarbib umbes 10 kg mett ehk eesti raamides teeb see 3-4 raami.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Vargus ja sööt

Kui oleks olnud toidu vargust, oleks sellest perest järel mahajäänud haudmeraamid..SÖÖTKE KÄHKU VEEL, KUI NAD VÕTAVAD - mida te seal korrutate neid gramme ja jagate!

Kalle ja Co - laelaudadest ...ja Aimar vastasid mesilaspere, kui organismi austavalt. Need, kes tahavad olla loodusest targemad ning külje -söödaraame kobara keskele suruvad - poolitavad lihtsalt kobara.  Mis võib põhjustada pere hukkumist, kuna emata pool ei pea jahedal ajal enam ema juurde jõudma - sissepandud meeplaadi taha emajuurde saama, olen oma klentide juures sellist pilti näinud - pool kobarat hukkub...Aimaril on väga õige, et neile peab jääma kobardumise ruum ja inimene ei tohi seda rikkuda!

Jama tuleb eesti raami kõrguses, mis ei vasta meie pika talve vajadustele...kogenud mesinikud (ei hakka nimesid nimetama) üle Eesti on leidnud väga erinevaid võimalusi kobara kohal oleva sööda kõrguse tõstmiseks - näit. 5 cm võrra + eesti raami kõrgusele lisaks. Mõelge päris mesipuus talvitumisele...Olen seda Eesti värki/mesinikke 40 aastat jälginud. Näiteks Tartu taru põhja pööramine talveasendisse, või korpuste puhul - tühja magasini korpuse all panemine, või lisa täiskorpuse peale jätmine..jne. Kõik teenib talvesüüda parema paigutuse vajadust kobara kohale..Või lamavtarude kevadine ""kummuli - lendla pool madalamale laskmine, et kobar saaks toidu ka tagumisest küljest kätte. jne.

KESKMISE HAUDMERAAMI VÄLJAVÕTMINE EI OLE HEA MÕTE...olen seda ka ise teinud, kui varroa tõrjet roosipritsiga raam haaval (udutades) tegin. Kui talvepesa liiga laialt on ning kahtlus, et kobara kohal ei jätku toitu, ei ole min. 10 cm sööda kõrgus - võib ju jahedal ajal, mesilastest tühjad RASKED serva kärjed -TÕSTA KA KOBARA KOHALE LAPIKUTI. Seda tehakse enamasti varakevadel...lamavtarus. Korpustes seda kasutada ei saa..Lapikuti kobara kohale asetatud söödakärg-kärjed, liistul päästavad pered ära - sama nagu kandi pealepanek. Saab kasutada, kui mingil põhjus pole jõutud "õigel ajal sööta jne..Kuid kobara sisse neid kärgi suruda ei maksa. Lamavtarus magasiniga talvituma jäänud peredel olen vahel kasutanud magasinis suurt rasket eesti-raami, alla jääb siis kobara jaoks vaba ruumi...olen mõelnud, et neil parem magasini liikuta..LAELAUAD ON KAH ÜHED HÄÄD ASJAD, kuid raame hõrdamaks, küll ei maksa kiskuda..

Kõigile on parem - mida vähem me nende ellu sekkume. Küll ikka KITIVAD tänavu, ei tea, kas ennustavad tõelist talve! Austage siis nende tegemisi - ärge nende kodu lõhkuge!

Head talvitumist ja lestatõrjet soovides..

Andsin lahuse tarusse.

Andsin lahuse tarusse. Loodan, et tassivad veel sisse.

Arutelu teema jätkuks. Seda keskmise raami väljavõtmist olen teinud siis, kui koorumata haudmega raame on peale söötmist keskel kolm. Eriti tahab see nii olla kui on noor ema. Üldiselt on peale söötmist septembris vahemikus 15-20 mõni ilus ilm, mil saab taru lahti teha ja sisse vaadata. 

Augustis koondades jääb mesilasi vahelaua taha, kuid septembris vahest on nad sealt  kadunud ja teistel peredel mitte. Nendel peredel, kus on mesilased juba raamidel, eeldan, et pigem võiks ühe raami välja võtta ja seepärast olen selle ühe raami välja võtnud (jätan pesa kõrvale, et mesilased välja saaksid kooruda).  Tarru jätan talveks sisse väiksel 6, suurel 8 raami.

Pole praktiseerinud seda täisraamide keskele tõstmist, kuna see tõesti poolitab kobara.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

nagu ma aru saan siis

Raunts kirjutas:

Andsin lahuse tarusse. Loodan, et tassivad veel sisse.

Arutelu teema jätkuks. Seda keskmise raami väljavõtmist olen teinud siis, kui koorumata haudmega raame on peale söötmist keskel kolm. Eriti tahab see nii olla kui on noor ema. Üldiselt on peale söötmist septembris vahemikus 15-20 mõni ilus ilm, mil saab taru lahti teha ja sisse vaadata. 

Augustis koondades jääb mesilasi vahelaua taha, kuid septembris vahest on nad sealt  kadunud ja teistel peredel mitte. Nendel peredel, kus on mesilased juba raamidel, eeldan, et pigem võiks ühe raami välja võtta ja seepärast olen selle ühe raami välja võtnud (jätan pesa kõrvale, et mesilased välja saaksid kooruda).  Tarru jätan talveks sisse väiksel 6, suurel 8 raami.

Pole praktiseerinud seda täisraamide keskele tõstmist, kuna see tõesti poolitab kobara.

Nagu ma aru saan teed septembris tagasi seda mis augustis valesti tehtud on ( koondamine). Koondamise pöhi reegel lamavas tarus on et jäätakse nii palju raame talve pesaks ,kui palju on augustis  haudme raame,  Väga tugeval perel vöid 1 raami lisaks panna, mitte rohkem.

Siis on talve pesa öige suurusega ja sa ei pea lollusi tegema ( näiteks septembris  raamide eemaldamine)  siis söödad, ja ravid, ja kui külmad tulevad paned ka külje matid.  liiga vara külje matid paned vöivad talve läbi hauet teha, ja sele töttu hukuda.  Enamus algajaid kardab nii palju koondada, kuna mumid vahe laua taha jäävad koondamisel. kuid sellest pole midagi,    külmade saabumisel on köik poisid kobaras kes talvituma lähevad, ja kes on tööd teinud on loomuliku manalateele läinud.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Õige...

koondamine Teemasel..

Tahtsin viidata - ka selle haudmeraami serva tõstmise ohtlikkusele alles septembris, või veel hiljem - ka ema võib sellele haudmeraamile kolida ning kogu rahvas kobaras temale järgneda.Tulemuseks on, et kobar on ühes servas - ja võib selle tõttu nälga jääda - olgugi, et pesas on 5 raami puutumata toitu täis...Kui aug. koondamisel on peotäis hauet 2-3 kg meeraami peal ja on soov see mesi kätte saada ning selle tõttu, see serva tõstmine veel õigustab...

Toon näite - mida olen siin ka varem kirjeldanud: Tõstsin vanasti suiraraamid talvepesast välja, üks väga tuntud mesinik soovitas, et suir segavat kobardumist ja tegin seda ka ühe alustaja mesiniku juures ~20 aastat tagasi, et tõstsime 4-5 suira plaati vahelaua taha - septembri lõpus, kui käisin tema juures lesta tõrjumas. Suiraraamid lasime/raputasime) mesilastest tühjaks - n. ö. koondasime selle pere talvepesa kitsamaks. Vahelaua taha suiraraamidele praktiliselt mesilasi ei jäänud - mõni võibolla jäi kogemata peale - ema me ei otsinud. Kevadel selgus, et kogu pere/talvekobar oli neile plank suiraraamidele ümber kolinud ning elas seal kenasti ületalve...Meeraamidega pesa oli puutumata, ilma mesilasteta...Minule oli see hea õppetund: esiteks võisime siiski ema vahelaua taha tõsta ja peale seda juhtumit jätan talvepessa enamuse vähese suiraga raame sisse ning plank suiraplaadid lõikan kohe purki mee sisse...Kärjehoidlas peaaegu suiraga raame ei talvitu ning pole vaja mingit suhkrut suiraraamidele raputada, ega leedikuga ja äädikaga jamada...Ausalt öeldes pole aastaid leedikut õieti näinudki , kui just viimaste suirakärgede pakendamisega soojas ruumis jänni ei jää -

NII, ET KÕIK KOONDUB MESILASPERE KUI ORGANISMI/KOBARA VÄÄRIKALE KOHTLEMISELE. Kogu terviku nägemisele. Metsas mesipuude sees nad nälga ei sure, nagu madalal raamil..

Tahaksin veel lisada, et ma suurt ei usu, seda tarude soojustamist ja uste/akende sulgemist jne...Kobarast väljaspool on niikuinii miinuskraadid - või suvel kõva pluss...hoian neid aastaringi nii, et ülevalt/pere pealt soojust sisse, ega välja ei lase ning õhutus käib rohkem alt..Katusel on loomulikult ka õhutus, kuid see ei õhuta mesilasperet - vaid taru..

Hea Teemas, anna andeks - kuid need ikka rohkem tüdrukud, kes ema üle talve toovad - poisid on meie vööndis juba õue kupatatud..

Olen isegi nõus, et viimastel

Olen isegi nõus, et viimastel aastatel ei koonda augustis päris talvepessa vaid jätan nn ühe raami lisaks, et saaksin selle keskmise raami välja võtta hiljem, kui sealt on haue välja koorunud (enamasti on sel üleval servas vaid kuuendik kaanetatud sööta). Selle kõrval on tavaliselt ~2..3 raami, milledes on kolmandik kuni pool kaanetatud söödaga ning allpool on hauet ja mune. Nüüd olen siit ikka selgeks saanud, et nii ei maksaks teha. Eks järgmisel aastal koondan siis kohe ikka talvepesa raamide peale.

Pesa koondamisel augustis jääb mul enamasti vahelaua taha koorumata haudmega raame, mis on paksult mesilastega kaetud. Need kaanetan lahti kui haue on välja koorunud. Enamasti tassivad ilusti tarru ära. Muidugi kui pole võimalik neid enne söötmise algust välja võtta, siis hakkavad ka nendesse raamidesse tassima. Siis olen hinnanud, et kui on peaaegu juba koorunud raamist enamus haudmest olen selle raami välja ära võtnud koos osaliselt koorumata haudmega, et mitte mesilastele lisakoormust tekitata topelt lahuse ümbertassimisega. Enda meelest koondan suht julgelt, et isegi suurele perele pole üle 8 raami kunagi jätnud.

Suiraraamide info on küll uudne. Olen olnud arvamusel, et suira on mesilastel noorte mesilaste kasvatamiseks vaja ja kui natuke on talvepesas sees, siis on hästi ja piisav varakevadiseks arenguks. Kevadel hakkavad nad ju õietolmu koheselt palju sisse juba tooma. Aga Metsamumm kas see kobar, mis oli tekkinud sinna suiraraamidele polnudki meeraamidest sööta tarbinud, vaid oligi tarbinud talvel vaid suira?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Talvekobaras suir..

Satun harva arvuti taha - vabandan hilinenud vastuse pärast....

Tookord oli ime jah, et mesilaspere 4-5 suiraraamil üle talve tuli ja kuue raamiga hea talvepesa puutumata jäi..Eks talved on ka väga erinevad .. Ja see on tõesti õige, et meie vööndis saavad nad õietolmu loodusest väga varakult ja seda on just haudme kasvatamiseks väga vaja...aga ju nad seda ka isi vajavad. Selle tõttu polegi erilist mõtet suirakärgi hoidlas ületalve pidada - lihtsalt tülikas...Eks kevadel on neid kärgi muidugi hea nõrgematele peale panna - kuid kärjehoidlas miinust nad ei talu ja üle+ 10 soojakraadi meeldivad leedikule..Eks see suir ju, mis jääb talvekobarast väljapoole kipub ka tarus hukka minema...

Tänavu oli suve teinepool sedavõrd niru õietolmu korje suhtes ka, et plank suira kärgi sai vähem, kui tavaliselt, mida purki meesisse lõikusin. Tähendab ka tarudes-peredes  on suira vähem kui tavaliselt.

Mul oli aastaid üks vana naismesinik, elas 95 aastaseks - kes alati hilissügisel helistas ja sooja sügise puhul muretses, et mis ma arvan - kas söövad talvesööda puhta ära? Mõtlesin ta peale nüüd, kui tarukaal on viimase 10 päevaga juba üle 2 kg langenud - peale söötmise lõpetamist!