Sõbrapäeva kink

Pronksmedal (100p.)

Mummid tegid sõbrapäeva puhul hea kingi,nimelt mitmed pered tulid puhastuslennule,piilusin teisi ka ja kõik kenasti talvitunud.Aktiivsed said ka väikese ergutussööda lae peale.Ja hakkabki hooaeg pihta,kena.Head sõbrapäeva kõigile mee ja mesilastesõpradele.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Ilust sõbrapäeva!

Kuidas selle söödavaru kontrollimisega üldiselt on, millal ja mis temperatuuriga oleks mõistlik kontrollida?

Pronksmedal (100p.)

Söödavaru

Ega ilma vajaduseta torkida ei tasu,talvekuudel on söödakulu tegelikult väike,kasvab märtsis ja veel rohkem aprillis.Muidugi kui jaba lendama tulevad,võib äärtest piiluda küll,ikka soojemal ajal,keskpäeval siis,päike ka hea abimees.Mul on pesa peal auguga vineerlagi,sinna on väga kerge panna kandilatakas,ei pea peret üldse häirima.Panen ergutuseks,hakkan emasid kasvatama ja peresid juurde aretama,siis saab natuke varem alustada.Muidu poleks vajadust midagi panna,söödetud sai korralikult.

Pronksmedal (100p.)

"Kandilatakas!"

On minulgi tarulagi ovaalse avaga (4 korda 10 cm), mis enamus aega kaetud vineeritükiga! Sinna panin ühel korpusel talvitunud väikestele peredele pühapäeval "kandi" peale. Kuid mitte lihtsalt lahtise lataka, vaid eelnevalt pressisin läbipaistva tordikarbi kaane sisse. Nii ei pääse mesilased vabalt katuse alla liikuma ja samal ajal on lihtne (katust kergitades) kontrollida kui palju on sööta alles! Ühel neist (kahest perest) oli pere kogunenud juba tihedalt vastu laeaugu kattevineeri - seega oli päramine aeg lisasööta anda! Teine väike pere tundus veel olema keset meeraami!

Kuna ilmateade oli lubanud käesolevaks nädalaks sooja ilma siis külvasin tarude ümbruse mõne meetri raadiuses tuhaga üle. Ja paistab, et tegin seda õigel ajal, sest eile kõige suurem pere läks puhastuslennule!

Pronksmedal (100p.)

Puhastasin eile ka lennuavad

Puhastasin eile ka lennuavad ära ja pärast käisid vähemalt 20 peret kes vähem kes rohkem väljas. Täna ka aga vähem. Võiks mõelda elektriküttele kui viitsimist  oleks. Vrasemate aastate kogemuse järgi efekt väga suur!!!!!. Praegu segab veidi laiskus ja turu küllastumine meega. No ja paljud läinud seda teed, et toovad Leedust odavalt ja müüvad siin nagu oma kodumaist!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

mugavusmesindus

See, et naised saunas rääkisid, et keegi Leedust mett toob, ei tohiks ometigi kellegi teaduslikku huvi tappa. See tapab ainult ärihuvi. Ja ärihuvi seisukohalt on elektriküttega tarud jube lollus. Rääkimata sellest, et mesilaste elutsükli keerab selline surkimine nii p..se, et seda annab tükk aega taimekaitsevahendite kraesse ajada. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

th...

see on küll täiesti asjatundmatu jutt.Kuidas sa saad niimoodi väita kas ise oled mesinik,kui kaua oled mesindanud ,kus oled mesindust õppinud.Tunnen Jaaku aastaid ,tema saagid pere kohta on olnud 100 rringis(muidugi mitte iga aasta) aastad hakkavad lähenema 80 -le,suhtleb paljude vene ukraina valgevene mesinikega,vaatab mesindusvideosid,mesilastega tegelenud ligi 60 aastat,hea füüsilise tervise juures (teeb rändmesindust lamavatega).Ise olen lugenud soojendamisega kasvavad pered suureks ja toovad hea ilma korral ja kui pajuväljad ümerringi korpusetäie mett,seda rikkaliku mee ja suira olemasolul varakevadel,veel parem on küttega paviljon ,olen lugenud targasti mesindades toodang pavijonidega suureneb mõned korrad.Leedu ,läti ukraina mett arvatavasti müüakse siin.,sest aasta oli kehva ,kui nõudmine ja hinnavahe on tuuakse sisse niimoodi terves maailmas.Kui on etiketi peal kauba päritolu siis ei pahandakeegi ,usun kui ikka hea meeaasta läheb ka siit välja näit soome.Seda nimetatakse äriks nüuka ajal spekulatsioon ja lõpuks head meeaastat.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Puhastuslend jm...

Tere...Mina Jaak01 ei tunne (kunagi arvasin, et see on Jaak Riis Olustverest, selle aadressi taga - ja sain shoki, kui peale Olustvere Jaagu lahkumist - tuli Jaak 01 foorumisse - n.ö. tervitusi teisest ilmast) Olen alati märganud, et ta on kogemustega mesinik ning teab, mida ütleb!

Mul on tuttav mesinik (praegu veel isegi elus), kes aastaid soojndas vahelaudasid - kui mina ta juures käisin oli tal 18 peret soojendatud vahelaudadega..Nende areng oli tõesti kevadel väga kiire ja võimas...kuid ta laiendas lahjalt ning nad kippusid tal juba mai algul massiliselt sülemlema... Olen ka paari mesilat näinud - kus lamavtarud on valatud vundamentidel ning el. pistik tuleb lausa iga taru juurde - üks selline on Tartu lähedal, üks Kohila lähedal jne..

Ise pean maaväljasid oluliseks ning joonejärgi tarud/mesindus mulle ei sobi...Samuti laiendan ma nii jõudsalt, et mai-juuni sülemlemise suudan enam vähem vältida - ka kõige võimsamatel peredel..Kuid juulis panevad mõned minema 5 magasini alt, kui mesinik puhkusel on!

Veel puhastuslennust - Jah sõbrapäeval kodulähedal 3 peret - paarikümnest lendasid...kaugemale gruppidesse pole saanud minna - lendlad suletud. Kodu lähedal avasin lendlaid - ühed olid välja pugenud ja kobarana lendla ees olevale lauale jahtunud/kustunud...

VANEMAD MESINIKUD VAREMALT VARJASID HELEDA KEVADPÄIKESE EEST, ET LÄHEVAD LIIGA VARA - LIIGA TUGEVAKS, kui korjet veel ei ole (kihutussööta siis ei kasutatud)...Varase korje puudus on seal kus on vähe pajusid - remmelgaid...n. ö. kultuurmaastikul. Seal kus remmelgatest- pajudest, sarapuust, lepast puudust pole - las aga lendavad - mida lühem talvitumine seda parem ju...Kollad juba tolmlevad ...olen näinud 15. veebruaril mesilasi lumeroosi puhmalt õietolmu viimas - Tänavu - praegu on ikka veel liiga vara...

Kultuurmaastikul (ja saartel) jäävad pered pika jaheda kevadega tõesti vinduma - siis on hiline puhastuslend etem...Kulub ka talvesööta vähem.

Osa peresid on praegu ikka sügavas talverahus - hääd suminat soovides!

Pronksmedal (100p.)

Tänan...

metsamummi ja Laanemesinikku heade sõnade eest. Siin foorumis juhtub seda suht harva.

Leedu meest niipalju,et kui sügisel ühel laadal meelaua juurde seisma jäin vuristati näkku 2-3minutit kiidukõnet meele.  60 aasta jooksul olen vast üsna hästi mee häädest ja halbadest omadustest ülevaate saanud.Kui nõutut nägu tegin tuli sama joru tatramee kohta. Umbes sama joru nagu mihkelsoni suust Valgamaalt, et ainus ja õige. Kui siis poetasin, et omal veel laos mõned sajad kolod siis ilmus välja härra kellega jutlesime pikalt kõiksugu mesindusteemadel.Kuna olin suvel tatramasiivile kasvataja poolt kutsutud aga põlde uurides seal kubises mesilastest. Tuli välja, et kohalik mesinik oli oma 80-100 peret ümber põldude juba laiali vedanud. Polnud enam mõtet sinna ronida suhteid rikkuma. No ja nüüd küsides kuidas tatrakorje oli ja kui puhas tatramesi tal on siis aus vastus  -MESI ON LEEDUST

Nagu Laanemesinik ülalpool kirjutas-See on ÄRI. Osta odavalt ja müü kallilt. Veel  mõned sellised leedust tulnud kogused ei pärine nii otsesest allikast vaid mesinik ütles sellele kes mulle ütles. Aga ma pole ei prokuratuurist ega majanduspolitseist. Nimed  jäävad igal juhul minu teada(kui ültse tean)

 

Mis elektriküttesse puutub siis minule teadaolevakt tõi selle Eestisse saksa sideväelane. 80-ndatel kui huvitusin el. küttest siis tollases Sotsialistlikus Põllumajanduses oli artikkel Jälgi ajades jõudsin Elvasse mesinik Arroni. Tema jutu järgi kas 42-l või 43-ndal aastal oli nende talus mingi saksa sõjaväeosa raadiojaam ühes juurdekuuluvaga. Seal teenis ka üks saksa mesinikust sõdur. Asjalik mees olevat olnud -õpetas mesilasi elektriga soojendama ja andis raadiojaamast elektrit. Vastu sai mett.

Meid katsetajaid oli 80-ndatel 3 tehnikumiharidusega elektrikku. Ja asi töötas hästi kuni umbes 2000-ndetani. Ümberringi majandi koplid ja heinamaad. Võilill ja paju tavalised. Pärast 90-ndatel põllud söödis ja korje super.

Aga nüüd ümberingi põllud ja rüüstatud metsad kus paremal juhul kasvab vaid mõni  paju. Korjeolud ja taimestik teised.Kui veab siis on talirapsi või rüpsi korjeraadiuses kui ei vea siis aitab vaid rändamine. Seepärast lõpetasin soojendamise 3-4 aastat tagasi. Pole varast korjet kuhu tormata.

Aga jah! Soojendus sai sisse lülitatud veebruari keskel.Alul 2-4W taru kohta( Mul on küttetraadid vahelaudade alumistes servades) Tean nõuka ajal Kõo kolhoosi mesinikul Leis Viktoril old spets. plaadid raamide all mis on ideaalne. Kahjuks ei tea skeemi sest tegijaks Tallinna firma, kes plaanis patendi saamist ja seetõttu Viktor meile midagi lähemalt ei näidanud ega rääkinud.

Väga paljud küttega alustajad teevad vea ja tõmbavad tohutud W-tid korraga taha. Katsuge ise ööpäevi saunalaval vastu pidada.Tuntumatest selle orgi otsa komistanutest kuulus Põltsamaa Arrak.( Siis ta oli küll juba Viljandimaal Tustis mõningatel andmetel)

Minu ajal oli 7-klassiline põhiharidus ja kas 6-nda või 7-nda klassi füüsika õpikust peaks arvutusteks piisama. Arvutage talvepesa ruumala ning siis umbkaudne arvatav temperatuur mis seal normaalselt on. Õpikust peaks leidma valemi millega leida soovitud temperatuur. St palju on vaja kcal või W, et saada vajalik temperatuur. Üle ärge pingutage (ärge võtke maksimume)sest ruumala on ju vaid 35-60 000 kuupsentimeetrit.

Meil oli lihtsam sest tehnikum  seljataga. +nõuka ajal sai üht-teis töö  juures teha ja sealt hankida. Minu puhul on kasutatud omamähitud trafosid väljavõtetega iga 2,5 V pealt ja nii kuhugi 20 V kanti.Tarude vahel kindlasti kasutada jämedaid vaskjuhtmeid (2,5ruutu väjemalt) sest pingelangud võtavad suht julmalt W-tte maha.( P=U*I) Ja mis väga oluline( ja mulle mõnegi valusa hoobi andis) igasugused jätkukohad peavad olema ultralollikindlad. . Kõrbesin mitmel kevadel alumiiniumjuhtmete tõttu sest ühendused oksüdeerusid ja mesilased jäid külma kätte.

Kindlasti tuleb kasutada 1-2 termoregulaatorit. Üks mis lülitab kütet vastavalt välisõhule. Pole ju mõtet kütta kui tuulevarjus ja päikse käes 'on +20 või rohkem. 

Teine regulaator võiks olla keskmise tugevusega pere keskel kusagil. Jälle kontrollimas, et üle ei lüta.

Paljud autorid rõhuvad joogivajadusele, et nagu ilma polegi asjal mõtet.Katsetasime kuid loobusime. Vett võtsid1/3-1/2 peredest.Meil olid vahelaudades augud ja vesi 0,5L purkides kust ulatus välja umbes 20 cm taht.Purgikaantes tahipaksused praod lõigatud.Jama on. Vesi kipub pahaks minema sest võetakse vast 100-kond grammi päevas. Mingi pealtjootja oleks asjalikum aga nende vahetamine ja puhastamine -no jama on. Need kes väikseid pealtsöötjaid kasutanud teavad. On nad mesilasi täis-katsu välja saada. Võtad ära -raamidepealne mesilasi täis. Vaata kuidas nad alla surud. 1-2 pere puhul lihtne aga 20-40 puhul  tunde tühja tööd

Lõpuks palve Enne kui mind järjekordselt tõrvama hakkate lugege läbi beeland.ru vastav teema. Seal lahatakse kütmise teemat kümnetel lehekülgedel . Sõna võtavad nii profid 500 ja enama perega kui mõne perega algajad pensionärist akadeemikuni.

No ja kes kätte saab siis minu piibliks on aastakümneid sellel teemal olnud vene professor mesinduse alal Е.К.Еськов ja tema raamat Микроклимат пчелиного  жилища.

No ja lõpuks Mart Vabar oma Mesiniku ABC-s viitab minule (lk46) ja kahtleb asja tasuvuses. Kulutate 200-400 KW elektrit kevade jooksul( 1KW umbes 0,12€  koos võrgutasuga) aga kui mett pere pealt ka 5kg rohkem tuleb ja see maha ärida õnnestub siis kahjudega ei kauple..

Üks suur eelis mul teie ees on -minul on seadmed olemas; vaja vaid juhtmed laiali vedada aga teie peate praeguste eurohindadega kõik ostma või veel hullemal juhul teha laskma.

HEAD JA SAAGIROHKET MESINDUSAASTAT! Ja muidugi raske rahakotiga meeostjaid.