Ühest isetehtud vaatlustarust

Mõned head aastad tagasi tegin omaenese tarkusest ühe pleksiklaasist sisemusega vaatlustaru, milles mummid põhimõtteliselt omaenese äranägemist mööda talitada saavad. Seda on nad ka teinud. Taru on ristlõikes enam-vähem korrapärase kuusnurga kujuline. Välisküljed on soojustatud (50 mm peno + vineer katteks) ning hingedel kõrvale pööratavad. Kuusnurga risti küljega läbimõõt on umbes 30 cm, pleksiklaasist osa kõrgus meeter.

Mett sellest tarust pole ma saanud - kuigi üleval neljakandilises osas on ruum (Eesti taru) raamide tarvis kenasti olemas, ei ole mesilased suvatsenud seal ei ülesehitatud kärgedesse mett tuua ega ka kärgi üles ehitada. Selgelt on olnud nende eelistus allapoole laieneda.

Aastad on väga erinevad ja ega pere igal aastal talve üle elanud pole. Ülemöödunud talvel arvas rähn heaks taru kallal laamendada - ja mitte ühel korral! Kevadel oli taru põhjal vaid paks kiht surnud mesilasi... Veel mõni aasta varem võttis ühel sügisel lest nii võimust, et talvituma jäi vaid apelsinisuuru kobarake - mis muidugi kevadesse välja ei vedanud. Ühtegi suve pole aga taru siiski tühjana seisnud - sülemile tundub selline ehitis väga ahvatlev olema.

Sülemleb see taru igal aastal ning tänavu sülemlesid nad end suvel tegelikult lausa oimetuks: juulis nagu polnudki mesilasi enam tarus. Pere hakkas suve teisel poolel aga väga jõudsalt kosuma ja õigupoolest läheb talvele vastu tugevamana kui eales varem: hetkel on mesilasi kuus kärjetänavat rohkem kui poole meetri kõrguselt (tegelikult peaaegu 60 cm) tihedalt täis!

Taru põhjast kärgede allosani on tükk tühja maad ning põhjal olen ikka vahel lesti näinud - aga mitte tänavu! Halval aastal on sügisel mingil ajal nii väljaarenemata tiibadega mesilasi kui kannudest välja kougitud nukke näha olnud - aga jällegi, mitte tänavu.

Et suvel pere väga nõrk oli ja alles sügisel tugevaks sai, ei jõudnud nad talvevarusid omale üldse soetada - söötsin neile üle 20 L siirupit sisse. Kindlasti on neil ka suirast puudus, kuigi näha oli, et nii augustis kui septembris nad õietolmu hoolega tarru tassisid.

vaatlustaru välisvaade
vaatlustaru sisevaade
mesilased kärgede vahel
Keskmine: 5 (4 häält)

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Väga põnev

Kas vaatlustulemused on endal kuidagi ka üles tähendatud? 

Ei, tegelikult mitte - olen

Ei, tegelikult mitte - olen niisama lustinud. Ses mõttes, et olen lihtsalt jälginud neid toimetamas: kärge ehitamas, üksteist puhastamas, 'tantsimas', ema munemas (seda küll väga harva, sest ega ta välimiste kärgede välimisele küljele naljalt ei mune ju!)... Teinekord niisama hea mesilasi jälgides end lõdvaks lasta ja mõtted uitama.

Pronksmedal (100p.)

Tarupäevik

Eks kogenum mesinik teeb vast tõesti juba suurema hulga "ülestähendusi" oma mälupanka. Jooksvalt toimub võrdlus eelnevate aastate ja teiste tarudega. Minu kui algaja jaoks tundus miskit moodi päeviku pidamine hea ideena. Samal põhjusel, miks ka taru läbivaatuste üles filmimist kasutama hakkasin - kuna mul pole aimugi mis on oluline ja mis mitte.

Leidsin enda jaoks Beetight nimelise päevikulahenduse. Kuni 6 taru kasutamisel tasuta. Kui kunagi peaks üle selle minema siis kuni 1000 taru eest vaja aastas 15 dollarit välja käia.

BeeRM

$15 aastas pole muidugi mingi summa!

Mõni aeg tagasi võtsin kasutusele MyBeeline (http://www.beetight.com). Esialgu tundub mulle enam-vähem sobivatki.
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Proovisin seda.

Kindlasti toimib teatud tingimustes, olen erinevaid variante proovinud, hetkel parim lahendus ( kiire ja info olemas) tundub olevat ikka nii,et tarukaart ( kiletatult taru vahelae peal, kirjutan lühimärkmed veekindla markeriga) ja pärast excelis (one drive) läbivaatuse kuupäev. 
Kui enne gruppi minekut peaks iga pere kohta infot vaatama telefonist ( või veel hullem grupis, taruvaik, mesi jm), tarukaart iga katuse all, kiletatud, ei saa veekahjustusi, ei ole vaja märkmikust otsida. Kui grupis vaja ema vahetada läheb see peale grupist väljasõitu kirja excelisse.
Igaüks leiab kindlasti oma viisi märkmeid teha, mõne perega peaks/võiks kirjutada pikalt ( hea lugeda hiljem).  Smile

Pronksmedal (100p.)

tasuta elektrooniline tarupäevik

Kui huvi olemas, siis taanlased on väga huvtitava elektroonilise päeviku koostanud ja aitasime selle ka Eesti keelde tõlkida.
Huvi korral kiika: http://taru.ee , see suunab juba õigesse kohta.

Päikest!

Pronksmedal (100p.)

Tarupäevik

Super leid! Sisuliselt sama mis minu siiani kasutatud beetight aga selle erinevusega et ka mobiilsest seadmest mugavalt kasutatav. Hetkel ainukene pisikene asi mis silma jäi oli see et ei saa taru läbivaatuse juurde pilte üles laadida. Või siis ei leidnud ma lihtsalt õiget kohta.

Arvan et kasutan mingi aja neid mõlemaid paralleelselt, eks siis selgub kumb minu jaoks peale jääb.