Mesilased kobaras lennulaual

Täna oli kummaline vaatepilt: kolme taru lennulaual ja esiseinal mesilased kobaras nagu suvise hea korje ajal. Ühel sebisid lennuava juures hõredamalt. Talvekatete panemise ajal mahtusid kõik kenasti ära. Temperatuur oli kolm kraadi plussis. Lendu ei olnud. Kas tõesti kärgi juurde panna?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kasutaja heikkip2rn pilt

Kobar

Suvel kogunevad nad ilmselt tarusisese kõrge temperatuuri ja ruumipuuduse tõttu taru esiseinale ja lennulauale.

Kui sul on raamid üleni sööta täis siis võis juhtuda et kobar moodustus täpselt lennuava juurde. 

Kui ema on olemas ja mesilasi jätkub ning hiired, nugised ja muud loomad

kallale ei kipu võiks nad hästi talvituda.

Varroalesta tõrjusid ikka korralikult? Vastasel korral võivad nad pidada sülemlemisplaane.

Siis ei jää sul muud üle kui mesilased tarru ajada ja oblikhapet aurutama/tilgutama hakata.

Hetkel ilmad seda veel võimaldavad, muidugi kobar võiks olla hõre, et hape tõhusalt mõjuks.

Kui lesta tõesti palju on ja tõrjet teha ei saa võib lennuava lihtsalt ka võrguga sulgeda, vältimaks pere äralendu.

Tõrje tehtud

Oblikhappega tõrje tehtud. Kummaline oli see, et vahelaua ega mati taga polnud peale mõne pahase uitaja kedagi. Suured pered ka, jäid 10-12 raamiga.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Pole kuulnud, ega näinud,

ega näinud, et isegi collapsi korral oleks mesilaspere sülemina tarust lahkunud. Oma üle 40 aasta kogemuse/mesindamise aja jooksul olen kõige hilisemat "hädasülemit/tervitus-/või "rõõmusülemit näinud 3. septembril - ühe augustis surnud mesiniku mesilas, mida lahkunud mesiniku abikaasa kutsus likvideerima/teistele mesinikele ära andma/jagama..

JYRIS EGA KEEGI NEID EI RAPUTANUD, EGA MUUL VIISIL HÄIRINUD, EGA MINGIT VIBRA TEKITANUD?

Mul on endal olnud aastakümnete eest üks pere lamavtarus, mis oli samuti kuhjas - osaliselt hilissügisel paistis lendlast välja.. Ei saanud kuidagi lendlat talveasendisse pööratud - nii, kui seda üritasin ... voolasid puha välja - käega oli tunda mõnusat soojust. Ükskord kõva pakasega, mõtlesin, et nüüd keeran lendla ikkagi talveasendisse - oh, voolasid jälle kohe kuhja. Seletasin endale (pendliga ei mõõtnud) et taru on sedavõrd aktiivses maaväljas - vaatamata pere rahutule talvitumisele - millele ma oma torkimisega korduvalt kaasa aitasin, tulid nad siiski kevadesse.

Ka Eesti üks tuntumaid vanema põlve mesinikke, Lembit Ellamaa rääkis kord, et oli visanud lund vastu taru (tal olid siis tsumbu tüüpi tarud) ja selle peale voolas kobar taru alla..

Kui aga praegusel juhul, Jyrisel, mitmel perel kobar väljas - peab seal olema mingi anomaalia?? - veidi laiemalt, et hoiab kobarad aktiivsed - samas on olnud veel ka novembri algul ju lennuilmu - pole midagi hullu - loodetavasti normaalne seis.

Üllas Hunt kraapseldas kord üle minu joonistatud mesila-skeemi, mesila elamupoolse nurga, et siin on mingi anomaalia, et siin ei saa mesilaspered elada.. jäävad haigeks - ütles ta. Ja tõesti mul oli see piirkond juba varem määratud ja teada - 4 põlve tagasi (18.saj) välditi seda kohta 36m pikkuse rehielamu ehitusel. Esiisad olid nii targad, et kõik küttekolded olid veesoonte ristidel ning isegi hobuse latter ja loomakohad laudas olid veesoontest vabad - rääkimata inimeste magamiskohtadest. Olen mõelnud - kus oli ikka nuputamist/arvestamist, enne, kui eluase paika sai/enne kui ehitama hakati. Põhja-lõuna suunas ei saanud toda talumaja maaväljade pärast paigutadagi...Aga too esiisa käis ka külapeal kaevu kohti näitamas/teadis/tundis... ((Selle tõttu suhtun respektiga/väikese põlgusega joonlauaga tõmmatud kodudesse.) Sama ka MESILASPERE KODUGA - kes peab seal pikalt talvituma!

Praegu on mu meelest viga selles: et Järjekordselt tahetakse ajada teistsugune olukord kohe varroa lesta kaela.. Need pered, kes on Jyrisel kobardunud lendla ette ning välja paistavad on ju tugevad pered - mis kindlasti ei näita lestalisust... Hääd!

Kõik jälle tavapärane

Tänan kaasa mõtlemast ja tõmban joone alla. Mesilased on kõigis neis tarudes jälle raamidel, ära ükski pere ei lennanud, ma ei laiendanud ja hiiri ei ole tarus kohanud (ega jälgi nende tegutsemisest). Postitasin seepärast, et pilt oli tavatu, aga ise olen teinud kõik tavapäraselt ja teistes tarudes on ka kõik tavapärane. Soojustuseks on külgedel roomatid ja mõnel peno, peal takukotid, põhukotid või roomatid. Lennuavad on lahti ja pole talveasendisse veel pööratud.