Mesilaste sumin

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Toomas1989 pilt

Tere,

Olen kuulnid, et mesilaste heaolu talvitumis  perioodil saab hinnata kui kuulata mesilaste suminat. Sumin peab olema ühtlane ja vaikne aga kust jookseb piir milline on rahulik sumin ja milline mitte. Olen üsna algaja, tulemas on minu elu mesilastega kolmas hooaeg. Peresid on 32, koolitanud olen ennast ise lugedes erinevaid raamatuid, youtube videod jne. Ilmselt pole võimalik sellele küsimusele kirjalikult vastata. Smile Kas keegi hea mesinik oleks nõus mind oma mesilas vastu võtma ja veidi abistama/koolitama sel sumisemise teemal. Laseks kuulata, milline on OK sumin ja millal peaks muretsema. Minumeelest on kõik suminad ühesugused ja ei tahaks niisama mesilasi ärritada. Küll aga olen huvitatud mesilaste heaolust ja enda koolitamisest.

ettetänades

Toomas

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mina

mina sumina järgi ei kuula, alguses proovisin kuid loobusin

kuid kui kõik 32 peret on ühesugune sumin, siis peaks ok olema, kuna töenäosus et 32 peret on köik nälgas on olematu töenäosus.

 

seda tehakse nii  ( Parem kuulari otsa toru panna) kuuled paremini.

kui taruse toru lükkad  ja ei kolista, peab olema ühtlane sumin, kui koputad ,peaks heli valjenema, ja natukese aja pärast läheb heli uuesti endiseks, siis nälga pole ja ok

 kui pere on kõrgem  ja intensiivsaem heli ja se ei vaibu (ilma koputamata) on pöhjuseks  näiteks (Hiir ,nälg   vöi muu mis neid häritab) näiteks vöib ka haue olla tarus( siis on see et pere hoiab vää vöimuga 36  kraadi dcelsust tarus ja see töttu  tiibade levitusega toodavad sooja(kui nii siis nälg kindel tulemas, lisaks kõhu lahtisus  ja surm.

3 ja kui on seline vaikne sumin ja kobutades heli ei  töuse intensiivsemaks  on nälja viimased tunnid, kui siis ei pane kandit peale löpeb fataalselt.

Mina ise kasutan kindlamat  jälgimis viisi, (häirib neid rohkem kui kuulamine ,kuid omal kindlam tunne

 

mina käin taru juures   ( novembris vöi detsembri,    ( viimane ravi söltuvalt aastast)   siis  milalgi jaanuaris( söltuvalt milal ma viimati külastasin)

ja   veebroaari lõpu poole ,ja siis hakab  vastavalt aastale külastus tihenema.

mina vötan katuse maha ,kile vöi lae pealt ära, sealt nään kuhu kobar on liikunud, nään kas pere on vastu lage liikunud,  nään kas pere on elus ja nään et kui  mölemal pool kobarat on täis sööda raamid, on süüa piisavalt, siis nään ene lae vöi kile emaldamist ,kui soe kile peal on, selle järgi saan teada kas teevad talve läbi hauet või ei. ja selle info järel võin reguleerida kui tihti ma neid segan,

kuulamisega on nii et täna on süüa piisavalt aga vöipolla homme juba kriitiline piir kääs, iga pääv sa ju ei kuula.

aga reeglina kui oled koralikult sügisel sõõtnud, peaksid märtsini kindlalt tulema (erandiks ainult talvine haudme tegevus),  märtsis algab haudme tegevus , ja siis sööda kulu hakab kiiremini kuluma . kuna sinna maani ei tohiks probleeme olla.

Pronksmedal (100p.)

Sumin...

nojah kunagi raamatud väga kiitsid aga ega mina ka väga jaga. Vahel pead ikka selle toruotsaga kaua kolistama(siia-sinna 'otsa keerama) enne kui midagi kuuled. Ja juhtub ka seda et pere on väga augu juures ja mõned ergumad karistavad su ära kuni nende talvitumise üle taru ees kükitades mõtiskled.

Mul katused hingedega ja saab ilma koliastamata üles tõsta. Siis lükkan käed padja alla ja soojuse järgi otsustan. Kui sügisel korralikult söödetud siis nälga keskmise suurusega perede juures karta ei tasu.Mõni nõrgake võib tõesti end vastu ülemist liistu söönud olla ja külmaga ei liigu. Siis olen võtnud äärmise sööta täis raami- võtnud kiiresti üles paar vaheliistu ja raami lapiti peale. Kui nälg tõesti kallal siis aitab. Pole vaja ei lahti kaanetada ega kobestada kahvilga.Või nagu osa õpikuid soovitab, et vii ööpäevaks tuppa sooja. Niikaua kui ettevalmistusi teed on raamid kastis jahtunud ja soojendusefekt ära nullitud.  Mida kiiremini teed seda vähem mesilasi üles tuleb ja laiaks litsud.  Muidugi vähem ka jahutad ja ültse härritad. Minu kogemuste järgi saab praegu 30-40 sekundit julgelt tegutseda enne kui esimestel virgutusvõimlemisega lihased nii soojad et õhku suudab tõusta.

Ja kui hiir sees siis katuse kergitamisega ütleb su nina juba selle ära. Eksimine kuseleha tõttu absoluutsalt võimatu. 

tuuni kuuldeaparaati

Ma panin kuuldeaparaadi voolikule väikse kummivoolikust pikenduse ja saab ilusti ilma krõbistamata tarru libistada.
Häires peres on ühtlase sumina juures kõrgemaid kilkeid ja pirisemist. Selle tunneb kohe ära.