Korpustaru suvel

Pronksmedal (100p.)

Sai mindud lamavtarult üle korpustarule. Eesti raam ja need puidust korpused mida siin paradiis ja enamus tegijaid müüvad. 3 taru hetkel, üks on tõstetud kolmele  korpusele, teised kahel korpusel. Testiks jätsin kõige  kõrgemale tarule lendlaga emalahutusraami ja võre 2. korpuse peale, kahel ülejäänul kahe korpuse vahel. Ülal viimase korpuse peal on kõigil liistud, siis kile ja katus. Küsimus selles, et ega ei lähe liiga kuumaks seal kôrgemates korpustes? Et kas korpustarus ülal ikka liiste võib kasutada? Või oleks õige lihtsalt raamidele kile või paber ja siis katus? Kui olen tarudesse nüüd sisse vaadanud, siis on kile all kondentsi. Tarud ise on suuremate puude varjus ja otse päikest peale ei paista. 

Korpustarude majandamise kohta suht vähe materjale. Kas keegi palun annaks abi?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kile ja liistu vahele tulebki

Kile ja liistu vahele tulebki kondents, seal ju ventileerijat ei ole. Kasuta pigem kilet, riiet või paberit ja unusta liistud. Kui alumised korpused saavad liistudeta hakkama, siis saab ka ülemine. Kaalu tõsiselt eesti raamiga korpuste kasutamist, ainuke eelis on vast hea talvitumine kui sedagi. Kui sul on 10 eesti raami mett täis siis tõstmisega läheb raskeks. 

Pronksmedal (100p.)

Tarulagi.

Kasutan 8-raamiseid korpuseid (Eesti raam) ja üle selle ilmselt küll ei hakkaks venitama. Kile, paberi, riide ja liistude asemel soovitan kasutada tarulage, mille puhul raamide ülaserva ja lae vahele jääb mesilastele 8 - 10 mm vaba ruumi läbi käimiseks.

Pronksmedal (100p.)

kilel on omad head ja vead ja nipid

Kui kasutad 8Er korpuseid, siis:

Kile pane peale alles kevadel, kui juba haue sees ja haudme jaoks on mesilastel niiskust vaja.

Suvel samuti eelis, ei kitita nii kinni, kui lage. Oleneb ilmselt ka mesilastest, aga mul on ilma kileta lagi nii kinni kititud, et tuleb koos raamidega üles.

Sügisel keset kilet auk ja seal tagurpidi söödaämber, jälle mugav ja lihtne lahendus.

Talvel kile kindlasti maha, sest niiskus läheb välja läbi tarulae!

Hilistalvel-varakevadel on läbi laes oleva augu hea kandit pakkuda, kui peaks vaja olema.

Liiste ei ole üldse vaja, nagu juba eespool öeldi!

Pronksmedal (100p.)

Tarulagi

kus seda osta saaks?

Pronksmedal (100p.)

Tarulagi.

Mina olen oma tarudele ise teinud. Selleks olen korpuse välismõõtude ja seinapaksuse järgi teinud tapitud otstega raami, mille siseserva on freesitud umbes umbes 15mm sügavused ja kasutatavast vineerplaadist nii pool millimeetrit laiemad sooned. Kokkuliimimiseks kasutan niiskuskindlat liimi B3. Raamiliistud värvin hiljem Villa Akvaga, nagu ka korpused. Raamiliistude paksus on tuletatud kasutatava vineeri paksusest. kuna kasutasin 6,5mm niiskuskindlat vineeri, siis raami paksus oli: 8mm (plaadi alune ruum) + 7mm (plaat) + 4mm (ruum plaadi peal). Seega raami paksus 19mm. Plaadi alune 8mm ruum seepärast, et korpused on mul tehtud sellised, kus raami ülaserv on 2mm madalam korpuse ülaservast, et koguruum raami ülaserva ja laeplaadi vahel oleks 10mm. Laeplaadi pealne 4mm on mul vajalik selleks, et plaadi keskele lõigatud ava (mesilaste läbikäiguks siirupivanni alla) oleks võimalik katta vajadusel "soome papi" või klaasitükiga. Kui ise puutööga ei tegele, on nende mõõtude järgi ilmselt lihtne tarulagi mõnelt puusepalt tellida.