Mesilasema läheb läbi võre ja lendab ka

Kas on võimalik, et niru ema, kes muneb 5-6 muna nädalas, ronib läbi emalahutusvõre ja lendab 15-20 m kauguselt tarru tagasi?

Lugu ise järgmine.

Sel kevadel tõin oma esimese pere (niisiis, nii algaja kui olla saab). 22. mail leidsin mitu aseema- ja sülemikuppu, need said lõhutud. Ema lamavtarus ei näinud. Arvasin, et lihtsalt ei märganud või ei osanud näha.

 23. mail tegin sülemimeeleolu leevendamiseks idupere korpustarru. Sai kaks kooruma hakkavat kinnishaudmeraami mesilastega ja kaks söödaraami ning vageldatud emakupu tuttavalt mesinikult. 25. mail sai piilutud kuppu - vastu valgust oli näha, et ema liigutab.  Kuna põhipere ema oli nägemata, siis, igaks juhuks ajasin mesilased tarru läbi emalahutusvõre. 26. mail pidi ema kupust kooruma. paar päeva hiljem vaatasin vargsi kuppu - ots oli ilusti maas aga veerand seina ka, nii, et aru ei saanud, kas on ise otsast välja roninud, või on mesilased küljelt lahti närinud. Igaks juhuks (äkki on kõik hästi) ei torkinud peret.

Kaks nädalat hiljem polnud tarus ema, ega lahtist hauet. 10. juunil said munade ja lahtise haudmega raami, et tehku siis ise ema. Sellele raamile nad aseema kuppusid ei teinud, kolm päeva hiljem olid tekkinud paar tühja emakuppu kõrval olevale raamile. Pärast jaani oli tarus üks poolenisti toitepiimaga täidetud kupp. Hauet ja mesilasi oli ja jätsin nad rahule. 17. juulil oli ühel raamil 1 vagel, teisel neli, emale sarnanevat putukat ei näinud.

21. juulil andsin ostetud tõuema. Kuna tahtsin kindla peale minna, siis puistasin perekese u. 15-20 m kaugusel linale, et veel kindlam oleks, panin ema põhiperest võetud haudmeraamile kattepuuri alla. Kolm päeva hiljem oli kattepuuri alune mesilasi täis, roosa täpiga ema ei olnud, laipa ka ei leidnud tarust ega murust.

31. juulil ema ei ole, ühel raamil üks vagel, teisel kaks. Küürakhauet pole olnud.

Selline pikk ja nutune lugu sai. Mulle tundub et selle perega pole midagi teha, kalendrisügise alguseks on vaikus.

Mida targemad ja kogenenumad arvavad?

 

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

Kui pere keeldub emasid vastu

Kui pere keeldub emasid vastu võtmast ( küürak või muidu teadmata/paarumata) võib proovida ema anda otsalaua taha tehtud uue perega. Hea oleks teha pere teise taru mesilastega antud haudme ja söödaraamidega. Piisab 4 raamist ja sinna annad ema. Kui ema vastu võetud ja muneb nädala jagu, siis vaheseina asendad emalahutusvõrega  ja nädala pärast võid ka selle eemaldada.