Algaja

Tere. Alustuseks tunnistan kohe, et ei ole absoluutselt kõiki foorumi postitusi lugenud ning vabandust kui täpselt samasugune postitus juba on. 

 

Olen 32 aastane noormees Tallinnast. Eluaeg linnas elanud, eluaeg igasugu putukaid vihanud, eriti aga neid kes pinisevad ja sumisevad. Ka mett vihkasin enam-vähem esimesed 30 aastat oma elust. Nüüd aga söön mett ikka oma tutvusringkonnas keskmisest tunduvalt enam ning oskan isegi vahet teha meel ja teisel meel, ehk mingi maitsemeel on tekkinud. Seoses väikese maalapi hankimisega tulevase suvila tarbeks ning suviläbi seal toimetades tekkis nüüd suve lõpus ka mõte, et mis oleks kui... Mis oleks kui oleks oma mesilased kellelt äkki annaks ka natuke mett laenata. 

 

Jah ma ei kavatse hakata mesinikuks ning teenida raha sellega ning ma ei kavatse võtta mesilasi endale koduloomaks keda imetleda ja paitada ning neile laulda. Küsimused ja teema on pigem selline teoreetilist laadi, ehk:

 

Kas on võimalik ilma eriliste teadmiseta ning ühe kuni kahe taruga enda tarbeks mesindada ning ka väikest saaki saada? 

Mida oleks selleks tarvis, et pidada ühe kuni kahte taru? 

Kas teoreetiliselt ja noh ka praktiliselt annab meelitada mesilased ka tühja tarru ilma, et ma peaks neid kuskilt tooma ning sinna ise sisse kallutama?

Kas "flow hive" Eestis töötab ning kas oleks mõeldav sellega oma tarbeks mõni purk mett koguda? 

Kas selline käitumine on üldse nn. eetiline ja humaanne mesilaste suhtes, et ma nendega eriti tegeleda ei taha vaid omakasupüüdlikult vaid mett taga ajan? (Ma saan aru, et neid ei tohi tühjaks tõmmata niiöelda)

 

 

Kindlasti küsimusi oleks veel aga pole mõtet kohe kirjutada kui mu mõte kohe maha tegakse:D

 

 

Ning jah ma tean, et mett osta on kindlasti odavam, ohutum ja mugavam.

Aga mul ikkagi on suur huvi ja respekt mesilaste vastu ning kuidagi nagu tahaks seda teha. Olen nüüd välja. 3 kuud seda asja igapäevaselt googeldanud ning youtuubitanud ning huvi säilib seega otsustasin julguse kokku võtta ja siia kirjutada. 

 

Äkki keegi võtab vaevaks vastata või anda muidu nõu kuidas saaks võimalikult väikese vaevaga pidada natuke mesilasi:D

 

 

Aga kui mu mõte on kohe VÄGA rumal siis palun ka seda öelda, et ma saaks oma kinnisideest lahti ning otsiks endale lihtsalt usaldusväärse mesiniku kellelt osta.

 

 

Aitäh

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Üks-kaks-peret ja kerge vaevaga?!

Üht peret kindlasti ei tasu pidada! Hobi korras vähemalt kahte on mõeldav, aga kas tasub, sest kui sul just head mesinikust tuttavat pole kes varustust laenaks, tuleb sul ikkagi kõik ise muretseda nende kahe pere tarbeks!

Ise alustasin mõni aasta tagasi ühel suvel täieliku võhikuna samuti Youtube`st videote vaatamise ja mesindusõpikutega ning lisaks sirvisin läbi (vist) enamuse mesindu-foorumist! Alguses tekkis mesindusest raamatuid lugedes tunne, et tegu on vähemalt "tuumafüüsikaga", aga videote vaatamine ja foorumi lugemine aitasid "täita lünkasid" ning järgmise aasta mai lõpus ostsin endale esimesed kaks peret!

Mina soovitaksin sul jätkata samuti veel nii 5 - 6 kuud videote, raamatute ja foorumiga ...ja kui endiselt huvi siis foorumlastelt küsides "täita lünki", et jõuda otsusele - kas muretseda endale isiklikud mesilased ...või siis "isikliku ihumesiniku"!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Paari perega

hobitamine läheb reeglina kallimaks kui see mesi, mis nendeltõnnestub saada. Seega kui huvitab eelkõige mesilastega toimetamine ja on valmisolek selle hobi eest maksta, siis hakka julgelt pihta. Kui eesmärgiks on eelkõige saada mett ja eriti aega pole tegeleda, siis odavam on "muretseda" usaldusväärne mesinik. 

Pronksmedal (100p.)

Mõte on hea

Olin kaks aastat tagasi täpselt samas olukorras ja võin praeguseks rahuliku südamega öelda, et lase käia - kui Sul on koht kuhu need paar mesitaru paigutada siis pühenda allesjäänud osa aastast tarude muretsemisele, hoolega veel google lugemisele ja Youtube vaatamisele, et kevadel mesilaste hankimiseks valmis olla. Teadmiste osa on see, kus saad kõige vähem järeleandmisi teha. Lisaks erinevatele mesindusblogidele ja -videotele soovitan hankida paar raamatut, kus olulisemad asjad süstemaatiliselt kirjas on. Et ka need igavamad ja üldised teemad vähemalt üks kord üle käia.

Tarutüüpide osas on traditsiooniline valik kas Eesti lamavtaru või korpustaru. Mina pean omi mesilasi ketserlikus "künatarus" (Ing. k. Top Bar Hive). Künataru kasuks langes otsus mitmel põhjusel. Esiteks hind - kolme taru kokkuklopsimisele kulus kokku 40€ ja kaks tööpäeva. Teiseks ergonoomilisus - seljahädad ei luba raskeid magasine tõsta. Kolmandaks tunduvad mesilased rahulikumad - kuna saan taru avada ühest või teisest otsast selliselt, et 99% mesilasi ei tea asjast midagi, siis pistelise kontrolli teostamine võtab 10-15 minutit ja ei nõua skafandri selga ajamist. Tavaliselt mesindan T-särgis ja maskis.

Töömahu osas piisab kui leiad suvisel kiirel korjeajal pool tundi nädalas, et tarudele pilk peale visata, kevadel ja sügisel üks kord natuke pikemalt toimetada, et täielik taru kontroll teostada. Muul ajal jalutad vahest tarust mööda - kuulad ja vaatad mida nad toimetavad. Kui tarud Sul igapäevaselt silma all on, siis hakkad peagi juba lihtsalt taru lennuavale pilgu peale viskamisega (ja tarust tuleva sumina kuulamisega) aimdust saama, kas kõik on hästi või on neil mingisuguseid muresid. Kui kahtlustad probleeme, siis paned maski pähe ja võtad suitsiku ligi ja viskad pilgu peale, mis tarus toimub.

Lisaks ei ole künataru puhul hulka traditsioonilistest mesindustarvikutest nagu näiteks kärjeraamid või meevurr.

Üritan järgnevalt konkreetsemalt Sinu küsimustele vastata:

 

 • Kas on võimalik ilma eriliste teadmiseta ning ühe kuni kahe taruga enda tarbeks mesindada ning ka väikest saaki saada? Jah ja ei. Kaks taru on igati ok taga-aias pidamiseks. Erilisi teadmisi on paraku siiski vaja. Muidu piirdub mesindamine tõenäoliselt ühe suvega. 
 • Mida oleks selleks tarvis, et pidada ühe kuni kahte taru? Kõige keerulisem on pidada ühte taru. Probleemide tekkimisel puuduvad Sul vajalikud ressursid mesilaste aitamiseks. Kaks taru on selles suhtes miinimum. Vaja on selleks: tarusid, mesilasi, suitsikut, maski
 • Kas teoreetiliselt ja noh ka praktiliselt annab meelitada mesilased ka tühja tarru ilma, et ma peaks neid kuskilt tooma ning sinna ise sisse kallutama? Absoluutselt. Eriti kui läheduses on teisi mesinikke, võib õnnestuda mõni nende tarudest plehku pannud sülem oma tarru meelitada. Paraku on tegemist suures osas õnnemänguga. Minul ei ole kahe aasta jooksul veel õnne olnud. Kindla peale minekuks soovitan osta sülemi mõnelt mesinikult või näiteks oma kodukoha FB grupis paluda märku anda, kui kuskil mõni sülem puu otsa tuleb.
 • Kas "flow hive" Eestis töötab ning kas oleks mõeldav sellega oma tarbeks mõni purk mett koguda? Ei oska kommenteerida. 
 • Kas selline käitumine on üldse nn. eetiline ja humaanne mesilaste suhtes, et ma nendega eriti tegeleda ei taha vaid omakasupüüdlikult vaid mett taga ajan? Mesilastega on vaja minimaalselt tegeleda niipalju, et nad elu- ja tervise juures püsiksid. Peamised kaks põhjust mesiaste hukkumisel on haigused ja nälg(enamasti talvel). Haigustega võitlemise osas on kaks peamist valikut - kas ravimid või mesindusvõtted. Nälga suremise vältimiseks tuleb hoolitseda, et neil oleks piisavalt talvevarusid.
Kokkuvõttes võin öelda, et eelmine suvi oli mul ühe taruga kordades rohkem toimetamist kui sel suvel kolmega. 
Lisan siinkohal mõned viited, mis mulle väga suureks abiks olnud on.
Raamatud:
 • Top Bar Beekeeping - Les Crowder
 • The Barefoot Beekeeper ja Balanced Beekeeping II - Philip Chandler
 • The Practical Beekeeper - Michael Bush (kogu raamatu sisu on vabalt saadaval tema veebilehelt: http://bushfarms.com/bees.htm)
Youtube lektorid (otsi täispikki loenguid):
 • Michael Bush
 • Michael Palmer
 • Philip Chandler
 • Sam Comfort

Igale hobile tuleb peale maksta

Rusikaga lüües võiks öelda, et esmase vajaliku inventari peale kulub ca 1000,-€
Kui on huvi, siis saad kindlasti hakkama. Mesinduse tugi on Eestis täitsa olemas, Mesinike Liidu kursused, mesindusseltside teabepäevad... - kõik on tahtmises kinni.

Minu arvamus Flowhive-st, see  on äriprojekt. Seda müüakse vist 2-korpuselisena, hind ca 700,- Normaalselt areneb meil Eestis mesilaspere 5-6 korpust, st lisakorpused- hooldus-kulu. Pesaruumi pead nii või naa hooldama, sülemeid vältima, kärgi sulatama... kõik jutud, mis mesilaste hooldusega kaasnevad.  Mesilaste meelitamine plastraamidele on paras väljakutse, niisama vabatahtlikult nad sinna ei lähe! Pintseldad sulavahaga, pritsid meeveega jm imetrikid....
Flowhive töötab vedela nektari puhul, kuid meil Eestis on sageli mesi viskoossem ja viskab sekka ka nt võilille, rapsi ja ristõielisi umbrohtusid (neid on palju, põldsinep, kaarkollakas, rakvere raibe jms...), mis kõik kristalliseeruvad kiiresti, sageli juba kärjes. Vot siis on jama majas! Hooldevaba pere ei ole olemas, ilma hooldamata  on mesilaspere määratud hääbumisele. Ära usu muinasjutte, hooldevaba mesilastaru pole olemas!
FlowHive võiks olla atraktsiooniks turismitalu õuel, kus seda hooldab oskustega mesinik. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Veel väga tähtis

on korralik tõuemaga pere ,ei ole tigedad ,ei sülemle kui ostadgi või saad segaverelise siis panna tõuema

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

põllumeheks

Oluline on kohe alguses teadvustada, et juba ühe mesilaspere omanik (mesinikust veel vara rääkida) on automaatselt põllumees ja toidu esmatootja. Mesilaspere peab PRIA-s kirjas olema (tuleb hakata PRIA kliendiks, registreeruda loomakasvatajaks jne. jne). Toidu esmatootja peab jälgima, et toitu käideldaks ja pakendataks sanitaarnõuetele vastavalt (no et oleks puhtus majas ja kass vurri ei pissiks). Turustamine on igasugune kauba liikumine omanikult teisele. Ka tasuta ehk kingituse kujul. See aga tähendab, et kaubal peab olema etikett.

Aga veel olulisem on teadvustada, et võtad endale mesilaspere näol looma, kelle eest hakkad peremehena vastutama - pead tagama elamistingimused, toidu ja ravi. Selleks oleks tark enne looma võtmist looma ja tema pidamistingimuste kohta võimalikult palju teada saada. Youtube'st leiab igasugust - täielikku saasta ja loomapiinamist ka (loomapiinajad nimetavad ennast tavaliselt eriti looduslähedasteks, sest neil on aju kinni kiilunud). Ka siinses foorumis pole kõik kuld, mis hiilgab (nagu pole ka kõik s..., mis haiseb).

Soovitan Tallinna Mesinike Seltsi üritusi - TMS on piisava kriitikameelega, et kutsuda adekvaatseid lektoreid.

Jõudu!

Tänud kõigile vastuste ja

Tänud kõigile vastuste ja ettepanekute eest. Loomulikult kavatsen ma võtta vastutuse eluslooduse ees ning ei kavatse mesilasi piinama ja kiusama hakata. Eriti olen nüüd uurinud seda "künataru" tundub väga hea ja lihtne looduslähedane lahendus algajale. Kindlasti kavatsen edasi uurida ja lugeda ja ehk ka mesinike seltsi üritustel osaleda. Segaseks teeb erinevate tarutüüpide erinevused. Mõnel pole üldse elemente ja teisel piiramatu arv igasugu raame ja võrke ja liiste. "Künataru" puhul jääbki nagu selgusetuks kuhu see "queen" siis lõpuks jääb. Seal sees pole ju ka ühtegi raami vaid on tühi ruum niiöelda. Emamesilane kükitab põhjas siis ja teised ehitavad kärge? Endal on nii rumal tunne aga huvi aina kasvab mida rohkem uurida. Sellest olen ka aru saanud, et ühega vist tõesti pole mõtet. Igasugune lisainfo on teretulnud. Eriti aga selle "künataru" kohta. See tundub kõige toredam. Kuna olen ka suur puutöö huviline siis plaanin need tõenäoliselt ka ise teha

Pronksmedal (100p.)

"Künatarust" niipalju, et

... enne kui hakkad neid ehitama, leia keegi kellel on õnnestunud Eestis sellises mesilaspere "üle talve tuua" elusalt ...või oota ära "Thucar`i" talvitustulemused aprillis 2019 aastal! Mine tea, ehk uutes ja kõrgemates künades tal tõesti õnnestub mesilased ära talvitada!

No kindlasti ootan ja uurin

No kindlasti ootan ja uurin edasi. Netist sain niipalju infot, et Kanadas neid täitsa kasutatakse ja elavad ka talve üle kui koondada ühte serva kõik. Aga ega ma ei hakka veel midagi ehitama niikuinii. Kuna ma suvilasse satun tavaliselt vaid nädalavahetustel ja teinekord ka üle nädala siis tundub et see taru tüüp pole niikuinii kõige sobivam vist

Standardsed lahendused on kindel valik

Mina kaldun arvama et algajale oleks standardsed lahendused palju kindlam valik. Saab alati kellegilt nõu küsida. Kui on aga künataru, millest enamus ei tea ööd ega mütsi...? Erilahenduste puhul peadki kõik asjad ise tegema, sest osta ju selliseid asju ei ole kuskilt. Sülemitest ilmselt pääsu ei ole, kui just ise kogu aeg ninapidi juures ei ole ja pidevalt uusi peresid ei tee. Sest sinna tarru ei mahu ju kuigipalju mesilasi. Kuidas mett võetakse ja eraldatakse, vurritada vist ei saa? Kuna ruumi on vähe ja seda tuleb pidevalt juurde teha, siis ilmselt võetakse 1-2 raami haaval pidevalt ja mett eraldatakse  pressimise teel? Ühesõnaga tore hobi, kus tuleb pidevalt toimetada! Rääkisid aga, et tahad lihtsalt, vähese ajakuluga? Võib-olla ma eksin, sest tegelikult ei tea ma künatarust eriti midagi, aga sellised mõtted tekkisid. 

"Küna" talvitumine

Arvan, et üks määrav tegur talvitumise edukuse juures on minimaalne raami kõrgus ja see on LG (230mm). Kui on vähem, siis võib pere ennast üles nälga süüa. Kui raam on alt kitsenev kolmnurk, siis mahub sinna vastavalt mett vähem ja talveruumi kõrgus peaks olema kindlasti kõrgem. Ehk siis magasin peale panna? Loomulikult tuleks siis magasin juba suvel ette valmistada. No aga siis ei ole enam "küna". Nojah...!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

miinused

See, et minu tähelepanuosutus nii palju miinuseid on kogunud, on suur pluss Smile. Inimestele läheb korda ja nad tundsid end puudutatutena. Kuigi edastasin ainult elementaarsed nõuded igale looma-/mesilastepidajale. Ega miinuste andmisest midagi ei muutu Wink

Pronksmedal (100p.)

Talvitumine

HeikiKr kirjutas:
Arvan, et üks määrav tegur talvitumise edukuse juures on minimaalne raami kõrgus ja see on LG (230mm). Kui on vähem, siis võib pere ennast üles nälga süüa. Kui raam on alt kitsenev kolmnurk, siis mahub sinna vastavalt mett vähem ja talveruumi kõrgus peaks olema kindlasti kõrgem. Ehk siis magasin peale panna? Loomulikult tuleks siis magasin juba suvel ette valmistada. No aga siis ei ole enam "küna". Nojah...!

Künatarus liiguvad mesilased pikki taru edasi. Talve alguses on kobar lennuava juures ja talve jooksul söövad ennast taru teise otsa. Minu esimese künataru talvitumine näitas selle ilusti ära (minu päevikukandes on pikalt ja põhjalikult sellest juttu). Lihtsalt oluline on see, et tarus oleks piisavalt talvesööta - mis oli minu eelmise aasta eksimus.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

külitimesilased

Ei klapi. Ei klapi mesilaspere bioloogia ega mesilaste arenguajalooga. Mesilaspere on looduslikult püstise olemusega ja kõik laiusesse ajavad tarud on lihtsalt inimliku mugavuse tagaajamine.

Künataru on siiski troopilise kliima teema, kuigi talvitumine võib jopata.

See on nagu mingi kartuli ruutpesiti panek vms