Algaja küsimused mesinduse vallast

Pronksmedal (100p.)

Suvel vurritatud ja siis mesilaste poolt tühjaks noolitud käreraamides on mõned õrna hallituskihiga kattunud,, mis teha, kas saab neid veel meekogumiseks kasutada ja kui saab kuidas siis puhastada, või tuleb üldse üles sulatada. Natuke kahju kärjed alles ilusad kollased. Säilitusruum täitsa ventileeritav ja kuiv, temperatuur küll sama mis väljas. Äkki oskab keegi mingi lahenduse pakkuda, mõtlen, et mitte kohe sulatajasse. Suured tänud juba ette.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

hallitus

Kummaline, kui mesilaste poolt kuivaks lakutud kärjed hallitama on läinud. Kuigi ega tänavune talv(või mis ta siis praegu teg on) eriti kuiva õhuga hiilanud pole, nii et mine tea...
Aga tee nii, too üks neist kirmega kärgedest tuppa ja aseta hästi sooja kohta, kui kirme järgmiseks päevaks kaob, on tegu samasuguse reaktsiooniga nagu kärjepõhjadelgi külmas säilitamisel ning need kärjed kõlbavad rahumeeli kasutada.

Pronksmedal (100p.)

Tänan. toon õhtul raami

Tänan. toon õhtul raami tuppa, vaatan mis saab, kuid kuri kahtlus, et see siiski hallitus, see teine moodustis on ikka selline õhuke ja helehall pea valge seda on ka, mis see siis on kas niiskus või?
Muidugi üks küsimus veel.. olen paar aastat oma lõbuks mesilastega jännanud, ei mitte, et mee müügiks, lihtsalt purgike endale ja mõni lastele ja ülejäägi söödan kevadel mesilastele tagasi( kas tohib sööta?). Juhtusin laupäeval sati peal üht saksa kanalit vaatama, nii põgusalt ja seal näitas miskid satikad mesilaste kallal, justkui lestad aga lesti olen näinud, need haudme peal väikesed täpid ja liikumatud samas näidatud aga liikusid mööda lahtikaanetatud hauet ja mesilaste peal olid nad suured satikad, lest eip ole nii suur või siis olid nad seal saksas hea toitumise peal??
Heameelega tahaks teada kuidas selline talv mesilastele mõjub, kas söödatarve suurem ja kuidas kõige lihtsam avastada, et nad juba näljapajukil on. Ma ei ole neid peale sügisest kinnikatmist rohkem torkinud, ei taha nende rahu segada aga siin lugedes saan aru, et peaks vaatama ja selgitama kas nad näljas,, kuidas selles kõige kindlamini ja kõige vähema segamisega veenduda?
Mee kohta ka üks pärimus,, eelmise aasta mesi oli selline mõnus ja mitte terav, ta küll ei suhkrustunud ära aga hea oli ikka sel aastal pool purki jämedat kristalli ja peal vedel, samas õudaslt terava maitsega. Räägitakse, et mitte valminud, st kaanetamata mesi läheb hapuks, aga sel aastal oli praktiliselt kõik kaanetatud kui vurritasin ja lasin lahtises nõus riide all veel pea poolteist nädalat hingata ka,, eelmine aasta toimisin smamoodi aga siis oli vurritamisel kindlalt kohe pool meest alles kaanetamata. Huvitav kas võingi sellist mee ülejääki tagasi sööta? Suurimad tänud ette, eks öeldakse, et üks otakas jõua ikka rohkem küsida kui sada tarka vastata. Mõnusat talveund teie summikestele!!!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Eks selle võrdluse

Eks selle võrdluse kärjepõhjadele tekkiva kirmega pakkusin ma ka nii igaks juhuks välja. Tänavutalvise õhuniiskuse korral võivad kärgedesse jäänud meejäägid vabalt hallitama minna. Kuigi enamikus on see pigem suira probleem. Ise hoian kärjeraame pööningul, läbi lae immitsev soojus hoiab temperatuuri välisõhu omast mõnevõrra kõrgema, see tagab kerge ventilatsiooni ja suhteliselt kuivema õhu.
Neid telekast nähtud putukaid kommenteerida ei oska, samas ka lestad liiguvad täitsa edukalt lahtikaanetatud lesehaudme peal.
Soojema ilmaga peavad mesilased talvekobaras vajaliku temperatuuri hoidmiseks vähem tööd tegema, st. ka vähem sööma. Paraku kaasneb soojema talvega enamasti ka suurem õhuniiskus, mis on väga kahjulik ja tuleb tarust eemaldada, see eeldab veidi paremat ventilatsiooni. Kahjuks viib parem ventilatsioon tarust välja koos niiskusega ka rahulikuks talvitumiseks vajaliku süsihappegaasi. Muidugi ka soojuse, mistõttu mesilased peavad seda rohkem tootma, seega rohkem toituma. Nagu näed, nokk kinni, saba lahti. Üldiselt on mõttekam soojustada veidi vähem, pealt olgu raamid kaetud korralikult, külgedele pandavad otsamatid võiks jääda tarupõhjast paar cm kõrgemale.
Piisava söödahulga olemasolus veendumiseks leebet meetodit pole, võib ju kergitada mõnda raamivaheliistu ja vaadata, kas süüa on või kipub lõppema, selline kolistamine taru kallal pole loomulikult soovitav. Mõneti annab olukorda hinnata infrapunatermomeetri abil mõõtes temperatuuri raamide peal, järelduste tegemine vajab tõsi küll omajagu kogemusi.
Kahekihiliseks läheb jah valmimata mesi mis vurritatud kaanetamata kärgedest ja niiskes kohas hermeetiliselt sulgemata nõus seismisel, kuna mesi on väga hügroskoopne ja imab suurepäraselt õhuniiskust. Mõnel aastal käitub suht sarnaselt ka pajulillemesi, kristalliseerumine hakkab peale altpoolt ja võtab mitu kuud aega, kuigi tegu 100%kaanetatud magasinimeega, analüüsid head ja käärima pole läinud. Käärimise maitse tunned ilmselt ära, on tõesti see juhtunud, kuumuta 45 - 50 kraadini ja sööda peale jahtumist mesilastele.
Mesi katsu ikka maha müüa mitte kevadel mesilastele sööta kuigi selline kevadine toitmine mõjub peredele väga hästi.

Pronksmedal (100p.)

Tänud!!

Tänud vastamise eest!!! Aga ega saa ikka enam suud kinni hoida, pean veel muresi kurtma. Olen ainult kaks suve selle mesindusega tegelenud ja eks seepärast ikka üht - teist veel arusaamatu, selge vähemalt see, et tegevus tekitab kiire sõltuvuse!!!
Vaat selle vaheliistu kergitamisega ei oska küll miskit hinnata, mesilased ju seal ja nad tulevad kohe uudistama, pean ju raami kergitama, et tunda kas kerge või raske ja kõiki raame?? Sügisel katsid mesilased kuskil 8 - 10 kärjevahet sööta jätsin 10 - 11 raami kõik polnud küll täis, nii 2 - 3 olid kuskil 2/3 täis ja teistel alt servad ilma, tegin küll üles raami serva alla kärje sisse augut, et mesilased saaksid lihtsamini sööta otsida kas selline teguviis üldse õigustab, et näiteks ühes otsas sööt otsas siis nad lähevad selle ava kaudu teise otsa, keegi ütles, et pidi parem olema..
Üldiselt ikka suur mure küll, heameelega paneks neile purgi mett kui saaks, pealt igaks juhuks sööta anda pole vist mõtet???
Nüüd küsimus nende tüütute lestade kohta, olen neid näinud ja neid mul seal ikka on kah, ravinud olen ainult nende ribadega aga need ribad kleepuvad ju sinna kärje külge säti kuidas tahad, ikka üks külg läheb vastu,, kas need ribad eritavad miskit ainet või peavad mesilasaed neid puudutama, et ravi oleks, Olen kuulnud, et parem on need hoopis lennuavast sisse torkida?? Nende kasutusjuhend kah selline imelik, kasutada peale viimast mee võtmist, samas aga kirjas, et jääke nad ei eralda?? Kasutada sügisel?? Aga kevadel ja suvel siis mesilased aktiivsemad ja lestad kah paljunevad, kas siis ei tohigi kasutada,, mõtlen, et paneks lihtsalt kevadel riba lennuavast sisse hoiab taru puhta??
ehitasin eelmine aasta kolm lamavtaru, selgi aastal plaanis kolm teha, üldse kokku kuskil 7 -8 piisavalt palju hobiks,, ei kavatse mett küll müüa, endale, lastele, sõpradele ja ülejääk summikestele tagasi. Lastelastele meeldib väga koos minuga mesilasi vaadata ja mett võtta, suvel igal nädalavahetusel, et millal summikesi vaatama läheme, eks tuleb minna pole pääsu, noh ja raamike värske meega käib asja juurde, mis sest, et väiksem püüab seda ise tuppa viia ja kukub õuse muru peal selle peale kõhuli,, harimist kuipalju ja tarvis kohe uus tuua, sügisel söötmise aja muudkui mõlemad kõhuli taru peal ja koos mesilastega seal söödanõus ühed klaasi all teised näppupidi sööda kallamis avas, saa sa siis aru kes rohkem saab.
Plaanis nüüd jah tarusi teha aga tahaks smamoodi lamavad teha ja mõlemad lennuavad esikülje sisse ja mõlemad alla äärde kas tohib?? Mõte selles, et vanadest tarudest mesilased uude vahelaud vahele ja teine pool kinni, niikaua kui mõni sülem, siis uus sülem sinna kõrvale, las nädal nii müttavad koos, siis vahelaud natsa üles,, saavad ka tarus sees sõpradeks, muidugi ühele emale lõpeb see kurvalt,, aga kumbale kas kohalikule või juurdepandule, või hoopis vanemale või nooremale, või suvaliselt???? Kui nad nüüd nii koos sõbralikult kas siis peab teise ava kinni panema või las olla lahti?? Tarud teen ikka lamavad, aga natsa pikemad nii 27 raami, hea kevadel vanal inimesel puhastada ja lapselapsedki näevad paremini mesilaste toimetamist. Tarude sisemine osa 8mm vineer, põhja, esi - ja tagakülje peale 50 mm penot otsad ainult laud ja vineer, talveks ju ikka mesilased keskele kokku. Äkki mõni kasulik nipp veel nende lamavtarude juurde???
Suurimad tänud vastamise eest!! Praegu ju veel natuke rahulikum aeg egas kevadel pole aega kellegil siin olla, seepärast piinaks Teid veel viimase võimaluseni oma küsimustega..
OI unustasin jah osadel raamidel kadus see hallitus ära aga osad olid küll hallitama läinud,, ikka vist väljas jube niiske, oleks külm siis eip miskit. Kas need hallitanud tuleb nüüd üles sulatada ja kas äkki annaks ikka kuidagi kärjepõhja kasutada võ ei tasu vaeva näha??
Veelkord suured tänud!!!

ribad

Seepärast need ribad "ohutud" ongi, et kasutad sügisel peale meevõtmist. Üle nelja nädala neid tarus hoida ei tohiks. Mesilane peab ribaga kontaktis olema, ta kõnnib selle peal ja tassib jalgadega toimaine laiali. Kärjele liiga ligi sattunud ribast mesilane tassib mee eemale, vahaga kokku ehitab riba alles pärast pikka, üle kuu tarus olemist. Lennuavast käib välja väga vähe mesilasi võrreldes sellega milline kontakt neil ribadega tarus on.
KIndlasti jääb mingi hulk lesti (tugevama tervisega) ellu, neist lahti saamiseks ei piisa ribade kauemaks tarru jätmisest, pigem tekitab see lestadel resistentsust. Praeguste soojade talvedega on nii mõneski peres haue , st. et lesti tuleb talve perioodil juurde, nendest tuleb kevadel leebemate võtetega lahti saada. Soovitavalt ära kasuta samu ribasi ega isegi SAMA TOIMAINEGA teiste firmade lestatõrje vahendeid , on nad siis plast või puit ribad.
Surm lestadele!

Pronksmedal (100p.)

need ribad

Üldiselt põletasin need ribad ära kas kevadel tohiks siis uued osta ja kas peab panema ikka kaks tükki, minul polnud nad seal kuigi kaua sees mitte küll kuud aga oli kurask kärje küljes kõvasti kinni,,, nii, et lennuavast sissetorkimine pole mõtekas,, pean minema vaatama kas neid nüüd müügil veel on aga ununenud millise firma omad tõin, peab Viljandi sõitma äkki seal teise firma omad, olen näinud ainult neid plastikus, puu peal mitte ja netist otsides ei ole selle kohta ka midagi tarka öeldud. Need lestad on suur nuhtlus jah ja vist unistus, et neist täielikult lahti saab.
Kas tõesti juba haue, siis jumesilased rändavad ringi ja tarvitavad jubedalt sööki,, no ei julge neid torkima minna aga samas kevadel teeb ikka nukraks küll kui leiad nälga surnud mesilased, nemad andsid kõik, et meepott laual ja mina lasen nad lihtsalt nälga surra

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Foorumi teemadest

Tere amatöör.

Kui jutulõng läheb teema pealkirjast (antud juhul "Hallitus") väga eemale, siis on soovitus teha foorumis sobiva pealkirjaga uus teema.

Aitäh,
mesindus.ee

Pronksmedal (100p.)

ei oska

Ei oska pealkirja muuta ja kuidagi ei saa aru millal kiri lisatud, arvuti näitab, et ei laadinud ja klõpsad uuesti siis juba kaks kirja ülal

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Pealkirja ei ole üldjuhul

Pealkirja ei ole üldjuhul vaja muuta (see pole isegi soovitav), aga vaatan, et said sellega siiski hakkama;). Lihtsalt tuleks jälgida teemas püsimist ja kui teema saab otsa ja on soov uuel teemal rääkida, siis alustada seda uue kande tegemisega siin: http://www.mesindus.ee/node/add/forum/0

See klõpsude asi oli meiepoolne viga, see on nüüd parandatud. Kustutasime topeltkommentaarid ära.

Terv,
mesindus.ee

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Vastuseid

Söödahulga kontrolli ei ole vaja enne veebruari teist poolt teha, kui sügisel vähegi miskit juurde antud, pole enne nälga karta. Mõtlen selle teema peale ja panen oma kodulehele (http://www.hot.ee/metsamesi) nädala jooksul veidi pikema artikli talvise toiduvaru kontrolli kohta.
Lestatõrjeribad, (Bayvarol, Apistan, jms.) tuleb riputada ikka raamide vahele. Kuna neist eralduvad keemilised ained jätavad ebatervislikke jääke vahasse, pealegi kipuvad lestad juba nende ravimite suhtes resistentsed olema, oleks hea kasutada ravimiseks pigem orgaanilisi happeid, vt. http://www.mesindus.ee/node/148 , pealegi on hapetega ravi umbes 100 korda odavam. Hea efekti annavad ka eeterlikel õlidel põhinevad ravimid (tümool), oluline on preparaate iga 4 - 5 aasta järel vahetada, tõenäosus resistentsete liikide väljaarenemiseks väheneb tunduvalt.
Lamavtaru on algajale hobimesinikule parim variant, igal hetkel on lihtsate meetetega võimalik saada põhjalik ülevaade tarus toimuvast. Samas on 27 raami ühe pere jaoks üksteise kõrvale liiga palju, mesilased arenevd heameelega vertikaalsuunas. Kui tarru asetada kõrvuti üle 20 raami, kipub nende pesakorraldus sassi minema, haudmeraamid vahelduvad meeraamidega, mitte nagu peaks, mesi servades haue keskel. Seepärast on hea panna suurele perele ikka magasinid. Lai taru võimaldab jälle lihtsate meetoditega kahe pere ühendamist, eriti kui lennuavad samas suunas on. Ühendamise ajal on soovitav siiski üks ema üles otsida ja hävitada, see viletsam, kui ühte ema ära võtmata vahelaud põhjast kergitada, võib tulemuseks olla ulatuslik taplus.
On osad raamid ikka tõesti hallitusega kaetud, võid proovida neid suvepoole sooja ilmaga surveveega pesta ja peale vee väljaraputamist päikese käes kuivatada. Siiski ei tasu ilmselt riskida neid järjest tarudesse jagada, pigem ühekaupa ja ainult ühte tarru, siis näed kuidas mesilased sellistesse kärgedesse suhtuvad.
Edu Sulle ja Sinu lastelastele!

Pronksmedal (100p.)

Tänud vastuse eest!!!

Loodan, et tohin natuke üle küsida.
Üldiselt tean, et liig lai lamavtaru pole sellise efektiga kui kõrgusse pürgiv, aga jah seal on kuramuse hea toimetada ja nende eelmistele mis tegin panin suvel ikka magasinid ka peale. Haue nüüd laiali ei olnud ikka oli korralikult keskel aga muidugi vist juhtus nendesse kolme tarru mõnusad noored emad sest pärast oli magasin kah hauet täis ja hiljem ei tahetud alumisi põhiraame korralikult meega täita sellised 2/3 ja kaanetatud eks seepärast ongi sööda pärast mure, andsin sügisel küll kõigile veel lisaks kuskil 4 kg suhkurt ka. Üldiselt jään siiski kuskil 25 raamise taru ehituse juurde, eks väikese pere korral annab ju vahelauaga taru väiksemaks seada, muidugi see nüüd laristamine ole.
Kirjutasite, et lennuavad võivad ühes suunas olla küll, ei pea üks taga ja teine esiküljel olema, aga kas mõlemad võivad olla allservas ja kas pärast ühendamist jätta mõlemad lennuavad lahti või üks sulgeda?
Jah perede ühendamisel on see ema üles leidmine küll üks omaette ooper,, olen kahe aasta jooksul vaid ühes peres ema näinud, see oli nii nunnu, igakord kui vaatama läksin juhtusin alati selle raami peale kus ta parasjagu oli ja ei putkanud ta sealt kuhugile nurka, nii rahulikult oli keset raami ja vaatas otsa.
Muidugi nüüd sellest küsimus, et kumb ema ära võtta, loogiliselt järeldan, et kui kevadel pere tuleb siis sellega on kaasas ka vana ema ja siis peaks nagu tema ära võtma, või siis muidugi tean vanad mul põhipere omad on ja vaatan ennem kumb tihedama ja korralikuma haude on teinud selle jätan, vast niiviisi või?
Veel korra nendest jubedatest lestadest, sain aru, et igasugu ribad jätavad siiski kahjulikke aineid ( mis sest, et pakendi peal kirjas, et ooteperioodi mee tarvitamise suhtes pole) Aga kirjutasite sellest tümoolist, see vist ka riba peal või? ja kas seda võib siis ütleme kevadsuvel tarvitada? Mul need pered siiski olnud kaks aastat ja vast kohe lestad imuunseks eip muutu, loomulikult pean lõpuks ka selle happega ravimise selgeks saama aga eks ole see ikka omaette teadus ja niigi mõni mesilane võib minu katsetuste käigus ohvriks langeda.
Need hallitanud raamid sorterisin välja ja panin eraldi eks kevadel soojaga vaatab mis saab kui õnnestub puhtaks saada siis katsetan mõnda tagasi panna, kui ei siis teada, vahaks, ainult see hallitus jätab äkki ka vahale miskit ligi, niikui õunamahl nats hallitust ja viska kogu purgi sisu ära..
Tänud veelkord, et üht puupead õpetate!!!!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

veel vastuseid

Lamavtarus magasine kasutades pane magasini alla emalahutusvõre (mesilaste raskendatud läbipääsu tõttu magasini ksutussevõtt aeglustub), kasuta laiemaid raamivahesid, 10R asemel 9R magasinis (ei toimi sülemite puhul, ka noored emad tikuvad magasini hauet tegema), kasuta 1/4 raamikõrgusega koorimismagasine (toimib 99%, st. magasinid on haudmevabad).
Lennuavad võivad olla samal kõrgusel allservas, kahe pere puhul samas tarus soovitav mesilaste eksimise vähendamiseks lennulauad eri värvi. Lennuavade paigutus peaks olema selline, et üks on laiem, nii 30 - 40cm ja pigem keskemal, teine kitsam, ca 10cm ja otsa poole, abipere, paarumispere või sülemi jaoks.
Pärast kahe pere ühendamist ikka üks lennuava. Emade valik põhineb täielikult kvaliteedil, kui tema järglased ehitavad vähe sülemikuppe, on tagasihoidlikud nõelamisega ja usinad korjel, hoiavad taru puhtana, talvituvad rahulikult ja arendavad kevadel pere kiiresti tugevaks, on tegu hea emaga ja pole mõtet teda noore ja teadmata omadustega ema vastu enne kahe-, eriti head ka kolmeaastaseks saamist vahetada. Ema leidmiseks tuleb eriti hoolega uurida just munadega kärgi, suurima tõenäosusega on ta seal.
Tümooli ma ise kasutanud pole, aga olen näinud mingeid nö. plaadikesi, pistad lennuavast sisse ja seal taru põhjas ta siis levitab oma `haisu`.
Ja Sinu viimase lause peale arvan, et rumal pole see, kes ei tea, enne küsib ja siis teeb, vaid pigem see kes ei tea, enne teeb ja siis kahetseb!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ain pilt

Natuke infot juurde

vaata sinna http://www.mesindus.ee/node/582#comment-509 kirjutis lestade tõrjeks , lisan siia vaid selle , et kärjele kleepumise vältimiseks kasuta kaht kitsamat raamivahe liistu ja aseta riba nende liistude vahele - pole probleemi ... Kaheks lõikamist riba puhul pikuti kasuta kindlasti , see võimaldab seda , et rohkem mesilasi puutub ribaga kokku !

Hallituse vältimiseks veendu , et oleks hea ventilatsioon ja ka kuiv - nii kärjehoidlas kui ka tarus , niiskus kipub ikka kogunema kärjehoidlasse vaatamatta näiliselt heale ventilatsioonile , kui on kärgede vahe liiga väike , nii et õhk vaevu läbi käib . Ka väikene meejääk kisub niiskust ligi nagu magnet rauda - juba siis oli kärjehoidla ventilatsioon ikkagi puudulik , muidu sellist asja ei tekki ... Samuti talvepesas , kui pole otsalauad koos soojustuspatjadega üles tõstetud piisaval määral (no nii toll maad põrandast ja servaliist on ka kinni ..

Edu ja püsivust
Ain.

Algaja küsimus

Kas läiklehise pärna õienektar on mesilastele narkootilise toimega? Kui jah, kas siis ei tohiks antud liiki mesilastarude lähedusse istutada?

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tõstsime uude teemasse

Tere tulemast, liivil!

Tõstsime Sinu algatatud teema eraldi uueks teemaks: http://www.mesindus.ee/node/585
Oleks hea, kui edaspidi uut teemat alustaksid uue kandega siit: http://www.mesindus.ee/node/add/forum

mesindus.ee

Pronksmedal (100p.)

Tänan!!!

Suurimad tänud Teile vastuste eest, nüüd olen ikkagi juba veidi targem ja ehk õnnestub neid tiivulisi sõpru ületalve hoida. Kaugel see kevadki enam ja siis õue mõnusat suminat täis.
Üks küsimus jäi küll kripeldama, seesamune lesta tõrjevahend nendest männikasvudst, et nagu varakevadel pole eriti loodusest neid koostisosasi saada, noh mõtlen ergutussööda sisse segada, et kas seda ka valmiskuju on müügil või kuidas seda hankida?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ain pilt

Valmiskujul

küll müügil pole , kuid koostisosi tasub ehk otsida apteegist droogide näol - kui pole ja tõrjutud on Apistaaniga , siis võtke kasutusse mõni muu vahend , et lestad poleks muutumas resistentseks ...

Pronksmedal (100p.)

KAC-81 koostisosad

Tere.


Seda ei tea kas männikasve on apteegis müügil aga koirohtu on küll apteegis müügil, ise olen seda siiani sealt ostnud kuna pole aega olnud seda koirohtu kuskilt loodusest otsida.

Andres.