korpustaru vs lamavtaru

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

nüüd oleks tarka nõu vaja. Olen nüüd ligi aasta mesilastega koostööd teinud. ega enne ei tea, kuidas aasta kokku võtta võib, kui kevadel esimesed poisid lendama hakkavad. käin neid ikka kuulamas igal nädalal vaikselt Smile

hetkel on mul kolm taru 22raamilised eesti tüüpi tarud. Aga peas keerlevad kurjad mõtted veel 2-3 taru soetada. need tahaksin aga viia kaugemale ja selge,et sinna ma iga päev sõitma ei hakka. samas oleks vaja aga käia ju kohapeal vurritamas ja muud tööd tegemas. asi, mida ma ise välja mõelda päriselt ei suuda on see, et kas korpustarul oleks sellise kaugmesindamise juures mingeid eeliseid või puudusi? kust üldse saaks mõne ilusa ja mesimummile mugava korpustaru!
arvestades seda, et mu mesilasperede arv kasvab lausa lineaarselt, siis nende tarude täitmisega probleeme tulla ei tohiks!

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Kui kodust eemal...

...või sootuks rändmesindusega tegeleda tahad, siis vali ikka korpustaru. Ja ka siis, kui "ahne" mesinik oled = tahad saada rohkem mett Smile. Kui aga lihtsalt looduses viibimine, mõnus meelõhn tarust jms on sulle olulisemad, siis lamavtaru. Korpustarusid saad minult, näiteks. Vaata www.mesitop.ee.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

nojah

ma ise ka oma blondi ajuga mõtlesin siin, et korpusega oleks see asi ehk kergem! nö meelõhna ja kujundustaru on mul koduaias olemas. need teised ssaksid siis ikkagi põhiliselt tootmistarudeks. kuna koht on seal väga hea-kanarbik, ussikeel, ja mitte ühte rapispõldu 10km ulatuses:)

ja nüüd, kas see oli su professionaalne arvamus või müügimehe arvamus:)?

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

korpus või lamav

Igasugune korpustaru eelis kaob kui mesindad raamikaupa, enamgi veel, võid jääda nii hätta , et nutad nurgas.
Aga kui korpust tõsta ei jõua, pead kellegi appi võtma või tõstuki muretsema. Meekorpus kuni 40kg raske, silmade kõrguselt peaaegu sirgete kätega alla tõsta , nõuab eelnevat palju suuremat pudru koguse manustamist kui "blondiinidel" tavaliselt kombeks on.
Edu valikul.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

pole muret

nooh, raskustega ma juba hätta ei jää:)see konkreetne brlondiin siin tõstab ülepäeva jõusaalis rauda Laughing out loud

aga kui nüüd ikka sellest korpustarust edasi rääkida, siis millist soovitate? kas neid on ka eesti tüüpi raamiga? ma mõtlesin siin omaette,e t oleks lihtsam, kui raamid oleks vähemalt ühte tüüpi!

mesitopi lehel on aga kõike muud vist, kui seda! ma lihtsalt ei oska valida, aga valesti ka valida ei taha!

korpustaru

Leidsin siit tekstist tillukese ebatäpsuse. Kevadel ja ka hiljem hakkavad tarust väljalendama "tüdrukud" mitte poisid. Poisid (lesed) need tulevad hiljem ja muud eriti ei tee kui ootavad millal uus noor ema mesilasperes kooruma hakkab siis saavad karjas teda tagaajama minna:) Tüdrukud on mesilasperes need, kes praktiliselt kõik tööd ära teevad ja nektarit tarru tassivad.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

tõesti

jaaa, see on õige küll, et mitte poisid!
nagu ikka- naised peavad kõik ära tegema:)

Aasta mesinikPronksmedal (100p.)
Kasutaja Jaanus pilt

korpustaru v lamavtaru

Jagan siinkohal Kalle mõtet, et eelnevalt peab ikka mõtlema millist taru varianti kasutama hakata. Korpused (täismõõdulised eriti eesti raami mõõtu) muutuvad meega täitudes suht raskeks. Kindlasti tuleb siin kasuks jõusaalis käimine, et hiljem mitte üle pingutada raskuste tõstmisega. Soovitaks kaaluda veel Farrari raami mõõtu korpuste kasutamist. selline korpus koos meega kaalub ~25 kg, mis on parem kui 40 kg. Vaatasin just Mesitop`i poolt pakutavaid tarusi ja huvitav mis silma hakkas Margus ise kasutab oma mesilas Soomes valmistatud tarusid aga kaubaks pakub Poola toodangut?! Huvitav kas pole?

taru valik

Haagi end mõnele päris mesinikule sappa , küll nemad juba teavad. Las põhjendavad oma taru valikut.
Müügimeestesse tuleb teatava ettevaatusega suhtuda.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

noohh

kus on kõik päris mesinikud???
aga ma hoiatan ette, et üks blondiin jõuab rohkem küsida, kui 100 brünetti vastata:)
väga tore oleks siin mõtteid vahetada mesinduse teemadel tegelikult!
ma lähen parandan vahepeal mõned hambad ära ja siis tulen loen teie häid mõtteid edasi!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Jänedal

Arvata on ,et üks osa on laupäeva õhtul Jänedal saunas.

Aasta mesinikPronksmedal (100p.)
Kasutaja Jaanus pilt

korpustaru

Täitsa õige jutt:)
Kalle kuidas sul selle ideega oli, et osta Farrari raamimõõduga korpuseid, kas läks töösse??

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Farrar

Asi jäi minu laiskuse taha pidama. Olen peaaegu sellise raamikõrgusega mesindanud, kevadel laiendada hea,. meekorje ajal pane ikka paarikaupa, 8-10 korpust üksteise otsas on ikka väga suur lappamine, Oleks tulnud ka ümber vahetada kõi inventar, ka vurr. lahtikaanetus, vahasulatus jne. Aga asjal on jumet edaspidi.
Praegu pean parimaks enda oma,
Toimivat on patt lõhkuda, aga samas olen KÕIGELE UUELE AVATUD.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

tüdrukud

nendest tüdukutest saavad õigepea vanatüdrukud ja nõelavad ka ainult nemad.

aus vastus

Ikka professionaalne arvamus Smile Päriselt ka. Kuigi, vene ajal sõideti-veeti ka lamavtarud kohast kohta, kui kolhoosi vanemmesinik käskis. Ja saaksid ka sina hakkama sellega, ainult et, parafraseerudes üht reklaami - milleks mässata rohkem?

See on tore

... et Mesitopi kodulehte külastatakse Smile. Mõni satub sinna teadlikult, mõni juhuslikult. Minu tarud said paar aastat tagasi ka juhuslikult sellised, kui hetkel on. Lihtsalt otsisin omale mesilasperesid, lõpuks leidsin ja need olid nendes Soome tarudes. Peale selle sellel ajal oli neid Poola tarusid vaid Võrust saada... Minu juurest seega ca 280km... Praegu aga kasutan ma neidsamu Poola tarusid juba osaliselt küll ja ütleks nii, et mõlemil on plusse ja miinuseid, nii Soome omadel, kui Poola omadel. Viimased on näiteks mehaaniliselt tugevamad, servpinnad on töödeldud nii, et korpused tulevad lihtsamini lahti üksteise küljest (kui mesilased on need kinni kittinud), on paksema seinaga (parem soojusisolatsioon), korpuseid saab vastavate klambrite abil ühendada, mis on väga mugav transportimisel jne. Soome omad on tiba lihtsamini koostatavad, kuid üsna õrnad seevastu. "Poolakaid" saab aga ka koostatult + värvitult tellida. Niisiis, kokkuvõtteks: kasutan ka ise neidsamu tarusid, mida müün ja kavatsen ka tulevikus juurde osta. Sest, milleks maksta rohkem?

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

no mis ma räägin siis-

no mis ma räägin siis- naine peab toidu lauale tooma, kodu kaitsma ja lõpuks sureb ikka üksi!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

kahju jah

Kalle ja Co kirjutas:
Arvata on ,et üks osa on laupäeva õhtul Jänedal saunas.

küll on kahju, et mina seal olla ei saa:( Jänedal ma mõtlen...

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

kokkuvõtvalt

kokkuvõtvalt peaks asi kõlama nii: meekorje ja saak sõltub kõigest muust kui taru tüübist ja värvist, korpustarudega vastava füüsise ja oskuste olemasolul on mesindamine tunduvalt kiirem ja efektiivsem.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

korras

see sai siis selgeks, et korpustaru! aga neid ju ka erinevaid ...

jah, saan isegi aru, et liiga palju lolle küsimusi liiga ruttu, aga mis sa hakkad peale minusuguse hädisega:)

korpustarud...

Mõni aeg tagasi (nii umbes 5.a. eest) seisin ka ise valiku ees: õuel seisid paar-kolm lagunevat lamavtaru, mis olid saadud aitäh eest ja asja eest nad ka olid. Näha oli aga seda, et kodu lähedalt saaki (teenimise eesmärgil) ei saa. Seega tuli mõelda nn. "rändmesindusele". Kuna mesilaste pidamisega tuleb mul praktiliselt üksi hakkama saada, ei olnud valikut - korpustaru. Vahepeal oli võimalus kasut. ka isetehtud tarusi (tollisest lauast, ka toppega), kuid õige pea sai selgeks, et pole mõtet oma tervisele nii suurt põntsu panna - mis sest. et praegu veel jaksu oleks. Praegu kasutan styroxist korpustarusid. Seni on pered talvitunud ühes korpuses ja seetõttu saan nad varakevadel ka üksi metsa veetud. Isa tegi abiks ka käru, millega saan korpuseid veidi pikemaid vahemaid transportida. Seega praktiliselt tõstan maast kärule - kärult autosse - autost kärule jne, kuhu vaja. Ka võtsin lisaks Langstrohi tüüpi korpusele kasutusele Farrari - Lags. magasini variant - minu jaoks. Nii jaksan ka kõrgemalt korpused maha tõsta. Eks ta veidi tüütum on, kui on kahte mõõtu raame, kuid mis teha. Mesilastest loobuda ei tahaks ja ennast tuleks veidigi säästa - kes see ikka sinu eest hoolt kannab, kui mitte sa ise.
Valik on aga igaühe enda teha, sest olukorrad ja võimalused on erinevad.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

aitäh

kunksmoorile!
asi saab üha selgemaks. ega vist seda ei saagi mulle mitte keegi ette öelda, millist tüüpi korpustaru kasutada. tuleb ise vaadata ja katsetada!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ain pilt

Tagasihoidlik soovitus

Usun , et Sul on pealehakkamist ja pöördud kuhugile puidutöökatta , siis saad ka abi - esmalt võiksid lugeda seda ... http://www.mesindus.ee/node/522 ja kui Sul on juba eesti raamiga tegu ja vurr on kahh selle raamitüübi jaoks , siis selleks , et jätkata aluspõhjal , mis on Sul juba olemas ja vältida liigseid kulutusi , siis soojalt soovitan ülaltoodud linki ...
Usun , et puidtöökoja meeestega kaupa tehes saad korpuste pealt ka säästu - ja tublisti enam , kui ka maaletoojalt styrokstarusid ostes , mis on täielikult teisele raamisüsteemile üleminek ja kogu olemasoleva varustuse ümber vahetamine !!! Olen nõus ka visandama joonised puidumeeste jaoks ...
Nugis teritas ühe säärase korpuse peal hambaid ja ''lõi käega'', kui vineersisu vastu tuli !!!
Ja jutt siis selline seekord !!!
Edu ja magusaid hetki!
Ain

Aasta mesinikPronksmedal (100p.)
Kasutaja Jaanus pilt

Soovitused

Soovitajaid on palju, mis tekitab pigem otsustamisel segadust kui kindlust. Kuna olen mesilasi kasvatanud 12 esimest aastat lamavtarudes ja viimased 10 aastat korpustarudes siis selline väide, et kogu olemasolev varustus tuleb välja vahetada on liiast. Kui on olemas tarud ja raamiliistud siis need küll lähevad vahetusse, mitte aga suitsikud, konkspeitlid ega ka näovarjud:) kui on vene päritolu vurr siis seda on võimalik edukalt ümber kohendada. Peamine on endal võimalikult palju informatisooni kokku koguda nii puidust korpustarude valmistamise ja hinndade kohta kui ka styrokstarude hindade kohta, peale seda on mõtekas otsus langetada. Igal tarul on omad puudused ja head omadused. Kui suudad puudusi minimaalseks viia siis on ka tulemus hea. Omast kogemusest võin öelda, et kui mesilasperesid on palju siis lamavtarudega ei taha ma enam kuidagi tegeleda aga kui mesilasi on vähe siis pole suurt vahet millises tarus nad parasjagu on. Kas või õlgtarus:) või mingis muud kastis mida võiks tinglikult taruks nimetada.

Puidust ja ise

Soovituste järgi millegi otsustamine ja tegemine on omamoodi tänamatu tegevus, sest nii palju kui soovitajaid, kipub ka (erinevaid) arvamusi olema. Aga annan meehaldjale siiski ühe veel Smile. Nimelt, puitmaterjalist võiks korpustarude puhul loobuda. Olen erialalt puidutehnoloog ja võin sulle kinnitada, et on vähe tehnoloogiaid (ja küla puidukodadele on need kättesaamatud), mis tagavad puidule sellise niiskuskindluse, et see ajas ei "mängi" (ei kõmmeldu, kaardu, muutu kiivsaks, paisu, ega kahane) ja ei allu ka mädanikele, hallitustele. Peale selle on puit ikkagi raskem, kui vahtplast = styrofoam. Puidu ainus reaalne eelis oleks siiski mehaaniline vastupidavus (nugise ründe vastu nt), kuid nagu varem kirjutasin, siin aitavad väiksed abinõud styro-tarude puhul. Ja hind... kui sa just sadat taru korraga soetada ei plaani, siis küll väga palju võitu ei tule. Kui üldse. Kaalusin ka ise nii ja naa paar aastat tagasi, kui alustasin. Käisin kolasin mööda puidukodasid, uurisin erinevaid vahtplastmaterjale (mõned, mis ehitusmaterjalide kauplused pakuvad on, muide, sama tihedast materjalist = kõvad, kui orig. tarumaterjal!) Lõpuks leidsin ikka, et mõistlikuim on osta valmis styro-tarud. See ei ole nüüd mitte nö müügimehe jutt, vaid suht äsja läbi hekseldatud teema kokkuvõte Smile. Aga, (õige) valiku tegemise raske koorem jääb muidugi sulle. Parimat tera otsimisel sõkalde seast!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Üks võimalus oli siis

Üks võimalus oli siis selline, Tegin tarud soomepapist ja 200korpuse valmistamiseks kulus:
66 tahvlit pappi 1,2*2,4
50 tahvlit vahtu 1*1,2
30 000 klambrit 22mm pikad
10 kg B3 liimi
10 kg värvi
1,2 tm tollist lauda
Jääke eriti peale saepuru ei jäänud, aega kulus 1nädal juppide lõikamiseks ,teine nädal korpuste kokku klopsimiseks ja veel nädal eeltöödeks ning värvimiseks. Materjali hind tüki kohta tuli 43.- ja tegevus toimus 2006 aastal.
kahjuks seda varianti enam kasutada ei saa kuna praegune soomepapp kõlbab ennem tualetti kui ehitusse.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Korpustaru eelis

Üks ÜHESUURUSTE RAAMIDEGA korpustaru eelis on kindlasti ka see , et mul pole ühtegi kärge mis oleks vanem kui 3 hooaega
, alati värske kärg hoiab ära vanade kärgedega võimalike haiguste leviku. 2006 ülesehitatud kärjed lähevad kõik tänavu sulatisse. Lamavtarude puhul on magasinikärjed teinekord isegi kuni 20-30 aastat vanad.
Mesilastele valmistab ainult röömu 1,5-2 korpuse täit kärjepõhja ülesehitada ja kui vahanäärmed nagunii tõõtavad siis miks mitte seda võimalust ära kasutada. Lisaks uutele kärgedele hoiab see ka mõtted sülemlemisest eemal.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

vot sellest sülemlemisest

vot sellest sülemlemisest oleks neil küll hea hoiduda sel aastal- eelmisel hooajal olin rohkem puu otsas kui selle all:)
aga panin selle rohkem oma oskamatuse nimele!

...nii palju elevust 8)

osta ikka mingid moodsad korpused, aga hoia ikka silm peal, nugiseid on igasuguseid! raamimõõtudest ei tea ma midagi, pole kindel kas see paar sentimeetrit neid ka huvitab, aga kui tahad varakult nt võilillemett saada (no kui tuleb isu), hangi ka mingid poolraamidega kastid. aaga kui juba tootmiseks läheb ja rinnalt surud ja maast rebid (hoia selga!), siis lao aga;) Ise pole proovind niiet ei tea mida räägin, aga ikka tahan. Ma ei usu et millaski puutöömeheks hakkad, pole mõtet muretseda kas naelu jagub jne, tegele selle ilusama osaga mesindusest..

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

heihei!

no mezimeez:)

ära iial ütle iial! minuga on see asi, et olen huvitatud KÕIGEST! Puiduga mässamine on mul alati väike salasoov olnud, nagu mesindamine! nii et järgmise palga eest ostan ehk puutööpingi:D

x

x

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

korpustaru vs lamavtaru

Kirjutan ka siia oma kommentaari kuna sama probleem vaevas mind aastaid tagasi. Alustasin mesindamist lamavtarudega vanemate mesinike soovitusel. Polnud ühtegi mesiniku kes oleks soovitanud mulle korpustarusid. Praegu olen jõudnud järeldusele, et lamavtarudega mesindamine ei ole praktiline. Kuna aega pole nii palju mesilastega tegelemiseks. Eriti just mai- juuni kui on kõige kiirem aeg. Möödnud aastal tegin otsuse, et lähen täielikult üle korpustarudele. Esimesed korpused ehitasin mitmed aastad tagasi proovimiseks eesti raam mõõdus kuhu mahtus 10 raami sisse. Kohe võib ära mainida, et 1 pere peal pole mõtet proovida asi kipub minema nagu lamavtaruga. Teed kõike raami kaupa ja sülemid tulevad ikka.
Nüüd on mul pooled mesilaspered korpustarudes kuid probleemiks on raam. Eesti taru raam on liiga kõrge, esimene laiendamine tuleb teha mai alguses ja see jahutab pesa. Selleks olid veel kasutuses eesti 1/2 raamid aga palju parem on kui kõik raamid oleks ühesuguste mõõtmetega. Mõnes kommentaarist sai juba lugeda ,et võib tekkida lubihaue. Muidugi paistab, lubihaue ei sõltu taru tüübist kuid kindlasti soodustab pesa jahutumine seda. Veel paar aastat tagasi oli lubihaue üsna tugev kuid viimased 2 aastat pole enam silma jäänud.
Sellel aastal viin 5 esimest mesilaspere Langstrohi tüüpi raamidega tarusse. Ja kui see ennast ära õigustab siis järgmisel aastal enamuse. Olles harrastusmesnik ei ole mesilased mul raha teenimiseks, mesindades nii et oleks väike pluss.
Mõned näited minu vanematest korpustest, nüüdsed on lihtsamad ja kergemad.
www.hot.ee/alfalfa/korpused.htm

Kommentaariks niipalju ,et

Kommentaariks niipalju ,et puidust isevalmistatud korpustaru ei õigusta end kuna pere talvitub seal suurte talvekadudega meekulu on väga suur ning kevadeks on pere nõrk ja jõuetu, nosematoos on kerge tulema: taru on külm, vastasel korral tuleks tarusi soojustada väljast, teha paksemast puidust seinad siis on aga korpus liiga raske(15-20kg) või pered sügisel topeltseinalistesse tarudesse ümber tõsta! See jube mässamine.
Teine varjant oleks soojemad polüstürooltarud osta aga need kallid-paar kolm tuhat krooni taru koos vajalike korpustega.
Sülemlemisega on ka nii et kui pere sülemleda tahab siis ikka sülemleb.
Kõik oleneb tõuliinist, kui on ikka sülemlemishimuline liin siis ei aita ei ussi ega püssi rohi-heidavad ikka kuradid, olgu tarul niimitu korpust peal kui tahes!
Lamavtaruga on palju lihtsam mesindada-näeb kohe ära mis seisu korras pere on ja mis vaja teha on ning talvitumisega ple suuremaid kadusid. Algajale soovitan ikka lamavtaru!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

korpus/lamav

Puitkorpus on hullem kui puidust lamavtaru, korpuseid vaja ju tihedamalt tõsta ja kui seinapaksus teha ikka selline, et peaks sooja ka tõsiselt külma talve korral, (millist ei mäletagi kohe), tuleb korpuse kaal mõeldamatult ränk. Võimalik teha korpuseid nn. soome papist, paraku kusagil siin keegi juba mainis, et kaasaegne papp pidi samahea kui peldikupaber olema, ilmselt ei kannata meie pikka vihmast sügis-talve välja. Aga kas keegi on proovinud tarusid teha näiteks styrofoam-plaatidest, korpustarukomplekti saab kätte ca 500.-Eek-uga? Ja lõpuks, miks mitte lamavtarude eelistajatel teha samast materjalist mesipuid!

Loomakesed ja korpustarud

Korpustarud on nugistele väga suupärased. Lõuna-Eestit on tabanud kivinugiseuputus. Nugis, va kuriloom, teadagi mee peale kole maias. Kui maitse suhu saab, ei saa tast kuidagi lahti. Suveks kaob metsa, talvel mesilas tagasi. Kipub teine isegi kuuris kärjekappi tühjendama. Närib augu kappi ja teeb suiraga kärgedest pulbri. Võitlen loomakestega oma suvekodus juba aastaid. Tänavu ka on ühel vanemal tarul voodri maha koorinud. Korpustarude peale ei saa ma mõeldagi. Pealegi ei käi mu penskari jõuvarud korpustarudest üle, sest korjemaa on päris hea olnud ja mett tuleb ilusasti. Tegin lamavtarule hoopis "krae" peale ja majandan täisraammagasiniga.