......iga mees kiidab oma....

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

iga mees kiidab oma taru,olgu siis lamav või korpustaru-selle kohta on ka rahvasuul üks teine kõnekäänd-aga see selleks.Lugedes siin neid kommentaare,no teeb ikka meele nukraksk küll,no mis jutt see on,kalle ja co kirjutas ,et kärjeraame kasutatakse just lamavtarudes 30 aastat ilma,et neid vahepeal ei sulatataks,ma ei saa aru miks just LAMAVTARUDES kasutatakse 30 a.meekärge? Minuarvates on see sõnum kõikide nende mesinike solvamine,kes mesindavad lamavtarudega.Oleks ikka vaja enne mõelda kui sõnum teele saata.Lugedes tundub nii,et kõik aina mesindavad korpusega,tahan vastu vaielda.Juba 15a.ise ja palju minu tuttavaid mesinikke mesindavad ainult lamavtarudega ja on rahul,loomulikut neid ei traspordi suvel kusagile kaugele metsaäärde võirapsipõllale,neid kasutatakse ikka oma krundi piires.Ma mõistan neid mesinikke,kes tahavad meega ainult teenida-loomulikult siis peabki suvel ainult tarudega rassima.Aga amatöörid,asjaarmastajad kõik need ülejäänud mesinikud,kes lihtsalt armastavad mesilasi nagu oma pere liikmeid,kellel meeldib oma aias vaadata ja nautida mesilindude tegemisi --see on midagi hoopis muud kui rassida tarudega mööda metsi ja põlde .Vabandan kui kedagi solvasin,aga mul viskas lihtsalt üle kui lugesin kommetaare mis puudutasid lamavtarusid .Võin veel järgmine kord kirjutada hoopis ühest teistliiki tarust,mis on ainult 14raamne mõõtmed 44sm.lai ja52sm.kõrge kusjuures ülemine osa on nn.väljavõetav lihtsalt käega välja surutav näiteks siis kui see nn. väike raamike onmeega täidetud ja on lihtsa põidla liigutusega väljavahetatav.Suve jooksul võib sellisel moel korjata piisavalt mett,sest mesilased teevad selle edasi-tagasi raami päris ruttu uuesti täis,on vaja ainult vahetuseks tagavara raame.See taru on hea ses mõttes,et tarus on piisavalt nn.tööruumi kuna raamid on ligi poole suuremad kuitavalised ja efekti annab juurde lihtne väikese täisraami vahetus.Taru peale saab ka panna magasini,kuna mesilastel on piisavalt ruumi siis sedasorti tarud praktiliselt ei sülemle. Vaat selline jutt ,olgugi,etma ei tahtnud suud lahti teha.Soovin kõigile head mesindusaastat! 07.02.08. mesimokk

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ain pilt

Majandan ka

algusest saati eesti tüüpi lamavtarudega ja on ka eraldi grupid laiali - ega ma siis tarusid igal kevadel-sügisel edasi-tagasi küll ei vea , nad on ikka mul paiksed ... Korpused ja raamid rändavad - tühjad ja kärjepõhjaga metsagruppi ja täied tagasi . Seejärel vurri ja kodugrupile puhtakslakkumisele ning siis löppeb nende teekond sulatustünnis ...
Välja vahetan igal aastal 2/3 -ndikku pesakärgedest ja magasinid lähevad ümbersulatamisele igal varakevadel kõik , täies ulatuses , milles probleem - aastaid tagasi sattusid pihku ka sama raamitüübiga korpustarud - kuus komplekti on kaheksa raamiseid , mis sobivad mesilastele rohkem , kui 10-12 raamised .
Kasutan neid siis selleks , et oleks käepärast sülemeid panna ja kiirelt üles ajada pere suurus paari korpusega , mille järel nad ikka lamavasse ümber tõstan ja nii juba aastaid ...
Kirjutasin , miks eelistan lamavaid selles kirjutises http://www.mesindus.ee/node/522 ja kui keegi viitsib pika jutu läbi lugeda saab aru miks !

Ja teine põhjus miks püsin meie eestimaiste lamavtarude juures on see ,et asi on end sisse töötanud mu jaoks juba aastatega - miks peaksin hakkama ümber õppima ja süsteemi mitmete tuhandete raamide sadade magasinide ja tarudega ringi vuukima mingi styrokskorpuste vastu ja vahetama vurrisisu ja tegelema veel igasugu muu küsitavaga ... Kes tahab vaadata , kui terved olid metsgrupi tarud mul Neeruti grupis , siis peale karu külastust ja kui sassis olid styrokstarud , siis liikuge siin lehel ringi ja uurige asju ...
Edu ja jõudu kõigile ...

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

* Reklaamil on oma tähtis

* Reklaamil on oma tähtis koht tänapäeva ühiskonnas -see on selle kiitmise kohta .
* Foorum on kindlasti koht kus omi mõtteid avaldada.
Olen nõus et lauseehitus oli ehk vääriti tõlgentatav. Ma tahtsin sellega öelda,et kui on mee jaoks eraldi kärjed, siis mõned mesinikud ei sulata neid kärgi ülesse, näevad ju kenad välja, ja need on ringluses niikaua kui kannatab.
Enamus eesti mesinikke peab praegu oma mesilasi lamavtarudes, Neljakümnendal käisid kõik kirikus hobusega, praegu tunnen ma ainult kaht inimest kellel hobune tarbe pärast on. Sama on oodata ka lamavtaru saatusest.
Ei ole korpustarude maaletooja ja mitte ka müüja ja autoga sõidan ainult selleparast et on mugavam kui hobusega ja edasi saab kiiramini kui jalgrattaga.
plasttarude suhtes olen eelmise postitajaga päri.

ja ikka olen kõigele uuele avatud.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

lamavtarude kaitseks

Korpustarude kiitmise teema läkski liiga domineerivaks, tore et nüüd on arendatud vastukaaluks mõttevahetust lamavtarude kaitseks!
Nagu võite aru saada, majandan ka mina lamavtarudega, on see nüüd harjumusest või mis, aga ei plaani niipeagi korpuste peale üle minna.
Sellega ma päris nõus olla ei saa, et korpustarude puhul saadakse suuremaid saake. Kaug-idas või kusagil soojemates maades võib see ju täiesti tõeseks osutuda, kuid meie heitlikus kliimas tootlikkuse vahe märgatav olla ei saa. Seega olen ikkagi seda meelt, et tarutüüp mett ei tooda vaid mesilased, ja kui mesinik suudab rakendada pere tõhusalt tööle lamavtarus, pole 100-kiloste keskmiste saakide saamine mitte võimatu. Ehk teisiti sõnastades, mee hulk on võrdeline pigem mesiniku oskustega!
Tugevuselt on puidust lamavtaru tunduvalt tõhusam, kui selle võib rahumeeli konkspeitliga puhtaks kraapida, ei tohi plastkorpuse puhul sarnast mõtetki pähe tulla. Nii hiired, nugised kui linnud lähevad styrokstaru seinast vähimagi huvi korral lihtsalt läbi, puidust lamavtaru peab isegi rähni rünnakule tema ettevõtmisest loobumiseks piisavalt hästi vastu. Minul õnneks kogemused puuduvad, kuid lamavtaru pidi isegi peale karuotiga kohtumist kerge remondi järel jälle tarvitamiskõlbulik olema.
Mahutavuse kohalt vaadatuna kipub kasutegur pigem lamavtaru poole kalduma, asetades 22-raamisele tarule 2 täisraamilist korpust on tarus kokku 42 raami, 10-raamilisi korpusi tuleks seega 4 korrust, madalamaid raame kasutades rohkemgi, katsu sealt see kõige ülemine koos meega kätte saada. Ja kui tegu on veel 8-raamiliste korpustega...
Kevadise laiendamise käigus on lamavtarul eriti suured eelised, ühes korpuses talvitunud perele tuleb anda pere arenedes teine juurde, seega suureneb taru maht 2X, see mõjub hoogustuvalt pigem lubihaudme, mitte mesilaspere arengule, lamavtarus võib laiendamist läbi viia täpselt sedamööda, kuidas pere kasvab.
Mesindusega alustajale julgeksin esialgu soovitada samuti pigem lamavtarusid, seda just seepärast, et vähemalt enne magasinide pealepanekut on kõigi raamide ühekaupa kättesaamise tõttu võimalik suurepärane ülevaade tarus toimuvast. Kui magasinid peal, pole muidugi enam vahet, samas mida ongi vaja peakorje ajal haudmeraamidelt otsida. Isiklikest kogemustest võin kinnitada, et pere toimetab suurepäraselt kui aeg-ajalt vahetada magasine ja seda mis allpool toimub konrollida rohkem kui kahekuise vahega.
Niisiis kui algaja ei plaani hakata suurtootjaks ja lepib kuni paarikümne perega, võiks valik minu meelest pigem kalduda lamavtaru poole, suurema perede arvu puhul ilmselt korpused. Valikut vahetada on hiljem suht kulukas, töökitli, konkspeitli ja suitsiku ning tarutüübi vahel ei näe ma tõesti mingit seoast, need on siiski odavamast hinnaklassist kui näiteks meevurr mis tuleb valida perspektiivitundega arutledes.
Ja lõpuks on ikka nii, nagu kirjutas `tamm`, ei igaüks kiidab oma... Smile

vastuväide lamvtarudele

Loomulikult kiidab igaüks oma. Vahe korpus- ja lamavtarus pidaja vahel on selles, et üldjuhul on korpusmesindajad läbinud lamavtarumesindamise etapi ja enam tagasi sammu ei tee. Ju siis on selleks oma põhjus, miks enam lamavtarudele tagasi ei minda. Korpusmesindamine on ju asja loomulik areng ja seda saavad aru ainult need, kes nendega mesindavad. Mujal naaberriikides on see etapp läbitud juba aastakümneid tagasi ning nüüdseks on ainult mõni üksik vanade põhimõtetega mesinik alles.
Ei saa küll võrrelda korpustaru lamavtaru saagikusega. Kui palju kordi rohkem on mõtetut näppimist lamavtaruga.
See mõtetu kriipimine ja kraapimine, mis plasttarude juures on olematu. Kastad korra korpuse seebikivi lahusesse
ja asi ühel pool.
Korpustarude maht on ikka suurem, kui lamavtarul. Korpus 10 raami ja korpuseid parimal juhul kuni 8 tk (80 raami)
Lamavtarus ju need toredad vaheliistud ka veel, mis lisavad veelgi ajakulu. Meevõtt korpustarudes käib korpuse kaupa ja samas on korpus ühtlasi kärjeladu. Jutt läheks liialt pikale korpusmesindamise eelistest.
Ühesõnaga lamavtarundus on paigalseis ja ei mingit arengut. Loomulikult on lamavtaru vaatlemiseks tore, kuid sama tore on seda teha ka korpustarude juures.
Paraku on mesi mõlemas tarus sama maitsega, aga vahe on töömahus. Lamavtarus tootja peabki oma toodangu eest kõrget hinda küsima, sest on teinud kordi rohkem tööd.

x

x

Plast ja puit

Paljud inimesed elavad moodsates kipsplaadist karpides, mille siseviimistluseks on pestav tapeet ja akendeks plastikust pakettaknad.
Mõned eelistavad aga ahiküttega palkmaja...

Paljud mesinikud panevad mesilased elama plasttarudesse, kuna neid on lihtsam teha ja kergem hooldada.
Teised jälle sätivad mesilaste elu nii, nagu nad on miljoneid aastaid elanud...

Proovisin ka plastikust korpustaru (noh, et ajaga kaasas käia ja moodne olla) kuid loobusin.

Kui suvisel ajal läksid plastkorpuses, servades olevad raamid hallitama, kuigi kõik võimalikud avad olid lahti ja põhjavõrk puhas,
hakkas mul mesilastest kahju ja viskasin oma moodsa mõtteviisi aia taha...
Kõige hullem on mesilastele niiskus...
Ainus võimalus on topeltseintega isolatsiooniga puittaru.
Tundub, et inimene kohaneb igasugu moodsate asjadega aga mesilane tahab elada, nagu vanasti...
Tegelikult elan ma ise ka palkmajas...

raamid hallitavad suvel

See kui kellelgi lähevad raamid tarus suvel hallitama, on pigem mesindamise viga kui tarutüübi viga. See viga peitub ilmselt liiga nõrgas peres või valesti kostatud võrsikus.
Inimesed elasid ka vanasti metsas ja kasutasid kirve asemel kivitööriistu...

Andke aga takka, ja

Andke aga takka, ja leiutage, katsetage. Tegelikult on kõige parem mõõt ja ta ru ammu leiutatud ning mul on au olla üks vähestest kes on selle kasutusele võtnud.
Ja nüüd andke tuld!

...edasi-tagasi...

Tarude transportimine koju ja metsa võib ehk esmapilgul tunduda küll mõttetu tööna, kuid sellise otsuse tingis olukord, et ma ei suuda sügisest kevadeni hoida karukarjust töös - see näiks mulle mõttetu üritusena. Seni on karjus aga end ära õigustanud - korra käis karu üritamas, kuid sisse ei pääsenud, kraapis vaid maapinna paaris kohas paljaks. Ja kuna mu mesindamine on piirdunud siiani 10-15 pereni, saan ma transportimisega hakkama.
Mul oli kasutusel kaks sarnase konstruktsiooniga korpustaru, nagu Teie fotodelt näha on. Minu jaoks ei õigustanud ära. Olid küll 8-raamised, kui siiski minu jaoks rasked (ka kinni polnud kuskilt võtta) ja transportimisega kippusid osad paigast nihkuma ja siis oli jama kui palju. Ning pea igal kevadel mõni nurk sellises peres hallitas.
Need on minu väikesed kogemused.

lamav- või korpus?

erinevd tõud ju erinevaid tüüpe eelistavad! Kes "karpaatlast" pidanud see teab. Või kahe emaga majandamine- mugavam lamavtarus. Korpus moeasi ja taandub oma kohale, rändmesindus. Aga milleks rännata pidevalt, kui paikseid kohti jätkub?

Pronksmedal (100p.)

Huvitav...

... räägitakse, et mesinikud üks rahulik rahvas,, seda siin lugedes tundub, et päris kuum vaidlus.
Ei oska ise küll üht ega teist taruliiki kiita või laita, endal muidugi lamavtarud ja egas ma mingi tootja pole, lihtsalt purgike mett ja kõik,, ikkagi rohkem seepärast, et koduõuel ka lennulised sõbrad oleksid. Noh suvel paljajalu õitsval valgeristiku puhmastel eip tasu tatsutada, siis pole nad enam üldse erilised sõbrad.
Huvi pärast peaks kah vast kunagi ühe korpusega katsetama,, see küll moment unistus ja võib jäädagi selleks.
Minu eelistus lihtsalt lamava vastu vast sellest, et sellisel kobakäpp algajal on mõnus seal kallal nokitseda ja teiseks tunnen veidi puutööd ka ja mõningad lauajupid ka olemas, paar kolm taru kevadel kokku nokitseda on suurepärane hobi.

Nii on

Mesinikud on üks rahulik rahvas.Neid mahub ühte tuppa palju.Sama palju mahub ka sinna arvamusi mis on parim nii mesilastele kui mesindamisele.Põhitõdedes,et mesilasi on parim pidada TARUS kui voodi all või pesakastis ja et mesilindude traditsioonidega peab arvestama on kõik ühel meelel. Selline sumistamine too kasu ka.Eks mõni nõelamine juhtu ka vahel.Mesinduse värk.Mina kasutan lamavtarusid.Silmale ilusam vaadata.Mitte ei tahaks oma "Miljoni vaadet"vahetada "Mustamäe"vastu.Üks äraproovitud nipp mis külapealt kuuldud.Jutt on lestatõrje ribadest.Vaheliistule surun tugevama noaga pikkiprao,otsapidi torkan sinna riba ja eemaldan noa.Lihtne tarru panna ja ära võtta ning ei ole ohtu et riba alla kukuks.Õnnelikku kevade tulekut kõikidele peredele!

Pronksmedal (100p.)

Ka veidi mesilasi näinud

Jaak Aga miks keegi ei meenuta pakk- ja kastrtarusid. Kui hea ja lihtne mesindada ja suvel mesilaste lendu nautida.

Kallid mesinikud!

Ei leidnud õiget rubriiki oma kuulutusele: Sooviks osta ilusat aromaatset ja kollast PUHASTATUD MESILASVAHA (nn kaanetusvaha) transpordiga Tallinna piiresse (tulen seal kuhu iganes järgi). Sobiv kogus oleks kuni 10 kg. Palun pakkumised e-mailile karum6mm30@hot.ee. Vaha müüjalt ostaks ka otse mett mõmmiperele Smile Tore oleks leida "oma mesinik", kes ka edaspidi varustaks vaha ja meega.

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Õige koht kuulutustele on mesi.ee

Tere kulla KaruMõmm;)

Õige koht ostu-müügikuulutusele on siin:
http://www.mesi.ee/

Kuulutamise kohta loe juhiseid siit:
http://www.mesi.ee/meeturg/help.php

Tervitades,
mesindus.ee