Kas Eestis oleks turgu kodumaise mesindusõpiku jaoks?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Isamesilased pilt

Tere, kõik mesinikud!

Hakkasin sügisel kirjutama mesinikele mõeldud mesindusraamatut, üle poole tööst on tehtud. Kavas on see valmis teha lähikuude jooksul. Esialgu jäi see veidi toppama kahel põhjusel. Esiteks kartsin, ilma subsiidiumiteta ei jõua võibolla kasumisse. Teiseks: olen mesindanud peamiselt lamavtaruga. "Korpuste ladumise" teooria võib kirjanduse abil selgeks teha küll, kuid kindlasti jääb mõni praktiline nüke ebaselgeks.

Küllap on mõlemad takistused ületatavad. Kuna suurem osa kirjatööst on nagunii tehtud, võiks raamatut müüa lõpptarbijale isegi 100-150 kr ringis ja selles hinnaskaalas peaks ostjaid leiduma küll, mis inimesed arvavad?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Ei pretendeeri absoluutsele tõele

Isiklikult kahtlen. Mesinike Liit promob praegu soomlaste oma. Ja ,et nad tellimisaega pikendasid siis vist on tellijate leidmisega raskusi.
Hinnalt oleks teie oma soodsam aga isiklikult pole nime enne kuulnud. Vabandan oma võhiklikkust aga eriti ei ole viimasel ajal mesinike kokkusaamistel käinud.(peale Jäneda laupäeval)

Üldist ei tasu

Ei usu, et tasuks lamavtarude põhjal sellist üldist raamatut üllitada. Lisaks soomlaste väljaandele on ilmumisel ju ka Antu Rohtla vihikute sari.

Küll aga tasub mõelda millelegi konkreetsemale ja keskenduda sellele, mitte üllitada üldist mesindusõpikut. Näiteks võiks olla mesindamine kuni viie taruga, hobi korras vmt, mis on kirjutatud just silmas pidades pühapäevamesinikke.

Paljud "suured raamatud" on pühapäevamesinikule liialt "paksud". Liialt palju on asju, mis neid ei puuduta või seatakse mesinikule liiga kõrged nõudmised ("Korralik mesinik bla bla bal..."). Mõned mõtted: Väikemesinik ei kasvata enamasti emasid, millest on suurtes raamatutes alati juttu. Hobimesinik ei istu 24/7 tarude juures ja ei valva tarukaalu, sülemlemisilma jmt.

Mina olen leidnud, et suured raaamatud on tihti täiesti ebareaalsed inimesele, kes tahab hobi korras mesindusega tegeleda, mitte sellele jäägitult pühenduda. Sellisele mesinikule ehk tasubki orienteeruda. Kirjutada nende vajadustest lähtuvalt. Näiteks enamik mesindusõpikuid on teooriaõpikud (õpi ära, siis tead, kuidas teha/mis viga on), aga pühapäevamesinik vajab ehk rohkem probleemipõhist õpikut - nüüd on selline häda käes, tahan kiiresti lahendust lugeda punkt punkti haaval, lihtsas keeles). Kindlasti enne trükki tasub leida ka korralikud retsensendid!

algaja õpik

Algaja õpikus võiks olla järgmised teemad:
lennuava suund
taru värv
taru jalgade kõrgus
mesilaste jooginõu
erinevad puuliigid kärjeraamidele
kombinesoon
kindad
näomask
sülemi lennukiirus
suhtlemine naabritega jne.
Kui nüüd tegija mees tegeleb "kõige tähtsamaga" ja ei sega mesilasi siis peab pere sügiseni kindlasti vastu ja äkki annab ka mett.
Mäletan täpselt , et algajana kursusel käies olid need teemad kõige tähtsamad.
Lisada tuleks ka mee ja mesindus inventari kaupluste aadressid.
Mesinikud tuleks jagada astmetesse nagu riigiteenistujad , vot kümnes aste palk selline , ainult sellise pisikese vahega ,et astmeid saaks teadmiste järgi.
Vot nüüd lähen poodi ja saan täpselt nii targa raamatu kui ma olen suuteline vastuvõtma.
Eesti on nii suur riik ,et raamatud tuleks kirjutada kindlasti iga maakonna kohta eraldi ,sest see mis kõlbab Virus ei kõlba Võrus. Vägahästi sobiksid ka värvilised pildid tarudest.
Jään ootama I astme raamatut.
Parimate soovidega Otu

Uue raamatu kirjastamine on hea mõte!

Tervitus,

Asjaolu, et äsja on ilmunud ja ilmumas suurepäraseid mesindusraamatuid ei välista minu arvates mesindusfännide huvi uute väljaannete vastu. Niipalju kui on mesinikke on ju ka erinevaid mesindusvõtteid. Lisaks ei ole kirjandus ju ainult parimate meetodite kopeerimiseks. Eriala laiemaks mõistmiseks on minu arust positiivne olla kursis võimalikult erinevate võtetega samuti on ka oluline ka ajalugu. Ise loen hetkel huviga 1927 väljaantud kuukirja „Aed”. Ostsin, selle ühest Tartu antikvariaadist, hinda kahjuks ei mäleta, kuid näiteks artikkel „Mispärast mesilased mõnikord vihaseks saavad” tekitab tunde hästi kulutatud rahapaberist;)

Parimat,

Hannes

Kasutaja imrev pilt

imrev Arvan samuti,et iga

imrev
Arvan samuti,et iga uus trükis mesinduse(eelkõige aga hobimesinikele mõeldud) on teretulnud.Loodan,et 150.- eest see trükis ka ostetakse,eriti kui seda saab osta mesindus poodidest.Praegu on seal müügiloleva eestikeelse kirjandue osakaal väga väike. Nii et jääme huviga ootama.

Ühinen eelkõnelejatega.

Oleksin isegi huuvitatud trükisest just hobimesinikele.Praegu on kasutada ,,Mesilaste pidamine,,aastast1938 ja,, Tegelik mesindus,,aastast 65.Loomulikult on mõlemad väga head aga ikkagi tekkib küsimusi just algajale.Väga hea oleks lugeda selges ja lihtsas kirjas kuidas alustada,mis on miinimumvarustus jne.Parimate tervitustega väga algaja.

Seda et -

mesindusraamatu jaoks on ju ruumi küll ja alati on ruumi ka enesetäiendamiste jaoks - üks ütlematta tubli ettevõtmine !!!
Kuid üllatus üllatus - mesinike liit koos juhatusega olevat andnud välja kirjamulli ''head tavad eesti mesinduses''
Kas keegi on juba lugenud ???

DVD

valt Ei ole lugenud. Minu ettepanek oleks, hakata tootma ja müüma DVD-sid. Sellest oleks Eesti mesindusele suur hariv osa. DVD oleks vaja mesindamise igale valdkonnale.

Turgu oleks õpikule küll,

Turgu oleks õpikule küll, aga ega algaja õpik ka väga õhuke saaks olla, sest algajal tekib küsimusi kole palju. Olen ise korraldanud algajaile kursusi ja tean, kui palju on algajal abi vaja.

Jututoa moderaator

DVD

valtil väga hea mõte ! Jään DVD ootele.

DVD

Ma ei tea kas see on teostatav, aga olemas olevaid võiks küll Mesindus Liidu kaudu saada tellida ja osta. Parim oleks kui Eesti mesindus oleks otsast lõpuni DVD pealt nähtav ja õpitav. Kui edasi fantaniseerida siis üks DVD võiks olla ka selline kus mesilased õpetavad mesiniku!!!

?

Küsimus on ikkagi selles, et mis ma selle 100-150 krooni eest saan? Kui see on lihtsalt ümbersönastatud jutuke seni ilmunud raamatutest, siis erilist usku ei ole.
Kindlasti on ostjaks inimene, kes kollektsioneerib erialast kirjandust. Kui kirjastamisest soovitakse majanduslikku kasumit saada, siis kahtlen sügavalt positiivses tulemis. Minule teadaolevalt on Eestis 1000 eksemplari juba suur kogus!
Pikalise koolitajana julgen väita, et algajal mesinikul on ikkagi õigem alustada koolitustel osalemisega. Mõne päevane koolitus on oluliselt efektiivsem kui lihtsalt teksti lugemine.
Aga edu siiski.

Lugupidamisega,
atesteeritud mesinduskonsulent Aivo Sildnik

DVD õppevideod peaks küll

DVD õppevideod peaks küll tänapäeva stiiliga kokku sobima. Küllap maailmas nad ka juba olemas on. Karta on, et keegi teeb nad ka Eestis valmis. Vaja vaid kogenud mesinikku kellele meeldiks esineda.

Miks siis ei ole turgu. Olgu

Miks siis ei ole turgu. Olgu ta või teatud mõttes ümberjutustamine, tegemist on ju lõppude lõpuks ikkagi konkreetse mesiniku suhtumisega asjasse. On huvitav lugeda kuidas lahkab probleeme Porkuni mesinik, või keegi Viljandi mesinikest, kõik on huvitav. Võiks olla raamat korpustaru sõpradele, ukraina taru sõpradele jne. Olgu või brozüürina.

Hr Vabar küsis

Hr Vabar küsis konkreetselt, et kas on piisavalt turgu lamavtarudega mesindamist kirjeldavale raamatule. Lihtsamalt öeldes, et kas selline materjal, hinnaga 100...150 eeki, leiab ka palju ostjaid? Samas oli põhiliseks mureks raamatu kirjastamiseks ikkagi vajalik raha.
Ütlen oma hinnangu üheselt välja
"Kui kirjutajaks on Porkuni mesinik hr Mardla, siis ostan kaks raamatut!
Hr Rohtla omad ostan samuti ja loeksin mõlemate raamatud ka läbi."
Müügimehed teavad täpselt kui oluline on pakend, pea 50 % müügiedust, rääkimata tootjafirma mainest! Seega on iga ost ikkagi potentsiaalse ostja enda teha, kas usaldab pakendit ja firmat või mitte.
Kokaraamatute paljusus riiulil ei tähenda veel seda, et kõik köögis viibijad on kokad! Küsimus on esmalt ikkagi kvaliteedis ja seejärel kvantiteedis. Kui on kvaliteetne üllitis, küll siis ostetakse!

Lugupidamisega,
Aivo Sildnik

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Isamesilased pilt

Tere, kõigile! Aivo

Tere, kõigile!
Aivo Sildnikule:
raamat selgitab siiski pigem korpus- kui lamavtarude kasutamist, kuna tänapäevane mesindamine lamavtarudega pole võimalik.
Siiski pooldan ja püüan leida võimalusi lamavtarude integreerimiseks tänapäevase mesindusega, kuna Eestis on ju olemas palju väärt lamavtarusid ning inventari nendega majandamiseks.
Praeguseks on raamatu mustandit valmis kusagil 230 lk ja see on enamvähem kõik. Järgneb puhtakskirjutamine, kujundamine ja trükikoda. Viimasel ajal on asi edenenud aeglaselt, kuna viimane 20% võtab ikka kõige rohkem aega.
Eile saatsin trükikotta väiksema raamatu, mis on ette nähtud meesööjatele, mitte mesinikele. Sellevõrra õnnestus mesindusraamatut väiksemaks teha, mis hakkas juba kahtlaselt mahukaks muutuma. Üldse kõige raskem töö on olnud valmis materjali seas karmi valikut teha, et raamatu mahtu mingis konditsioonis hoida (üle 250 lk ei tahaks lasta seda kasvada).
Loodaks, et kusagil jaanipäeva paiku on võimalik osta juba ka mesindusõpikut.
Mart Vabar
______________________________
www.mesinik.pri.ee

Mesindusraamat

Juhin tähelepanu sellele, et viimastes kirjatükkides, mis ilmusid Maakodus oli üks suht suur ebatäpsus, mida kaasaegses mesindusraamatus tuleks vältida. Nimelt kraini, itaalia jt on rassid mitte tõud. Tõug on inimese poolt rasside aretuse käigus saadud tulemus. Lisan siia ka täpsustava viite. http://et.wikipedia.org/wiki/Euroopa_meemesilane

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Isamesilased pilt

Jah, tõepoolest, täiesti

Jah, tõepoolest, täiesti õigus et kui viimasel ajal on harjutud itaallasi ja krainisid hüüdma rassideks on see hea võimalus vahet teha inimese poolt aretatud kunstlike tõugude ja ajaloolis-geograafiliselt väljakujunenud liinide vahel. Merci, see on hea terminoloogiline mõte ja paistab, et eelnevalt peatükkide avaldamisest on kasu kah.
Kõigi meisnike mõtted ning soovitused on edaspidigi teretulnud, veel on natuke aega muutusi sisse viia!
______________________________
www.mesinik.pri.ee

Küsin veidi informatsiooni.

Küsin veidi informatsiooni. Kui palju te ise mesindanud olete? Mis tarutüüpidega olete mesindanud? Mis rassi/tõugu mesilasi olete omanud?

Parimat,

Lugeja

"Mesiniku magus elu"

Tere.
Kuuldavasti on raamat juba ilmunud, olen selle kohta lugenud väga positiivseid kommentaare, aga raamatut ennast poodidest leida pole õnnestunud.
Sooviks seda raamatut osta. Kui keegi teab, kust saaks ,andke teada.

Parimat,
Mark

Tänud kiitmast mesindusraamatut!

Tänud,
autoril ikka hea meel lugeda, kui raamatut kiidetakse.
Kahjuks jah igale poole pole jõudnud veel poodidesse viia. Kuid kuskandis Te ise asute ja lligute? Ehk oskaks soovitada lähimat kauplust selle raamatu hankimiseks.
Jänedale mesinike sügispäevadele võtaks neid kuigipalju kaasa kah, kui tollele väärt üritusele tulek kavas peaks olema. Kui jah, siis sealt saab raamatuid ilmselt taas soodushinna ja soovi korral autori autogrammiga...