2020 31. mai

Kasutaja ubin pilt

Lugesin palju foorumit, teemadeks plast või puit, talvitumine ja lestatõrje. Kuna tahan papsi hoida selle mesindamise teemaga tegevuses, siis mõtlesin, et panen ta puidust korpuseid tegema. Otsisin netist materjale ja leidsin Bauhausist ideaalse mõõduga prussid 33x109 oli vist. See ei oma enam tähtsust, sest kui olin prooviks 4m se koju ära toonud, siis tegin ka foorumis otsingu, et kas mänd ikka sobib Smile. Mänd korpusena on siin ikka kõvasti maha tehtud, et mummid pidid lausa koos kärgedega tarust minema lendama. Vahet pole kui ikka isegi natuke ei meeldi siis jääb mänd järelikult ära. Sain 27mm hööveldatud kuuske. Uskumatu, kahe plastkorpuse hinna eest saab 13ne puitkorpuse materjali. Ju sain parima hinnaga.

Lugesin palju foorumit, ikka talvitumise ja perede hukkumise teemat. Nälg ja lestad, nälg ja lestad. Väga palju jäid mummid nälga ka kõrgemal eesti raamil. Huvitav on see, kui keegi siin julges küsida dadandi kohta, siis küsitakse kohe miks?, mis sul arus on. Mind see ei puuduta, kuna plaanin talvituda kahel farraril, ( see lühike aeg mis ma olen mesilastega tegelenud on mulle õpetanud, et teatud plaane ei ole mõtet eriti teha, nagu praegu istun ja trükin siin, sest lubatud ilma ei ole).

Sattusin kirjandusele, mis rääkis talvitumisest pikalt, ja sealt koorus välja, et ka see kahel korpusel võib pere talvel pooleks lüüa, kuna ühe raami ülemine ja teise alumine liist, plus 8mm vahe tekitab ala, kus mummid olla ei taha. Joppamise asi, üks aasta pere kahel korpusel tugev, teine aasta pere kahel korpusel nõrk. Võta siis kinni.

Mesindamine tuleb endale ikka keeruliseks teha (siit poolt tervitused künataru ja oma raamimõõtude mesinikele). Mõtlesin, et teen kaa pesakorpuse siis suurema raamimõõduga. Algul arvasin, et dadant on täpselt kaks farrarit.... eksisin. Tekkis plaan kruvida kaks farrarit kokku ja siis tuleks raamimõõt 320 x 435. Panin oma oskused midagi ise teha proovile ja valmistasin 320mm pikad küljeliistud. Ülemise ja alumise liistu panin farrari omad. Ja nüüd need korpused ja raamid istuvadki ilust omavahel. Jäi ikka paras telekas see raam nüüd. Ainuke mure jääb nüüd see, et kuidas neid vanu haudme kärgi kätte peaks saam, kui üles väiksemasse korpusesse tõsta ei saa. No saab, kui kaks farrarit peal on, aga ei kujuta ette, et meekorpustes on farrarid ja paar suurt korraga Smile. Eks paistab kuidas välja tuleb.

Läbivaatusest ka. Viimane seis jäi siis uus farrar all, siis üleminekukorpus ja farrar peal. Nädalaga mummid alumisi põhjasid ei ehitanud, ainult üleval käis vilgas tegevus. Alumised põhjad olid nad ainult veel kollasemaks tallanud. Võtsin ära korpuse alt ära, vahetasin ülemise korpusega mõned raamid ja panin selle ka ülesse kahe vahele. Järgnevaks nädalaks jätsin endale paanikat ka. Töö käigus hakkasid mummid haledalt sumisema, polnud sellist suminat varem kuulnud, ja kuna ema ei otsinud, siis jäigi terveks nädalaks hinge, et vist koksasin või kaotasin mesilasema ära.  Õnneks polnud nii, aga kõik need vaatluse vahele jäävad nädalapäevad on kahtlased Smile.

Keskmine: 5 (1 vote)