Emalahutusvõrega sülemlemise vastu

Olen kuulnud-lugenud, et hädaolukorras kasutatakse sülemlemise tõkestamiseks emalahutusvõret - see asetatakse kas lamav-, või korpustarusse selliselt, et ema välja ei pääse ja seega ka sülemlemist ei toimu. Mis toimub aga tarus tegelikult sellisel juhul? Kupud ehitatakse ikka, uued emad sünnivad ikka. Paarumine? Kes jääb lõpuks ellu (uus, või vana)? Ja kuidas see kõik kokku pere "tervisele" ja tootlikusele mõjub?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Emalahutusvõrega sülemlemise vastu

Sellise hädavariandiga saab tõesti sülemimesilaste äralendu takistada. Emakuppude küpsemise viimases staadiumis lõpetavad mesilased ema hooldamise ja suruvad söödastki eemale. Selliselt leiabki vana ema otsa emalahutusvõrel.
Kui on koorunud uus ema ja teised kupud veel kinnised, siis võib eemaldada võre ja ka ülejäänud kupud.
Kui tekib kahtlus uue ema olemasolus, siis võiks võre alles jätta paariks päevaks. Nüüd madistavad noored emad omavahel natuke ja tugevaim jääb peale. Emalahutusvõre võib eemaldada ja mesilaspere jätkab oma igapäevast tööd. Kui selline etapp jääb heale korjele, siis pere on keskendunud ikkagi oma instinktidele ja korjele eriti ei kipu.
Nii et kahe otsaga asi.

Aga kui

...pidevalt emakupud ära korjata - kas lõpuks loobuvad uusi ehitamast ja samas võre taga jääb vana ema alles? Küsimus sellest, et mõni ema on väärtuslikum, kui teised ja hea oleks, kui selliselt saaks teda hoida + muidugi, et sülemimesilased ja mesi alles jäävad.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

sülemlemise takistamine

emalahutusvõrega lennuava ees on hea vaid seni, kuni Sind ennast mesilas pole seda sülemit maha võtmas. Pereheitmise vältimiseks on tunduvalt teistsugused meetodid ja lennuava võretamine nende hulka ei kuulu. No vähemalt sel juhul kui häid saake tahad saada.
Kuppude väljarookimine aitab vaid siis, kui päeva-paari pärast on loodusest tõhus korje algamas, loomulikult on vaja samaaegselt peret ka tublisti laiendada, eelistatult kärjepõhjaga.
Ja lõpuks tekib veel küsimus, kui väärtuslik see ema siis ikkagi on, kui ta vaatamata pesaruumi usinale laiendamisele ikka kuppu tahab muneda...

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

tere

Ostsin sel talvel esimese taru Rakvere kandist, oli mesila likvideerimisel viimaseks jäänud, ei mahtunud koormasse. Ei põlanud viimast ära, tõin koju. Ilm oli hirmus, sadas lund ja vihma, taru oli lahtise käru peal, kõik ligunes läbi.. Kevadisel läbivaatusel oli kogenud mesinik abiks. Ta ütles et see pere on aasta- paar omapead olnud- kärjed vanad, raamid kinni, putukad sees. Ja ema ei ole esimeses nooruses. Mõni mesilane sai ikka kole kurjaks kopsimise peale. Aga sülemlenud ei ole, on sellised rahulikud, askeldavad. Pere kosub, pesaruum on laiendatud. Ilmselt tuleb varsti uus ema anda või kasvatada. Polegi aru saanud kumb õigem on.. Arvan ise et uus tõuema oleks parem, värske veri ikkagi. Aga mine tea mis ull loom see on, ehk läheb sülem siis ülepäeviti puu otsa.. Tahan kasvatada mesila 4- 5 taruni.
Käin ise linnas tööl, igal hommikul käin taru juurest läbi ja vaatan kuidas nad sebivad. Lennuava on neid teinekord täis. Sellised väikesed karvapallid. Õhtul istun tiba kauem teinekord seal. Mõtlesin et vaja väike taburet sinna viia- jalad jäävad kükitamisest kangeks.
Siin on kirjutatud itaalia kollastest. Lugesin et need ei tule tarust väljagi kui alla 15 kraadi on. On see nii?