palun õpetust

Aastaid küll tegelenud mesilastega aga väga amatöörselt.
Magasin peale, magasin ära, sügisel sööt ja ega suurt rohkemat.
Nüüd teinud kaks suurt lamavtaru, kuni -22raami ja soov natuke rohkem asjast teada. (vanad tarud olid kuni 12 raamised ja saadud koos mesilastega päranduseks).
Oleks hea meel, kui keegi aitaks natuke asjale lähemale ja nõmimgaid nõuandeid.
Mured järgmised.

1. väikesed mustad sipelgad taru katuse all. Katuse aluse puhastust proovinud cobraga, eriti ei aita ja hirm mesilased ära tappa.
2.Vanades tarudes võimutses aegajalt kärjekoi. Kuidas selle nuhtlusega võidelda.
3. vanasti oli palju lesta probleeme, foorumist lugedes sain aru, et tänagi kimbutab antud teema mesilasi. Kas ainult sügis on võitluse aeg, peale meevõttu.
Kuskilt justkui kuulnud, et mingit looduslikumat abi saab mingi puu või taime lehtedes.
Ette tänades.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Hmm

Pihusta lahjendamatta söögiäädikat - seda 30 % -list saad lahti nii koidest , kui ka sipelgatest ...
Aiapoodides on müügil ka sipelgatõrje pulber ...
Abi on mõlemast

Sipelgate vastu

Olen aastaid sipelgate vastu kasutanud booraksit. Seda peaks olema apteekides või ka mesinduspkaupluses. Booraks ei ole mürgine , sipelgad viivad selle pessa, ema kaotab munemisvõime ja natukese aja pärast on nad kadunud. Booraks tuleb segada suhkrusiirupiga ja asetada tarusse nii, et mesilased ligi ei pääse. Võib olla mingi pisem ravimipudel mille korgi sisse augud puurida. Aeg ajalt kontrollida kas lahus ei ole ära kuivanud. Kui pikemat aega tekib vahe siis ilmuvad tegelased jälle välja.
Kärjekoi vastu on tõesti kõige parem kange äädikas.

Pronksmedal (100p.)

Sipelgad

Olen aastaid sipelgate vastu kasutanud toorest rabarberit. Lihtsalt tõmban varre pooleks , koorin ära ja asetan raamide peale,laemati alla. Mõne päeva pärast panen uued rabarberi varred, kui vanad kuivanud. Nii kolm-neli korda. Mul pole aimugi, mil kombel rabarber sipelgatele mõjub, aga ära nad kaovad.
Lugesin seda nippi kunagi vanast mesindusraamatust.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

kahjurite tõrje

Sipelgate vastu olen kasutanud "Detia" sipelgapulbrit, sellises 10X15cm pakendis või 20cm kõrguses plasttoobis, mingi kiviktaimla või kivitee taoline pilt peal. Tarru puistatuna ei tohi mesilased sinna ligi saada, ega see pulber neid otseselt vist ei tapa, aga ajab segadusse ja tigedaks misjärel nad üksteist surnuks hakkavad nõelama (naabrimehe ebameeldivad kogemused). Tarud asuvad metallalustel, millede jalad igal kevadel Litooli ja läbitöötanud õli kokkukumutatud seguga kokku määrin. Sipelgatõrjeks võib veel kasutada peensoola.
Kärjekoi pelgab peale äädika ka sokailu lõhna, kuigi rabarber on ka väga huvitav idee. Lisaks eelnenutele ei kannata koi tõmbetuult, hoidub heledatest kärgedest, samuti pole selle kahjuriga probleeme suurte ja tugevate perede korral ning hoides tarudes ning kärjehoidlas puhtust.
Kui lesehaudme väljalõikamise käigus leidub kannudes lestasid juba juunikuus, on suvine hädaabitõrje kindlasti vajalik. Kogu suve vältel on lestapopulatsiooni piiramiseks hea kasutada püüniskärgi, tõsisema tabandumise korral on vajalik ravi sipelghappega. Sünteetiliste kemikaalide kasutamisest soovitan hoiduda, ise tahad ju ka süüa seda mett, pealegi pole resistentsete tüvede tekkimise tõttu nende efekt just parim.

Ise ka ...

Väga hästi öeldud; " ... ise tahad ju ka süüa seda mett..."

Kas sipelghape

meele lõhna-maitset ei jäta külge? See ju päris "aromaatne"?!

Hirm sünteetika ...

Hirm rohkem sünteetiliste akaritsiidide pärast. Nagu ma olen kuulnud, ei tohi neid "linte" mitte paljaste kätega puutudagi. Rääkimata siis ...

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

jääklõhnad

võivad ju mingi aja tõesti olla, uurisin just natuke kirjandust, aga mingit keeluaega ei suutnud leida. Aga loogiliselt võttes, no katsu tõrjet mitte teha vahetult enne meevõttu, las taru tuuldub nädalakese või paar.
Ribasid soovitatakse tõesti palja käega mitte katsuda, kemikaalid imenduvad naha kaudu ja ladestuvad maksa. Leebemaks erandiks on vaid Bayvarol, mis mesindustoodetesse peaaegu jääke ei jäta, paraku areneb ka selle suhtes kiiresti resistentsus.

Surnud ring

Tundub kiskuvat kokkuvõttes sinnasamasse kanti mis forsseeritud broileri ja munakanade pidamisegagi. Püütakse võtta mis võtta annab, aga selle viimase võtmist hakkavad takistama järjest jõulisemalt levima hakkavad haigused. Olen tähele pannud, et järjest rohkem otsitakse omale konkreetne inimene, kelle kanad jalutavad stressivabalt õues. Ilmselt sama asi hakkab järjest rohkem toimima ka mesinduses. Kes oskab oma mesilasi pidada nii, et haigused neile kallale ei kipugi. Jaa, just nii minul ongi, mõtlevad paljud. Ja ongi. Olen kindel, et paljudel Eestimaa mesinikel pole mingeid haiguste ja parasiitide probleeme. Küllap jõuavad selleni tasapisi kõik teisedki. Need varroad ja muud parasiidid on ikka mingi vale pidamise ja suhtumise vili. Aga olgu mõtlemisaineks. Ei taha olla mingi teadja, kuid tundub nii.

Tänud

Tänud kõigile heade nõuannete eest.