Ergutuseks suhkrut

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tere,

Millal peaks andma lisaks suhkrut tarru?. Ilusa ilmaga käivad ikka veel väljas aga ega enam midagi vist noppida ei ole. Kas peaksin talvevaru juba ära andma või siis lihtsalt ergutuseks lahjemat?.

Tänan

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

söötmine

Praegu on õige aeg peresid söötma hakata, seda võib teha septembri keskpaigani ja kui vaja siis niikaua kuni vastu võtavad. Väga hiline söötmine pole pere talvitumise seisukohalt hea. Mõned mesinikud hakkavad söötma juba 10 augusti paiku. Minu mesilased said oma esimese suhkrulahuse 1:1 vahekorras 20'ndal augustil. Järgmiseks hommikuks oli pooltel kõik ööga pessa viidud. Kogus oli 4 liitrit.

to allfa

Miks nii lahja siirupiga söödad? Mina söödan 1,5:1 ja seegi mõne arvates lahja!

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

lahja siirup

Soojemate ilmade ajal annan 1:1 vahekorras ja kui ilmad juba sügisesse jõuavad siis 2:1 . Samas, mesilased veavad lahja siirupi ka ilusti ära, ainult neil läheb kauem kaanetamisega. Nüüd ongi juba plaanis järgmine siirup teha 1,5:1 vahekorras. Ilmad on vihmased ja jahedad, mesilased öösel juba on osalt tardumis olekus.

Sügis käes ..

..ilmad külmad ja vihmased aga siirupit 2:1-le annab ikka sulatada, minu jaoks raskelt..

Kasutaja imrev pilt

Mesilaste söötmisest

Tõepoolest väga aktuaalne teema,sest sügis läheneb kiiresti javäljas septembris midagi korjata pole.6 tarust olen sööta andnud 2 tarule suhkrulahust vahekorras 2:1 ja 1,5:1.Ülejäänutele olen siiamaani andnud söödaks kaanetamata meeraame ja raamidest,kus mesi juva välja vurritatud.Juhuslikult sattus aga näppu "Maalehe" lisa "Targu talita"2005a Nr 49,kus mesinik Aavo Saar Tartumaalt teatab,et tema oma mesilastele annab suhkrulahuse asemel ainult raamidesse jäänud kaanetamata mett ja eemaldatud kaanetisest tehtud meevett. Sooviks teada,kas tõesti võib sellist soovitust järgida?Ootan ka teiste arvamusi.

Ergutuseks suhkrut.

Tere!Väga rumal küsimus tuleb aga vast ei pahanda.
Püüdsime sülemi täna ja küsin kas peaks neile suhkrusiirupit ka kohe andma turgutamiseks.
Kui peaks,siis tahaks ka väga teada kuda antakse purgiga ja kuhu see purk pannakse.Loodan väga,et saite küsimusest aru ja vastate mulle algajale.Aitähh.

Pronksmedal (100p.)

Purgiga söötmine.

 

Kõige lihtsam söödanõu on liitrine või pooleliitrine  klaaspurk. Teed siirupi valmis ,üks osa suhkru , üks osa vett ja valad soojalt purki. Lahuse temperatuuri võid proovida näpuga. Kui näppu lahuses võib hoida on temperatuur paras. Nüüd seod purgile kahekordse marli. Võtad mingi taldriku, asetad marlile ja pöörad purgi põhja ülespoole. Kui nüüd pugi vaikselt taldrikult üles tõstad, ei voola siirub läbi marli välja. Paned vahelaua taha tarupõrandale paar liistu ja asetad purgi nendele, põhi ülespoole. Nii pääsevad mummid altpoolt läbi marli siirupit tankima.
Vana ,äraproovitud moodus pere kiireks abistamiseks, kui tarvilikku inventari pole käepärast.
 

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Ma soovitan sul kindlasti

Ma soovitan sul kindlasti söötma hakata. Muidugi kui seal kanarbiku, rapsi või nõmm-liivateed kasvab siis pole vaja. Minul on tarukaal nullis juba mitmendat päeva. Saavad ainult elatuskorje.

 Praegu söötes muneb ema rohkem ja talvituma läheb tugevam pere. Anna kindlasti väiksemaid koguseid, alla 3 l korraga,  1:1 vahekorras. Lahjem sööt paneb neid paremini kärge ehitama.

Kuidas purgiga anda, pilti just pole kuid saan seletada. Puuri plastik purgikaande paras hulk auke, paarkümmend umbes. Mitte väga suuri ega liiga pisikesi. 3mm'sed vist olid. Võibolla keegi täiendab hiljem. Täidad purgi, kaan peale ja paned purgi pahupidi pulkade peale, vahelaua taha. Mesilased veavad päris hästi niimoodi siirupit pessa. Suurema söötmisega võib alustada 15'ndast augustist. Veel soovitan sul kindlasti varroa ravi teha sülemile, enne kui haue tekib peresse. Kui teed nüüd ravi ära siis pole vaja sügisel enam teha. Varroa ravi on oluline, isegi kui lesta ei näe ei tasu uskuda seda, et neid pole.

Suur,suur aitähh teile

Suur,suur aitähh teile Valdo ja Alfa.Minusugune algaja sai väga hästi teie seletustest aru.On ikka toredaid abistajaid küll.
Alfa käest ikka küsiks veel selle varroa ravi kohta,kas peaks mesinduse poest tõrje jaoks materjali küsima.Kindlasti tahaks ikka siis tõrjet ka ära teha.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Vet-apteekidest ja mesindus

Vet-apteekidest ja mesindus poest võib küsida. Algajale soovitan ravi-ribasid. Eestis on saadaval nii vene kui lääne-euroopa ravimid. Enamus ravimitest jätab jäägid mee ja vaha sisse. Kuid see aasta sa enam mett sellelt perelt ei saa. Nii et, võid ravida julgelt. Millist ravi-riba kasutada? Sinul on vaja ainult 2 riba, neid müüakse 10 riba pakis läheb see sul natuke kalliks. Osta vene ribad nagu Fumisan või Apipol( viimast pole kasutanud, ei oska öelda midagi tutvustuseks). Need on odavamad. Apistan ja Bayvarol on 400.- kr pakk. Bayvarol on üks vähestest ravi-ribadest mille jääke pole meest ega vahast leitud. Veel on uuem ravim BeeVital, Varroa Stick. 15 ml pakk maksab ca 25.- kr. Sellega peaksid tegema ravi 3x, seega ostma 3 pakki. Õpetus antakse kaasa või otsid netist. Ma pole veel kasutanud BeeVitali toodet ja ei oska enda kogemust edasi anda. A. Rohtla on katseid teinud, pidi töötama. Mina teen see aasta esimest korda katse perele sellega.