Lamavtaru.

Pronksmedal (100p.)

Sügisesed tööd mesilaste juures jõudnud lõpukorrale, veel vaha sulatamine ja raamide remont.
Olen selline hobimesinik oma 7-8 taruga, ei aja mingit suurt meesaaki taga vaid lihtsalt meeldib vabal ajal seal mesilasi vaadata ja neid sättida.
Pikad talveõhtud ees ja tekkis selline veidi omapärane mõte, et ehitaks ühe suure, suure taru, eks need teised ole ka omatehtud ja sealt siis mõte alguse sai.
Plaan siis järgmine, et taru laiuseks kuskil nii 24 - 32 raami ja teine paar raame veel sinna esimeste taha, noh siis tuleks taru enam - vähem kandiline, jagaks ta keskelt pooleks, kahe pere jaoks. Nüüd aga hakkasin kahtlema kas mesilased ikka tahavad sinna tagumiste raamide peale minna ja kuidas suvel kuumaga tuulutus seal tagapool ka on.
Muidugi võiks teha taru tagakülge väikesed õhutusavad, just parasjagu raami ülalserva kohta, või siis mõtekaim tagakülge alla lennuava, aga mitte mesilaste jaoks vaid õhutuseks, no võrk ette või kuidagi niiviisi.
Mõtlesin nii ja naa ja arvan, et oskate nõu anda või üldse see idee maha laita.
Küsite kindlasti milleks selline jaburdus, aga annaks sellele tarule, õigemini juba majale väga viisaka välimuse siis sobib ta suurepäraselt mul sinna kaugemasse aianurka, ilus vaadata.
sellel majal soojustaks muidugi ainult esimese otsa ja põhja ära, sest sügisel moodustaks pere ikkagi lennuava juurde raamidele ja tagumine raamide rivi lihtsalt välja ja alt õhuvahega soojustus sinna asemele.
Praegu ongi ainus küsimus, kas mesilased kah sellisest kobakast midagi arvavad ja esimeste raamide taha paigutatud tagumisi raame ka kasutusele võtavad? Äkki oskate mõne ideega ja kogemusega aidata!

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Ma ei usu,et mesilastele see

Ma ei usu,et mesilastele see ühiselamu meeldiks,pole sellist asja veel kuulnud,et mesilased kolliksid kokku,ikka lähevad pered lahku...Sa näed palju vaeva aga tulemus -0.Aga võid ju proovida,igal asjal on keegi algataja,äkki sina leiutad mesilaste ühiselamu...,jõudu tööle.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Lamavtaru

Et siis magasin külje peal nagu. Aegade hämarusest on mesilased pesitsenud õõnsates puutüvedes. Nad laiendavad pesa vertikaalselt. Siit ka korpustaru idee. Samas kui lamavtaruga on laiendamine hiljaks jäänud, ehitavad ka vahelaua taguse kärgi täis.
Ema ei tohi teise ruumi lasta, las see jääb siis mee jaoks. Õhutusava kindlasti suveks. Kui korjet ei ole nagu tänavu, siis mesilased sinna ka ei lähe.
Proovi ära. Tõenäoliselt õnnestub.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

kahepere taru

Kas sain õieti aru, et kavatsed sinna panna 2 peret kõrvuti elama, taru on pikiraame eralduslauaga poolitatud ja lennuavad (pealendlad) asuksid esiseinas?
Tõepoolest tekib küsimus, milleks seda vaja on? Ja kui mugav on tõsta mesipuust välja esimese rea raame, tõstmine jääb kaugemale ja mesipuu taga seistes väljasirutatud kätega täis meeraami kergitada on ilmselt suht ebamugav.
Taru keskele toetuvad kahe rea raamid ühele ja samale lisavaheseinale, see peaks ilmselt ulatuma peaaegu põhjani, muidu jääb kahe raami otsaliistu vahele liiga suur vahe ja mesilased ehitavad sinna lesekärje. Vaheseina paksus Eesti raami korral peaks olema ca 20mm kui ma raamimõõte peast õieti mäletan, millest teed vaheseina ja kuidas väldid selle kõmmeldumist soojuse-niiskuse mõjul?
Õhutusavade asemele võib tahakülge ju teha lisalendlad.
Ja ikkagi seesama mõte: mesilased arenevad meelsamini vertikaal- kui horisontaalsuunas. Lamavtarude kasutajana väidan, et kui pesaraame on tarus üle 16 ja magasine peal ei ole, hakkab seal olukord veidi sassi minema, haudmeraamide vahele kipuvad tekkima meekärjed. Vastavalt magasinide lisamisega saab ka pesaraame juurde panna ja pesaosa püsib korras: haue keskel, siis suira ja äärtes meekärjed.
Vabanda kuid olen sellise konstruktsiooni suhtes veidi pessimistlikult meelestatud.