Penoplast lamavtarus

Tere. Küsimus: kuidas oleks õige paigutada penoplast lamavtarusse (kas ainult külgedele või ka peale) ning ühes sellega, mida ja kuidas soovitate talvesoojustuseks veel lisada? Olen tänulik kõigi soovituste eest!

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Penoplast lamavtarus

Minu arvates ei sobi penoplasti üldse lamavtarus kasutada. Lamavtaru põhimõte peaks olema vastupidi penoplast korpustarule. Seal on tuulutuseks korpustaru põhjasolev võrk , taru on pealt õhukindlalt suletud ja lagi soojustatud paksema peno plaadiga. Niiskus kontentseerup külgseintele ja tilgub läbi võrkpõhja.
Lamavtaru põhimõte on nagu ka puidust korpustarudel, kus taru põhi on suletud ja ventilastioon toimub läbi taru soojustatud laemattide, samuti ka küljemattide alla jäetud õhupilu abil.
Penoplast aga ei lase õhku läbi ja pere võib jääda liigniiskuse kätte. Olen ise külgmattide asemel penot kasutanud, enam ei kasuta. Tekkis hallitus otsalaua taga.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Peno soojustusena

Parimaid variante see materjal talvekatteks ei ole, kuigi enamikus on korpustarud just sellest tehtud ja mesilased elavad neis edukalt. Samas kasutatakse korpustarudes lamavtarudest veidi erinevaid ventileerimise meetmeid.
Iga talve jooksul ärasöödud suhkrukilo kohta eritavad mesilased rohkem kui pool liitrit vett, kuidagi tuleb see ju tarust välja juhtida. Lamavtarus on põhiliseks õhuvahetuskohaks lennuava, ka otsamatte pole soovitav vähemalt talve esimesel poolel vastu põhja asetada, nende allavajumise vältimiseks pannakse otsamati alla põikliistud.
Katmiseks võiks lähtuda mesilaste looduslikust talvitusviisist, puuõõnes on tavaliselt kärgede all piisavalt vaba ruumi prahi pudenemiseks, külgedelt ja pealt on kobar kaitstud puiduga, mis ei ole teatavasti päris hermeetiline vaid juhib osa niiskust välja. Nii võiks ka pesa pealt katta suht soojalt kuid samas veidi hingava materjaliga. Lennuava peab olema aga piisavalt lai tagamaks vajaliku õhuvahetuse, oletan et piisab ca 2cm tarus oleva raami kohta.
Ise kasutan pealt katmiseks vanu õhukesi nn. baikatekke, nende heaks omaduseks on võimalus kokkuvoltimise teel katmise ulatust laides piirides muuta. Küljemattideks on hea osta ehitusmaterjalide poest hankida mingit kivivillaplaati, õmmeldes sellest väljalõigatud tükid sobivatesse riidest kottidesse saab korralikud oma kuju säilitavad otsamatid.