Küsimus mesinikele

Tere

Kuidas meelitada mesilaspere looduslikul viisil ? Lisaks siis veel, et kuidas suhtute looduslikesse tarudesse, õõnes puupakud näiteks.
Lõpuks siis sooviks teada kuidas mett kärgedest kätte saab, kui kärjed on looduslikud ja sellest tingitud ebakorrapärase kujuga?

Lugupidamisega

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

loodus

mee saad kätte meepressiga, kõik muu on ainult hea nali ullikestele pähe määrimiseks. no värava kõrval võis ju üks pakktaru olla küll eputamiseks.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

pakktaru

ma ise mõtlen et meevõtmine toimub siis noa ja kulbiga
kesse ütleb et ema kusagil kärjekäikude vahel nõnda hukka ei saa
haue ja mesi lähevad segi
mett täis kärjed purunevad kergelt, kes neid harutada jõuab
teistest lähedalasuvatest tarudest algab röövimine
kuidas peale meevõtmist talvesööta anda
sügisel enam kärgi ei ehitata kui korjet pole
kui need küsimused positiivselt lahendada võiks proovida
seni jääb see ikka mesiniku viguriks
pealegi on kusagilt tulnud sülem reeglina kellegi mesilast putku pannud st on juba kellegi oma

sülem

oli vist nii, et sülem on niikaua mesiniku oma kuni säilib silmside, aga kui silmist kaotad siis juba maaomaniku
või leidja oma. parandage kui eksin.

Pronksmedal (100p.)

Üldjuhul

Üldjuhul küll. Kui omanik muidugi ei ole proff. Proff arvatavasti oskab algaja ümarguseks rääkida ja siililegi selgeks teha, et antud sülem on tema ja ei kellegi teise oma.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

looduslikult meelitada ?

looduslikult meelitada ? üles ehitatud kärgi sinna panna on peaaegu võimatu panna. Kuid mõne mesiniku kääst sülem sinna panna on võimalik. kui lased sinna paku sise külge sooned saad kaa kunts kärgi mönedpanna. kuigi ma ei tea kas need kärjed ära ei vaju, kui pesa temperatuur töuseb 36kraadini töuseb. proovi järgi! Kunapole kärje ümber liiste on kärg kergesti purunev seega pole seda muul viisil võimalik töödelda peale presimisega vöi kärje meena (sööd met kärjega koos). Met saab presida kaa öuna mahla pressiga kuidsiis läheb rohkem raisku.Pak tarud läksid moest sest , et pakk tarust met kätte saada tuli mesilas pere ära tappa.Kuna polnud lihtne sinna uusi peresid leida tuli akata muid mooduseid leidma. kuna paku sisse on võimatu raame panna akati vä-lja mötlema esimesi raam tarusid seegaleiti uusi varante mee vötuks ja raamide terveks jäämisega (tsentrifugaal jõul) ehk mee vurriga. Saa vöid teha taru raamitega kuid väljast on pakk taru kuju. omal lihtsam tegutseda . raami möödu vötad sellise mis mahuks pakku möötmetele . pöhi reegel on 7-8mm peab olema taru seina ja raami vahe jakahe raami vahe peab olema miinimum 7mm. maksimum 11mm. kui on vähem kui 7mm. ei mahu mesilased läbi ia siis naad kitivad täis kui on suurem kui 8mm ehitavad kärjed täis. kärjed teeks laius on kitsas ja sügavus on tunduvalt sügavam. Kui on raamid on lihtne valida mee ja haudme raamide vahel. edu sulle

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

sülemi lugu

jaak0001 kirjutas:
Üldjuhul küll. Kui omanik muidugi ei ole proff. Proff arvatavasti oskab algaja ümarguseks rääkida ja siililegi selgeks teha, et antud sülem on tema ja ei kellegi teise oma.
Mina leian kui oled prohv
pole sull sülemi järgi joosta. Teed ise peresid just nii tugeva ja nii palju kui tahad. ühest perest saab teha nii palju peresid kui tarus audme raame on tulevad väiksed pered ja järgmine aasa anavad saaki .ema pead ostma, ise tegema vöi ase ema kasvatama. see viimane varjant on köige kehvem. sülemi järgi jooksmine kulub mittu tundi kuid kümne pere tegemiseks 15min. teiseks prohvidel pea aegu ei tule sülemeid. Prohvil tuleb 100 perest võibolla 5 kuni 10 sülemit. Vabandust kui solvasin sind. Aga see on minu arvamus asjast.

Looduslik mesindamine täitsa võimalik

Ei taha küll seda süsteemi ühegile mesinikule soovitada, kuid on võimalik tekitada ise kärgi.ja need siis paku sisse tõsta.
Isiklikust kogemusest on ca 4-5 näidet millest võinuks alustada.
Esmalt vaja üht täitsa tavalist lamavtaru ja noore emaga pere. Seejärel tuleb arvesse võtta, et noor ema suurendab pere jõudsalt. Kuid ise hoiduks neile piisavalt raame panema. Otse vastupidi paneks ca 5-6 mustemat raami pesasse.
Pesa teeks keskele ja ühe ääre laua jätaks ära ning kataks ääre laudadega kinni. Seejärel jätaks nad terve suve sinna majandama. Suve lõpuks on oletatavasti ise tehtud raamid (lahtises pooles) üles ehitatud ja juba mustemat karva ehk siis tugevamad. tõsta on neid ka juba täitsa võimalik.. Pakktarusse tõstes ise kasutaks lippe mille paigutaks nende puidust raamideta kärgede vahele. ja mitte pikkasid nii 5-6cm pikkuseid. Igavene nikitsemine oleks kuid tehtav.

Isiklikult leian, et iga pakktaru ka ei sobi. neid 100 aastaseid ka vist pole kuskilt võtta. Teisalt kuidas ära hoida külgede ära mädanemine. ja lisaks kas pealt käib ka "katus" maha. Kuidas saab mesinik meele ligi.
Tühja ruumi soojendamisega tuleb kindlasti esimesel talvel tükk tegu mesilastel mistõttu on suur oht, et mesilaspere sureb külma.
Haava puust on hea küll seda pakku seeest õõnsaks raiiuda (enamik suuri D=100-120cm) on seest pehmed ja ääred vaid tugevad. St tuleb mesinikul teha katus ja põhi. Poleks ka nagu probleemi kuid see puidu mädanik läheb edasi.
St tuleks kasutada ikkagi mõnda suuremat kuuse kändu. Nondest tühja paku tegemine jälle keerukas. Lõika või saega keskelt puruks ja hiljem naeluta (tihendina kasutades hiljem vaha näiteks) omavahel ta kinni tagasi. Saaks teha ka mingid kinnitus nagad algsete raamide jaoks näiteks.... Katus on kerge mingi kooniline teha. ja põhja kasvõi võrk või lauad.
Need siis minu ideed kuidas tekitada 1 pakktaru ja kuidas tekitada mesilaspere vastav pakktarusse.

Rohkem ideid mul kahjuks jõulupüha ajal ei tekkinud. Seega kahjuks ei oska rohkemat aidata. Loodame, et mesinikud mind kohe hukka enda kirjutatu pärast ei mõista. See ei ole ikkagi päris õige mesindamine....

pakktaru

Kui tahad looduslikult pidada, siis peab sul olema veidi oma metsa, parem, kui männikut. Lõika männil latv maha. Puu otsas seda küllaltki ohlik teha, kukkudes lööb sind puu otsast alla ja siis heal juhul haigla, kui mitte surnuaed. Edasi õõnesta lõunapoolsesse külge kirvega 1m pikkune ja 15-20 cm laiune pesaauk , soovitavalt 6m kõrgusele. Avause ette pane paksem männilaud, kuhu puuri mõned augud. Mesilased leiavad koha küllaltki sagli ülesse ja asustavad meeleldi. Kui puu kavab, siis pole talvekülma karta. Mett võta augustis. Anna suitsu ja võta laud pesa eest ära. Kasuta pikka nuga. Suitsuga aja mesilased eemale. Ühel aastal lõikad vasaku poole kärgedest ära, teisel parema. Siis ei teki kärgede vananemise ohtu. Kärjed meega pane sõelale, mesi nõrgub soojas välja, kadu on suht väike. Kahjuks tõrje tegemine on raskendatud, kuid võimalik. Saak jääb ka kesisemaks, kuid tegevus rohkem harrastus.

Kasutaja Rainis pilt

Pakk taru pluss

on, et ta on vertikaalsest puidust, kuid seda saab ka lauast teha. Taru haudme ruumi sisesein tuleb teha vertikaalsest puidust. Või kui tahab teha pakk taru, siis jätta see alumiseks korpuseks. Kevadel lõigatakse 1/3 kärjest valja ja kõik. Mesilastele meeldib kombineeritud taru. Tean omast kogemusest.