Majandamine

Tere Kas majanduslikus mõttes ikka on nii hull, kui näiteks siin kirjutatakse? http://www.omasaar.ee/index.php?content=artiklid⊂=47&artid=7820&sec=13 Seda juttu lugedes ei tahaks uskudagi, et Eestis profimesinikke tegutseb...

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Majandamine

Kindlasti ei ole asi mesinduses nii hull nagu nimetatud artiklist välja paistab. Teatud grupp mesinikest (hea, et vähesed) kipuvad hädaldama rohkem, kui asi väärt on. Nagu mandrile kuulda, on saarlastel moodustatud ühine mee turustamise süsteem, soovitaks eakale mesinikule veidi noorematega ühendust võtta ja küllap leitakse viis kuidas neid probleeme lahendada.
Jass

Jaa-jahh

Pistame aga pea niinimetatult liiva alla ja salgame probleemi maha ...
Ei ei ei - ei ole ju väljamaist mett poeketid täis ja üldse pole kodumaise mee hind, kui seda veel kuskile kauplusekettidesse järgi on jäänud - üldsegi kõrge - ei ole ei ole - no kus sa sellega Smile))

Vaatame objektiivselt - poodides on Saaremaist mett, Meveda toodangut ja paar-kolm väiksemat tegijat ...
Ahh-jaa Sirel on kahh veel säästukas ja paar tükki ehk veel ....
Küll on aga kaubanduses hulka Hiina mett, Ungari mett ja veel kümmekond liiki või rohkemgi muudelt maadelt pärit mett põhiliikidena ja siis Ukrainast pärit mett mitut sorti....

Pole ju probleemi - liberalism ja kohaliku majanduse põhjalaskmine ruulib täiega - vaba turumajandus ju ...

Kes aru pole saanud - millest jutt, panen siia alla ühe videoülevaate maamunal toimuvast ja toimivast olukorrast. Eesti keelne tõlge on tükati nadi - kuid talutavalt aru saadav. Palun varuge kannatust ja vaadake ''Ajavaimu'' lisa ja ka ''Ajavaim'' ilusti ära - ehk siis taipate, kuhu me oleme suundumas ja miks ...

http://www.overstream.net/view.php?oid=mgmfs3uvsjek

Edukat meeaastat siis kõigile

Hea tabamus

Ikka hästi öeldud küll!
Mis imeväel aga rahvale selgeks teha, et kodumaise mee väärtus on meile parim, ... vat sellest surnud punktist pole ka kaugel silmapiiril mingit muutust näha. Või toimuvad sellised muutused äkki üleöö. On ennegi juhtunud.

Selgitustöö algab ikka

nagu kala roiskuminegi ''peast'' ehk siis sellest mesindusliitude ladvikust !
Nimesid pole vaja siin mainida - teame ja tunneme me neid ju kõik. Peame neid tänama lobitöö ja vaba kaubanduse levimise eest ehk siis ka kodumaise mesinduse põhjalaskmise eest.
Ega nad siis meelega seda tee, nad ju samuti rakendatud propaganda vankri ette. Üldkokkuvõttes on nii palju asja kohta öelda, et seisnuks nad omal ajal kodumaise mesinduse eest ja teinuks rohkem tööd meie riigi mesinike jaoks. Reklaamid, igasugu saated, ajaleheartiklid, oma laiemalt leviv ja pisutki kvaliteetsemal paberil värviline ajakiri mesindusest - või siis paaris ajakirjas-ajalehes oma mesindusnurk, mis regulaarselt ilmub ....

Igasugune mõttetu reklaamimüra ilmub nii, mis mühiseb klantspaberil - postkastid ajavad üle ääre sellest rämpsust, kuid pole selle müra hulgas kohanud ühtegi reklaamilipikut, mis propageeriks kodumaist toodangut, pole seal ka olnud ühtegi kodumaist mett puudutavat reklaami. Ikka ja ainult ning eranditult domineerib reklaamis välismaistele kontsernidele tehtav lobitöö, mida meil lastakse järjekindlalt teoks teha, sest keegi lausa soosib sellist tegu- ja mõtteviisi (loe kõvasti kinni makstud tegu- ja mõtteviisi)
Ja ärgu tuldagu siin rääkima ja mullikesi ajama, et mesi teeb endale reklaami ja mesinik samuti - meie mesinikena teeme seda kitsas ringis nagunii, kuid arusaamatuks jääb siinjuures see, mille jaoks on meitel see juhtimisorgan, kui see organ vastavat tööd tegemas pole?
Mõtteid on üsna palju, ka see mõte, et keegi on tegutsenud kardinaalselt vales suunas ja see keegi on ikka seotud asjade ja olude juhtimisega kellelegi vajalikus suunas - mesinikud enamjaolt on aga ikka seotud tootmisega.
Mõned mesinikest on seotud ka väljamaise mee sisse toomisega ja neid tunneme me ju samuti kõik - pole tarvis nimesid nimetada ja näpuga osutada ...
Ja sellel lastakse rahus sündida (toiming on nii või teisiti hästi kinni makstud)
Raha ju ei pidanud haisema ...

See on see liberalism ja kodumaise tootja huvide eest mitte seismine (loe suisa kodumaise tootja vastu töötamine ja tootjate põhjalaskmine)- kes seda tegema aga peaks - pole tahtmist ennast korrata.

Kirjutaks siis veel ühest asjast, milleks on nood niinimetatud ''euronõuded'' - asjaga lähemalt kokku puutununa ütlen, et nood on tootjate piiramise ja ahistamise abinõud, et alles jääksid suurkontsernid (enamasti ''lääne'' päritolu) ja, et hästi elaksid üksnes vahendajad (loe kasusaajad ja hinnakergitad)

Sai pikk ja s**t jutt tänaste faktipõhiste mõtetega - loodame, et Tormi pole sunnitud seda surve tõttu kustutama, kui otset kriitikat.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Isamesilased pilt

Aga töö ju pidevalt käib, vaadakem ka positiivset!

Eks alati oleks ju parem, kui parem oleks...

1)
Kodumaise väärt mee turustamiseks tehakse palju tööd näiteks mesinike korraldatud üritustel, õppepäevadel ja isegi lihtsalt laatadel, nö kodanikuinitsiatiivi korras. Häid näiteid võiks siin tuua palju. Nendest turukujundamise üritustest, kuhu ma olen sattunud, jättis eriti tõhusa mulje mullu sügisel Karksis korraldatud meefestival, mille taga seisis suurelt osalt Antu Rohtla. Antud ettevõtmine paistis silma muuhulgas seetõttu, et suhteliselt väikeses kohas, ilmselt minimaalsete kuludega oli saavutatud maksimaalne tulemus! Pole kahtlustki, et selle mõjul paranes ka kodumaise mee tarbimine ja inimeste teadmised sel alal. Väärt üritusi on korraldatud mujalgi, antud kontekstis omavad suuremat mõju need, mis on suunatud laiale publikule. Pakuks: need on parim ravim kodumaise mee müümata jäämise vastu. Kui omakandi mesinikud mistahes Eesti nurgas soovivad mee müüki edendada, siis muudkui aga meepidu korraldama...

2)
Ega mett tutvustav kirjasõnagi napp ole. Mu pisike panus ühisesse üritusse on näiteks perenaistele mõeldud raamatuke "Mesilatooted Koduapteegis ja -köögis", milles on püütud lugeja pead liigselt koormamata põhiline, sissejuhatav osa antud teemasse ära öelda. Häid raamatuid on saadaval palju ja inimesed tõepoolest loevad neid.

3)
Eestimaist mett siiski ostetakse poodidest tublisti ja samuti ostetakse seda otse mesinike käest. Suur hulk tarbijaid on saanud päris targaks, nad teavad mis on väärtuslik ja tervislik ning kuskohast seda hankida. Kes oma mett müüa tahab, leiab võibolla ka mõned turustusnipid raamatust "Mesiniku Magus Elu..."

Selgitustöö algab ikka jätk

Eelneval kirjutajal on selles vallas hea kriitikavõime. Lisaksin omalt poolt ka mõningad kriitikanooled lendu. See sama liit, kes on mesinike esindaja riiklikul tasandil, ei ole siiani suutnud lahendada mesinike jaoks olulisi tegureid nagu taimekaitse ja ullukikahjud. Tõsi ulukikahjudega saadi nüüd mingit moodi esialgu jalule, aga ka ainult seetõttu, et leidus aktiivseid inimesi väljaspool liitu, kes avaldasid pidevat survet instantsidele. Kui mitmed aastad oli loengutel kaasas Männil, aga jutt oli ikka ümargune.
Hullem on olukord taimekaitse vallas. Siin ei ole ju Eesti mesinik mitte üks raas kaitstud. Pigem on ta jalus põllupidajal, kes vaesest mesinikust täiel rinnal üle sõidab. Kui jälgida ümberkaudsete riikide seaduslikku reguleeringut taimekaitsetöödest, siis tekib paratamatult küsimus, kas meie mesinik peaks seda taluma. Miks ei ole mesinikke esindav organisatsioon astunud konkreetseid samme parandamaks mesinike rasket olukorda mesilaste tapjate suhtes?
Peale selle on tõesti bürokraatilised nõudmised mesinike jaoks kohati naljakad ja sellised nõudmised ei saa tekkida ühepoolselt vaid siin tehakse koostööd ikkagi mesinike liiduga ja leitakse kompromissid. Kahjuks on siiani mesinik ikkagi kannataja, kes peab täitma lolle nõudeid. Vaadake natuke mujale Euroopasse, kas seal leidub sellist lollust.
Olukord ei ole liidu sisekorraski enam paigas vaid seal on ka juba mingid korruptsiooni ilmingud. Toimub mingi brožüüride müük, mis tegelikult eurorahaga kinni makstud ja kuuluksid tasuta jagamisele.
Väga mädanema on läinud see organisatsiooniline värk ja mesinik on kannataja.
Mesinike tutvusringkonnas on mitmed tublid kaalunud liidust välja astuda ja ei näe sellisel tegevusel mingit mõtet.

Väga tubli Mart

See on küll väga väärt ettevõtmine, et kodumaist mett propageeritakse.
Kuid pean tõdema, et raamatupoodi on küll harva inimestel asja raamatute küllalt soolase hinna tõttu. (enne ikka ostetakse söögipoolist ja lastakse end ''kirgedel''/reklaamil ära osta, kuid mett ostavad vaid vähesed)
Ja inimene laseb ennast ikka enamjaolt kaasa haarata massipsühhoosist ning on sealjuures ''tabletiusku'' - loodusravi ja mee üldtugevdava ja organismi toetava tõe juurde niisama kergelt ei jõuta.
Ajupesu propagandade näol teeb ja on teinud oma töö.

Mida siis inimene teeb, kui tal on valida - loomulikult ta jätab ju mee oma ''hariduse'' tõttu ostmata ja tõtleb apteegi manu või siis ravitseja mann, et too siis ''kolme käeplaksuga ''''häda'''' ära võtaks'' Wink

Selle asemel võiks ju moodsate toidulisandite asemel ja muude moodsate surrogaatide asemel tarvitada mett toidulisandina.
Kuidagi väheks jääb seda meepropagandat muude tootepromode kõrval, mis nuumavad neid väljamaiseid firmasid ja nende tooteid laias laastus.

Kuid edusoovid Mart Vabarile ja tänu raamatute eest.

No meite inimene

on ikka teada ja tuntud selle poolest, et ta oma peaga pole võimeline midagist mõtlema vaid viib ellu võõrast ''tarkust'' lolli järjekindluse ja visadusega
ehk teisisõnu ''saksa täpsusega ja inglismannide konservatiivsuse ning politsei korra järgi''

Valitud pealikud osutudes valituteks - osutuvad ikka ''surve all olevaiks'' ehk teisisõnu võimul püsimiseks ja rahavoogude kontrollimiseks/''suunamiseks'' on vaja teha tegusid, mis on võimule meelepärased Wink
Vastuhakkamine ja oma peaga mõtlemine on ju võimu puhul välistatud eriti, kui mängu tuleb sõna ''raha''

Kriitikat peab olema, nüüd ka paluks ettepanekuid

Pean ennast samuti "heaks" kritiseerijaks, kuid samas peab endale aruandma, et pelgalt kriitikaga ei jõua me kuigi kaugele (võibolla kuristikust alla). Selleks, et Eesti mesindus elaks ja areneks on vaja konkreetseid ettepanekuid ja arutelusi mida ja kuidas edasi teha, teatud annus kriitikat kulub alati ära. Kritiseerida on ju imelihtne aga püüa sa midagi sellist teha millele ei järgne totaalset kriitikat, vot see on keeruline. Kahjuks enamusele meeldib kritiseerivaid tekste kribida anonüümse kasutajane, see teeb veidi keeruliseks viitamise aga püüan arusaadavalt kirjutada.
Viimasest kommentaarist võib lugeda välja paar teemat, kus peaks Liit aktiivsemalt tegutsema:
1. Ulukikahjud
2. Taimekaitse
Eelpool kommentaarides on kahjuks ainult kriitika, suht raske on välja lugeda ettepanekuid aga püüan siiski
3. Mee reklaam (alati saab paremini korraldada, kui seni on tehtud, vajaks kindlasti täiendamist)
4. Mesila nõuded (euronõuded: minu isiklik arvamus on, et meie riigis kehtivad nõuded on võetud euroopa seadustest, mis reguleerivad väga suurt tootmist, ehk kui meil näiteks ühineks kõik siin eespool mainitud mee pakendajad siis võibolla saaks sellise ettevõtte Smile mis sobiks euroopa mõistes määratleda euronõuetega, kuigi jah mesila seisukohapealt on praegused nõuded täidetavad)
5. Juhatus- tugev kriitika selle tegevuse-tegevusetuse kohta.
No mis ma oskan öelda, raske juhtum. Siin on tugev mõtlemis koht kõigile, kes tunnevad muret Eesti mesinduse kohapealt. Teeks sellise ettepaneku mõtlemiseks.
6. Mõttetalgud. (Mida rohkem neid on seda parem).
7. Enne kui kriitikat teha peaks olema käepärast mõned ettepanekud olukorra parendamiseks, et mida tuleks teha ja kes seda peaks tegema? Muidu jäämegi ainult kritiseerijateks! Kõige parem, kui kritiseerijad (heas mõttes) moodustavad teatud huvigupi ja probleemse koha püüavad ära lahendada. Kuna märtsis on tulemas uued Liidu juhatuse valimised siis teeks sellise ettepaneku hakake varakult juba mõtlema sellepeale, kes võiksid järgnevatel aastatel Eesti Mesinike Liitu juhtida, kas nad on selleks võimelised ja mis on nende inimeste võimed ning mõtted tuleviku suhtes. Küsimus selline, kas "kritiseerijad" (ka mina) oleme valmis ja võimelised asju paremini tegema?
Lõpetuseks võin veel seda lisada, et mina ei kuulu liidu juhatusse, kuid mõned konkreetsed ettepanekud on olemas, mida tuleks edaspidi teha. Need ettepanekud teen juhatusele Jänedal 14-15 veebruaril. Soovitan sama teha ka teistel. Parem ikka kui siin ainult kritiseerida, midagi peab ise ka konreetselt tegema! Jass

täiendaks pisut

Anonüümne kasutaja kirjutas:
Eelneval kirjutajal on selles vallas hea kriitikavõime. Lisaksin omalt poolt ka mõningad kriitikanooled lendu. See sama liit, kes on mesinike esindaja riiklikul tasandil, ei ole siiani suutnud lahendada mesinike jaoks olulisi tegureid nagu taimekaitse ja ullukikahjud. Tõsi ulukikahjudega saadi nüüd mingit moodi esialgu jalule, aga ka ainult seetõttu, et leidus aktiivseid inimesi väljaspool liitu, kes avaldasid pidevat survet instantsidele. Kui mitmed aastad oli loengutel kaasas Männil, aga jutt oli ikka ümargune.
Hullem on olukord taimekaitse vallas. Siin ei ole ju Eesti mesinik mitte üks raas kaitstud. Pigem on ta jalus põllupidajal, kes vaesest mesinikust täiel rinnal üle sõidab. Kui jälgida ümberkaudsete riikide seaduslikku reguleeringut taimekaitsetöödest, siis tekib paratamatult küsimus, kas meie mesinik peaks seda taluma. Miks ei ole mesinikke esindav organisatsioon astunud konkreetseid samme parandamaks mesinike rasket olukorda mesilaste tapjate suhtes?
Peale selle on tõesti bürokraatilised nõudmised mesinike jaoks kohati naljakad ja sellised nõudmised ei saa tekkida ühepoolselt vaid siin tehakse koostööd ikkagi mesinike liiduga ja leitakse kompromissid. Kahjuks on siiani mesinik ikkagi kannataja, kes peab täitma lolle nõudeid. Vaadake natuke mujale Euroopasse, kas seal leidub sellist lollust.
Olukord ei ole liidu sisekorraski enam paigas vaid seal on ka juba mingid korruptsiooni ilmingud. Toimub mingi brožüüride müük, mis tegelikult eurorahaga kinni makstud ja kuuluksid tasuta jagamisele.
Väga mädanema on läinud see organisatsiooniline värk ja mesinik on kannataja.
Mesinike tutvusringkonnas on mitmed tublid kaalunud liidust välja astuda ja ei näe sellisel tegevusel mingit mõtet.

Kunagi käis Tartus Soola tänava loengusaalis keegi Soome mesindusteadlane loengut pidamas (olen visiitkaardi kuhugi kaotanud, seetõttu pole nimi meeles)
See sündis sellel ajal, kui meitel siin riigis hakati neid euronõudeid visalt juurutama. Küsisin siis ka muu Euroopa kohta, kus antud mesindusteadlane oli palju ringi liikunud, et kuidas siis sealmaal ka mesindatakse ...
See mis siis ilmsiks tuli oli nagu ''pommi lõhkemine'' - vastas ta järgmist - on niinimetatud näidismesilad ja müügivõrk, mis tegeleb sealmail ka mesindustarvikute müügiga, kuid enamik mesilaste pidamist on üsnagi talumehelik, mõnel lausa puukuuris muldpõrandal Smile Juttu illustreeris ka rikkalik slaidimaterjal.

täiendaks pisut põhjuseid, miks nii tehakse

Jass kirjutas:
Pean ennast samuti "heaks" kritiseerijaks, kuid samas peab endale aruandma, et pelgalt kriitikaga ei jõua me kuigi kaugele (võibolla kuristikust alla). Selleks, et Eesti mesindus elaks ja areneks on vaja konkreetseid ettepanekuid ja arutelusi mida ja kuidas edasi teha, teatud annus kriitikat kulub alati ära. Kritiseerida on ju imelihtne aga püüa sa midagi sellist teha millele ei järgne totaalset kriitikat, vot see on keeruline. Kahjuks enamusele meeldib kritiseerivaid tekste kribida anonüümse kasutajane, see teeb veidi keeruliseks viitamise aga püüan arusaadavalt kirjutada.
Viimasest kommentaarist võib lugeda välja paar teemat, kus peaks Liit aktiivsemalt tegutsema:
1. Ulukikahjud
2. Taimekaitse
Eelpool kommentaarides on kahjuks ainult kriitika, suht raske on välja lugeda ettepanekuid aga püüan siiski
3. Mee reklaam (alati saab paremini korraldada, kui seni on tehtud, vajaks kindlasti täiendamist)
4. Mesila nõuded (euronõuded: minu isiklik arvamus on, et meie riigis kehtivad nõuded on võetud euroopa seadustest, mis reguleerivad väga suurt tootmist, ehk kui meil näiteks ühineks kõik siin eespool mainitud mee pakendajad siis võibolla saaks sellise ettevõtte Smile mis sobiks euroopa mõistes määratleda euronõuetega, kuigi jah mesila seisukohapealt on praegused nõuded täidetavad)
5. Juhatus- tugev kriitika selle tegevuse-tegevusetuse kohta.
No mis ma oskan öelda, raske juhtum. Siin on tugev mõtlemis koht kõigile, kes tunnevad muret Eesti mesinduse kohapealt. Teeks sellise ettepaneku mõtlemiseks.
6. Mõttetalgud. (Mida rohkem neid on seda parem).
7. Enne kui kriitikat teha peaks olema käepärast mõned ettepanekud olukorra parendamiseks, et mida tuleks teha ja kes seda peaks tegema? Muidu jäämegi ainult kritiseerijateks! Kõige parem, kui kritiseerijad (heas mõttes) moodustavad teatud huvigupi ja probleemse koha püüavad ära lahendada. Kuna märtsis on tulemas uued Liidu juhatuse valimised siis teeks sellise ettepaneku hakake varakult juba mõtlema sellepeale, kes võiksid järgnevatel aastatel Eesti Mesinike Liitu juhtida, kas nad on selleks võimelised ja mis on nende inimeste võimed ning mõtted tuleviku suhtes. Küsimus selline, kas "kritiseerijad" (ka mina) oleme valmis ja võimelised asju paremini tegema?
Lõpetuseks võin veel seda lisada, et mina ei kuulu liidu juhatusse, kuid mõned konkreetsed ettepanekud on olemas, mida tuleks edaspidi teha. Need ettepanekud teen juhatusele Jänedal 14-15 veebruaril. Soovitan sama teha ka teistel. Parem ikka kui siin ainult kritiseerida, midagi peab ise ka konreetselt tegema! Jass

seda tehakse ilmselt selle tõttu, et teine inimene on meil siin riigis parim ''magustoit'' põhjalaskmiseks, kui konkurent...
väga lihtne on kaela saada endale ametnike armaada mitte anonüümsena esinedes - eluke on seda külge siinmail väga häste näidanud, ''pole konkurenti pole probleemi''

Küsimus

Kui palju on juttu olnud kusagilgi mee kasulikkusest inimorganismile, proportsionaalses mõttes - saated meedias, meediaväljaanded, tutvustavad reklaamilipikud, nende viimaste laialdane levik arstipunktides, apteekides jne...
Selline reklaam on mitmeti tööd ja aega nõudev, ja enamjaolt välistatud juba selle niinimetatud ''tableti ja surrogaat-toidulisandite'' (nõuetele vastava - mis on küsitav) müügiprotsesside tõttu.

Ma vist lasin kogemata

Ma vist lasin kogemata dzhinni pudelist välja Smile Tegelikult tahtsin vaid mesindamise kui tegevusala majandusliku külje kohta küsida. Kui palju näiteks on Eestis mesinikke, kellele see on peamine sissetuleku allikas? Mahuks neid juurde või mitte...?

mesindamine

Olen alati arvanud/tõeks pidanud, et mesinik ei saa ainukesena tegeleda mesindusega. Vaid tuleks ka mingi teine töö paraleelselt otsida/tekitada. Isiklikult olen leidnud, et parim töö selleks on metsandus, põllundus. Sest mesiniku töö on praktiliselt 60% talvel uute raamide ja tarude tegemine, vaha puhastused jne.
Suvel on kuni augusti lõpuni vaid mõned päevad tööd. Lõpetamine on just sellel ajal mis teisi töid ei sega. Näiteks viljakoristust või siis kartulivõtmist.
Kas suure mesiniku elu on kerge - väidan vastu. Sa ei oma kindlat sissetulekut ja aastad ei ole võrdsed. Kuskilt peaks ikka mujalt ka raha tulema.
Teisalt kuidas müügi organiseerid. Tõesti linnas ei ole mulgi mingi mure mett maha müüa, kuid selle olen saavutanud viimase 10a suure töö tulemusena, kui on tekkinud püsikliendid. Kuid isegi neile ei müü üle 1,5tonni mett kokkuvõttes maha. Maatingimustes on see vast maksimum 200-300kg juures, kuna maarahval on palju tuttavaid ja mõni ikka mesinik ka on kelle käest ostja kindlat mett saab.
Teisalt väikse tegelasena, ei tea kunagi ette palju su aasta meesaak on. Ennustamine on suht mõtetu väikse arvu mesilasperedega.

Teisalt ca 50 perega tekib probleem kus sa peresid hoiad. Soovitavalt ikkagi 10peret ühe kohapeal.

Teisalt alustamine on suht kirves. St ca 10a jooksul suudad sa kõrvale panna suuremesiniku varustusega, tarude arvu, raamide, ruumide ja ka transpordi muredega.

Seega kui sul on tahtmine siis katseta. Kasumit ei tule alguses kindlast väga kiirelt. Plussi jõuad heal juhul 5a ja siis vaikselt suurendades ja siis juba uuendused.

Tasa ja targu

Pressi mis sa pressid, aga paistab, et asi läheb ikka sedasama rada pidi mis ta läinud on. Mesinikul oma sissesöödetud piirkond, sealt need ostjad tulevad koju kätte, viivad enamuse mett minema, tütar või poeg viib osa mett oma töö juurde müüa jne.
Kui keegi nullist alustab, mis sellest. Selle aja peale mil temast mesinik saab, leiavad kunded ta ise üles. Vahel võib mõne purgikese siia sinna kinkida, kaasa võtta, ja nii see müümine tasa ja targu toimuma hakkab.
Raskeks läheb siis kui tarusid on palju (väga palju).

Niisiis dzinn on

välja lastud jahh!!!
Räägiksime siis pisut veel ühest valdkonnast ja see on mee kokkuostu hind - siiani olnud ''Sireli'' põhine, a-la ca 30 kohalikku raha kilogramm.
Rahade kättesaamisega on kaasmesinikke kuulates igavene ''rist ja viletsus'' ! Ja sellestki hinnast tehakse mahaarvamisi oma äranägemist mööda!?

Muidugi on aru saadud ja läbitud see etapp, mida tähendab mee müük kaubanduses ja kaubanduse hinnakujundus - loe ahnusest kaubandusettevõtete puhul.
Vaadates kauplusekettide hinnakujundust ehk siis letihinda meepurgil, siis tekkib küsimusi ...
ja neid on hulgim...
Olen kursis taara maksumuse, transpordi ja laomajandusega ning logistikaga. Purgi ja kaane sõda on ka Järvakandis peetud.
Pakendamine on ju omaette teema ''euronõuete'' tõttu ja see pole sugugi lihtne teema - uskuge mind...

Kulutused-kulutused ja veelkord kulutused Sad

Ja nüüd siis palun selgitage siin avalikkusele - ''helgemad pead'' - millisel moel on võimalik end ära elatada mesilsi pidades hinnaga 30 krooni/kilogramm miinus maksud ja kulutused mesilastele/mesilale ....
Muidugi tuleb tegeleda 101 muu asjaga peale mesilastega tegelemise, et ennast ja kaaskondseid ära elatada.
Kui seda va liberalismust ja niinimetatud ''vaba kaubandust'' pisutki piirata seadustega sissetoodava mee koha pealt, elksime me mesinikena ju pisutki paremini.
Kuid kas meite huvide eest ka selle kandi pealt kostetud on - ....
Nagu tänase päeva pilt näitab - on tulem miinustes mesinike poole pealt...
Ja pole kellegi asi - igaüks on enese rahakoti huvide eest väljas ning keerab kaaskondsetele käkki, nii kuis jaksab!

Kus kohast otsida siis väljundit ja milliseid lahendeid on ehk antud teema kohta veel välja pakkuda tingimustes, kus justkui on eestseisus, kes tegeleb väga küsitavate asjadega - loe mesinduse põhjalaskmise soodustamisega tegelikkuses!

Valus aga see on tegelikkus.
Ja ärge pange pahaks, et anonüümne - põhendus, miks - seisab samuti siin.
Lugedes siin foorumis eelnevate aastate postitusi, on mõni mees väga julge, et on välja öelnud asju, mis on hingel
Loodame, et on kadeduse ja viha rünnetest prii.

Kaua siis kestab see olukord mesinduses, kus mesinikud omavahel küll räägivad ääri-veeri mööda kitsaskohtadest, kuid kui on avalik koosviibimine, siis on kõigil suu vett täis (välja arvatud mõni julge ja üksik sõnavõtja)...
Saan aru, et kardetakse ja on ilmselt mida karta. Kui on eraldi ehk siis individuaalselt rääkimist olnud juhatuse liikmetega silmast silma, siis on mõne inimese ettepanekud sattunud kalevi alla.
Kus siis veel saab öelda välja omi mõtteid, kui mitte teemakohases foorumis.
Kui end avalikuks teeksin, tuleks eluvaldkond ''mesilsed'' lõpetada ja kodumaa tolmgi ehk jalgelt pühkida, sest kaaskondsete viha ei tunne piire (korduvalt kogetud faktor)

Arutlegem edasi ja palun Tormi - mis ka ei juhtuks - las teema püsib!
Vaatame , kas saab ka ükskord kaasamõtlejaid/rääkijaid siinsamas ja palju meid siis kokku tuleb - kasvõi anonüümsetena, kõrvalised isikud ju siin eriti kaasa rääkida ei saa asju ja olusid tundmata!

lühidalt mõned soovitused

1. Tuleks proovida paremini korraldada meeturustamist ja müüki, kui eelpool nimetatud ettevõte ei sobi, luua oma ettevõte selleks. Teha suuri kulutusi ja tunda sellest rõõmu, et saab müüa toodet sellise hinnaga mida soovitakse.
2. Läbiaegade on nö. ellujäänud tugevamad ja nutikamad (see ei käi ainult mesinike kohta). Kui ikka majandamisega toime ei tulda on paras aeg vahetada eriala ja investeerida teistesse valdkondadesse, kus tulu ehk rohkem tuleb.
3. Kindlasti ei ole need euronõuded ka ületamatud, kui ettevõtmine piisavalt suur on ja selleks inimesi palgata saab.
4. Kindlasti võiksite mõnel avalikul koosolekul suust vee välja sülitada ja teemasi arutada:)
5. Küll see vabakaubandus on kole asi. Kui ma õigesti mäletan mingist loengust siis Eestisse imporditakse keskmiselt 15% tarbitavast meest ja sama palju so. 15% müüakse kaubanduse vahendusel (mille pealt laekub riigile maksud, pensioni tahame me kindlasti saada ka) Smile) aga kurb tõsiasi on, et sellest 85% meest mida müüakse niisama ei maksta makse. Jämedalt arvutades laekub mesinikele keskmisel aastal 40-60 miljonit maksustamata tulu.
Head lugemist ja mõtisklemist mesinikud!!!
Maksukratt:)

elab ära küll

Eks meil kõigil on erinevad sihid ja soovid ning elustandardid, aga elab ära küll.
Tõsi , mesilasi peab ikka ka olema ja korralikult. Ilma ennast tapmata saab hakkama 150-200 perega, " pisike" abi kulub meevõtuajal ära küll. Tegelikult peredearv polegi nii tähtis kui kogu toodang. Praegusel hetkel peaks see olema umbes 10 tonni. et lahedalt ära elada.
Ja talvel mesinik puhkab, peseb nõud ning on hea isa oma lastele ning armastav abikaasa naisele keda ta meevõtuajal halastamatult ekspluateerib.
Kalle

Krikule

Kui pikk see mesinike pink seda ei tea taeva-vana kah mitte, aga toeta sina oma tagument ka sinna , kui ruumi on , mahud ära, kui mitte siis nõrgem kukub maha ja teeb ruumi.
Ja kui mesinikul talvepuhkusest aega üle jääb siis ta õpib ja täiendab oma teadmisi ning haub salaplaane.......

Kalle

hmhh

Anonüümne kasutaja kirjutas:

1. Tuleks proovida paremini korraldada meeturustamist ja müüki, kui eelpool nimetatud ettevõte ei sobi, luua oma ettevõte selleks. Teha suuri kulutusi ja tunda sellest rõõmu, et saab müüa toodet sellise hinnaga mida soovitakse.
2. Läbiaegade on nö. ellujäänud tugevamad ja nutikamad (see ei käi ainult mesinike kohta). Kui ikka majandamisega toime ei tulda on paras aeg vahetada eriala ja investeerida teistesse valdkondadesse, kus tulu ehk rohkem tuleb.
3. Kindlasti ei ole need euronõuded ka ületamatud, kui ettevõtmine piisavalt suur on ja selleks inimesi palgata saab.
4. Kindlasti võiksite mõnel avalikul koosolekul suust vee välja sülitada ja teemasi arutada:)
5. Küll see vabakaubandus on kole asi. Kui ma õigesti mäletan mingist loengust siis Eestisse imporditakse keskmiselt 15% tarbitavast meest ja sama palju so. 15% müüakse kaubanduse vahendusel (mille pealt laekub riigile maksud, pensioni tahame me kindlasti saada ka) Smile) aga kurb tõsiasi on, et sellest 85% meest mida müüakse niisama ei maksta makse. Jämedalt arvutades laekub mesinikele keskmisel aastal 40-60 miljonit maksustamata tulu.
Head lugemist ja mõtisklemist mesinikud!!!
Maksukratt:)

See on nüüd küll üks kena ''mullike'' see protsendivärk ja ilmselt pärineb see loengust kusagilt kaugelt aastate tagant
ja selle teise asjaga on ikka nii, et kes maksab ja kes mitte - ilmselt mittemaksjad hoiavadki suu kinni kartuses, et nad vahele jäävad.

näe nalja

visatigi kandiline kivi vette - aga vaat ringid need tulevad va sindrid ümmargused Wink

kriitika ja ettepanekud

Ettepanekuid on tehtud küll ja liit on juba pikemat aega teadlik mesinike probleemidest, pean silmas eelkõige seadusandluse mõjutamata jätmisest.Tekib küsimus, kas ei julgeta või ei taheta oma õigusi nõuda seadusetegijatelt.
Siinkohal ütleks, et mesinik üksi ei saa selliseid ettepanekuid teha, sest on hüüdja hääl kõrbes. Liit kui organisatsioon on võimeline kaasa rääkima ja nõudma seadusehoobade liigutamist. Ja oma õigusi tuleb nõuda mitte alandlikult küsida.
Mesinike Liit ei pea reguleerima mee kokkuostu ja müügihindu. See on ikka mesinike enda teha ja nad peavad sellega arvestama kui tootma hakkavad.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Ettepanekud

Seda mula et keegi võiks aidata on väga palju. Kuid ette panekuid vähe. Ma lisaks mõned.Eesti rahvas võibolla ei tea mida annab teha meega peale kurgu ravi ja tee sisse panu. Kunaraamatutte hinnad on soolased võiks kolida internetti. Seal vöiks sellise alam lehe teha kus öpetatakse soolas toite,magustoite ,ravimeid ja muid saadusi käsitlevaid retsepte jägada. Kindlasti oleks seal võimalik ka tava kasutajatel lisada retsepte. Loomulikult tuleks seda ka reklaamida näiteks netti esi lehel. Sest sealt algab enamusel internetti sisenemine.(mõnedel muiduki ka kuugel).Sellegatõstaks inimeste teadlikust kus ja mismoodi on mett,suira,vaha,õie tolmu ja vöi muud saaduist kasudada. Kuna inimkond interneti seerub oleks meil kaa aeg sinna kolida. muidugi vöib ka paber kandjal selliseid raamatuid toota. Paha ei oleks ka kaasata teisi eesti maiseid tootjaid ( toidu vallas) lend lehtetesse (post kasti saata) ja siis levitada neid.
KELLEL VEEL IDEID ON LADUGU VÄLJA .pole tähtis kas avalikult vöi anonüükselt. Tähtis on ideed.
EDU KÖIGILE.

amatööri luule:)

Kuhu lähed Eesti mesindus,
ei seda keegi täpselt tea.

Oh seda häda, oh seda häda,
kõiges süüdi mesinike liit

Sahiseb siin ja sahiseb seal,
keegi täpselt midagi ei tea.

Oh seda häda, oh seda häda,
kõiges süüdi mesinike liit

Keegi meil midagi ei tee
ja ise ka teha ei viitsi.

Oh seda häda, oh seda häda,
kõiges süüdi mesinike liit

Saaki ma ei saa
ja raha mul ei ole

Oh seda häda, oh seda häda,
kõiges JÄLLE süüdi mesinike liit

jne....

Kasutaja erko pilt

Ettepanek siis :)

Ei tea kas "liikuvad" mesinduspäevad või mesinduslaadad oleks üheks võimaluseks mesinduse tarbijale lähemale toomiseks. Täpsemalt siis iga aasta olla erinevas eesti piirkonnas (näiteks maakonna piires) suurem mee-mess või laat (nii mee kui tarvikute müüad, erinevad loengud mee kasutamise valdondadest, kindlasti toitlustus, lastele tegevust kindlasti, võibolla piletitulu (sümboolne) võiks olla heategevusse suunatud (et suurendada ettevõtmise tähelepanu -- kajastamist ka meedias), või veredoonorlus kohale kutsuda (pakkudes näiteks pärast šokoladi asemel pool kilo mett) -- ideid jaguks küll ja küll kuidas ettevõtmine "nähtavaks" teha.
Või isegi ühineda näiteks suuremate põllumajandusmessidega ja luues sinna siis mesindus-linnaku Smile
See kõik nõuab aga ikkagi lähenemist asjale kõrgemalt poolt (EML-näiteks). Projektide kirjutamine, rahataotlused, reklaam, korraldus,jne. jne. Usun et mesinikud tuleks sellega kaasa.
Kui aga miskit sellist juba korraldatakse,siis -- julgen väita et reklaam on puudulik, sest minu kõrvu pole küll miskit jõudnud. Aga eesmärk peakski olema reklaam tarbijale,sest mesindusmaailma liige leiab selle info ikka üles. Kõigeparem reklaam muidugi lastele suunatud -- perepäev, Lotte ja Puhh (kõige parem just) kohale kutsuda jne,jne.
Oh oleks vaid võimalus, küll teeks Smile)
Seniks vaid idee Smile
Jaksu kõigile.

Pronksmedal (100p.)

Sõna sekka...

Teemat lugedes tundub enamus küll tegelikust mesindusest väga kaugel olevat. No nii 2-5 pere pidajad kes ka 3-4 korda suve jooksul tarusse vaatavad kui naine; lapsed väga mett nõudma hakkavad.
Võtke talvel ette kasvõi Mesiniku magus elu mis sest ,et poes maksab 200
krooni aga edaspidi teenite perelt suvega 2000 kui mõistusega loete.
Kanadas loetakse alla 60 kg perelt kahjumiga tootmiseks. Palju on meil neid kes on sellist saaki tegelikkuses(mitte unes) näinud?. Ja mesinikku kellel on alla 1000 pere loetakse amatööriks kes käib tööl ja peab mesilasi hobi korras.
Kokkuost maksab neile olenevalt aastast 2,5-5 dollarit kilo eest.
Minuarust hinnatõusu ei tule. Tuleb langeteda hinda ja tõsta oma tootlikkust st. saaki ühelt perelt.
Kes seda ei oska ,et taha või ei suuda peab varem või hiljem pillid lotti panema.Müük toimub ainult siis kui hind rahuldab ostjat .
Meie naaberriigid toodavad aastas 100 000- 120 000 tonni mett ja ärikad on nii kavalad küll, et kasumi teenimise nimel siia 200-300 tonni sisse nikerdada. Rohkem polegi hinna parajana hoidmiseks vaja. Küll turg ise reguleerib. Aga mitmele mesinikule annab see kogus elamisraha? Valitsuse peale ei tasu loota- euroopa seadused on kõvemad.

ullike

Meie loodustingimustes, kullake, pole selline suurtootmine kuidagi mõeldav. Ei ole meil tohutuid korjeväljasid ja logistika ka läheb päris kalliks. Küsi Sireli mesinduselt, miks tal suured plaanid (500 peret) ebaõnnestusid, mida uhkelt "Maalehes" propageeris. Ei saa kõike välismaalt üle tuua, igal nurgakesel oma isepära.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

nu nu

palju sul omal peresid on, jaak? Kui palju eelmisel suvel perelt mett said?
vaat Kanada on nii suur, ma pakun et tegu on rändmesindusega kus tarud on poolhaagise peal ja sõidab edasi sedavõrd kuidas taimed õitsevad eri vööndites mitmel tuhandel kilomeetril. Aeg- ajalt uudistes ikka on mõni pilt kuidas mesilastega auto avarii tegi. Arvad et Eesti on piisavalt suur selliseks majandamiseks?
imho tootmiskulud peavad siis ikka kõrged olema kui selle raha eest alla 60 kilo per pere välja ei tule.

Pronksmedal (100p.)

Nojah!

Viimased 10 aastat on 80- 103 vahel talvitunud perelt ja ei ütleks, et teen kõike 100% liselt õigel ajal. Jah suuri prohmakaid enam ei tee aga
mesilasi pean juba üle 30 aasta ka.Peresid palju pole aga grupis pole ka üle 10 pere. Äärmiste gruppide vahe linnulennult 25-30 km. 4 valla peal
laiali. Pea iga aasta muudab mõni grupp asukohta sest mõni teine koht tundub katses parem olema.(praktikas mitte alati sest koht mis kannab üht peret ei kanna 10-et). Suvine läbisõit tööautoga 12-15 tuhat.(mai-september) Teised sõidud teise autoga kuna aastaringne 2 auto käigushoidmine kulukam minuarust.
Ei viitsi siin targutama hakata Kanada mesindusest. Kes loeb vene keeles minge beeland.ru. Seal ühe valgevenelase jutt +komentaarid Ameerikas ja Kanadas elavatelt ja töötavatelt vene- valgevene ja ukraina mesinikelt
Kordan veelkord -PÜHAST VAIMUST MESINDUSTARKUS EI TULE. ÕPPIGE ,LUGEGE ,KATSETAGE JA LEIDKE ENDA JAOKS SOBIV.
Rebaseonule ütleks veel et eks igal maal ole erinev elatustase.
Hiinlane korjab 7 kuu jooksul aastas mesilasema toitepiima 1 kg perelt ning jaapanlastele müügiga elab ära.
Ukrainlane saab 1 dollari meekilost ja elab ka ära ehkki kõri pigistavad
Gaspromi terasküüned ja tare seina taga pole just eriti soojad tuuled.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

nu nu

Mo meelest on mesiniku asukohariigi elustandard ja mee tootmise omahind mingis võrdelises sõltuvuses. Omahinda saab mingi piirini alla viia piirates kulusid. Samas mesiniku elustandard ei saa olla kõrgem kui tulu seda võimaldab.
Meel on omahind. Selle müügihinnast lahutades saame juurdehindluse. Mesiniku elustandard sõltub siis perede hulgast. Arvan et see 60 kilo on mingist kontekstist väljarebitud, mingi perede arvu puhul ntx.
Hiinlane majandab end ära 1 taru toitepiima müümisega japsidele, ukrainlane saab dollari meekilost ja elab ära. Kanadas on alla 1000 perega mesinik amatöör kes käib mesilas hobi korras? No ei usu et 1000 perega hobikorras tegeldakse. Logistiline park ainuüksi on vaja üleval pidada, tootmishooned, turustus. Ja mind huvitaks märksa enam teave Soome kohta. Hiinlane mesindab aastas 7 kuud, Eestis on peakorje juulikuus. Uus- Guineas on korjeaeg veel pikem, miks mitte sellega võrrelda?
Praegu proovitakse võtta mett madalama tootmiskuluga maalt ja tuua seda kõrgema tootmiskuluga riiki.
Talv pikem ja rõskem, korjeaeg lühem, mesilaste haigused, kallim kütus, .. mesiniku enda elustandard ). Ja visatakse nina peale et tootke ka nii palju ja sama odavalt kui geograafiliselt soodsamates riikides.
Kõike tuleb vaadata kontekstis. Kaardilt vaadates on üle poole Kanadast lõuna pool 60 laiuskraadi
Ukrainast ei maksa rääkidagi. Mustmullavöönd peale selle. Võiks ju ühedollarist Ukraina mett konteineriga otse Kanadasse vedada ja ütelda neile ka et tootke odavamalt? Aga ei saa, näed. Elustandard ei luba.
Miks kuramuse pärast Eestis peab lubama?!
Ja ikkagi, Jaak. Kui palju Sa eelmisel aastal keskmiselt perelt mett said ja mitu pere suvel korjab?
***
Rebaseonul endal oli möödunud suvi esimene mesinduse vallas, 3 pere (hihi..)
Hobi.
2 puhtatõulised krantsid ja 1 itaallane. 3 pere peale kokku 20 kilo magusat. Kui kõrvalkülas eluaegne mesinik veel pealegi söötis olematu peakorje ajal, siis arvan et pole paha esimese aasta jaoks. Ühe kutselise mesinikuga rääkidel ütles et tema sai 20 kilo perelt.

Pronksmedal (100p.)

Jah

Kui nii vähe mesindusega tegeldud siis muidugi pole midagi kuulnud Soome Juhani Vaarast kes peab erinevatel andmetel 1600-2500 peret
Lõuna -Soomes. Tema juures on suviti õppinud tööstuslikku mesindust
paljud eeti poisid. Tuntuim vist Paradiisi mesila omanik(Juhani oli ka loengutega Eestis umbes 5-6 aastat tagasi)
Eestis tuntakse vähem Pihkva oblasti meest Tsebot (vanust umbes70 aastat) kellel on umbes 250 peret ületalve
ja saab pidevalt 120-130kilo perelt. Umbes kirjutasin sellepäraste , et tema tegemisi pole viimasel ajal jälginud. Pihkva oblasti ja Võrumaa kliima
sarnased Kui Võru meestega jutuks tuli ei usutud -arvasid, et lollitan. Ega ülejäänud Eesti kliima suurt ei erine.
Ukraina mesinikuperega vahetasin kirju ja tean, et neil on tublisti üle 150 pere ning saavad perelt olenevalt aastast 50-80 kg. Nende mesindust kimbutavad tihti põuad. Aga seal on veel suuri põlllumasiive
meetaimedega( päevalill jne.) Stepiosas segavad tööd pidevad tuuled.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

nu nu

vat selle Juhani eelmise aasta meetoodang pere kohta mind huvitaks
ma ei leia netist selle kohta midagi, kas keegi paneks lingi üles?
Ja ega tema mees ei ole ..eukalüpti õietolmu?

ma ei küsi rohkem Sinu mesilasperede arvu ja meetoodangu kohta perelt )

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

juhani vaara

Ma olen külabeal kuulnud ,et Juhani Vaara on tublisti peresid vähendanud. Kuid ametlike andmeid mul pole. See vöib ka kuulujut olla. Ma olen üks neist kes seal praktikal käis. Kuid seal ei saanud ühte mesindus hooaega tervenisti olla. Möned said seal olla kuu kuid mul õnestus 2 kuud seal olla(juulist- 1septembrini.) Tööluba sai otsa.
Nüütseks on side temaga katkenud ja rohkem infot ma anda ei oska.

Pronksmedal (100p.)

!!

Ma soovitaks rebaseonul mesiniku lastehaiguse aeg läbi põdeda (5-7aastat reeglina) ja siis hakata tegijate kallal norima. Muidu on nii nagu norrakad Andruse kallal.

njahh

jaak0001 kirjutas:
Ma soovitaks rebaseonul mesiniku lastehaiguse aeg läbi põdeda (5-7aastat reeglina) ja siis hakata tegijate kallal norima. Muidu on nii nagu norrakad Andruse kallal.

Mõni võib eluaeg mesinikuametit pidada a nääd ikka udutab... . Siin staaz ei loe, kuigi mõni arvab, et on millegipärast kole tark tänu oma aastatele. Paluks mitte alles alustanud mesinikele mingeid lastehaigusi diagnoosida, vaid ikka ise ennem korra peeglisse kiigata. Parimat.

Eesti tarud

Ei taha norida, kuid pooldan seda põhimõtet, et ega see staaz veel midagi tähenda. Näe, Eesti vanemad mesinikud on ikka kõvasti eesti lamavtarus kinni. Ja jumal nendega, las olla. Aga see väike mõttetera, et kogu maailm on ammu juba aru saanud, et mesilaste loomulik elumaja on korpustaru, ehk siis kunstlik õõnes puutüvi, see võib olla ei olegi staazikate gurude teadvuseni jõudnud. Jumal nendega. Igaühele oma taktika. Lamavtarus jälle mugav raame välja tõsta ja mesindust lihtsalt paksu armastusena võtta.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

))

Ma ei ole ühegi tegija kallal norinud. Ausõna!