Millal oleks kõige mõtekam kevadel alustada mesilastega ja kust osta peresid

Kasutaja linx31 pilt

Tere,
Kuna tahame sel kevadel alustada mesilaste pidamisega, siis on selline küsimus, et millal täpsemalt tuleks mesilasi muretseda ja kas sülemeid müüakse koos sööda kärgedega.

Ootan rohkelt vastuseid ja juhtnööre

Terv,
Heiki

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

millal

Mida varem kevadel peale hakkad seda suuremad on sügisel kogemused. Aga valimatult kokku ahmima ka ei maksaks hakata. Mais, juunis soetatud pere peaks ennast sügiseks kinni maksma.
Ise alustasin ühe pere ostuga, lisaks kaks sülemit. Talvituma läks juba 6 peret , mis ka kevadel kõik rõõmsalt
sumisesid. Esimeseks sügiseks sain kokku 0.5kg mett.
Pere suurusest nii palju, et mida siis suureks pidasin on ka praegu suur, ainult et paarumispere kohta.

Sülemil on 3-4 päeva toiduvaru meepõies kasas, aga küik on kokkuleppe küsimus, eriti praegusel huvitaval ajal,

Edu
Kalle

Aasta mesinikPronksmedal (100p.)
Kasutaja Jaanus pilt

millal

Alustama peaks juba praegu, näiteks võiks mesindus raamatuid lugeda ja mõningat varustust tuleks hankida. Kui ettevalmistused kevad-suveks on tehtud siis mais-juunis on paras aeg mesilased soetada.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

millal

Muidugi tuleks akata raamatuid lugema juba kohe. Muidugi on köige parem aga leida selline mesinik kellel on kogemused. Temaga koos saad käia kohe kevadel esimesi töid tegemas, tema kääst saad küsida küsimusi mis sul raamatus arusaamatuks jähi. Enda kogemusest võin öelda, et ma käisin 2 kuud kursusel (umbes 10 a tagasi kui ma alustasin) .Seal öpetati teoreetika väga heaks kuid praktikat ei olnud, kui siis esimest korda mesitaru juurde läksin oli pea tühi. Teoreetiliselt teatsin köike kuid,praktika 0. Vaatasin nagu vasikas uut aia väravat. Löpuks kutsusin kursuse tegija enda mesilaste juurde. Ja isegi präägus kus mul on ligi kaudu 10 a kogemusi käin sealt infot juurde küsimas. Esimesed vahendid mida peaks endale soetama on suitsik, konks peitel ,näovari võimesindus ülikond (mina nimetan skafandriks)seal onnäo vari kindad spets tunked ja vahest ka tavalised säärikud. kindlasti tuleks soetada ka 2-4 taru. 2 taru sisse tulevad mesilased ja 2 taru jäävad ootele kui peaks sülemid tulema. Aasta löpu poole aga tuleks juurde organiseerida meevur (kuid seda saab ka kasutada möne mesinikuga kelega sa suhtled ja kellel olemas on) edaspidi aga on soovitav omale ka organiseerida. veel on vaja kärje kahvlit ja mee sõela. Kärje kahvlit vöib asendada ka kärje noaga. EDU ALUSTAMISEL.

millal..

Kõik eelnev jutt on kindlasti kohane just algajale,kui on raamatust leitud see põhiline,mis on mesinduses oluline,siis anna aga tuld,küll edaspidi tuleb ka praktika,julge pealehakkamine on peamine.
Juba praegu aga hakka soetama inventari.peamine muretse tarud,sest mesilastel peab nn.oma maja olema kus turvaliselt elama hakata,muidugi koos sinu abi ja hooldusega.
Mis puutub tarudesse,siis siin saan mina abistada.
Head pealehakkamist-Ants

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Mesilasperede hankimine

Mesilasi osta võib kohe, kui ilmastik kannatab perede transportimist, puhastuslend on tehtud ja ema jõudnud juba paari raami jagu muneda. Kui mesilased müüakse koos taruga, võib sooja kevade korral tehinguid sooritama hakata juba märtsi lõpus. Ilma taruta müügi korral on vaja raamid ükshaaval teise tarru ringi tõsta, see eeldab juba soojemat ilma et haue ei kahjustuks. Tuulevaikse ilmaga võiks varjus vähemalt 15 sooja olla, edasi arvesta ise, mõnikord on nii soe juba aprilli alguses, aga ma olen ka sama kuu keskel kahemeetriseid lumahangi garaazi uste eest eemale kühveldanud...
Siiski on kindlam osta pered aprilli lõpupoole / mai alguses, selleks ajaks on suur osa ületalve elanud mesilasi oma elutee lõpetanud ja tarus hulgaliselt noori mesilasi kes hauet hooldavad. Suur hulk tarumesilasi võimaldavad aga emal tempokalt muneda ja haudmevälja järgi on hea otsustada, mis pere tegelikult väärt on.
Sülemeid müüakse tavaliselt ikka nii, nagu nad puu otsast võetud, kui just eelnevalt teistmoodi kokku pole lepitud. See tähendab, et sülem on aetud kärgedele, millest vähemalt kahel äärmisel on veidike mett ka sees.