üks küsimus.

Pronksmedal (100p.)

Tere päevast!!

Piilusin laupäeval veidi neid sumisejaid ja tundus kõik korras olevat, kahel tarul oli liigniiskust katete sees. Vahetasin katted ära.
Käega katsudes olid 3 -e taru temperatuur peal kõrgem kui ülejäänud neljal.
Tekksi selline küsimus, kas võib ja millal võib anda lisasööta ja kui palju peaks andma? Kas sobib siirup milles mett ja suhkrut ühepalju? Või anda ainult meest valmistatud siirupit?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

kevadine lisasöötmine

Kahtlustad näljaohtu?
Puhastuslennu päeval on vaja teha kiire toiduvarude kontroll, kui keskmised raamid ikka üsna tühjad on, võib mõne neist serva poole tõsta ja ongi sööt tarus ühtlasemalt jaotatud. Päris äärmiseks keskelt võetud raami tõsta ei tohi, seal peal võib olla ema ja hauet.
Enne puhastuslendu toiduvarusid suhkrulahusega täiendada pole hea mõte, sobivam aeg algab umbes siis, kui õhutemperatuurid võimaldavad juba mesilaste väljalende. Enne seda aega läheb käiku kandi.
Kui palju anda, otsusta ise, alla 6 -7 kilo ei tohiks meevarud tarus langeda, siis vähendab ema munemist ja pere areng takerdub. Samuti peab jälgima seda, et ohjeldamatu söötmise tulemusena ei oleks suvel vurritatav mesi suhkruga pooleks.
Ja miks Sa meest siirupit teed, mesi on ikka müügiks! Muidugi valik on Sinu, mesilased võtavad kesise väliskorje korral võrdse eduga nii mee- kui ka suhkrusiirupit.
Muide temperatuuri on hea mõõta IR termomeetriga, näiteks kõige odavam: http://www.elfaelektroonika.ee/artnr/76-807-47/ir-termomeeter-ti-806-1#desc

Pronksmedal (100p.)

Tänan vastuse eest!!

Tänan vastuse eest!!
Söödavarusi paistis piisavalt olevat, vähemalt selles tarus millesse piilusin. äärmised 2 raami olid alles kasutamatta, teisele poole ei piilunud, kuid usun, et seal sama olukord, pesa tundus olevat keskel, vähemalt temperatuuri järgi tundes. Söötmine oli mõeldud just selleks, et ergutada pere arengut. Nagu aru sain võin seda teha siiski alles peale puhastuslendu.
meega on jah sedasi, et teist omatarbeks nõksa palju ja põhimõtteliselt ma ei müü mett. Kui külla lähen võtan purgi kaasa ja kõik. siit ka järgmine veidi imelik küsimus: Kas tohin allesjäänud mee uuesti tagasi sööta, mõtlen seda siis kui juba väljast ka midagi tuleb, kas see vana mesi rikub kuidagi värske mee ära või töötlevad mesilased selle niimoodi ringi et värske mee kvaliteet ei muutu?
Mee kohta veel üks küsimus, Paar purki on sellised kuidagi imelikud, suhkrustunud ja vedel mesi segunenud, ei ole nii et suhkur all ja vedel peal, vaid vedel seal kristallide vahel.
Maitse. lõhn, kõik ok. Vurritatud ka ainult kaanetatud kärgedest, ainult et need kärjed võtsin nendest tarudest mis ei olnud oma aias vaid vanemate juures. Kas rapsimesi segus mingi muu meega võib tekitada sellise nähtuse?
Seal oli rapsipõld kuskil 1 km kaugusel. Veel niipalju, et seda me tagasisöötmist siis ka ei olnud, seda tahan sel aastal teha.

imelik mesi

Mul samasuguseid mõned purgid, ise arvan, et neis paakspuu mett sees mis ei suhkrustu, üleeelmisel suvel andsid paakspuud rohkem, siis oli selliseid purke ka rohkem.

Vau, see on idee, iga kärje

Vau, see on idee, iga kärje mesi eraldi purki. See on reedene mesi, see veits vedel tuli sinisel esmaspäeval jne.
Aga kui tõsiselt,siis rapsimee kaela võite ajada ainult murtud lusikavarred, vedel ei jää ta mingil juhul ja visuaalsel teel teda teistest metest ei erista.
Mee tagasisöötmisesse positiivselt ei suhtu, ainult häda sunnil, looduses on tunduvalt paremat ja rohkem kui meie mesilased seda korjata jõuavad.
Paakspuud ma arvatavasti ei tunnegi, aga kõrges anumas värske mesi kihistub, paksem ja tummisem allapoole,vedelam lurr tõuseb pinnale ja kui ta nüüd purkidesse panna siis sinna satub ta samamoodi.Pealmine vedel ühes, põhja tummisem teises purgis.
Edu kõigile.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

lisa söötmine

lisa söötmine.Ma panin 3 raamilised pered 3 peret ühte taru ja jätsin talvituma. Jaanuaaris-veebroaaris vaatasin tarudesse 3mest 1 oli välja läinud ja kahel nappis sööta. Ma panin suhkru siirupi peale kuid seda vastu ei vötnud.
Enemini surevad maha kui aga oleks kandit pannud oleks köik korras. Probleem on selles kui öhu temperatuur on
madal ei vöta naad siirupit vastu sest seda nad peavad ümber töötama meeks ja sellega peaksid nad öues lendama ja välja eited eemaldama. Madala temperatuuri korral nad seda teha ei saa, ennemini surevad.
Kandi ehk (mee ja tuhksuhkru segu)na töötlema ei haka ja kärgedesse vedama ei hakka. Seda söövad nad niipalju kui just vaja on. kandit vötavad nad vastu ka siis kui nad on alles kobaras.
Mee sisse söötmine. Kui mesi on koralik pole mötet seda mesilastele sööta. Muidugi ei tee se mesilastele halba kui söödad kuid minu arvates on se raiskamine. Kevadel ei tea sa kui hea mee aasta tuleb. Seega kui tuleb halb mee aasta sööd sa eelmise aasta mett. Mesi seisab ilma probteemitetta 10 a.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

lisa söötmine

Mõnel eesti raamil talvitunud pere võib täiesti vabalt elada üle talve. Loomulikult pole see pere kevadise arengu seisukohalt hea. Päris mitmel korral olen pidanud tegema sügisel ema hoidmiseks 2 raamilise pere( mesilased on ainult 2's raami vahes). Siiani pole ükski ära surnud. Raamid millel varupere talvitus olid 2,5 kg ja kevadel oli osa sellest veel alles. Hea talvitumise kindlustab korralik sööt, noored mesilased varuperel ja põhipere kes on piisavalt tugev.

Eelmine aasta tegin oma elus esimest korda kandit. Vedas sellega, pere kellele sai peale pandud veebruari alguses kandi oli puhastuslennu päeval toiduta. Nad elasid ligi kuu aega kandi ja horisontaalselt peale pandud meeraamiga.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Lisa- ja ergutussöötmine

On mesinik sügisel hoolas olnud, pole näljaohtu enne aprilli keskpaika karta. Kui kevadilmad ei võimalda mingitki lisa väljast, võib intensiivse haudme arengu tõttu selleks ajaks taru küll tühjaks saada. Ergutussööta võid jah anda lennuilmade saabumisel, kui on vähegi aega ja viitsimist mängida, pole liitrite kaupa siirupi tarru uhamisel mõtet, täiesti piisab umbes 200g ülepäeva, kontsentratsioon 1/1. Võimalusel oleks hea siirupi hulka lisada peenestatud suira või õietolmu ehk sööta seda eraldi. Võib-olla leiad kevadeks mõne mõtte ka http://www.hot.ee/metsamesi/ --> kevad
Ikkagi ei jäta ma jonni ja soovitan mee maha müüa, mesilastega on hea ja rahustav tegeleda küll kuid ka kõige tagasihoidlikum mesila peaks oma otsesed rahalised kulutused tagasi teenima.
Loomulikult võid mee ka tagasi sööta, normaalsetes tingimustes hoitud mee teevad mesilased ainult paremaks. Ainult et siis kui väliskorje on hea ei taha mesilased söödanõust enam Sinu pakutavat hästi võtta.
Mee sellise kummalise konsistentsi võib põhjustada rapsikorje segus teise meega, samas oli möödunud suvi suht vihmane, nii et vähemalt minul oli niiskusprotsent küll üle aegade nigelam jäädes siiski lubatu piiresse.

Pronksmedal (100p.)

Tänud vastuste eest!!

Eelkõige tahan öelda, et ma ei suhtu rapsimeesse halvasti, vaevalt seda seal üldkoguses niiväga ongi, lihtsalt mõtlesin millest võib tekkida selline meepurkide sisu, et kristallide vahel vedel mesi, igal tahes on ta maitsev.
Veidi oli eespool ebatäpsus, ei pannud kärjekaupa mett purki, lihtsalt vurritasin nende teiste perede mee eraldi.
Lisasöötmisega on ka nüüd asi selge.
Muidugi peale perede korrastamist tekib mul jälle kohe küsimus, et mis nüüd selle meega edasi teha mida mesilased talvel ära ei tarvitanud. eks neid küsimusi teki ikka uusi ja uusi juurde aga egas kõigile saagi vastust, tuleb osa omal nahal läbi proovida ja leida just mesilastele ja endale sobiv võimalus.
Kuna olen ikkagi selline veidi koba mesinduses siis alal suvel ikka neid peresi tule tahtmatult juurde aga paar aastat järjest on nad kõik maandunud ühe kõrgema õunapuu latva ja täpselt ikka ühe ja sama oksa peale. Vahepeal oli selline tunne, et egas ennem järgmine pere tule kui olen eelmise selle koha pealt ära võtnud ja neile koha vabastanud. Kuna ikkagi olen põhikohaga tööl ja mesilased ainult lihtsalt hobist siis mõtlesin et äkki peaks selle oksa peale sülemikasti valmis panema. Tegelikult peaks hoopis nüüd õhtuti paar lamavtaru valmis nokitsema, vist 10 pere on sellise hobi korral maksimum, edasi kisub hobi juba tööks. Aga tahan just seal taru kallal vaikselt nokitsed, mitte et järjekord ees niikuist tükitöö, mesilastele vaevalt selline pikaajaline nokitsemine eriti meeldib aga loodan, et kannatavad ära.

Talvitumisest ülejääv

Talvitumisest ülejääv mesi kaaneta kevadel, vaesemal korje ajal, poole kärje kaupa lahti. See tarvitatakse mesilaste poolt ära ja ergutab ka ema munema.Need kärjed võiks olla haudme läheduses, mitte keskel .

Kalle

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

näpu näide

amatöör kirjutas:
Eelkõige tahan öelda, et ma ei suhtu rapsimeesse halvasti, vaevalt seda seal üldkoguses niiväga ongi, lihtsalt mõtlesin millest võib tekkida selline meepurkide sisu, et kristallide vahel vedel mesi, igal tahes on ta maitsev.
Veidi oli eespool ebatäpsus, ei pannud kärjekaupa mett purki, lihtsalt vurritasin nende teiste perede mee eraldi.
Lisasöötmisega on ka nüüd asi selge.
Muidugi peale perede korrastamist tekib mul jälle kohe küsimus, et mis nüüd selle meega edasi teha mida mesilased talvel ära ei tarvitanud. eks neid küsimusi teki ikka uusi ja uusi juurde aga egas kõigile saagi vastust, tuleb osa omal nahal läbi proovida ja leida just mesilastele ja endale sobiv võimalus.
Kuna olen ikkagi selline veidi koba mesinduses siis alal suvel ikka neid peresi tule tahtmatult juurde aga paar aastat järjest on nad kõik maandunud ühe kõrgema õunapuu latva ja täpselt ikka ühe ja sama oksa peale. Vahepeal oli selline tunne, et egas ennem järgmine pere tule kui olen eelmise selle koha pealt ära võtnud ja neile koha vabastanud. Kuna ikkagi olen põhikohaga tööl ja mesilased ainult lihtsalt hobist siis mõtlesin et äkki peaks selle oksa peale sülemikasti valmis panema. Tegelikult peaks hoopis nüüd õhtuti paar lamavtaru valmis nokitsema, vist 10 pere on sellise hobi korral maksimum, edasi kisub hobi juba tööks. Aga tahan just seal taru kallal vaikselt nokitsed, mitte et järjekord ees niikuist tükitöö, mesilastele vaevalt selline pikaajaline nokitsemine eriti meeldib aga loodan, et kannatavad ära.

Lahti kaanetamise jut on öige .Ergudab ema kül.
Pöhiline viga mis teed et sülemeid soodaku tuleb. Liiga hilja laiendad vöi tekib ruumi puudus laiendamisel.
Kui juba kupud sees siis kupude murdmine tulemusi ei anna. Siis tuleks Ema üles otsida juhul kui sülem ei ole ära lenanud. Ema paned sööda kärjegaja osade mesilastega eraldi taru. Kui sul on selle aastaseid emasid asendad ära vöetud emaga kuid vahetuse koral ei tohi olla ema kuppe siisuut ema vastu ei vöeta. Selle aastane ema reeglina sülemlema ei hakka. kuiuut ema pole oiadteist ema tarus ja suures peres olijatele jätad ühe kupu. kui pea korje tuleb lööd uuesti kokku.