Mee hind ja turg

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Lugesin foorumi üht varasemat teemat välismaise mee sisse toomisest ja selle madalast hinnast, mis eestimaise müüki kahjustab.

Mul tekkis neid ridu lugedes mitmeid küsimusi- esiteks: mille põhjal on eesti mee hind selline nagu ta on, kuidas on kujunenud või arvestatud , et 80 krooni on see õige hind?

teiseks: Kas Mesinike Liit on ainus organisatsioon, nö mesinike ja mesinduse kaitsel ja kas ta ikka kaitseb oma liikmete huve piisavalt, kui võõras mesi turul laiutab?

Mis te sellest arvate?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

ise küsin ise vastan

Seda ma arvasin, et kui mesinikult midagi mee hinna või turu või ka saagikuse kohta küsida, muutub selle nägu selliseks, et sellest pole võimalik ühtki vastuase varianti välja lugeda. Nagu pokkeri mängijad laua ümber. Nohisevad, muigavad aga ei kommenteeri, millised mõtted neil peas tegelikult liiguvad. Muidugi võib olla, et teema on end ammendanud ja mina loll ärgitan siin arutelule- aga ei, ma ei usu et mesinikud on kehvad pokkerinäod- pigem olen mina kehv pokkeri mängija .

Asi seegi, kui keegi oma ette neil teemadel viitsib mõtiskleda.

Üks minu mõte, mis ei karda avalikustamist on, et kui kokkuostjatele ollakse nõus mett maha müüma 30-40 krooniga kilo, siis miks ei võiks seda müüa turul 60-70 krooniga? olen kuulnud, et seda kutsutakse turu solkimiseks, samas jäin vastuseta, kui küsisin, kas kokkuostjal on ilus 100 % kasumit lõigata.

Ilusat päeva

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

minu isa on mesinik ja nii

minu isa on mesinik ja nii kipun mina ka seda mesiniku tööd tegema.(kaanetan vurritan ja müün,nüüd tahaks isegi ühte peret et veidi algust teha)kui mett palju oli müüsin tee ääres 50kr kilo aga kui mett juba väheks jäi(rakverest peipsi poole te peal on palju ostjaid)müüsin isegi -90kr kilo!ikka osteti ja kui otsas oli siis käidi ikka koputamas ja mett küsimas!

mesiniku pojale

pool tööd juba selge, kui kaanetad, vurritad ja müüd, kuu lõpupoole hoia silmad hästi lahti, raputad sülemi kasti ja sinu oma!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Mee hind

Vähene vastuste hulk on tingitud pigem sellest, et mesinikel on kiired kevadised ajad, vaja tegelda nii perede kui ka aiandusega.

Hinnast: olen viimasel kahel müügiperioodil pakkunud mett nii 70 kui ka 125 krooniga, hind sõltus meeliigist ja loomulikult ka nõudlusest. Kui ikka kanarbikumesi saab letilt esimese müügitunni jooksul otsa, on kaks võimalust, kas oli vähe kaasas või hind liiga madal.

Hoolimata Eesti väiksusest, on hinnaerinevus ka piirkonniti, pakkudes Lõuna-Eestis sajakroonist mett võib ilmselt oma purkidega seisma jäädagi, heal juhul saab sõimata ka üle mõistuse kõrge hinna pärast. Tallinna lähiümbruses 50 krooniga müües võib nii mõnigi huviline imestada, et mis sel meel küll viga on et nii odav ja sellist hinda saab juba tõesti nimetada turu solkimiseks.

Hulgihinda ma ei oska kommenteerida, kuigi ega see just miskit ahvatlevat ei tundu olevat, samas jäävad ära kõik müügiprotsessiga seotud kulutused, reklaam, taara, sildid, transport, müügikoga maksud ja mis veel oluline, päris suur hulk aega nii pakendamisele kui ka müügile. Aga aeg on raha, soovitan huvi pärast välja arvutada, kuipalju maksab keskmiselt ühe kilo mee jaemüük. Ja kui on vaja turustada näiteks kasvõi 5 tonni mett ei jõuagi oma purkidega turul passida, sellise koguse jaoks on vaja esiteks pakendamisliini, mis pole mitte odav, samuti ka müügikohtade võrku. Nii ongi ilmselt mõttekam müüa mesi sellele, kel see kõik juba olemas. Väiketootja aga müübki hinnaga, mis on mõnevõrra madalam poes pakutavast, poole tonni mee tootmisel on selle hulgimüüjale viimine tõesti ebarentaabel. Ning seda hinda ei pane raamidesse ei mesinike ega ka euroliit, vaid ostjad ise, kui inimesed on nõus toodet ostma sajakroonise kilohinnaga, miks seda siis kasutamata jätta, mina tahan ka oma mesinduse järjepidevusse investeerida ja võileiva peale vorstiviilu ka

võõramaine mesi

Jahh, kurb aga tõsi- laialt laiutab odav väljamaa mesi meie turul ja osa sellest parseldatakse maha veel Eesti mee pähe. Tean mitut head näidet, kus Leedust sissetoodavat mett, meie Eesti toodanguna turustatakse. Kahjuks selliselt toimivad inimesed ei adu, et nii kaob tarbijal usaldus ka ausate mesinike suhtes, rääkimata siinjuures ebaausast konkurentsist.

mesinikud ärgake ...

Märkasin väga huvitavat infot tarkinvestor.ee-s:
http://www.tarkinvestor.ee/foorum/viewtopic.php?t=2075
Asi peaks huvitama kõiki mesinikke, kes hulgiostjale mett müüvad. Selgub, et väga tulus ettevõtmine see mee pakendamine. Kasum kobe ja lisaks sularaha arveldused, mis annavad täiendavaid võimalusi. Huvitav, milline mee firma omanikku vahetab? Kas Sireli Mesindus OÜ või Meveda ?

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Huvitav

Huvitav tõesti. Ostusoovi ilmutab kodanik Margus Kivi, väidetavalt ka ise mesinik. Kui keegi tunneb, siis küsige järgi! :) Tsiteerides tarkinvestorist:

"Eestis teist sellist profimesilat ei ole. Ja minumeelest oleks väga kahetsusväärne,kui see lakkaks olemast. Kasvõi sel põhjusel, et see on kui efektiivse ja kaasaegse mesindamise eeskuju, musternäidis eesti mesinikele."

Selle jutu peale mina küll ei oska pakkuda millisest ettevõttest seal jutt, aga huvitav oleks teada siis, kellest eeskuju võtma peaks.

Lugupidamisega

Mart

Huvitav

Tundub, et noormesinik Kivi soovib T.Jaaniskile kuuluvat Paradiisi mesila müüti ära osta aga raha on veidi puudu:)
Pigem soovitaksin Kivil mesindus ja mesilastega tegelemine endale selgeks teha ja seejärel alles raha kulutama hakata (aga see on ju tegelikult iga mehe isiklik asi, mille peale raha kulutada)
Peamine, et selle fasaadi taga ka miskit on. Tundub olevat nagu soomalstel on oma Juhani Waara, nii on meil oma T.J.Smile
Nalja ja pulli vendi on ennegi eesti mesinduses olnud!

NB! Juba lekkis info mesindus rinkkondadesse:-)

Edu entusjastidele.

Segane värk

Segastel aegadel on ikka võimalusi suuri kalu püüda ning ettevõtete ost-müük pole mingi imeasi. Ainuke mis seda foorumiarutelu lugedes häirib on suhtumine, et tegevmesinikele sealt küll miskit head loota pole. Jutt keerleb ümber ohtra kasumi ning kordades juurdehindluste. Võib-olla peeaks hoopis meie mesinikud pundi kokku võtma ning ise ostupakkumise tegema?

Pronksmedal (100p.)

Jah

Jah. Ka mina mõtlesin J.T. peale. Mevedal Paari aasta taguste andmete järgi meekäive suurem. Ka on seal 2 omanikku ja ei tegele inventariga.Sirelil pole ka vist suurt inventarimüüki taga.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Ongi kogu arutelu?

Kas see oligi nüüd kogu arutelu, nagu siin aastapäevad tagasi Tormi korraks otsa lahti tegi?

Või on nüüd asjad paika saanud, peale seda, kui Sireli häbitud kokkuostjad teatasid, et enam pole probleeme rahade maksmisel ja et enam ei pea nad seda tegema oma kasumist !!!

Ainult eriline nahaal võtab niiviisi teise meha kauba ( muidugi on kauba omanik paras möku), müüb selle maha ja annab talle poole rahast ja seda kah suure hilinemisega.

Kuidas meil nende ühistute loomisega on? Kas on mõni mesinike moodustatud selline?

Oh ei, meil on ju Mesinike liit, kes meie eest kõik ära teeb ja hinnad ja turu kõik paika võlub ja muide, seda kõike tasuta Smile

Ega see ei tähenda midagi, et tegemist on ühinguga, kes tulu ei taotle. Olgu eesti meel eristaatus ja las turul valitseb õiglane hind...

Täitsa naerma ajab:)

 

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

jama värk- olen arvutusi teinud

Kui inventari kulu , hoonete ümberehitus sisse arvata on mesiniku tunnitasu alla miinimumtasu (arvutatud miinimumpalga alusel). Kui mett alla 70 krooni müüa. Lugesin kokku aja mis kulub ühe pere hooldamisele, raamide valm vaha sulat jne. Lisain kulud suhkur vaha vahetus ravimid taru jooksev hooldus, auto kulu kilomeetrile, taara jne. Korrutasin tulemuse perede arvuga. Võtsin seejärel nelja viimase aasta keskmise saagi ühe pere kohta. Tulem oli nutune - aga kui arvestasin investeeringud hoonetesse 25 aasta peale sisse ei saanud 70 krooni kilo eest miinimum palka kätte???!!!! Alla 70 müüa on pikemas perspektiivis enesehävituslik, mõelge selle peale kulla koleegid. Aastad pole vennad ja kõik kulub mida kasutate.

esimese mee hind

Momendiks peaks juba selge olema, et suurt meesaaki esimesel vurritamisel ei tule. Natuke on ka seda turul pakutavast meehinnast näha ja loodan, et värske mee hinnaks otsemüügis küsitaks ikka pisut rohkem, kui 70.-. Samas on veidi raske alalistelt kundedelt küsida 70 asemel näiteks 90. Ei teagi, kuidas toimida....

kuidas küsida

Ära üle ka pinguta- alusta näiteks 75est tavalise mee eest, väärt kraami puhul 80. Samm edasi seegi.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

mind küll hämmastab

Kas mingi imelik loogika põhjustab sellist mõttekäiku või on mesinikud kõik lollakad, seda on raske öelda.

Ah, et mis ma lahmin? Võtaks siis asja pulkadeks ja vaataks, mis asi remonti või õlitamist tahab.

Poes oled näinud, mis mesi maksab? Mhmhh- Mis sa hinnast arvad?- jajah, ma tean- hind on kuradi palju kallim, kui see millega mesi ära antud sai. Poed müüvad selle ilusasti ära , Sina aga kardad rikkuda oma kliendi tuju ja hoidku jumal rikkumast hulgi ostja oma., äkki pahandab ja ei sõlmigi muga lepingut!

Ehk ei müüks mingile kuldsuudele oma kallist kraami MITTEMILLEGI EEST? saadaks lihtsalt....

Muide selle majanduse poole pealt on üks hämmastav tõsiasi kah veel. Nimelt alustades mesindusettevõtlusega, peaks olema üsna loomulik, et uuritakse turgu ja võimalikke konkurente, siis veel ka turustamisvõimalusi. Alles siis kui see pool on selgeks mõeldud, kuhu ma oma kümme tonni panen  alustan oma idee ja mesila arendamist suuremaks ettevõtteks. Enamus minu meelest teeb kuidagi risti vastupidiselt. Kõigepealt toodab suure vaevaga hulga mett ja siis hakkab mesindus.ee lehel vingumas käima, et pole kuskile müüa ja turg on ikka jube solgitud.

Miks küll Mesinike liit ei aita jne.  Palju aga mesinike liidus liikmeid on? Kes teab ?

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Jututoa moderaator

pole ammu nii mõnusalt naerda saanud...

Kas mingi imelik loogika põhjustab sellist mõttekäiku või on mesinikud kõik lollakad, seda on raske öelda Smile

Ok...siin ilmselt peeti silmas klientide kaotuse kartust, kus pakkujaid palju. Tegelt küll - ise teavad ja ega ostjad kusagile kao. Võibolla tasub minna mõni kilomeeter mesinike tiheasustuspaigast eemale ja proovida seal müüa. Kunagi üks siinsamas foorumis vingus, et turule on nii ja niipalju kilomeetreid (vist oli 15) ja kui kohutavalt palju kulub kütust turule sõiduks ja kohamaksuks jnejne ja päevas läheb võibolla 1 purk kaubaks. Nomaitea...mis turg see selline on (äkki oli suletud ja müüa eelmisest päevast teadmatusest ja lootuses kohamaksust pääseda - sinna jäänud). Ühesõnaga - kõrbes pole mõtet liiva müüa (vähemalt üritada hinda kruvida - nagunii naaberaraablane müüb odavamalt ja tema naaber beduiin hoopis annab niisama). Pokumehel õigus - ma ainult veidi teiste sõnadega.

 

 

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Turul...

Pole ise turule jõudnud, aga mis praegu värske mee hind on?

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Turul oli viimati sada ja

Turul oli viimati sada ja üks ostja just kauples- saigi vist 90ga

Mind paneb ikka veel hämmastama, et kõik kuradi hinnad ümber ringi kasvavad, mõnel asjal lausa kordades juurde suratud aga mesinikud on ainsad kes jahuvad mingist 70-80 krooni kilo- (Hulgi müügist ei räägikski)- rasked ajad kõigil või kuidas?

Nüüd kõmatati kütusele kah aktsiisi juurde- ma ei tahaks küll mesinike suust kuulda nende raskest elust enam, kui selle hinnaga, mis aastaid olnud veel keegi müüb ja kurdab, et kütusele kulub ikka jube palju- Aeg hindu tõsta!

Mu meelest peaks ikka julgelt hinda küsima 120 alates - pealegi poed müüvad juba kaua aega üle selle-140-160 Baltijaama mesindus poes oli kanarbiku mee 250 grammise purgi hinnaks 49-!  Lihtne arvutus 4x49=196 krooni. Vat nii.

 

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Sellise suhtumisega lähevad

Sellise suhtumisega lähevad eesti mesinikud sama teed mis soome omad varem.  Hinnad liiga kõrgeks ja siis imestavad kuidas 50% meeturust on väljamaa mee käes? Tegelikkuses on selline ütlus: Lollidelt tulebki raha ära võtta. See läheb praeguse valitsuse poliitikaga ka ilusti kokku.

 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

pokumees-mitu kilo

pokumees-mitu kilo kanarbikku välja pressinud oled...see igati õiglane poe hind.puhta kanarbiku mee kilo võiks 150 alata mesiniku käest ostes...

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

õiglane

Ma seda ju räägingi, et poes müüdava hinna üle ei vaidle keegi, kui seda hinda küsib aga mesinik, siis on kohe soome ja soome mesi. Mis on õiglane hind? Ise vastan- õiglane on see hind, mis nähtud vaeva korvab.

Mitme tunni töö on toota kilo mett ja see pakendada ? Vastuse saad, kui jagad oma toodetud meekilod tehtud töötundide arvuga. ( kui keegi neid tunde üldse loebki) AGA VASTUSEID KÜLL OOTAKS!

Üha põnevamaks läheb.

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

O kilo

Kanarbiku mee jaoks press veel tarvis osta- mul ju ümber ringi kanarbiku põllud- appi

Minu kanarbiku mee hind ei ole mitte"mesiniku käest saad 150 ga" vaid täpselt sama hind mis kaupluses. söön kasvõi ise selle kõik ära Smile

Kurat, lõpuks maitseb mulle mesi kah üliväga.

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

ma ei tea mis on õiglane

ma ei tea mis on õiglane hind. Tean seda, et eesti mee sööja on üle keskea, ta ei ole suure sissetulekuga. Nüüd Poku loe seda mis sa kirjutasid mulle enne sülemi müügi kohta. Kui eesti elatustase kasvab siis tõuseb ka mee hind kuid praegu küsida hinda mis on juba kõrgem kui soomes on ikka suur ahnus.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

alfa-ega sa seal kõue

alfa-ega sa seal kõue vallaga seotud ole...

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

böö

OK, kas jätad käibemaksu riigile maksmata? Kas sa auto asemel viid oma kauba turule jalgsi?

Kui sa ei tea ikka mis on õiglane hind tootmis kulude ja töö katteks, siis sa ilmselt müüd althõlma- sel juhul sa tõesti ei tea, mis on õiglane hind.

Mee tootmine pole heategevus. See on palju tööd ja heal juhul palka veel paremal juhul kasumit.

 Kui riigimakse ei maksa on alates nullist kõik arvud kasum.

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

poku-kanarbiku

poku-kanarbiku põllud...mida värki...tahaks isegi sihukest kanarbikku,mis põllul kasvab...et mis värvi õied su kanarbikul on...-kas kollased...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Siin sa paned natuke

Siin sa paned natuke mööda. Minu teada kodust müüdud põllumajandus toodetelt ei küsita mingeid makse. Kui sa deklareerid tulu siis seal võetakse küll makse( tulumaks), vaevalt sa ainult suurt tulu saad. Veel on mingi koguse pealt ühekordne maks, see vist oli alates 10'st tonnis või oli 5. Seda tuleb küsida suur mesinikelt kuna nemad maksavad makse. Ja kuidas tekib  100 krooni kilo? Seleta mulle lahti, sest minul ei teki seda kuidagi. Olen ostnud roostevabast vurri ja muud kaaaja tööriistad. Need on mu mesilased ühe aastaga tagasi teinud. Ma ei maksa kindlasti peale kui olen müünud 65 krooni/ kg. Enamus harrastus mesinikke müübki oma mee kodust. Turul pole kunagi käinud, niiet ei oska öelda kuidas seal nende lisa maksudega on. Aga vaevalt sealgi minegid röövelikke makse juurde tuleb. Ärge võrrelge selle meega mida müüakse poes. Seal on juures käibemaks, poe juurdehindlus ja kes teab veel mis maksud.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Nõus

Sel juhul pole tegu ju ettevõtlusega, ma panin palju mööda, kuna ei arvestanud selle aspektiga. Samas ei näe ma põjust hindu madalal hoida. Mesinik elab sama moodi nagu teised inimesedki ja sõidab vahel bussiga , vahel käib poes , miks mitte ka kontserdil- kõik hinnad on tõusnud või sa alfa ei märka mis toimub. Ütle kuidas saab nii väike hulk inimesi, nagu seda on mesinikud üldse midagi hullemaks muuta? Soomega ei maksaks eestit kunagi võrrelda.

 

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Võrdlus soomega polegi

Võrdlus soomega polegi oluline. Lihtsalt olin ühel õppepäeval kus soome mesinik rääkis ja mainis miks nad kaotasid poole oma turust. Nüüd püüavad teha teavitus tööd, et osa turust tagasi võita. Inimesed peaksidki eelistama kodumaist mett. Ja kodumaine mee tootja peaks arvestama elatustaset, oma klientide võimalusi. Olen harrastusmesinik ja seepärast ei peagi ma 20 perega ära elama. Teen selleks muud tööd ka. Kuigi olen mõelnud kutseliseks hakata on see siiski ainult mõte. Harrastusmesinikud ei suuda suur mesinikega( kutseliste) hinna suhtes võistelda. Neil on see hulgihind ja umbes 50-60 krooni kilo, kodust müüvad natuke kallimalt. Ma nii odavalt müüma ei hakka.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kena

Mis puutub aga turusse ja selle kaotamisse, siis seda mida pole, seda ei saa kaotada. Soomlastel oli ilmselt turg.

 

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Inimeste ostujõud

Arvan ka , et peab oskama hinnata hetke olukorda ja inimeste võimalusi. Hinda võid ju küsida küll kuid kas seda ka makstakse? Mesi ei ole "Kohustuslik" toiduaine , mida tarbid igapäevaselt (enamus ei tarbi). Turg on hinna ise paika reguleeind. Aga ka Pokul õigus -Ka mesinik on kõigest inimene ja ei saa söönuks õhust ja meest Wink

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

  Õigesti kirjutatud, kui

 

Õigesti kirjutatud, kui inimeste ostujõud kasvab siis võib rohkem hinda küsida ka. Meist keegi ju pole suur mesinik( üle 200 pere) ja ma ei pea mitte õigeks, et ainult paarikümne perega majandamisega peaks ära elama.  Olgem nüüd ausad ja kui te müüte 80 krooni kilo siis te kahjumit ei teeni, kallimalt müües lihtsalt saate suuremat kasumit. Juba mainitud kutsemesinikud müüvad 50 krooni kilogramm ja elavad väga hästi. Paar aasta tagasi võtsin( 2007 tõenäoliselt) ma mett 8 perelt ja keskmine tuli üle 90 kg pere kohta parim pere andis 120kg.  Eelmine aasta oli keskmine 50 kg kanti kuid mul oli rohkem nõrgemaid peresid. Õige majandamisega ei teeni meist keegi kahjumit kui müüme mett 70-80 krooniga.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

vaat kus foorum! Pokul on

vaat kus foorum! Pokul on õigus, varsti loeme iga sõna omaette reas!

 

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kui teema jätkub, siis me v

Kui

teema

jätkub,

siis

me

võiks

uue

foorumi

teema

teha.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Irw

Hakkab jah sedasi kujunema, et loe nagu jaapanlane ülalt alla Smile

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

mee hind ja turg

Selle teemaga seoses tuli mul meelde kuidas suhtuvad inimesed mesindusse ja mee hinda. Paar aastat juba on mul Tallinnas üks tuttav kunde kelle suhtumine on tüüpiline. Kui me kauplesime mee hinna üle siis tema suhtumine oli umbes selline. Minul tuleb ainult mesi välja vurritada ja raha vastu võtta. Kõik pidi lihtne olema. Mesindus rohkem raha vastu võtmise amet. Ta ei mõtle sellele, et igal aastal olen omale uut inventari soetanud. Nüüd ehitan mesindamiseks ruume. Ma kuulun nende mesinike hulka kes püüab kogu vene aegse inventari välja vahetada. Lihtsam hooldada ja hügeenilisem.

Mee hinnast ja meite oludest

Selle üle vaidlused on olnud ja pole seda lõppu nähagi - eks igal ühel ole ''oma taks'' , kuid loo keemispunkt pole mee turuhinnas - selle määrab turul valitsev olukord.
Veidi teistsugune on olukord poekettides, kuhu pääsemine ja ka seal püsimine polegi niisama lihtne.
Pisut arvutamist - poe hinnast saab pakendaja a-la 42 kuni 45 krooni kätte kaupluseketi käest ja see on kilo hind, kuhu kuulub purk+kaas+silt+mesi ...
Kaupluseketti või hulgilattu viimiseks kulub transpordivahendile kütust, purkide-kaante hankimiseks näiteks Järvakandist kulub samuti kütust ja kulub ju ka auto ...
Mesilagruppide vahet sõitmiseks kuluvad samuti mõlemad komponendid, lisame sellele kõigele töö ja ajakulu, mis kulub kevadest sinnani, kus mesi jõuab kaubandusettevõttesse...
Lisame veel selle, mis kulub kevadisele lisasöötmisele + sügisene varratoosi ravim ja suhkur söödaks hankimine ...
Vaha sulatus ja vahetus samuti on ju kulutus ja plus transpordikulu vahetuskohta ...
Mesindusinventari ja kõige selle juurdekuuluva soetamiskulud on ju samuti olnud ja mitte väikesed - tarud koos juurdekuuluvaga + kaanetajad + vurrid + vahasulatajad + selitusnõud, säilitusnõud + meesulataja + villimisseadmed + meeproovid laboris ja mis kõikse tähtsam !!! Eurostandardile ja Veterinaarametile ja nende nõudmistele vastavad tootmishooned ... Smile
Siis lisame sellele veel maksud - näiteks füüsilisest isikust ettevõtja omad, või OÜ ehk mesindusettevõtte maksud ...

Nii - ja nüüd küsimus suurele ringile, kui mitme krooniga kilogramm tuleb selle kõige juures mett toota, jäädes ausaks maksumaksjaks ja olles näiteks 50 või 150 mesilasperega tootja, et saavutad see kõik millest eespool on juttu !?

Soovitan pead tööle panna ja välja arvutada - huvitav, kas tuleb ka mõni asjalik arvutus Smile

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Selliste kulutuste ja ausaks

Selliste kulutuste ja ausaks maksumaksjaks jääja käest küsiksin ma hoopis, milline rehkendus lubab tal mett müüa hulgiostjale 40 krooni kilo?Ja siis rääkida, et ei tule ots otsaga kokku-bull shit

Tegelikult oleksid võinud oma küsimustele kohe ka summad juurde lisada-oleks selgem, mis suured kulutused need on, mida tagasi ei teeni? Muidugi võib olla tegu ka ärisaladusega, sel juhul muidugi ei maksaks neid siia kirjutada, eriti kui silmas pidada, et meie mesinikud on omavahel konkurendid:)

ps. pooled kulutused on ühekordsed, nagu: meevurr, kaanetajad vahasulataja jne. need ei mahu kuluarvestusse iga kord sama teemat arendades.

kindlasti pole mu vastus just eriti asjalik aga lihtsalt ei viitsi asjalik olla hetkel.

Ma ootan ka.

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

pisut täiendan

Tegu pole hulgiosjaga selle tüüpilises mõistes vaid kaupluseketiga (kettidega), kus kehtivad just sellised hinnad - kui soovid kõrgemat hinda, siis on üheks võimaluseks uksest välja astumine ilma lepinguta või siis mee poeriiulitele tolmuma saatmisega..
Mis puudutab hinnakirja lisamist, siis olnuks see ju monoloog teemal ''ise küsin ja ka vastan juba ette ära'' - mis mõte siis asjal on ?
Kas kaasamõtlejaid-kirjutajaid peale ühe mehe ka rohkem on ?

Ja mis puudutab ''ots-otsaga'' toime tulemist, siis küsimuse tulipunktiks on ju see, et palju siis arvatakse, et kasumiks jääb ... krooni kilo kohta ???
Nii palju siis ''pullikakast'' ja asjalikkusest ...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Enamus lähtub ikka turu

Enamus lähtub ikka turu hinnast. Konkurentsis ei saa hinda väga kõrgeks ajada. Hulgi kokkuostjad pakuvad loomulikult madalamat hinda. Viimati talvel tuli see 48 krooni kilo, endal siis enam suuri koguseid polnud. Kui hakkame arvutama kuidas hind peaks kujunema siis on nii palju tegureid. Isegi ilma peab sinna sisse arvutma. Eestis on ainult nii, et kõik tõuseb, miski ei lange. Samuti on mee hinnaga. Kuigi heal mee aastal peaks see langema.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mee hind ja turg vol.2

kuna siin juba nii kitsaks kisub, siis avan uue akna sama teema edasi arendamiseks.

 

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

kr/kg

Minu mesi on just nii kallis: 744,09 kr/kg
I aasta 1 taru ja II aasta 2 taru.
Saak 28,46 kg

Tule taevas appi!!!

(...kui tsiteerida klassikuid. )
Täna juhtusin käima Tartu Aardla tn. Säästumarketis. Ja mis ma näen! Sad Müügil mingi "mitme lille mesi" Baltikumikeelsed kirjad peal ja kilohind veidi alla 60 EEK/kg. Kõrvalriiulil
Põltsamaa Felix-i moosid. Veidi alla 70 EEK/kg . No KRT!!! Issand Sa näed ja ei mürista mitte!?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

.

Laps oli haige ja ostsin poest mustsõstra moosi. Naturaalsetest marjadest ja puha, ilma keemiata. Kodus purki lahti tehes avastasin seest läbipaistva mustsõstramaitselise tarretise kus oli paari marja jagu viljaliha ka sees.. Õnneks leidis naine keldrist teiste purkide tagant viimase omatehtud mustsõstra moosi. Kohe hea tunne oli lusikaga võtta. Oma moosi, mõtelge!
(J. Liivi ainetel)
Ühest videost vaatasin kuidas villiti mett. Mesi oli aetud nii kuumaks et voolas kui VESI.
Olen valmis kihla vedama et sellest baltikumikeelsest purgist leitakse kõige muu eksootilise kõrval ka eukalüpti ja ahvileivapuu õietolmu.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja einokaiko pilt

Mee hind ?!

Mee hind , milliseks kujuneb sellel aastal ?  Suhkru hind on tõusu lainel , kindlasti on mee müügiga tegelevatel mesinikel kalkulatsioonid juba tehtud , või on veel vara sellest rääkida. 

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Mee hind


saab olema 3€ ja 15€ vahel kilo.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Detsember 2012

Eile Selveris:

odavaim importmesi: 3.84 Eur/kg
odavaim Eesti mesi: 6.09 Eur/kg
hinnad ilma käibemaksuta.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

Mee hind

Tartus Aardla hulgilaos õiemee mee hind 3,2euri kg. Tootjamaaks märgitud poola.

http://issuu.com/kaupmeesjako/docs/j6ulum6ll_2012?mode=window&background...


Olen vaadanud, et importmesi jääb ikka sinna 3,2-4 euri kanti.

Olen märganud, et kõige kallima importmee hind ühtib enamjaolt ka Eestis toodetud hulgimüügi hinnaga. Ehk siis seeaasta on selleks 4€ kg. (hulgihind võetud mesi.ee lehelt)

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Re:

Selle pakkumise kilohind tuleb ilma käibeta 2,96.  Arvestades kaupmee vahendustasu, transporti ja pakendamist ei ole tegemist päris meega. Ammugi mitte poola meega. Poolakad saavad normaalse mee eest saksamaalt kõvasti paremat hinda. 

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

poola mesi

Kuna tegu on kauplus-hulgilaoga, kust saab ka tavaklient osta siis pole probleemi. Hind on õiglane.

Jutt et tegu pole õige meega on samahea kui hakata supi pealt ilma ennustama. Või räige prohmakaga öeldes: sedasi pole pooled naised ka ehtsad oma kunst piimariiuliga- rääkimata eesli mokkadest.

Värvuselt oli tegu tumedama meega. Pakendatud 720ml purki ehk 1kg sees. Täielikult kristaliseerunud.
Ausalt ta nägi palju parem välja, kui  enamik selleaasta luitunud valge  mesi.

Kahjuks on klient hinnatundlik ja seetõttu kas osta 3euri ehku peale ja välimuselt ok mett või 6 euri Eesti mett.(huina muina seda teab, kui palju seal reaalselt seda EESTI TOODET sees on) - Samapidine kriitika. Jutud saunas räägivad, et poelettidele jõuab mesi mis on 40% eesti meest ja 60% ungari/hiina meest koosnev.   - külajutud.


Ma ei tea, kuidas teised seda mee kvaliteeti hindavad, mis poes müüakse.
Mina igatahes vaatan selliseid asju:
Päritolumaa
Mee värvus.
Mee kristaliseerumis aste. (suurte kristallitükkidega, pooleldi kristaliseerunud, pooleldi vedel purk, voolavus purgis jne)
Mee hind.

See et keegi kuskil tsukside maal mingit kahtlast mett sai, ei tee koheselt kõike müügis olevat halvaks. Vastasel juhul ei oleks ju asjadel turgu.

Pigem on probleem selles, et Eestased ei suuda piisavalt oma mett toota. (pole veel kuulnud, et eestlane veaks samamoodi poolaka, või ungarlaste järgi mett riigist välja)

Seega Tuleb toota rohkem, süüa seega konkurent kaugelt maalt välja ja on nii tootja, kui ostja õnnelik.
Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Hinnad

Raivo, su argumendid on nii tugevad, et mul pole midagi enam lisada. Ilmselt sul on 100% õigus. Äkki oskad veel öelda, mis selle poola mee hulgihind suurtaaras olla võiks? Ilma taara ja transpordita. Ja äkki sa tead siis veel seda ka, mis on maailmaturul erinevate regioonide mee hind. Näiteks lõuna-ameerika ja euroopa ja aasia võrdlus?

Ette tänades!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Poola mesi

Raivo, uurisin täna poes su "poola mett" natuke lähemalt ja selgus, et tegemist on ikkagi Euroopa Ühendusest ja Euroopa ühendusest väljaspool toodetud mete seguga. Nii et su jutt on sama hea kui supi pealt ilma ennustamine. Mis puudutab sellise märgistusega toote tegelikku olemust ja päritolu, siis fantaseerige siit ise edasi.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Rimis müüakse toodet, mille

Rimis müüakse toodet, mille nimi on tõlkes vist "meetilk" või midagi sellist. Etiketil on kenasti kujundatud meekärg ja mesilane sellel. Väikeses kirjas on koostis: Mesi 60%. invertsuhkrusiirup 40% (või oli vastupidi)

Pronksmedal (100p.)

mesi ei erine

kuigipalju muudest toidukaupadest. nii, nagu on inimesi, kes jalutavad peale restoranis käiku burksiputkasse "õiget sööki" manustama on ka neid, kes teie naturaalse mee peale "pähh" ütlevad ja haaravad poest selle "õige",  ersatsmee. kui te tahate selliseid kliente endale võita ja ersatsmee müüjaid turult välja süüa, siis tuleb ka endal seda tootma hakata. ostate hiinast paar konteinerit meetaolist löga ja muudkui segate, kuumutate (ikka ägedalt hagu andes), villite.. kindlasti peab panema kuldse kirjaga ja nunnu, vahva mesimummi pildiga usaldustäratava sildi!
on vist varem ka kordi kirjutatud, et mõttetu on enda mummide toodetud mee hinda võrrelda supermarketis müüdava segumee omaga, kuna toote sihtgrupp pole sama. te võite oma naturaalmee hinna isegi odavamaks panna aga ikka keegi ostma ei hakka enne kui ära ei solgi. poolakad näiteks müüvad oma parema mee saksamaale ja sisenõudluse ning vähenõudliku post-sovieti turu jaoks toodetava jaoks ostetakse odavat segumaterjali sisse.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Re:

Põhimõtteliselt olen sinuga nõus Taruman, aga ei maksa ka alahinnata asjaolu, et enamus tarbijaid ei tea meest mitte midagi. Loomulilkult mesinikud puutuvad kokku teadlike tarbijatega, kes ostavad mee otse mesinikult ja saavad siis kaasa informatsiooni. Keskmine tarbija, kes ostab mee poest arvab, et mesi on mesi ja kogu lugu. Miks ta peaks teadma kogu seda taustainfot, mida isegi enamik mesinikke ei tea väga põhjalikult. Samamoodi ei tee mina sisulist vahet eesti ja hispaania maasikatel, ehkki see on kindlasti väga suur toote kvaliteedi osas. Minu jaoks on see magus mari kõik. Neid tooteid on palju, millede osas sarnane probleem esineb ja ei saa nõuda tarbijalt, et ta peaks ennast kõikide toodete kvaliteedi-nüanssidega kurssi viima. Kindlasti on palju ka neid, kes ostavadki hinda, aga suur osa on ka neid, kes lihtsalt ei oska erinevatel toodetel vahet teha. Ma ise olen kaua ostnud hakkliha hinna järgi seni, kuni lugesin kui palju on odavamas hakklihas jahu sees. Tegelikult on liha hind erinevates toodetes võrdne. Mee osas on väga paljude tarbijate teadlikkus madal ja seetõttu ostetaksegi seda kahtalse päritoluga kraami nii palju. Kui tarbija teaks selle toote kohta adekvaatset informatsiooni, siis äkki ta ostaks selle asemel hoopis pool kilo head eesti mett ja pool kilo tavalist valget suhkrut, mis teeb hinnas sama välja, aga saab selle eest kaks normaalset toodet, mitte ühe kahtlase.

Kasutaja Vabadik pilt

Tarbija teadlikkus

Smart teed õigesti, kui ostad hakkliha müüjalt, kes laseb sinu oma silme all liha masinast läbi ja vorsti ostad tuttava jahimehe käest. Vabal ajal sõidan rekkaga ja vean meie suuremate lihakombinaatridele tooret ja nende tooteid laiali. INIMESED TE EI KUJUTA ETTE MIDA TE SÖÖTE. Ei see kaup on puhas ja kontrollitud aga mida ta sisaldab. Sama lugu meega. Võiks osta tonnidega mingit magusat ja mummid muudkui toodavad. Kuid see ei ole MESI nagu poes vorst ei ole vorst vaid vorstilaadne toode.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja juki pilt

Mesi

Pronksmedal (100p.)

Uudiseks...

minule oli, et Vene ja Ukraina turgudel pidi massiliselt levima meelaadne toode hinnaga umbes 1€/kg. Kui ärimehed avastavad siis on see toode varsti ka meil. Paremal juhul kusagil luubiga loetav, et meesarnane- või maitseline.
Ukrainas hulgiostja maksab mesinikule 2,2-2,4€/kg

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mee hind täna

Pärnu selveris partnerkaardiga 3,45 kg ilma kuskil neljapoole kandis ,toodetud poolas ,kvaliteedi kohta ei oska midagi öelda, konkurente jätkub

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

mee päritolu

kallit kirjutas:
Pärnu selveris partnerkaardiga 3,45 kg ilma kuskil neljapoole kandis ,toodetud poolas ,kvaliteedi kohta ei oska midagi öelda, konkurente jätkub


Varasemast just samast meest räägitud.  Tegu lihtsalt ühe suure suure partiiga, mida kõik kaubandusketid Eestis müüvad.

Täna maxximas sama mesi.
Täna just vaatasin, mis etiketi peal ka täpsemalt on.
Refereerides
Mesi toodetud poolas.

Mee päritolu Eu sisene ja EU väline mee segu.

Ühesõnaga tegu 1:1 sama asjaga, mida ka Eestis tehakse. 10% Eesti mett ja 90% hiina. Ja müük võib alata kaubanduses.  Vähemalt mina pole kohanud silti, kus kirjas 100% toodetud ühes või teises maakonnas või Eestimaa toode.

Mu jutu point on see, et eestlased peaksid mett rohkem tootma ja hindadega konkurentsis olema.  Ainult niiviisi suudame sellest võõramaa meest meetarbijaid eemale hoida. 100% jah pole see võimalik, kuid hetkene olukord on ääretult nutune.


Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Agne7 pilt

mee päritolu

Mina müüsin mett 5 euri kg, aga nüüd aasta pidasin vahet, ei ole müünud, sest oli äpardus ja ebaõnn, mesilased surid. Praegu üks pere ja sain kärjemett enda jaoks , ei müünud midagi. Nii raske on see algus, kui on tagasilöögid. Alguses tekib rõõmus tunne, nagu juba oskaks midagi ja siis masendus, kui läheb halvasti. Hiireriivid on ikka väga vajalikud. Tuleb õppida enda vigadest!